Nowości w Ampio

  • 7 Odpowiedzi
  • 8411 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline iF-Jimi

  • ** 27
  • 0
Nowości w Ampio
« dnia: Październik 22, 2016, 08:31:35 am »
Witam wszystkich. Dawno tu nie zaglądałem więc dodam może parę nowości które pojawiły się w Ampio.

1. Przede wszystkim niedawno pojawiła się możliwość wizualizacji graficznej budynku / pomieszczeń. Przykład poniżej:


2. Powstał bardzo fajny moduł redundancji zasilania z wyjściem magistralnym. Moduł czuwa nad dwoma niezależnymi zasilaczami, i jeśli cokolwiek z jednym z nich jest nie w porządku to informuje dźwiękiem i wpuszcza tę informację do magistrali. Poza tym ma również wyjście na centralę alarmową. Dodatkowo ma zabezpieczenia nadnapięciowe w razie gdyby wcześniejsze zabezpieczenia i zasilacze sobie z wyładowaniami nie poradziły.

3. Moduły sterowania roletami i żaluzjami zyskały bardzo fajną funkcjonalność. W tej chwili system wie w jakiej pozycji znajduje się nie tylko sama roleta, ale również pod jakim kątem jest lamelka żaluzji. Dzięki temu podnosząc żaluzję np o 30% nie musimy przywracać wcześniejszej pozycji lamelki bo system sam to zrobi. Dodatkowo producent dostarczył nam szereg nowych funkcjonalności ku temu.

4. Integracja bezprzewodowa. Bezprzewodówka oprócz protokołu LoRa rozszerzyła się również o z-Wave więc jeśli ktoś chce to można podłączyć jakiekolwiek urządzenia w tym standardzie.

5. Integracja magistralna. Oprócz RS232, RS485, ModBus i Lan w tej chwili mamy do dyspozycji już również Dali oraz KNX.

6. Oprócz tego mocno rozbudowała się ostatnio logika modułów ale tego już nie będę rozpisywał tutaj bo jest tego dużo i nic nie wniesie do tematu jeśli ktoś bezpośrednio nie ma z tym systemem nic do czynienia.
*

Offline michalt

  • * 14
  • 0
Odp: Nowości w Ampio
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 29, 2016, 10:23:10 pm »
Hej,

nie wiem czy to do końca dobry wątek, ale mam pytanie nt komunikacji z systemem Ampio.
Czy mogę się skomunikować z systemem Ampio z urządzeniami z "poza systemu"?

Np napisałeś, że istnieje integracja magistralna m.in. Lan (rozmiem, że chodzi o Local Area Network, czyt sieć domowa). Czy oznacza to, że mogę wysterować innym urządzeniem podłączonym do LAN'a (laptop, Raspberry) cokolwiek w systemie Ampio?

Jeżeli tak, to czy istnieje jakaś dokumentacja do tego? API, czy coś?

Dzięki
*

Offline serw

  • * 1
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: Ampio SmartHome
Odp: Nowości w Ampio
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 09, 2016, 06:01:49 pm »
API integracyjne systemu Ampio - dokumentacja:
http://developer.ampio.com.pl/
*

Offline michalt

  • * 14
  • 0
Odp: Nowości w Ampio
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 09, 2016, 06:35:04 pm »
API integracyjne systemu Ampio - dokumentacja:
http://developer.ampio.com.pl/

OO. Dzięki! Dokładnie czegoś takiego szukałem. Czy jest API, do którego lokalnie mogę się podłączyć, idealnie. Wiesz może czy serwer Ampio wspiera DynDNS? Zawsze mogę to zrobić z poziomu routera (mój akurat wspiera DynDNS), ale fajnie gdyby to było obsługiwane przez sam serwer.
*

Offline iF-Jimi

  • ** 27
  • 0
Odp: Nowości w Ampio
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 10, 2016, 04:46:30 pm »
Ampio ma swoją chmurę
*

Offline michalt

  • * 14
  • 0
Odp: Nowości w Ampio
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 10, 2016, 07:42:29 pm »
Ampio ma swoją chmurę


Oo, super!! Coś więcej? Jak to działa, jakie funkcjonalności?
*

Offline iF-Jimi

  • ** 27
  • 0
Odp: Nowości w Ampio
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 11, 2016, 02:38:35 am »
Zależy co chcesz wiedzieć, jak działa chmura zapewne wiesz. Mogę tylko dodać że jest szyfrowana kluczem 128 bitowym.

