10 lamp ogrodowych LED na obwodzie na jednym kanale switchBoxD

  • 9 Odpowiedzi
  • 2408 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

10 lamp ogrodowych LED na obwodzie na jednym kanale switchBoxD
« dnia: Październik 25, 2017, 01:19:59 pm »
Dzień dobry wszystkim

Rzecz którą chcę osiągnąć nie jest jakaś strasznie skomplikowana.
Mam łącznie 4 obwody oświetleniowe wypuszczone na zewnątrz domu, w środku "spięte" na przyciskach podwójnych bistabilnych (czyli dwa przyciski podwójne). Chciałbym aby obwody te w większości przypadków włączały się automatycznie w okolicach zmierzchu, a wyłączały o określonej godzinie (coby całą noc nie świeciły jednak).
Nie chcę kuć nowych miejsc na dodatkowe urządzenia sterujące, a na tym samym obwodzie z rozdzielni idzie jeszcze parę innych elementów nie mogę sterowania wstawić w rozdzielnię.

Idealnym rozwiązaniem także ze względów kosztowych wydaje się zastosowanie switchBoxD wkładanego pod przyciski.

Wątpliwości jakie mam:
- czy switchBoxD rzeczywiście pracuje z przyciskami bistabilnymi (wywnioskowałem to na podstawie posta z tego forum)
- czy poradzi sobie z obciążeniem w postaci 10 lamp ogrodowych LEDowych na jednym kanale (taki mam tylko jeden, drugi 6 lamp, pozostałe dwa po 2 lampy) O ile o Waty się nie martwię o tyle nie umiem znaleźć informacji o Amperach. Nigdzie przy danych technicznych "żarówek" led nie podają ile tych amperów takie źródło "żre". Przy czym mowa o źródłach podłączanych na 230 V. Boje się, że 10 lamp to będzie jednak za dużo, nawet LEDowych.
- czy da się w konfiguracji samego urządzenia (bez zastosowanie zewnętrznych kontrolerów) uzyskać tego typu warunki:
a) 30 minut przed wschodem słońca włącz kanał o ile nie jest później niż 6:30
b) 10 minut przed zachodem słońca włącz kanał o ile nie jest wcześniej niż 17:00

Z pozdrowieniami dla wszystkich

MikeTNK
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: 10 lamp ogrodowych LED na obwodzie na jednym kanale switchBoxD
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 25, 2017, 08:36:42 pm »
Waty przecież można przeliczyć na ampery.
Spokojnie sobie poradzi z 10 lampami. Tak działa z włącznikami bistabilnymi.
Odp: 10 lamp ogrodowych LED na obwodzie na jednym kanale switchBoxD
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 25, 2017, 08:53:53 pm »
Dzięki za info. Może popełniłem błąd w myśleniu zakładając, że moc podawana jest przez producentów w odniesieniu do tego co na czysto biorą diody Led i należałoby uwzględnić, że cała żarówka pobiera więcej bo potrzeba "rezerwy" jak w zasilaczach led. Jeśli jednak jest tak, że taka żarówka jako całość wg producenta pobiera 12W przy napięciu 230V to oczywiście już umiem policzyć sobie ampery  :)
Zostało pytanie o możliwości konfiguracji harmonogramu w kostce.
*

Offline k3rnell

  • ** 59
  • 5
Odp: 10 lamp ogrodowych LED na obwodzie na jednym kanale switchBoxD
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 26, 2017, 01:52:56 pm »
Idealnym rozwiązaniem także ze względów kosztowych wydaje się zastosowanie switchBoxD wkładanego pod przyciski.
Potrzeba dwóch switchBoxD, proszę upewnić się czy w puszkach z przyciskami jest wyprowadzony także przewód neutralny N.

- czy switchBoxD rzeczywiście pracuje z przyciskami bistabilnymi
Tak działa, jest to domyślna konfiguracja.

- czy poradzi sobie z obciążeniem w postaci 10 lamp ogrodowych LEDowych na jednym kanale
Zależy jakiej są mocy, ale nie sądzę żeby przekraczały 100W na sztukę, więc spokojnie można 10 lamp podłączyć w jednym obwodzie.

