BleBox - propozycje

  • 71 Odpowiedzi
  • 30457 Wyświetleń

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

*

Offline Patriko

  • Moderator
  • ***** 441
  • 21
  • Nazwa i wersja ID: Darin/BleBox.eu
Odp: BleBox - propozycje
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 02, 2019, 11:51:29 am »
Hej!

maks87, tak chociaż strasznie nie lubię wypowiadać się w temacie produktów "konkurencji" - przyjmij więc proszę wszystkie informacje jako moje prywatne opinie, nie zaś opinie zespołu blebox, etc.

Cytat: maks87
To co przemawia na korzyść BleBoxa względem Shelly:
1. Polski produkt, a więc zakup w PL, wsparcie w PL itd, kontakt z @Patriko tutaj (chociaż dla części rzeczy czekam już kilka miesięcy a efektów nie widać).
2. InBox, czyli możliwość zdalnego sterowania za pomocą "zwykłych" klawiszy - dla części rozwiązań gdy nie chce się robić remontu jest to rewelacyjna opcja!

Tu się zgadzam, dodam że będzie jeszcze kilka bateryjnych produktów takich jak inBox.

Cytat: maks87
chociaż dla części rzeczy czekam już kilka miesięcy a efektów nie widać
Niestety czasami niektóre z pozoru proste rzeczy zajmują znacznie więcej czasu niż zakładaliśmy... np. znalezienie buga w LWIP'ie odnośnie DHCP. A gdybyśmy chcieli każdy z nich naprawić od ręki to już nic nowego by nie doszło więc każdy "request" ma potem różny priorytet, etc... Na razie z większych tematów walczymy z integracją z google home i alexą oraz dodaniem obsługi sieci mesh. To co wydaje się proste (np. "google home + arduino in 5 minutes" na youtube) aby działało dobrze, pewnie i bezpiecznie zajmuje setki godzin.

Cytat: maks87
To co przemawia na korzyść Shelly względem BleBoxa:
1. Pomiar zużytej energii (brak w Shelly1, ale Shelly2 to obsługuje) - dla części osób pewnie zbędny bajer, dla mnie bardzo ciekawa funkcja, która pozwala prowadzić dokładne analizy zużytej energii.
(...)
3. Poza modułami do puszkowymi mają też np. gniazdka które również posiadają miernik energii.
(...)
W tym miejscu chciałby zapytać @Patriko czy jest szansa na wprowadzenie kolejnych "ficzerów" do BleBoxa, a dokładniej to pomiaru zużywanej energii. Czy to w ogóle da się zrobić "programowo" w obecnych bleboxach (poprzez nowy soft), czy wymaga raczej fizycznej zmiany w module?

Pomiar zużytej energii fizycznie jest już w switchBoxD 2/shutterBox 2/shutterBoxDC/wLightBox 4 - po wprowadzeniu aktualizacji (nie chciałbym podawać konkretnej daty bo jeszcze nie mamy zamkniętych aktualnych tematów) będą je wspierać. Gniazdko-wtyczka pojawi się na przełomie 3-4 kwartału br. i też będzie wspierać pomiar energii... wcześniej pewnie będzie już na forum.


Cytat: maks87
No i czy w kwestii ceny w najbliższym czasie coś panujecie zmienić?

Raczej nie. Wiem że to zabrzmi najbardziej kontrowersyjnie ale uważam że produkt nie może być za tani. Bo to wymusza nieprzyjemne kompromisy.
Nie miałem w rękach Shelly. Nie podejmę się dyskusji co do jakości. Miałem inne podobne produkty. Tanie. Nie zostawiłbym ich w ścianie, w domu, przy ludziach.

Można schodzić z ceną w dół. Staramy się aby bleboxy były tańsze od wiodących marek, nawet dwukrotnie. Ale nie podejmę się walki o kolejne złotówki za wszelką cenę. Cena produktu to nie tylko komponenty elektroniczne, to też marża dystrybutora, sprzedawcy którzy wyślą go do klienta tuż przed świętami aby dotarł na czas, to wsparcie techniczne, gwarancja (a kto odsyłał do nas produkty na gwarancji chyba może potwierdzić że podchodzimy bardzo prokliencko - tzn. jeśli nie ma dziury po śrubokręcie w przekaźniku a moduł nie wygląda jakby go ktoś przypalał zapalniczką (od zewnątrz) to zawsze jest na korzyść klienta), rozwój produktu, etc.

Średnio co 2 godziny ktoś z handlowców słyszy "ale sonoff kosztuje 20 złotych". No kosztuje. Produkowany przez jedną ze 100 firm bazujących na nieswoim projekcie (nie muszą płacić programistom, elektronikom, etc)., ściągany na lewo przez aliexpress, bez VAT'u, bez paragonu, etc... A potem zdjęcia w google "burned sonoff". Nie produkujemy Porsche ani Ferrari. Nie chcemy też produkować "Tata Motors Nano" (najtańszy samochód świata, strefa zgniotu jest chyba już poza obrysem karoserii). To co chcemy to aby ludzie którzy używają blebox'a mogli spać spokojnie. Można zrobić wszystko: zatrudnić dzieci w chinach, nielegalnych imigrantów za 10 złotych, powielić czyjś projekt, spławiać ludzi którzy mają problem z produktem "a paragon wyblakł to reklamacja nieuznana", etc. ale staramy się pokazać że można też robić coś w Polsce uczciwie. A to niestety kosztuje...