Pewnie podstawowe informacje już gdzieś wyczytałeś ale:
Ampio jest systemem o inteligencji rozproszonej. Każdy moduł ma szereg gotowych funkcji a jeśli to nie wystarczy albo chce się zrobić coś bardziej zaawansowanego, uzależnionego od wielu czynników to posiadają one po 32 zmienne które możemy dowolnie konfigurować. Magistrala to CAN, protokół rozgłoszeniowy. Czyli wszystkie moduły informują się na wzajem o stanach wszystkich swoich wejść, wyjść i czujników podpiętych do nich. W każdym module możemy ustawić żeby rozgłaszał również stan swoich zmiennych (flag) jeśli chcemy je wykorzystać wzajemnie w innych modułach. W skrócie, wszystkie moduły wiedzą wszystko o wszystkich innych modułach. Całą logikę więc robisz na modułach.  Konfiguracja bardzo przejrzysta i intuicyjna. Trzeba się tylko wszystkich funkcji nauczyć a jest ich sporo. Chodzi głównie o to że nie ma tutaj takiego elementu jak w systemach scentralizowanych który w razie zwisu lub awarii unieruchomiłby nam logikę, lub co gorsza działanie całego budynku. Do tego nie ma w nich systemu operacyjnego. Cała logika działa po 2 sekundach po włączeniu zasilania i coś takiego jak zwis modułu tutaj nie występuje.

Serwer jest, ale odpowiada za komunikację ze światem zewnętrznym i grafikę. Każdy użytkownik może mieć swój indywidualny interfejs ze swoimi indywidualnymi uprawnieniami. Użytkownik może sobie konfigurować swoje sceny i harmonogramy które w tym przypadku są zapisywane w serwerze. Dla programistów komputerowych serwer proponuje chociażby Pythona czy C++.

System jest mocno rozbudowany. W ofercie producent ma ponad 50 urządzeń co wśród polskich producentów raczej stawia go na samym przodzie.

Z minusów to to co mają wszyscy, czyli czasem zdarzają się błędy w oprogramowaniu - głównie serwera (na szczęście na bieżąco usuwane), do niedawna grafika na urządzeniach mobilnych była taka sobie (na szczęście wiele w tej kwestii się poprawiło i nadal idzie w dobrym kierunku) i średni marketing. Ale to już minus samego producenta nie produktu :)   
« Ostatnia zmiana: Grudzień 11, 2016, 02:41:23 am wysłana przez iF-Jimi »
*

Offline andzka

  • * 3
  • 0
Odp: Nowości w Ampio
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 05, 2018, 06:57:42 pm »
Witam wszystkich,
chciałabym przedstawić kilka nowości Ampio :)
- MPT-3p - moduł, który daje możliwość podłączenia czujników platynowych, charakteryzujących się bardzo dużym zakresem pomiarowych i bardzo dobrą dokładnością i liniowością w zakresie pomiarowym (PT100, PT1000). Zdarza się, że w budynku istnieje konieczność podłączenia do systemu punktów pomiarowych temperatury, przekraczającej zakres pomiarowy czujników cyfrowych Dallas. Może miej to miejsce przy sterowaniu, czy monitoringu temperatury systemów ogrzewania, np kominka, czy pieca CO.
- MIN16OC8s - moduł może służyć do sterowania oświetleniem, napędami elektrycznymi i innymi urządzeniami prądu stałego oraz integracji międzysystemowej poprzez wejścia. Sterowanie odbywa się poprzez podanie masy na zaciski wejściowe. Wyjścia działają na zasadzie włącz/wyłącz. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych kluczy MOSFET maksymalne napięcie wysterowania dla wyjść OUT wynosi 40V DC, a prąd może osiągać nawet 10A na wyjście.
- MP3PLAY-1s - Moduł służy do odtwarzania komunikatów głosowych oraz odtwarzanie plików muzycznych. Urządzenie jak wszystkie przewodowe moduły Ampio posiada złącze magistralne. Moduł wyposażony jest w wyjście audio, które można podłączyć do amplitunera magistralnego (MAMP-1s), lub innego wzmacniacza mocy.
- Multisensor -który mierzy temperaturę, wilgotność, ciśnienie, jakość powietrza, natężenie światła oraz hałasu. Jest wyposażony w nadajnik i odbiornik IR oraz RGB. W razie przekroczenia norm powiadomi nas poprzez e-mail lub sms.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 05, 2018, 08:21:05 pm wysłana przez andzka »