Budżetowe sterowanie ogrzewaniem w mieszkaniu - co wybrać?

  • 7 Odpowiedzi
  • 4206 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Budżetowe sterowanie ogrzewaniem w mieszkaniu - co wybrać?
« dnia: Październik 04, 2018, 05:02:38 pm »
Witam.
Zima zbliża się wielkimi krokami, a ja nie mam nawet zwykłych termostatów na grzejnikach. Zainteresowałem się tematem automatyki z nadzieją na zminimalizowanie kosztów ogrzewania. Mieszkanie w starym budownictwie ( kamienica nieocieplona ), 100 mkw powierzchni, nowe ogrzewanie z kotłem gazowym dwufunkcyjnym. Mieszkanie po kapitalnym remoncie więc chciałbym uniknąć kucia ścian. 4 pokoje + kuchnia i łazienka. W Łazience dwa grzejniki ( drabinki ), a w pozostałych pomieszczeniach po jednym. Instalacja CO bez rozdzielaczy.

Chciałbym mieć możliwość sterowania każdym pomieszczeniem osobno. Różne temperatury o różnych porach dnia. Myślałem nad zastosowaniem 5 bezprzewodowych głowic do grzejników. Łazienka ma być najcieplejszym pomieszczeniem więc żeby ciąć koszty chciałbym zastosować tam zwykłe głowice i czujnik temperatury. System powinien wyłączać kocioł jeżeli we wszystkich pomieszczeniach są odpowiednie temperatury.

Nie chce stawiać na systemy typu Danfos Link gdyż apetyt rośnie w miarę jedzenia i za chwilę zamarzy mi się sterowanie oświetleniem albo jeszcze coś innego. Szukam czegoś co posiada szerokie możliwości rozbudowy w miarę potrzeby. Nie chcę się też ograniczać do jednego systemu. Zależy mi żeby dało się spiąć w całość np. głowice z-wave z tanimi czujnikami od xiaomi. Trochę czytałem o Domoticz i myślę nad jego wykorzystaniem.

Proszę o porady i informacje jak to wszystko ogarnąć stosunkowo małym kosztem. Do instalacji Domoticz mógłbym chyba wykorzystać jedno z urządzeń, które już posiadam ( Raspberry Pi 3 z zainstalowanym KODI, HPE Microserver Gen8 z zainstalowanym Debianem lub router ZyXEL Armor Z2 z OpenWRT na pokładzie ).

Jeżeli chodzi o same głowice to myślałem nad Eurotronic Spirit Z-Wave Plus gdyż są stosunkowo tanie ale może macie jakieś inne propozycje.

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.
*

Offline zen

  • *** 171
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: Home Assistant
Odp: Budżetowe sterowanie ogrzewaniem w mieszkaniu - co wybrać?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 05, 2018, 10:42:00 pm »
Zobacz sobie eq3 max! I home assistant. Donoticz jest jednym z najgorzej napisanych softów jakie w życiu widziałem
Odp: Budżetowe sterowanie ogrzewaniem w mieszkaniu - co wybrać?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 06, 2018, 09:16:15 pm »
Kupiłem dzisiaj 5 używanych głowic EQ-3 MAX i nową bramkę do nich. Zobaczę jak to się będzie spisywało.
*

Offline zen

  • *** 171
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: Home Assistant
Odp: Budżetowe sterowanie ogrzewaniem w mieszkaniu - co wybrać?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 07, 2018, 12:19:30 am »
U mnie chodzi od 2 lat, po pomijając małe problemy i biorąc pod uwagę ceny, jestem zadowolony
Odp: Budżetowe sterowanie ogrzewaniem w mieszkaniu - co wybrać?
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 07, 2018, 07:43:40 am »
O jakich problemach piszesz?
*

Offline zen

  • *** 171
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: Home Assistant
Odp: Budżetowe sterowanie ogrzewaniem w mieszkaniu - co wybrać?
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 07, 2018, 11:38:11 pm »
Właśnie wszystko musiałem parować od nowa po lecie
Odp: Budżetowe sterowanie ogrzewaniem w mieszkaniu - co wybrać?
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 20, 2018, 09:50:40 am »
Wczoraj w końcu znalazłem czas żeby wszystko podłączyć. Ogólnie jestem zadowolony ale system nie jest doskonały. W jednym pomieszczeniu miałem za mało miejsca na zamontowanie głowicy i użyłem adaptera kątowego. Niestety odczyty temperatury z tego pomieszczenia są bardzo dziwne ( wysokie ). Chciałbym zastosować dodatkowe czujniki temperatur w pomieszczeniach. Z tego co zauważyłem najtańsze są od Xiaomi. I teraz pytanie... Jak to wszystko połączyć w jeden system. Aktualnie mam 4 głowice MAX! i jedną głowicę MAX!+, bramkę MAX! Cube i zainstalowany Home Assistant na domowym serwerze z Debianem. Docelowo Home Assistant będzie zainstalowany na RPI. Dodatkowo potrzebuję jakoś dorobić sterowanie kotłem ( przekaźnik ).

Z góry dzięki za podpowiedzi.
Pozdrawiam
*

Offline zen

  • *** 171
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: Home Assistant
Odp: Budżetowe sterowanie ogrzewaniem w mieszkaniu - co wybrać?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 12, 2018, 03:56:05 pm »
Co do temperatury, to dla każdego urządzenia możesz ustawić offset.

Żeby tym sterować, trzeba się pozbyć harmonogramu z Cuba i napisać automatykę w hass. Ja się przymierzam do zmiany firmware w kostce, bo oryginalne już 2 razy mi straciło całą konfigurację