Ampio - inteligentny dom magistralny z logiką rozproszoną.

  • 8 Odpowiedzi
  • 11303 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline iF-Jimi

  • ** 27
  • 0
Ampio - inteligentny dom magistralny z logiką rozproszoną.
« dnia: Marzec 25, 2015, 06:14:22 pm »
Korzystając z zaproszenia twórcy tego forum, niniejszym zakładam tu pierwszy swój temat :) Nie przypadkowo będzie on właśnie w dziale Ampio. Jak co niektórzy już wiedzą mimo że w swojej firmie w ofercie posiadam parę systemów automatyki budynkowej, to właśnie Ampio jest systemem któremu poświęcam (poświęcamy) od dłuższego czasu najwięcej uwagi. Powód jest taki że uważam Ampio (nie chciałbym żeby to zbyt cynicznie zabrzmiało), jako jeden z najbardziej optymalnych systemów inteligentnej automatyki dostępnej na rynku, jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości i funkcjonalności.
W skrócie postaram się przedstawić argumenty na swoje racje:

1. System o inteligencji rozproszonej z mocno rozbudowaną logiką w każdym module. Czyli brak elementu który w razie awarii mógłby unieruchomić całą logikę budynku.
2. Mimo mocno rozbudowanej logiki i faktu że trzeba w nim programować każdy moduł, bardzo jasny, przyjazny i przejrzysty interfejs konfiguracyjny. To informacja głównie do instalatorów, po dwóch godzinach szkolenia można zaczynać zabawę z podstawową konfiguracją.
3. Duży wybór modułów o różnych funkcjach. I tu ciekawostka - można cały system automatyki zbudować w rozdzielni na szynach, można cały system zbudować w puszkach na pestkach, można też zrobić to metodą mieszaną, najwygodniejszą. Czyli np. aktory do rozdzielni, a moduły wejść do puszek.
4. Wystarczająco duży wybór paneli sensorowych od najmniejszych dwupolowych (alternatywa dla zwykłych wyłączników, również cenowa), poprzez czteropolowe, sześciopolowe, dziewięciopolowe, piętnastopolowe, osiemnastopolowe, z wyświetlaczami, bez wyświetlaczy. Wybór koloru szkła, ikonek na zamówienie, programowalny kolor podświetlenia, itp.
5. Producent systemu zajmuje się projektowaniem i produkcją elektroniki od 19 lat (96 rok), sam system Ampio ma 7 lat
6. Bezawaryjność i 5 lat gwarancji. My bawimy się systemem ponad 2 i pół roku i pierwszy moduł który wyleciał to miesiąc temu ściemniacz z powodu zwarcia żyrandola u klienta. Co ciekawe nie wyleciał triak tylko upaliła się ścieżka.
7. No i po siódme to jest to jeden z najtańszych systemów na rynku.

To tyle tytułem wstępu, w kolejnych postaram się umieszczać posty o profilu technicznym.

« Ostatnia zmiana: Marzec 25, 2015, 06:16:58 pm wysłana przez sztywniak »
*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
Odp: Ampio - inteligentny dom magistralny z logiką rozproszoną.
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 25, 2015, 06:18:10 pm »
Witaj Adrian
miło Cię tutaj widzieć i cieszę się , że możemy na Ciebie liczyć.
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Ampio - inteligentny dom magistralny z logiką rozproszoną.
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 30, 2015, 11:04:36 pm »
Zapoznałem się wstępnie z systemem już jakiś czas temu i wygląda bardzo ciekawie. Cena mnie bardzo zaskoczyła.
*

Offline szymonz

  • * 8
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: AnB
Odp: Ampio - inteligentny dom magistralny z logiką rozproszoną.
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 09, 2015, 08:30:05 am »
Czy moze ktos podeslac jakies informacje o Ampio, sposob programowania, ceny urzadzen?
*

Offline homelogic

  • **** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Ampio - inteligentny dom magistralny z logiką rozproszoną.
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 09, 2015, 10:00:28 am »
Poczekaj aż wróci iF-Jimi, on jest tutaj głównym specem od Ampio...
*

