airSensor - czujnik jakości powietrza

  • 54 Odpowiedzi
  • 16969 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Patriko

  • Moderator
  • ***** 441
  • 21
  • Nazwa i wersja ID: Darin/BleBox.eu
airSensor - czujnik jakości powietrza
« dnia: Luty 12, 2018, 07:52:35 pm »
Słyszałem pogłoski że do rodziny produktów blebox.eu dołączy wkrótce airSensor - czujnik jakości powietrza (pyłów zawieszonych). Chwilę później dojdzie też uSensor, który pozwala na pomiar m.in. temperatury, wilgotności i ciśnienia. Odczyt wartości bezpośrednio w aplikacji + na mapie oraz w przyszłości możliwość sterowania np. roletami, oknami dachowymi, etc...

Co o tym sądzicie?

*

Offline g0g0

  • ** 34
  • 0
Odp: airSensor - czujnik jakości powietrza
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 12, 2018, 08:00:58 pm »

Co o tym sądzicie?
Świetna wiadomość. Czy bedzie mozliwość, aby usensor sterował np switchboxem?
*

Offline Patriko

  • Moderator
  • ***** 441
  • 21
  • Nazwa i wersja ID: Darin/BleBox.eu
Odp: airSensor - czujnik jakości powietrza
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 12, 2018, 08:02:28 pm »
tak, albo shutterBoxem - na razie przez requesty typu "http://ip/s/0" i podobne a docelowo przez kreator logik :)
*

Offline stratoss

  • ** 35
  • 0
Odp: airSensor - czujnik jakości powietrza
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 12, 2018, 08:23:51 pm »
Utwierdza mnie to tylko w przekonaniu , że wybór blebox na wiodącą technologie w moim domu był w 100% trafiony :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odp: airSensor - czujnik jakości powietrza
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 12, 2018, 10:35:31 pm »
Cześć wszystkim,
Korzystając z okazji witam Wszystkich - mój ‚dziewiczy’ post na forum

@Patriko, czy będą zapisy na nowe urządzenie.?

W związku z tym, że dopiero rozpoczynam zabawę z produktami blebox, ma nadzieje że wkrótce pojawi się więcej urządzeń do automatyki centralnego ogrzewania oraz wentylacji mechanicznej.

Miłe widziane czujniki temperatury, wilgotności, przydałoby się jeszcze coś do sterowania głowicami termostatycznymi etc...

@Patriko, mam nadziej że nie będziemy musieli czekać długo na kolejne produkty
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2018, 10:41:14 pm wysłana przez bigdata »
Odp: airSensor - czujnik jakości powietrza
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 13, 2018, 06:37:43 am »
witam

otwarte jest pytanie na czym jest zrobione to urządzenie i ile będzie kosztować?
SDS011 jest w miarę dokładny do wilgotności 70% - ale trwałość jego sensorów  jest bardzo ograniczona w czasie. I co jeżeli wilgotność przekracza 70%?
GP2Y10 nie rozróżnia PM2,5 i PM10 - podaje zbiorczy wynik.

przyjąłem założenie ze jakość = pyły.
Można jeszcze analizować skład powietrza na trucizny typu benzen, ale w PL problemem sa teraz głównie pyły
*

Offline bandi

  • ** 46
  • 1
Odp: airSensor - czujnik jakości powietrza
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 13, 2018, 09:11:59 am »
Chwilę później dojdzie też uSensor, który pozwala na pomiar m.in. temperatury, wilgotności i ciśnienia. Odczyt wartości bezpośrednio w aplikacji + na mapie oraz w przyszłości możliwość sterowania np. roletami, oknami dachowymi, etc...

Co o tym sądzicie?

Jeśli jest to możliwe to przydałaby się  w uSensorze opcja kalibracji temperatury. Obecnie mam w  domu siedem elektronicznych czujników temperatury (zewnętrzne, wewnętrzne, stare i nowe).  Jak postawię je  wszystkie obok siebie to każdy pokazuje coś  innego. Różnica dochodzi do  2 stopni. W jednym mam  opcję kalibracji +/- 2 stopnie i ustawiłem  go po porównaniu danych z termometrem słupkowym. Naprawdę fajna sprawa  jakby wszystkie pokazywały to samo. 
pozdrawiam
bandi
*

Offline Patriko

  • Moderator
  • ***** 441
  • 21
  • Nazwa i wersja ID: Darin/BleBox.eu
Odp: airSensor - czujnik jakości powietrza
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 13, 2018, 09:20:10 am »
@jaroszy, zastosowaliśmy PMS5003, myślałem o dodaniu dodatkowych czujników np. benzenu, formaldehydu, etc. ale jest dokładnie tak jak piszesz - problemem u nas są głównie pyły (dzisiaj stężenie we Wrocławiu przekroczone 4-krotnie) a zależy mi też aby czujnik był przystępny cenowo.