Co do cen, zawsze można pogadać z dystrybutorami o rabatach. U niektórych są. My nie możemy ich dawać bo to byłoby nie fair względem dystrybutorów, zwłaszcza że za chwilę byłaby wojna cenowa a potem... jak te chińskie piloty do ledów za 7 zł z alledrogo. I podkreślę raz jeszcze: nie odnoszę się do Shelly, bo nie miałem jej w ręku. Mówię ogólnie...

btw., co do shelly 1 - bardzo nie podoba mi się jedna rzecz - na szczęście w dwójce się z tego wycofali - złącze do programowania w module na 230V;
większość osób które programują "IoT" nie ma doświadczenia w pracy z napięciem sieciowym - nawet tych dobrych. A moduł na 230V podłączony przez konwerter USB/TTL do komputera przy nieodpowiednim obchodzeniu to od spalonego komputera po śmierć. Z tego prostego powodu bleboxy tego złącza nie mają - shelly2 już też nie.


*

Offline maks87

  • ** 59
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: Domoticz + Xiaomi + ShutterBox + EQ3Max
Odp: BleBox - propozycje
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 02, 2019, 02:03:49 pm »
Tu się zgadzam, dodam że będzie jeszcze kilka bateryjnych produktów takich jak inBox.
Poprosimy o szczegóły:) InBox jest super rozwiązaniem, bo pozwala na szybkie, bez kucia ścian itd. zastosowanie "inteligencji":)


Niestety czasami niektóre z pozoru proste rzeczy zajmują znacznie więcej czasu niż zakładaliśmy... np. znalezienie buga w LWIP'ie odnośnie DHCP. A gdybyśmy chcieli każdy z nich naprawić od ręki to już nic nowego by nie doszło więc każdy "request" ma potem różny priorytet, etc... Na razie z większych tematów walczymy z integracją z google home i alexą oraz dodaniem obsługi sieci mesh. To co wydaje się proste (np. "google home + arduino in 5 minutes" na youtube) aby działało dobrze, pewnie i bezpiecznie zajmuje setki godzin.
Rozumiem, ale w takim razie będę co jakiś czas przypominał się o tym co kiedyś pisaliśmy, czyli ujednolicenie sterowania ShutterBoxa, tak aby bez względu na to czy robię to klawiszem podłączonym do niego, czy przez InBoxa, były dostępne ta same opcje.

Pomiar zużytej energii fizycznie jest już w switchBoxD 2/shutterBox 2/shutterBoxDC/wLightBox 4 - po wprowadzeniu aktualizacji (nie chciałbym podawać konkretnej daty bo jeszcze nie mamy zamkniętych aktualnych tematów) będą je wspierać.
Mam nadzieję, że nastąpi to jak najszybciej, bo według mnie to bardzo przydatny ficzer.

Gniazdko-wtyczka pojawi się na przełomie 3-4 kwartału br. i też będzie wspierać pomiar energii... wcześniej pewnie będzie już na forum.
Na to również czekam i na pewno zakupię jedno w celach testowych, a na razie kupiłem do testów inne gniazdko (firmy Neo - popularne na różnych portalach aukcyjnych).
Większość obecnie dostępnych tego typu rozwiązań (czyli gniazdek z pomiarem energii) ma ograniczenia zazwyczaj do 2000W. Dla większości urządzeń to wystarczy, ale fajnie aby też dało się obsłużyć tym np. zmywarkę czy piekarnik. Takie rozwiązanie pozwala na dość dokładną analizę wykorzystania energii - właśnie do tego celu zakupiłem testowo jedno gniazdko Neo.

Raczej nie. Wiem że to zabrzmi najbardziej kontrowersyjnie ale uważam że produkt nie może być za tani. Bo to wymusza nieprzyjemne kompromisy.
Nie miałem w rękach Shelly. Nie podejmę się dyskusji co do jakości. Miałem inne podobne produkty. Tanie. Nie zostawiłbym ich w ścianie, w domu, przy ludziach.
Poniekąd masz rację, bo za jakość zazwyczaj się płaci więcej. Mam w domu BleBoxy i nie narzekam, na prawdę porządny sprzęt. Shelly jeszcze nie mam, zapewne w celach testowych również zakupię. Wspomniany przez Ciebie sonoff faktycznie nie jest najwyższej jakości, mam też jakieś w szufladzie bo nie widzę dla nich zastosowania, ale jesli Shelly okaże się "porządnym" sprzętem to będzie to spora konkurencja dla BleBoxa.