- czy da się w konfiguracji samego urządzenia (bez zastosowanie zewnętrznych kontrolerów) uzyskać tego typu warunki:
a) 30 minut przed wschodem słońca włącz kanał o ile nie jest później niż 6:30
b) 10 minut przed zachodem słońca włącz kanał o ile nie jest wcześniej niż 17:00
Nie można dodawać warunków "o ile". Można ustawić żeby włączył się np. 30min przed wschodem, albo np. o 6:30.
Odp: 10 lamp ogrodowych LED na obwodzie na jednym kanale switchBoxD
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 04, 2017, 02:17:07 pm »
Wreszcie zajrzałem do puszek pod przyciskami i przekonałem się, że elektryk poszedł chyba nieco na łatwiznę.
Do podwójnego przycisku dochodzi jeden przewód 3 żyłowy. Żyła fazowa jest tam gdzie powinna, żyła neutralna jest pod jeden przycisk, a żyła ochronna jest podpięta pod drugi przycisk. Co się dzieje potem w puszce łączeniowej pod sufitem nie podejmuję się sprawdzać. Z taką instalacją to chyba zostaje montaż pojedynczego swichbox'a w pierwszej lampie na zewnątrz i tu mi się nasuwa kolejne pytanie.
Wiadomo jak z przycisku wyłączę obwód switchbox też nie będzie dostawał napięcia i będzie wyłączony. Gdy przyciskiem obwód zamknę, blebox dostanie napięcie, uruchomi się i... ? uruchomi się w ostatnim zarejestrowanym stanie, w stanie wynikającym z harmonogramu, czy zawsze uruchomi się "wyłączony" i żeby lampki uruchomić trzeba będzie dodatkowo to zrobić z aplikacji ?

Przykładowo - zgodnie z harmonogramem od 19 lampki mają być włączone i to zapewnia switchbox. O godzinie 20 rozłączam cały obwód przyciskiem. O 22 włączam go ponownie. Jak się zachowa switchbox ?
*

Offline Kamikaze

  • Administratorzy
  • ***** 105
  • 4
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + GoogleHome + Satel + KNX
Odp: 10 lamp ogrodowych LED na obwodzie na jednym kanale switchBoxD
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 04, 2017, 04:35:53 pm »
Możesz N "cofnąć" sobie z lampy do przycisku (spiąć), tam umieścić switchboxa i sterować "ochronnym". Zakładam tu, że te przewody są dostępne później w lampach i tu nie przyoszczędził :)
https://instalacjeinteligentne.pl - Inteligentne instalacje
Odp: 10 lamp ogrodowych LED na obwodzie na jednym kanale switchBoxD
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 05, 2017, 10:23:14 pm »
Może mam małą wyobraźnię, ale do czego podłączę drugi przycisk z drugim obwodem ?
*

Offline Kamikaze

  • Administratorzy
  • ***** 105
  • 4
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + GoogleHome + Satel + KNX
Odp: 10 lamp ogrodowych LED na obwodzie na jednym kanale switchBoxD
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 06, 2017, 11:49:51 am »
A w pierwszej lampie do czego podłączysz? W każdym obwodzie chcesz dawać na pierwszej lampie Switchboxa? A może kable przechodzą przez wszystkie lampy? Może naszkicuj jakiś schemat jak to masz zrobione.
https://instalacjeinteligentne.pl - Inteligentne instalacje
Odp: 10 lamp ogrodowych LED na obwodzie na jednym kanale switchBoxD
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 08, 2017, 03:08:47 pm »
To wrzucam prosty pseudo-schemat jedynej możliwości jakiej widzę przy przedstawionej sytuacji. Do źródeł światła idzie przewód 3 żyłowy taki sam jak do łącznika świecznikowego
*

Offline Kamikaze

  • Administratorzy
  • ***** 105
  • 4
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + GoogleHome + Satel + KNX
Odp: 10 lamp ogrodowych LED na obwodzie na jednym kanale switchBoxD
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 08, 2017, 03:52:56 pm »
No to faktycznie kablami bez rozbierania chociaż by puszki nie podziałasz... Jak zachowa się switchbox, wg. Twojego pomysłu, nie wiem bo go nie używałem.
https://instalacjeinteligentne.pl - Inteligentne instalacje