Bardziej inteligentny dom :)

  • 15 Odpowiedzi
  • 10635 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline MC

  • ** 68
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: Satel Integra wrl + domoticz + ...
Bardziej inteligentny dom :)
« dnia: Maj 25, 2015, 03:28:59 pm »
Witam wszystkich,
od dłuższego czasu przyglądam się poczynaniom Panów i jestem pod ogromnym wrażeniem wiedzy i pomysłowości. Sam marzyłem aby trochę ogarnąć temat ale jestem d.. z elektryki, elektroniki i informatyki. Moje jedyne umiejetności to opanowanie jako tako Integry wrl, którą mam zainstalowaną w domu + prosta automatyka. Na dzień dzisiejszy Integra panuje nad alarmem bramami, zaworem wody, czujami zalania. Sam to wszystko ogarniałem bo instalatorzy chcieli odemnie kupę kasy i nic się nie dało poza podstawowym alarmem.
Chciałbym to trochę rozwinąć o sterowanie:
ETAP I
światłem wewnątrz ok 8miejsc w tym jedno LED rgb
-zewnątrz  2 obwody rgb, 2 led,  4 obwody w podbitce,
-sterowanie grzejnikami (mam źle zrobioną instalacje a manualnie trudno to wyregulować)
-sterowanie roletami 16szt 
-na zewnątrz czujnik zmierzchu, wiatru i deszczu
-sterowanie okapem w kuchni (czujnik oparów + sterownik)
niestety wewnątrz domu (budowany ok 2002 r) mam standardową instalację i nie mam przygotowanych przewodów sterujących wiec system musiałby być częściowo bezprzewodowy (w satelu mam kilka czujek bezprzewodowych i działa ok ponad rok), rolety i oświetlenie zewnętrzne jest pociągnięte do jednego miejsca w pobliże centralki alarmowej

ETAP II za jakiś czas
-sterowanie rekuperatorem
-sterownie podlewaniem ogrodu
-sterownie kinem domowym
-jakaś dodatkowa inteligencja - tutaj pomysłów mam kilka ale z uwagi na moje zaawansowanie musiały by być systemowe.

Zastanawiam się co dalej - jaki system wykorzystać? Czy zostać przy satelu i zastosować w nim prostą logikę a do oświetlenia wykorzystać Smartplc od ropam, rolety podpiąć do  int-iors (nie mają puszek i wyłączników w ścianach) przewody idą bezpośrednio - rolety będę zakładał za ok tydzień czasu, zakupiłem bez sterowania i jak sterowac oświetleniem rgb ze satela?  CZy moze jakiś inny system typowo budynkowy? Zastanawiam się też nad arduino - kolega jest informatykiem i trochę się tym bawi ale nie mam pojęcia na ile można powierzyć opiekę budynku temu systemowi. Ceny komponentów są bardzo przyjazne i dużo komponentów - mógłbym trochę fantazji popuścić. Chciałbym to zrobić dobrze ale też jestem ograniczony budżetowo. Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Bardziej inteligentny dom :)
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 25, 2015, 04:24:23 pm »
Biorąc pod uwagę, że nie ma przewodów sterujących zostaje system bezprzewodowy. Patrząc na brak umiejętności elektroniki, elektryki i informatyki nie widzę instalacji z andruino itp. Można co prawda zainstalować moduły na zasadzie esp, ale problem pojawi się przy trudniejszych rzeczach (czujnik wiatru, sterowanie z jednej aplikacji wszystkim, sceny...)

Przy takiej ilości urządzeń spokojnie można zamontować system Fibaro (więcej można powiedzieć po oględzinach domu, około 40 urządzeń z tego na szybko zerknąłem).
Jeśli byłoby sterowanie tylko roletami i światłami to można pomyśleć o czymś innym, ale czujnik wiatru, sterowanie multimediami raczej ciężko będzie podłączyć pod coś innego.
Innym wyjściem jest jeszcze Vera. Każdy system ma swoje plusy i minusy. Biorąc jednak znów pod uwagę, że ma to być proste znów wygrywa Fibaro. Jeśli system jest dobrze zaprojektowany i zrobiony nie będzie problemów (mówię z doświadczenia). Problem zaczyna się przy dużych instalacjach i kiepskich instalatorach.
*

Offline MC

  • ** 68
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: Satel Integra wrl + domoticz + ...
Odp: Bardziej inteligentny dom :)
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 25, 2015, 04:58:46 pm »
dziękuje za informację - jednakże Fibaro sobie odpuściłem. Kiedyś koledze z zagranicy poleciłem ten system i był bardzo zadowolony i sporo tego zamontował. Od jakiegoś czasu ma jakieś problemy z komunikacją.

Z czujnikami deszczu i zmierzchu i wiatru raczej nie było by problemu w przypadku gdyby miał iść sam impuls (satel integra). Wiadome że nie będzie to zbyt inteligentne ale będzie sterowało załacz/włacz, zamknij/otwórz.

