dimmerBox - ściemniacz AC 230V na smartfony i tablety

  • 45 Odpowiedzi
  • 18536 Wyświetleń

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

*

Offline Patriko

  • Moderator
  • ***** 441
  • 21
  • Nazwa i wersja ID: Darin/BleBox.eu
dimmerBox - ściemniacz AC 230V na smartfony i tablety
« dnia: Wrzesień 17, 2016, 03:09:42 pm »
Witajcie,

po długiej przerwie pozwolę sobie zaprezentować wersję "release candidate" moim (być może wypaczonym) zdaniem jednego z najlepszych ściemniaczy 230V jakie do tej pory powstały.

Dlaczego tak uważam?

Po pierwsze, jest to ściemniacz w pełni uniwersalny - może współpracować z praktycznie każdym rodzajem oświetlenia ściemnialnego (od zwykłych żarówek z żarnikiem, żarówek LED, halogenów po oświetlenie wyposażone w transformatory - elektroniczne i klasyczne). Obsługuje zarówno ściemnianie typu trailing edge jak i leading edge.

Po podłączeniu ściemniacza, wystarczy dodać go do aplikacji wBox (jak wszystkie poprzednie urządzenia) i ustawić typ oświetlenia w menu konfiguracji. Moduł dopasuje swoją charakterystykę do wybranego typu światła. Jeśli nie jest ono przystosowane do ściemniania (np. świetlówka) to umożliwi jego włączanie i wyłączanie.

Z ciekawych rzeczy o których warto wspomnieć: dimmerBox posiada cztery niezależne zabezpieczenia: termiczne (programowe), termiczne - w postaci fizycznego bezpiecznika, przeciążeniowe oraz "inteligentny bezpiecznik" zwarciowy.

W przypadku gdyby doszło do awarii źródła światła, zwarcia instalacji, etc. natychmiast odłącza on zasilanie. Na tyle szybko iż prawdopodobnie żaden inny bezpiecznik w domu nie zdąży zareagować. Po usunięciu usterki wystarczy kliknąć odpowiednią ikonę w aplikacji, aby zresetować zabezpieczenie i przywrócić normalne funkcjonowanie.

Kilka parametrów:

  • napięcie: 230V AC
  • maksymalna moc: 250W
  • ilość wyjść: 1
  • ilość wejść sterujących: 2
  • komunikacja: uWiFi/WiFi
  • wymiary: 48x31x21 mm
  • kompatybilne smartfony: Android, iPhone, Windows Phone
  • kompatybilne urządzenia: gateBox, switchBox, wLightBox, wLightBoxS, shutterBox
  • API: otwarte

Załączam kilka zdjęć. Co sądzicie? :)

(link do zamawiania wersji beta: https://goo.gl/forms/GGsA5qIeivCNZ7Zd2)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 22, 2016, 02:32:55 pm wysłana przez Patriko »
*

Offline andre

  • Moderator Globalny
  • ***** 258
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: HA(AIS)+HC2 4.570,GRENTON1.0+LK v2.0+BLE+RPi...
Odp: dimmerBox - ściemniacz AC 230V na smartfony i tablety
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 17, 2016, 03:51:20 pm »
@Patriko
Przede wszystkim gratulacje można powiedzieć, że zrobiłeś mini system.
Pytania tradycyjne a więc jaka możliwość integracji z HC2, Verą itp (restowe API), jak rozumiem można go używać również  jako on-off-a do LED-ów  nieściemnialnych, przewidywana cena końcowa i termin rozpoczęcia sprzedaży. Mam propozycję abyś nagrał jakiś filmik (nawet telefonem) z aplikowaniem swoich urządzeń bo jeden obraz zastępuje 1000 słów.
*

Offline wiesiekr

  • ** 86
  • 4
  • Nazwa i wersja ID: HC2. HCL
Odp: dimmerBox - ściemniacz AC 230V na smartfony i tablety
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 18, 2016, 08:12:04 am »
Dlaczego aplikacja jest w języku angielskim czy polskiego producent zapomniał
*

Offline Patriko

  • Moderator
  • ***** 441
  • 21
  • Nazwa i wersja ID: Darin/BleBox.eu
Odp: dimmerBox - ściemniacz AC 230V na smartfony i tablety
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 18, 2016, 10:29:29 am »
@andre
> Przede wszystkim gratulacje można powiedzieć, że zrobiłeś mini system.

dzięki :) faktycznie powstał już praktycznie system, jednakże z tą różnicą iż można zacząć od pojedynczej kostki :)

> Pytania tradycyjne a więc jaka możliwość integracji z HC2, Verą itp (restowe API)

jak zwykle będzie pełne restowe API umożliwiające integrację z powyższymi, nie publikuję jeszcze poszczególnych zapytań ze względu na to iż być może nieznacznie się zmienią

> jak rozumiem można go używać również  jako on-off-a do LED-ów  nieściemnialnych

tak :)

> przewidywana cena końcowa i termin rozpoczęcia sprzedaży.