Ogólnie dzięki za "szczegółową" odpowiedź na moje pytania, mam już jakiś zarys jak to będzie się w przyszłości rozwijało. Mam nadzieję, że do posiadanych przeze mnie ShutterBoxów i InBoxów dołączą również niedługo inne urządzenia:)
*

Offline maks87

  • ** 59
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: Domoticz + Xiaomi + ShutterBox + EQ3Max
Odp: BleBox - propozycje
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 03, 2019, 12:35:15 pm »
I jeszcze jedno pytanie do "przyszłościowego" pomiary energii przez np. SwitchBoxaD: pomiar będzie dla każdego kanału osobno, czy w przypadku kiedy będą oba uruchomione to będzie jeden wspólny pomiar?
*

Offline Gams

  • ** 26
  • 0
Odp: BleBox - propozycje
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 22, 2019, 11:29:43 pm »
w styczniu będzie uSensor czyli termo-higro-presometr z czujnikiem otwarcia :)
Potem w lutym centralki do bram rolowanych, w marcu-kwietniu - przesuwnych, w kwietniu podobno okna i roletki Fakro, w czerwcu szklane przyciski :)

Kiedy będą testy tempsensor'a ? :)
*

Offline Patriko

  • Moderator
  • ***** 441
  • 21
  • Nazwa i wersja ID: Darin/BleBox.eu
Odp: BleBox - propozycje
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 24, 2019, 10:12:30 am »
maks87 - dla obu naraz :)
Gams - w przyszłym tygodniu :)
*

Offline g0g0

  • ** 34
  • 0
Odp: BleBox - propozycje
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 24, 2019, 12:55:51 pm »
Gdzie można zobaczyć zmian, które wprowadzają kolejne firmware?
*

Offline Patryk

  • * 3
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: PAtryk
Odp: BleBox - propozycje
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 24, 2019, 07:05:33 pm »
Macie w planach rozszerzyć ofertę o sensory np. sensor gazu, czadu, zalania ?
*

Offline Gams

  • ** 26
  • 0
Odp: BleBox - propozycje
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 30, 2019, 07:50:18 pm »
Gams - w przyszłym tygodniu :)

Czy coś już wiadomo? Bo Wroled już się chwali screenami :)
*

Offline bandi

  • ** 46
  • 1
Odp: BleBox - propozycje
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 31, 2019, 02:35:30 pm »
To ja od razu się zapytam czy będzie wersja na baterię. Zasilanie prądem odpada w większości przypadków.
Mam nadzieję, że wroled nie ma pełnych informacji i gniazdo usb służy do zasilania akumulatora jak w pilocie.
pozdrawiam
bandi
*

Offline Gams

  • ** 26
  • 0
Odp: BleBox - propozycje
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 31, 2019, 02:48:19 pm »
To ja od razu się zapytam czy będzie wersja na baterię. Zasilanie prądem odpada w większości przypadków.
Mam nadzieję, że wroled nie ma pełnych informacji i gniazdo usb służy do zasilania akumulatora jak w pilocie.

W środku jest akumulator a gniazdko ma służyć do ładowania. Gdzieś wcześniej była zapowiedź, że akumulator na jednym ładowaniu ma wytrzymać kilka lat.
BleBox - propozycje
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 31, 2019, 07:35:36 pm »
>> Gdzie można zobaczyć zmian, które wprowadzają kolejne firmware?

+1
Do kazdej wersji firmware  przydałoby się release note.
Również Rest API wymaga lepszej i aktualnej  dokumentacji. Idealnie byłoby mieć Swagger (Open API) serwowanego ze sterownika, tylko nie wiem czy się zmieści. @Patriko, co sądzisz?



Sent from my iPhone using Tapatalk
*

Offline zen

  • *** 171
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: Home Assistant
Odp: BleBox - propozycje
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 15, 2019, 02:31:44 am »
Nie zmieści się, albo ledwo się zmieści. Ale to można hackować w inny sposób, np. ciągnąć statiki z netu
*

Offline g0g0

  • ** 34
  • 0
Odp: BleBox - propozycje
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 16, 2019, 04:58:23 pm »
Mam dwa usensory temp. Oba nie dzialaja na baterii. Przydalby sie uchwyt do sciany, tak zeby mozna bylo wyjmowac do ladowania.
*

Offline Adam_84

  • * 10
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: Adam_84
Odp: BleBox - propozycje
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 16, 2019, 06:09:36 pm »
Mam dwa usensory temp. Oba nie dzialaja na baterii. Przydalby sie uchwyt do sciany, tak zeby mozna bylo wyjmowac do ladowania.
Tempsensor raczej nie posiada baterii...
*

Offline g0g0

  • ** 34
  • 0
Odp: BleBox - propozycje
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 17, 2019, 03:47:35 pm »
Hej!

Tak, pracujemy obecnie nad czujnikiem temperatury, wilgotności i otwarcia/zamknięcia. Każdy z nich będzie bezprzewodowy i zasilany bateryjnie. Nie chciałbym jednak na razie podawać dokładnych dat dopóki nie będziemy ich pewni. I tak inBox ma drobne opóźnienie... Ale będą :)
Tutaj jest co innego napisane