Problem ze switchboxem i przyciskami

  • 10 Odpowiedzi
  • 3271 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline kalas

  • * 6
  • 0
Problem ze switchboxem i przyciskami
« dnia: Marzec 27, 2018, 05:27:13 pm »
Witam wszystkich.
Do nowej instalacji w domu kilka dni temu podłączyłem z elektrykiem ok 10 switchboxów do sterowania oświetleniem. Generalnie nie ma z nimi problemów i działają jak powinny, poza dwoma. Jeden w korytarzu i salonie.
Może zacznę od tego w korytarzu - do sterowania używane są 3 przyciski, jeden zaraz przy switboxie, dwa oddalone na ok 10m przewodach. Problem polega na tym że po podłączeniu wszystkiego nie da się żadnym przyciskiem włączyć światłą, działa tylko zdalne włączanie. Po odpięciu ze switchboxa dowolnego z tych oddalonych o 10m, da się włączyć światło dwoma które pozostały podpięte. Dodam że chodzi o switchboxa v2
W salonie również wersja v2 ale podwójny. Tutaj instalacja wygląda tak że do obsługi switchboxa służą dwa przyciski (po jednym na kanał)zaraz przy nim oraz dwa następne na ok 30m przewodzie. Problem polega na tym że działa jedynie sterowanie przyciskami umieszczonymi zaraz przy urządzeniu. Przyciski oddalone od switchboxa w ogóle nie chcą załączyć prądu kiedy są skonfigurowane na krótkie kliknięcie. Działa jedynie w konfiguracji na zboczu. Gdy chce podłączyć wszystkie przyciski sterowanie manualne nie działa w ogóle. Wczoraj zaobserwowałem ciekawą sytuacje - do switchboxa podłączyłem tylko po jednym przewodzie  - tym wracającym z oddalonych przycisków, natomiast przewody "doprowadzające" masę do przycisków były odpięte od instalacji. W takiej konfuguracji wszystkie 4 przyciski działały, nie rozumiem dlaczego, był tylko jeden problem - każdy klawisz a oddalonych przycisków obsługiwał swoją żarówkę. Natomiast pierwszy przycisk z tych przy urządzeniu po naciśnięciu zapalił żarówkę nr1, później po naciśnięciu ją zgasił, po kolejnym naciśnięci zapalił żarówkę nr2, póżniej ją zgasił. Po kolejnych nacieczeniach zapalił obie, obie zgasił i taką sekwencje powtarzał w kółko.
Nie wiem już sam w czym problem, może jakieś pomysły?
« Ostatnia zmiana: Marzec 27, 2018, 06:07:51 pm wysłana przez kalas »
*

Offline miru

  • * 14
  • 1
  • Nazwa i wersja ID: miru
Odp: Problem ze switchboxem i przyciskami
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 28, 2018, 09:19:33 am »
Ciekawy przypadek, szykuje się nobel z fizyki dla Bleboxa :)
Sprawdziłbym te urządzenia poza instalacją, na podobnej długości przewodach.
Przy okazji przyjrzałbym się dokładnie opisom wyprowadzeń na mechanizmach przycisków.

Pozdrawiam

*

Offline kalas

  • * 6
  • 0
Odp: Problem ze switchboxem i przyciskami
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 28, 2018, 09:37:48 am »
Też mam taki pomysł, żeby sprawdzić na podobnej długości przewodach, może znajdę coś na dniach i sprawdzę, bo tego jeszcze nie robiłem.
Co do przycisków, to wyprowadzenia opisy i same przewody sprawdzaliśmy z elektrykiem już nie raz i wygląda na to że wszystko z nimi dobrze, nie ma żadnego zwarcia, przewody są całe, były już mierzone miernikami sprawdzane żarówkami i wydają się ok.
Zastanawiam się czy długość przewodu ma znaczenie, bo 2 inne switchboxy działają na podobnych odległościach(ok 10m przewodu) i jest ok. Dodam jeszcze że korytarz testowałem na 3 switchboxach i za każdym razem to samo.
Wczoraj chciałem sprawdzić salon podłączając pojedynczego switchboxa pod przycisk zaraz przy nim i ten oddalony o 30m. Efekt był taki że żaden przycisk nie działał i teraz kolejna dziwna rzecz - po kilku minutach switchbox sam zaczął włączać i wyłączać światło - czasem przełączenia były co kilka sekund, czasem trwało to dłużej. Sprawdziłem że gdzieś coś się nie poluzowało ale wszystko było spięte jak trzeba i żadem przewód sie nie poluzował. Problem ustał gdy odłączyłem ten oddalony przycisk.
Czy ktoś ma może doświadczenie z montażem przycisku oddalonego od switchboxa o kilkanaście metrów?
*

Offline bblazej

  • * 17
  • 0
Odp: Problem ze switchboxem i przyciskami
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 06, 2018, 08:40:26 pm »
Mam dokladnie ten sam problem. Wymienilem przewody w scianach z uwagi na podejrzenie uszkodzonych przewodow. Dzialalo 3 tygodnie i dzis przestalo (switchboxd v1). Nie mam pomyslu.
*

Offline kalas

  • * 6
  • 0
Odp: Problem ze switchboxem i przyciskami
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 08, 2018, 06:17:44 pm »
@bblazej Mi również przyszło do głowy kucie i wymiana przewodów, ale elektrycznie jest z nimi wszystko ok i Twój wpis to potwierdza.