@bandi, why not, dodamy :)

@bigdata,

Hej!!
pojawią się w tym roku rozwiązania do ogrzewania i chłodzenia, czujnik jak powyżej w formie samoprzylepnej "pchły" (wielkość 1/2 pudełka tic-tacków). Długo... jesteśmy startupem który wypuszcza nowy produkt średnio co dwa miesiące więc chyba nie jest źle :D
*

Offline djboo

  • * 5
  • 0
Odp: airSensor - czujnik jakości powietrza
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 13, 2018, 09:23:36 am »
Witam
Moim zdaniem bardziej przydalby sie czujnik Gazu (wszystkich gazów palnych) i Czadu oraz czujnik Dymu, przeznaczone do monitorowania otoczenia i informujacy o zagrozeniu poprzez aplikacje :)
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2018, 09:25:53 am wysłana przez djboo »
Odp: airSensor - czujnik jakości powietrza
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 13, 2018, 12:30:38 pm »
PMS5003 ma laserowy czujnik o trwałości lasera około 1 roku/ 8000h.
Druga sprawa jaka jest często ponoszona to  wykorzystanie w 5003 przetwornika o małej dokładności ( ponoć 8 bitowy).

Czy będzie możliwość cyklicznego uruchamiania czujnika, aby wydłużyć czas życia detektora laserowego? Zakładam, że cykl uruchamiania to najpierw nagrzewania a później pomiar.  czy cykle/czasy  będą konfigurowane?

Czy będzie licznik czasu pracy urządzenia? aby informowało, że laser jest "zajechany" ?

Czy urządzenie będzie w wersji indoor czy outdoor? sam detektor jest specyfikowany w zakresie -20C~+50C.
wg mnie powinien być w wersji outdoor bo tam sa zanieczyszczenia.  czad  może być wszędzie tam gdzie jest piecyk gazowy/terma/kuchenka

Co do innych czujników to warto zastanowić się nad czujnikiem czadu, ale chyba jako osobny moduł do łazienki z zasilaniem dualnym sieć i bateria (aku?) + buzzer. Benzen/hormaldehyd fajnie brzmi, ale chyba poza kilkoma "zapaleńcami" nie ma popytu.

 
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2018, 01:55:46 pm wysłana przez jaroszy »
*

Offline Patriko

  • Moderator
  • ***** 441
  • 21
  • Nazwa i wersja ID: Darin/BleBox.eu
Odp: airSensor - czujnik jakości powietrza
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 14, 2018, 01:35:21 pm »
Hej,

co do trwałości to założenie które przyjęliśmy jest takie, iż zawartość pyłów w powietrzu jest wielkością wolnozmienną tak więc pomiar będzie cykliczny, na razie co 2 - 5 minut. Oczywiście miłośnicy "oglądania na żywo" będą zawiedzeni ale jednak urządzenie ma działać długo i bezawaryjnie. Licznik czasu pracy to dobry pomysł :)

Pozdrawiam,
Patryk
*

Offline marecki_0luk1

  • Administratorzy
  • ***** 430
  • 26
  • Nazwa i wersja ID: HC3 5.070.42 / HC2 4.600
Odp: airSensor - czujnik jakości powietrza
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 15, 2018, 12:01:51 pm »
Patryk kiedy można kupić egzemplarz testowy ?
*

Offline Patriko

  • Moderator
  • ***** 441
  • 21
  • Nazwa i wersja ID: Darin/BleBox.eu
Odp: airSensor - czujnik jakości powietrza
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 15, 2018, 01:01:46 pm »
Myślę że na początku marca :)
*

Offline bandi

  • ** 46
  • 1
Odp: airSensor - czujnik jakości powietrza
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 15, 2018, 02:07:32 pm »
Co o tym sądzicie?
Fajnie wytłoczony jest napis. Dodajcie do tego jeszcze wytłoczkę BleBox zamiast naklejki, która pewnie będzie doklejona. Przydałoby się coś takiego na pilocie zamiast naklejki, która pewnie z czasem będzie się odklejała. Takie logo o wiele ładniej się prezentuje (np. pilot Somfy KEYGO 4 RTS). Nawet płaski nadruk będzie lepszy od naklejek.
pozdrawiam
bandi
*

Offline marecki_0luk1

  • Administratorzy
  • ***** 430
  • 26
  • Nazwa i wersja ID: HC3 5.070.42 / HC2 4.600
Odp: airSensor - czujnik jakości powietrza
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 15, 2018, 05:07:15 pm »
Myślę że na początku marca :)

zapisuje się na 1 sztukę już teraz!