Offline iF-Jimi

  • ** 27
  • 0
Odp: Ampio - inteligentny dom magistralny z logiką rozproszoną.
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 11, 2015, 03:25:08 pm »
Hey szymonz. Ciężko będzie mi tak słowami opisać sposób oprogramowania ale postaram się najprościej jak to możliwe :) Zacznijmy od tego że system działa na zasadzie rozgłaszania. Czyli generalnie magistrala CAN jest pusta, a jeśli coś zmieni się w którymś z modułów wówczas reszta modułów jest o tym informowana. Czyli zmieni się temperatura na wejściu 1-wire na którymś z modułów, reszta modułów o tym wie i może sobie tę informację wykorzystać wedle naszych zaprogramowanych algorytmów. Wyzwolimy wejście na module wejść, moduł ten informuje resztę modułów że zostało wyzwolone wejście nr. x Przy programowaniu systemu nie programujemy zatem modułów wejść bo one zawsze informują resztę co się u nich dzieje, tylko programujemy aktory. Czyli np. chcemy włączyć światło na przekaźniku nr 3 w module o adresie MAC0001 za pomocą przycisku podłączonego do wejścia nr 4 w module wejść o adresie MAC0002. Musimy wobec tego zaprogramować moduł przekaźnikowy o adresie MAC0001 żeby włączył przekaźnik nr 3, jeśli moduł o adresie MAC0002 wyśle w sieć info że jego wejście nr 4 zostało wyzwolone. To oczywiście najprostsza z możliwych funkcji. Każdy z modułów ma dosyć mocno rozbudowaną logikę. Możemy wykonywać znacznie bardziej złożone funkcje. Np. programujemy moduł przekaźnikowy o przykładowym adresie MAC0001 na wyzwolenie przekaźnika nr 4 jeśli moduł integracyjny z Satelem o adresie MAC0004 poinformuje go że czujka nr 8 została wyzwolona + moduł analogowych wejść o adresie MAC0005 z podłączonym czujnikiem światła poinformuje go że jest już ciemno + moduł czasu rzeczywistego o adresie MAC0006 poinformuje sieć że jest pomiędzy godziną 20.00 a 6.00 + coś tam jeszcze i coś tam jeszcze. Tak to w skrócie wygląda. Mamy szereg gotowych funkcji ułatwiających nam programowanie. Nie trzeba znać żadnego języka, wszystko odbywa się na zasadzie „odchaczania” i przypisywania wybranych funkcji. Mimo że możliwości jest w cholerę to programowanie jest dosyć proste.

Są dwa programy do programowania systemu AMPIO. Pierwszym programujemy wszystkie moduły za wyjątkiem serwera, drugi służy do programowania serwera. Oba są przejrzyste i bardzo logiczne. Serwer programujemy poprzez LAN, a w tej chwili już chyba nawet przez chmurę (beta), moduły poprzez programator magistralny wpięty do magistrali (najszybciej), za pośrednictwem serwera (najwygodniej), oraz również przez chmurę (beta).

Logika systemu mieści się zarówno w modułach jak i w serwerze. Tyle że w przypadku Ampio logika w modułach jest o wiele bardziej rozbudowana niż w serwerze. W zasadzie serwer odpowiada głównie za zdalne połączenie, grafikę na urządzeniach mobilnych oraz proste sceny. Resztę realizuje się w modułach. Niedługo mam zamiar nagrać parę filmików instruktażowych bo coś mi się wydaje że producent się do tego nie pali :) Są bardzo zajęci tworzeniem produktu i są w tyle z dokumentacją i marketingiem :)

 
« Ostatnia zmiana: Październik 07, 2015, 11:12:12 am wysłana przez iF-Jimi »
*

Offline IUVOit

  • * 10
  • 1
  • Nazwa i wersja ID: 666
Odp: Ampio - inteligentny dom magistralny z logiką rozproszoną.
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 05, 2015, 01:43:09 pm »

2. Mimo mocno rozbudowanej logiki i faktu że trzeba w nim programować każdy moduł, bardzo jasny, przyjazny i przejrzysty interfejs konfiguracyjny. To informacja głównie do instalatorów, po dwóch godzinach szkolenia można zaczynać zabawę z podstawową konfiguracją.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Aby zaprogramować system składający się z 10 modułów, każdy moduł trzeba programować osobno? Do każdego modułu, trzeba osobno podłączać kabelek do programowania?
*

Offline iF-Jimi

  • ** 27
  • 0
Odp: Ampio - inteligentny dom magistralny z logiką rozproszoną.
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 11, 2015, 09:57:24 pm »
Nie. Wpinasz się programatorem pod magistralę, obojętnie w którym miejscu, odpalasz oprogramowanie konfiguracyjne i program sczytuje ci wszystkie urządzenia. Potem już robisz sobie zależności pomiędzy modułami. Generalnie dosyć proste i szybkie w konfiguracji.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 11, 2015, 09:58:59 pm wysłana przez iF-Jimi »
*

Offline Margielm

  • * 22
  • 0
Odp: Ampio - inteligentny dom magistralny z logiką rozproszoną.
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 08, 2017, 09:19:07 am »
Witam.
Chciałbym trochę odświeżyć temat. Na targach Di w tym roku ampio udało się zyskać moje zainteresowanie. Aktualnie czytam wszystko co mi w ręce wpadnie, a niestety nie ma tego zbyt dużo (a przynajmniej ja nie znalazłem). Na oficjalnej stronie jest całkiem sporo o samych modułach ale chyba ani słowa o  pisaniu skryptów, scen, scenariuszy...
Czy ktoś mógłby pokrótce opisać jak to wygląda? Czy możemy je tylko wyklikać w tym, dość siermiężnym, GUI, czy też dostępne są nam jakieś języki programowania. Widziałem że ktoś wspominał w innym wątku o Pythonie i C++. Czy to jedyne języki czy są może jeszcze inne? Fantastycznie by było gdyby ktoś wrzucił jakiś fragment kodu.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2017, 09:25:54 am wysłana przez Margielm »