Zamiennik inBox DIY

  • 2 Odpowiedzi
  • 3578 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline abial

  • * 12
  • 0
Zamiennik inBox DIY
« dnia: Październik 12, 2020, 12:28:48 pm »
Witajcie,

Chciałbym podzielić się projektem, który ostatnio wykonałem - zamiennik kostki inBox, zasilany z sieci i wysyłający komunikaty po WiFi używając API Bleboxów.

Po co takie coś? Oryginalny inBox to fajny pomysł, ma swoje zalety (najważniejsze to brak konieczności okablowania) ale też ma poważne wady, których na dłuższą metę nie mogę zaakceptować:

* programowanie go to koszmar. To jeszcze mógłbym znieść, jeśli to byłoby raz na zawsze, ale...
* łatwo gubi komunikację z innymi modułami. Jedyna opcja to przeprogramować (patrz wyżej). Nawet jeśli mam ustawione IP na stałe to i tak po pewnym czasie niektóre kostki przestają reagować - mam skonfigurowane grupy shutterbox i wlightboxS, i czasami działają wszystkie, czasami niektóre, a często żadne.
* zasięg ma bardzo niewielki, zwłaszcza jeśli po drodze są ściany murowane

Wiem, że można używać switchBox-a w trybie przycisku WiFi, ale ma tylko dwa wejścia, a ja potrzebuję co najmniej 4 do sterowania różnymi grupami.

Pomysł na zamiennik jest bardzo prosty - kostka zasilacza Hi-Link 5v (lub 3.3v) oraz moduł na bazie ESP8266, np. NodeMCU. Jako oprogramowanie wybrałem ESPEasy ze względu na łatwość obsługi przycisków (zawiera tzw. debouncing) i HTTP, ale można też użyć MicroPython. Moduł monitoruje piny GPIO, które podpięte są do przycisku, i na podstawie krótkiego lub długiego naciśnięcia wysyła po HTTP żądanie do odpowiednich modułów.

Zalety:
* nareszcie wszystko działa, a jak nie działa to mam log, który mówi dlaczego
* programowanie jest stosunkowo proste, ESPEasy ma web UI do programowania urządzeń i reguł
* działa na odległość zasięgu WiFi, czyli może sterować wszystkimi kostkami które mam w różnych odległych miejscach
* rozmiarami jest zbliżone do inBoxa - mieści się w puszce za przyciskami.

Wady:
* wymaga zasilania z sieci - układy ESP8266 pobierają stosunkowo dużo prądu kiedy używają WiFi (Bluetooth Low Energy + deepsleep mógłby działać z baterii, ale wtedy pojawia się problem z zasięgiem)
* dodatkowy koszt ok 120 zł (zależy jaką płytkę z ESP kupimy, ceny są różne)
* trochę zabawy z lutowaniem i programowaniem
* żądania HTTP wysyłane są szeregowo, więc np. wyłączenie 4 pasków LED odbywa się w widocznej sekwencji ;) inBox robi to jakoś inaczej (albo po prostu BLE jest szybsze) bo wiele urządzeń reaguje w zasadzie równocześnie (jeśli reagują!). Mi akurat to nie przeszkadza.

I to w zasadzie tyle - pytajcie jeśli potrzebujecie więcej informacji.

Andrzej
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Zamiennik inBox DIY
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 13, 2020, 12:13:08 pm »
Akurat wychodzi actionBox: https://blebox.eu/produkt/actionbox/
*

Offline abial

  • * 12
  • 0
Odp: Zamiennik inBox DIY
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 13, 2020, 04:45:16 pm »
To fajnie, jakbym miał zaczynać jeszcze raz to wolałbym kostkę systemową niż samoróbkę ;)

To co mam to już pewnie tak zostanie, mam w sumie 8 linii do wykorzystania więc jak dla mnie wygodniejsze niż kombinowanie z krótkim / długim naciśnięciem na 4 liniach.

Andrzej