145,53 netto / 179 zł brutto, oficjalna sprzedaż ruszy po zakończeniu triala, a w ramach triala jak zwykle możliwość zamówienia do 3 modułów w wersji beta z wysyłką ok 23.09 w cenie 100 zł netto (123 zł brutto) - później wrzucę link do formularza zapisów.

> Mam propozycję abyś nagrał jakiś filmik (nawet telefonem) z aplikowaniem swoich urządzeń bo jeden obraz zastępuje 1000 słów.

Zdecydowanie tak :) tylko nigdy nie starczyło do tej pory na to czasu. Ale nagram :)

@wiesiekr
> Dlaczego aplikacja jest w języku angielskim czy polskiego producent zapomniał

Akurat mam telefon w wersji anglojęzycznej więc apka domyślnie przełączyła się na angielski. Jest i polski i niemiecki, jest też szwedzki, czeski i (nie jestem pewien) duński. Za chwilę będzie też chiński :)

Pozdrawiam :)
Patryk
*

Offline toki

  • * 16
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: OpenHab2
Odp: dimmerBox - ściemniacz AC 230V na smartfony i tablety
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 19, 2016, 08:07:22 am »
Jakie żarówki ledowe polecacie do ściemniaczy?
*

Offline Patriko

  • Moderator
  • ***** 441
  • 21
  • Nazwa i wersja ID: Darin/BleBox.eu
Odp: dimmerBox - ściemniacz AC 230V na smartfony i tablety
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 19, 2016, 10:42:25 am »
Trudno powiedzieć - każda ściemnialna żarówka którą testowaliśmy ściemniała się poprawnie. Najlepszy efekt - ku sporemu zaskoczeniu - miały tanie żarówki "ARO" z supermarketu. Najgorsze (choć całkiem przyzwoite) - żarówki LED philipsa sprzed kilku lat (jedne z pierwszych, z aluminiowym radiatorem) - widać technologia musiała mocno ewaluować w ciągu kilku lat.

Na pewno ważne jest, aby podłączać wszystkie żarówki takie same do danego ściemniacza.
*

Offline Patriko

  • Moderator
  • ***** 441
  • 21
  • Nazwa i wersja ID: Darin/BleBox.eu
Odp: dimmerBox - ściemniacz AC 230V na smartfony i tablety
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 22, 2016, 02:31:41 pm »
Słowo się rzekło, dimmerBox u płotu. Formularz zamówienia na wersje próbne (do 3 sztuk).

https://goo.gl/forms/GGsA5qIeivCNZ7Zd2

Pozdrawiam,
Patryk
*

Offline MC

  • ** 68
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: Satel Integra wrl + domoticz + ...
Odp: dimmerBox - ściemniacz AC 230V na smartfony i tablety
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 25, 2016, 06:51:30 pm »
Gratuluję kolejnego produktu. Coraz mniejsze ładniejsze te kostki.
Mam tylko problem ze sciemnianiem bo po sekundzie wraca do 100%. Prośba o schemat podłączenia i standardowo API. 
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 25, 2016, 06:58:08 pm wysłana przez MC »
*

Offline Patriko

  • Moderator
  • ***** 441
  • 21
  • Nazwa i wersja ID: Darin/BleBox.eu
Odp: dimmerBox - ściemniacz AC 230V na smartfony i tablety
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 26, 2016, 07:03:40 pm »
Dzięki :)
Hubert i Kosma odezwą się jutro do Ciebie na maila aby ustalić co się stało.