Co do Arduino to tutaj mógłby mi pomóc kolega - jest dość kumaty ale czy taki system sprawdzi się w domu przez dłuższy czas użytkowania (awarie). Widziałem że zachwalano system Granton - jest on przewodowo-bezprzewodowy. NIe mam zbyt wielu pomysłów z uwagi na stan okablowania.
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Bardziej inteligentny dom :)
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 25, 2015, 06:47:07 pm »
dziękuje za informację - jednakże Fibaro sobie odpuściłem. Kiedyś koledze z zagranicy poleciłem ten system i był bardzo zadowolony i sporo tego zamontował. Od jakiegoś czasu ma jakieś problemy z komunikacją.
Jak już wspomniałem system musi być zainstalowany przez dobrego instalatora (takich w Polsce obstawiam, że jest kilku). Obstawiam, ze kolega sam instalował i teraz ma problemy. Poprawiałem już sporo instalacji po "instalatorach Fibaro".

Z czujnikami deszczu i zmierzchu i wiatru raczej nie było by problemu w przypadku gdyby miał iść sam impuls (satel integra). Wiadome że nie będzie to zbyt inteligentne ale będzie sterowało załacz/włacz, zamknij/otwórz.
Jeśli włącz wyłącz ok, ale dla mnie ciekawiej jest jeśli mamy pełny pomiar wiatru. Nawet mam taki czujnik jak coś;)

Co do Arduino to tutaj mógłby mi pomóc kolega - jest dość kumaty ale czy taki system sprawdzi się w domu przez dłuższy czas użytkowania (awarie). Widziałem że zachwalano system Granton - jest on przewodowo-bezprzewodowy. NIe mam zbyt wielu pomysłów z uwagi na stan okablowania.
System grenton jeszcze nie istnieje do końca także radził bym poczekać na testy. Jest to system, który dopiero powstał także nie wiadomo jak działa.
Jak kolega nie mieszka w Twoim domu to może być problem;p System ma działać ileś lat niezawodnie, a tutaj obstawiam, że może być problem. Zmiana wifi. Router siądzie itd. i może być problem.
*

Offline MC

  • ** 68
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: Satel Integra wrl + domoticz + ...
Odp: Bardziej inteligentny dom :)
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 25, 2015, 07:45:52 pm »
Znajomy jest współwłaścicielem sporej firmy i Fibaro traktował jako alternatywę dla znacznie poważniejszych systemów. Raczej nie bałbym się jego kompetencji bo instalują spore realizacje. A chwalił się że sporo tego sprzedał i zamontował. Po prostu trochę narzeka ze ma sporo problemów z komunikacją i musi to serwisować.

Czy możesz zdradzić co to za czujnik? Wiadomo że chciałbym mieć jak najwięcej opcji i inteligencji ale jeśli nie znajdę dobrej alternatywy to na razie będę cieszył się ubogą Integrą ;). Niestety trochę logiki i zaczyna brakować wejść i wyjść, nie da się też sterować ledami rgb  z poziomu manipulatora

Co do Granton to zdaje sobie sprawę ze byłbym beta testerem ale wygląda dosyć ciekawie i na początek zrobiłbym tylko rolety i sterowanie oświetleniem led i rgb - potem uzupełniłbym o moduły bezprzewodowe jeśli by to  zadziałało

Zdaję sobie sprawę ze samoróbki bywają zgubne a koledzy czasami nie mają czasu, ale bardzo jestem ciekaw czy można to zrobić trochę bardziej elastycznie niż na Integrze (termometry, czujniki wilgotności, itp) i jakąś pogodynkę - do sterowania i podglądu jakiś tablet zainstalowany np w kuchni
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Bardziej inteligentny dom :)
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 25, 2015, 09:54:35 pm »
O czujniku już pisałem na forum. Oczywiście nie powinienem tu reklamować, ale tylko odpowiadam na Twoje pytanie:
http://forum.lic.pl/inne-urzadzenia/czujnik-wiatru/ lub http://www.fibaro-lodz.pl/sklep/pl/czujniki/69-czujnik-wiatru.html
*