Ja znalazłem rozwiązanie - zobaczymy przez ile podziała, ale teraz przynajmniej działa.
W salonie w miejsce switchboxaD v2 dałem v1 sterowany fazą i poszło.
W korytarzu mam zwykłego switchboxa i tu v1 i v2 sterowane są masą więc zamiana wersji nie wchodziła w grę. Przypomniałem sobie, że kiedyś jak testowałem pierwsze switchboxy na przewodzie z wtyczką, wtyczkę odwrotnie wpiąłem do gniazda i dopiero po kilku dniach zorientowałem się że to zrobiłem. To samo zrobiłem i teraz czyli faze podpiąłem pod N a mase pod L. Tym sposobem sterowanie jest przez faze. Na razie wszystko działa, zobaczymy jak długo tak będzie ale nie podoba mi się to, ponieważ we włącznikach mam faze, a chciałem tego uniknąć!
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2018, 06:23:05 pm wysłana przez kalas »
*

Offline kalas

  • * 6
  • 0
Odp: Problem ze switchboxem i przyciskami
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 19, 2018, 08:20:48 pm »
No i jednak lipa. Od 2 tygodni mieszkam w domu i muszę przyznać że w bardziej skomplikowanych instalacjach blebox daje ciała. Generalnie cały czas mam problem z oświetleniem w salonie włącza sie i wyłącza kiedy tylko ma ochotę, czasami sterowanie włącznikami w ogóle nie działa. Jedynie wyłączenie przez aplikacje sterowania przyciskami ogranicza samoczynne włączanie i wyłącznie oświetlenia. Inne bleboxy działają podobnie i zdarza się że rano lub po powrocie z pracy zastaje włączone gdzieś światło, do dnia dzisiejszego jedynie 2 nie włączają się same. Szkoda ze aplikacja nie ma żadnych logów żeby można było przyjrzeć się co się działo i kiedy. Dodam tylko że elektrycznie wszystko jest ok, przewody zostały sprawdzone i są ok, nie ma nigdzie zwarcia czy przebicia i wszystko jest podłączone prawidłowo. Support również nie był mi w stanie pomóc, więc stwierdzam że generalnie to badziewie. Może dobrze działa w prostych instalacjach ale już przy kilku przyciskach obsługujących jeden blebox nie daje rady. Mam ich w domu 7 i żałuje wydanych pieniędzy i oparcia na nich sterowania oświetleniem w domu. Bałbym się używać tego do sterowania np bramą, bo kto wie kiedy zechce się ona sama otworzyć.

Może ktoś jest w stanie polecić mi jakieś rozwiązanie którym mogę zastąpić bleboxy?

dodam jeszcze ze podczas pisania światło samo zgasło i zapaliło się 7 razy :)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 20, 2018, 10:47:06 am wysłana przez kalas »
*

Offline miru

  • * 14
  • 1
  • Nazwa i wersja ID: miru
Odp: Problem ze switchboxem i przyciskami
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 20, 2018, 12:17:13 pm »
Małe szanse ale jeszcze sprawdziłbym opcję "stan po restarcie" - na niski.
Może jakaś wkładka podświetlająca klawisz ?
Pozdrawiam
*

Offline Patriko

  • Moderator
  • ***** 441
  • 21
  • Nazwa i wersja ID: Darin/BleBox.eu
Odp: Problem ze switchboxem i przyciskami
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 23, 2018, 08:24:24 pm »
Hej!

Pytanie: czy do jednego przycisku (styku) podłączone jest więcej niż 1 switchBox?
Czy są to przyciski mono czy bistabilne?

Pozdrawiam,
Patryk

(ps. trik dla bardzo długich przewodów "na wejściu" - komuś może się przydać: https://youtu.be/GbbqDytoDyc ;)
*

Offline kalas

  • * 6
  • 0
Odp: Problem ze switchboxem i przyciskami
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 24, 2018, 09:40:18 pm »
Klawisze nie mają podświetlenia. Ustawienia z niskim stanem po restarcie mam aktualnie ustawione i bez zmian, no moze trochę rzadziej samo się włącza i wyłączą. W tej chwili blebox w salonie czyli ten z którym jest najwięcej problemów chyba się uwalił bo przyciskami nie da się już nic zrobić i zostaje jedynie apka.

@Patriko
do jednego przycisku podłączony jest jeden switchbox, przyciski są monostabilne - dzwonkowe.

nie bardzo rozumiem jak to zrobione na tym filmie, ale widze ze jest to oparte na przycisku bistabilnym.
*

Offline miru

  • * 14
  • 1
  • Nazwa i wersja ID: miru
Odp: Problem ze switchboxem i przyciskami
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 27, 2018, 01:29:34 pm »
@kalas
To ustawienie z niskim stanem po restarcie sugerowałem tylko żeby upewnić się czy problem nie leży po stronie zasilania.
W takim ustawieniu na samoczynne włączanie powinny mieć wpływ już tylko przyciski.
Pozdrawiam

*

Offline kalas

  • * 6
  • 0
Odp: Problem ze switchboxem i przyciskami
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 28, 2018, 10:29:39 pm »
@Miru

tak pomimo tego ustawienia dzieje się to samo, jedynie ustawienie akcji dla przycisków na brak skutecznie eliminuje samoczynne włączanie i wyłączanie.