Załączam instrukcję: https://drive.google.com/open?id=0B5d0rnK4oTmtVS16M01RTTVaclE
*

Offline Patriko

  • Moderator
  • ***** 441
  • 21
  • Nazwa i wersja ID: Darin/BleBox.eu
Odp: dimmerBox - ściemniacz AC 230V na smartfony i tablety
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 26, 2016, 07:11:21 pm »
andre, VIDEO - mówisz - masz - słowo się rzekło i film na forum jest - co prawda nie mój ale o bleboxach - http://forum.lic.pl/blebox/krotki-film-video-o-bleboxach-botland/msg4416/#msg4416 :)
*

Offline toki

  • * 16
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: OpenHab2
Odp: dimmerBox - ściemniacz AC 230V na smartfony i tablety
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 29, 2016, 08:54:00 am »
Otrzymałem wczoraj dimmerBox'y, podłączyłem na szybko, żeby przetestować. Niestety narazie ze zwykłą żarówką, gdyż ledy które posiadam raczej do ściemnialnych nie należą. Ogólne super - wszystko ruszyło bez problemu, sam dimmerBox jeszcze mniejszy niż switchBox, zupełnie bezgłośny - przy skręcaniu do 0% nie ma kliknięcia przekaźnika. Nie podpiąłem przycisków, gdyż dopiero do mnie jadą podwójne dzwonkowe. Jak zachowują się przyciski? W aplikacji nie ma ustawień odnośnie wejść sterujących jak to było w switchBoxie

Uwagi:

1. Przydałyby się jakieś ustawienia softOn, softOff - czasy trwania, na ile ma się ustawić itd. Od strony interfejsu zwykły przycisk On który wedle ustawień zaświeci żarówkę do np 80% rozświetlając ją stopniowo przez 2sek.
2. Co robią linie wejściowe? Brak ustawień w interfejsie, nie ma też o tym informacji w instrukcji.
3. Przydałby się przełącznik w ustawieniach we wszystkich wBoxach (programowy) który wyłączy rozgłaszanie sieci wifi do czasu następnego restartu sterownika - pozwoli to wyłączyć rozgłaszanie wifi, a nie będzie za uciążliwe o ile u kogoś prąd za często nie znika.
*

Offline zen

  • *** 171
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: Home Assistant
Odp: dimmerBox - ściemniacz AC 230V na smartfony i tablety
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 03, 2016, 09:44:57 pm »
Wybaczcie pytanie (nie pracuję na 230V i nie mam doświadczenia z LEDami), mam kilka sztuk takich lampek:
https://www.amazon.co.uk/XQ-lite-XQ1294-Recessed-Luminaire-Dimmable/dp/B00CQ3DYMU

z tym że u mnie do sterownika idzie kabelek z wtyczką sieciową

Oznaczone jako dimmable, ale jak to podłączyć, żeby móc ściemniać?
*

Offline toki

  • * 16
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: OpenHab2
Odp: dimmerBox - ściemniacz AC 230V na smartfony i tablety
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 07, 2016, 06:25:18 am »
@Patriko, wstaje dzisiaj, a tu światło w pokoju z dimmerBoxem świeci na całego. Myślałem, że może prądu nie było (bo po pierwszym podłączeniu też od razu zaświecił), ale inne urządzenia na to nie wskazują. Możliwe, żeby ustawił się na 100% jasności po jakimś restarcie modułu czy coś? Zdalny dostęp wyłączony, hasło ustawione, nikt z domowników również nie włączył ;)
*

Offline Patriko

  • Moderator
  • ***** 441
  • 21
  • Nazwa i wersja ID: Darin/BleBox.eu
Odp: dimmerBox - ściemniacz AC 230V na smartfony i tablety
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 07, 2016, 07:30:48 am »
Hej!

@toki - w najbliższych kilku dniach będzie duża poprawka, rozwiązane m.iin. problemy rampy, sterowania z przycisków, poprawiona stabilność. Moduł powinien pamiętać ostatnią jasność jeśli trwała co najmniej 3 sekundy więc po restarcie powinien ją przywrócić. Jak tylko wyjdzie łatka dam Ci znać.

@zen - powinien działać poprawnie - dimmer ma zaimplementowaną "metodę ściemniania triakiem" - wybierz w ustawieniach "transformator magnetyczny".
*

Offline zen

  • *** 171
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: Home Assistant
Odp: dimmerBox - ściemniacz AC 230V na smartfony i tablety
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 08, 2016, 05:40:08 pm »
Patriko, dzięki za info, będę testował, tylko pytanie, czy ściemniać 220 czy wpiąć się dalej, między transformator a LEDy.

BTW: dzisiaj mi przyszła do dimmera poprawka, czyżby już?