Offline MC

  • ** 68
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: Satel Integra wrl + domoticz + ...
Odp: Bardziej inteligentny dom :)
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 01, 2015, 04:19:13 pm »
Dzięki za info bardzo ciekawa propozycja. Jak jest zasilany ten wiatraczek do miejsca gdzie chce go zamontować prawdopodobnie mogę doprowadzić okablowanie.
Ponieważ okablowanie od rolet i oświetlenia rgb i led mam doprowadzone do jednego miejsca zastanawiam się jak połączyć to wszystko razem i jaki system wybrać aby było to przyszłościowe czyli to co mozliwe na kablu a reszta na bezprzewodówce. Rolety raczej podepnę pod Integrę za pomocą int-iors. Pozostaje kwestia światła rgb i led na kablu. Tutaj przydał by mi się system przewodowo/bezprzewodowy, który można zintegrować z satelem trochę bardziej niż na zasadzie wejść/wyjść. Wolę aby funkcję bezpieczeństwa zawierzyć satelowi a komfortowe rozwijać na czymś bardziej zaawansowanemu. Myślałem o Fibaro ale smucą problemy z nim do tego centralka jest dosyć droga. Jest jeszcze Vera ale poza tym co czytałem nie mam na jej temat większej wiedzy. W przyszłości chciałbym w miarę możliwości rozwinąć system o dodatkowe możliwości/funkcje  bezprzewodowe bo kablowanie w wykończonym domu nie wchodzi w rachubę. Jakieś pomysły? Podaję link do projektu mojego domu: http://www.projekty24.com.pl/projekty/projekt,dom-pod-platanem-2,rid,3572.html
*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
Odp: Bardziej inteligentny dom :)
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 01, 2015, 10:48:11 pm »
szczerze mówiąc to jak się nie obrócisz to d.. z tyłu.
Fibaro daje Ci łatwość obsługi, uniwersalność, rozbudowę, integrację ale HC2 sypie się jak cukier , a jak się nie sypie, to po jakiejś aktualizacji Ci ją sami wysypią.
Najbardziej ambitny i super zapowiadający się produkt został położony.
Vera z ogromnymi możliwościami i bardzo dużym wsparciem społeczności międzynarodowej , niestety bez wsparcia w Polsce. Większość rzeczy jakie powstają to na pierwszym miejscu integrowane są z Verą. Nie jest tak przyjazna i szybka jak Fibaro ale możliwości ma dużo większe. Jest 3 razy tańsza.
Są też alternatywy w postaci systemów Open Source opartych na Raspberry typu : OpenHAB, Domoticz, Jeedom ....
Jest też Indigo na MAC-a.
Gdybym mógł cofnąć czas to wybrałbym Verę bo więcej rzeczy jest gotowych i nie ma wielu ograniczeń Fibaro. Niestety stało się jak się stało, a z nauką wszystkiego od nowa do poziomu na jakim znam Fibaro będzie ciężko.
*

Offline MC

  • ** 68
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: Satel Integra wrl + domoticz + ...
Odp: Bardziej inteligentny dom :)
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 02, 2015, 12:04:53 am »
dokładnie zdaję sobie sprawę że jestem w d.... bo na rynku jeszcze nie ma protezy dla mnie. Fibaro/Vera jest typowo bezprzewodowa a ja sporo jednak mam po przewodzie. Dzisiaj kupiłem int-iors satela do sterowania roletami bo chyba wychodzi najbardziej ekonomicznie. Zastanawia mnie czy Verę da się pożenić z Satelem? Mam też zainstalowany domofon IP BCS i chciałbym to w przyszłości wykorzystać do powiadomienia SMS. Czasami jestem w miejscach gdzie jest słabszy internet i powiadomienie przez program nie działa. Jeszcze takie pytanie czy Wbox da się jakość zintegrować z Satelem aby przy np otwieraniu bramy po zmroku odpalało się automatycznie oświetlenie? Może to jest tymczasowe rozwiązanie dla oświetlenia do póki nie poznałbym Very?
*

Offline Lesław

  • ** 40
  • 1
  • Nazwa i wersja ID: HC2 4.550
Odp: Bardziej inteligentny dom :)
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 02, 2015, 10:48:37 pm »
Cytuj
Gdybym mógł cofnąć czas to wybrałbym Verę
Czas leczy rany... a lepsze jest wrogiem dobrego. Gdy zaś lepsze wychynie znad horyzontu, wówczas nastanie jasność...  ;) :-X
*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
Odp: Bardziej inteligentny dom :)
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 02, 2015, 11:00:47 pm »
Jak mi wróci pasja do ID to poczynie u siebie drastyczne cięcia ;-)
*

Offline MC

  • ** 68
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: Satel Integra wrl + domoticz + ...
Odp: Bardziej inteligentny dom :)
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 03, 2015, 11:01:08 am »
Oby jak najszybciej cię dopadła wena (czyt Vera) wszyscy na tym skorzystają  :)

Mnie zawsze fascynowała elektronika/informatyka ale poszedłem w innym kierunku - teraz dla mnie za późno ;(
*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
Odp: Bardziej inteligentny dom :)
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 03, 2015, 11:20:57 am »
Hehe u mnie wiatr się zmienia co parę lat chemia, fizyka jądrowa, informatyka, meteorologia, religia, automatyka ...
Dochodzę do pewnego poziomu i zmiana. Ciekawe co będzie teraz, może polityka hehe
Skończy się ogródek to zabiorę się za vere ;-)
*

Offline MC

  • ** 68
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: Satel Integra wrl + domoticz + ...
Odp: Bardziej inteligentny dom :)
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 03, 2015, 07:59:36 pm »
to kończ ten ogród bo ci pomogę jak swojej żonie ;) ...

czekam z niecierpliwością bo jestem nią zainteresowany (verą)

dzisiaj montowały się int-iors w piatek mam nadzieję to jakość opanować w dloadx - czy ktoś na tym forum zna się dobrze na satelu?
*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
Odp: Bardziej inteligentny dom :)
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 04, 2015, 05:55:47 am »
Pisz w dziale systemów alarmowych,  tam są specjaliści ;-)