Nowy dom - jaki system

  • 62 Odpowiedzi
  • 30125 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Klaudiusz

  • Moderator Globalny
  • ***** 21
  • 0
Nowy dom - jaki system
« dnia: Sierpień 05, 2015, 02:12:58 pm »
Cześć,

jako że większość z nas tutaj ma jakieś doświadczenie z różnym systemami ID chciałbym zapoczątkować wątek który pomógłby tym którzy zamierzają budować albo już zaczęli budowę nowego domu w wyborze rozwiązania.

Gdybyście mieli coś zaproponować to co by to było? Proszę też o krótkie (w punktach uzasadnienie).

Pozdrawiam,
Klaudiusz
*

Offline homelogic

  • **** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Nowy dom - jaki system
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 05, 2015, 04:21:26 pm »
Bez skupianią się na konkretnych rozwiązaniach - tylko i wyłącznie przewodówka. Cenowo całość wraz z elektryką wyjdzie taniej lub podobnie jak bezprzewodówka, a odpada nam koszt zatrudniania egzorcysty w przypadku problemów w działaniu.

Przewodówki generalnie dzielimy wg. topologii, czyli gwiazda lub magistrala. Z doświadczenia wychodzi że do powierzchni ok. 400 m2 warto robić pełna gwiazdę. Powyżej tego metrażu łatwiej ciągnać magistralę przez włączniki i inne sensory (obwody 230V zawsze warto dać w gwiazdę).
« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2015, 04:25:00 pm wysłana przez homelogic »
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Nowy dom - jaki system
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 05, 2015, 05:16:30 pm »
Ja wychodzę z innego założenia. Najpierw trzeba zadać pytania co się oczekuje itd. a później dobierać produkt. To tak jak bym polecił komuś laptopa za 15tyś bo jest najszybszy i najmocniejszy, a ktoś korzysta tylko z Office i czasami włączy jakiś film. Wtedy mógłby kupić lapka za 2tyś. Cały czas walczę z innym podejściem do sprzedaży. Starajmy się dobrać produkt do potrzeb osoby, która z niego ma korzystać, a nie pod siebie.

Standardowych kilka pytań to:
- co potrzebują osoby tam mieszkające
- na jaki koszt ich stać (np. czy są w stanie od razu wyłożyć dużą gotówkę, a może rozwijać modułowo)
- czym chcą sterować
- z jakich telefonów korzystają
- czy mają jakieś pojęcie techniczne
itd.

Jak dla mnie nie ma idealnego systemu dla każdego. Każdy system ma swoje plusy i minusy. Dopiero w oparciu o wiedzę z pytań można decydować jaki system będzie najlepszy.
*

Offline homelogic

  • **** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Nowy dom - jaki system
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 05, 2015, 05:29:20 pm »
Dom buduje się raz na kilka dekad. Nigdy nie wiadomo co się człowiekowi zachce za kilka czy kilkanaście lat. Warto zainwestować w jak najbardziej uniwersalny i stabilny fundament. Plus że mamy wtedy nieporównywalnie większy wybór, również cenowy. Dobieranie rozwiązań następuje potem.

Jedynym przypadkiem gdzie nie namawiam na kabelki jest kawalerka kupowana od dewelopera. Wtedy warto zadbać po prostu o puszki pod elektronikę. W każdym innym przypadku warto pomyśleć o przyszłości bo takie rozwiązanie najmniej kosztuje w dłuższym okresie. Podobno sam Rysiu żałuje że nie położył kabelków jak mógł.

Jak dla mnie nie ma idealnego systemu dla każdego. Każdy system ma swoje plusy i minusy. Dopiero w oparciu o wiedzę z pytań można decydować jaki system będzie najlepszy.

Z ciekawości - jakie masz systemy w ofercie?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2015, 09:33:54 pm wysłana przez viperlodz »
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Nowy dom - jaki system
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 05, 2015, 09:27:51 pm »
Z tego co widzę jesteś instalatorem, który każdemu wciska ten sam system, a najlepiej aby był jeszcze drogi... Rozumiem, że jeśli chce ktoś sterować tylko częścią świateł ma pociągnąć kable w całym domu? Są osoby, które nie są techniczne i im to wystarczy na długi długi czas (proste sterowanie i tyle). Według Twojego rozumowania lepiej niech wyda kasę chociaż będzie korzystał np. z 5% możliwości, a kabel wydaje się, że mało kosztuje ale przy dużych ilościach tak nie jest.  Systemy przewodowe opłacają się na samym początku i od odpowiedniej ilości urządzeń. Dodatkowo musi to być odpowiedni system przewodówki, a nie najdroższy, bo przy tamtym nie ma opcji zrobienia taniej...

Jak dla mnie nie ma idealnego systemu dla każdego. Każdy system ma swoje plusy i minusy. Dopiero w oparciu o wiedzę z pytań można decydować jaki system będzie najlepszy.

Z ciekawości - jakie masz systemy w ofercie?
Nie zaśmiecaj wątków pytaniami do mnie o czym innym. Dodatkowo piszesz dwa posty pod jednym (łączę w jeden). Na takie pytania odpowiem na priv. Mam kilka systemów i nie tylko bezprzewodowych...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2015, 09:43:00 pm wysłana przez viperlodz »
*

Offline Klaudiusz

  • Moderator Globalny
  • ***** 21
  • 0
Odp: Nowy dom - jaki system
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 05, 2015, 09:51:34 pm »
Podoba mi się podejście kolegi viperlodz.
Może udałoby się nam tutaj stworzyć taką ankietę z pytaniami na które należałoby sobie najpierw odpowiedzieć podchodząc do nowej instalacji.

Dopiero po analizie odpowiedzi można by spróbować np. wykluczyć od razu pewne systemy a resztę porównać pod kontem różnych kryteriów (koszt pocztątkowy, koszt całości, możliwości rozbudowy itp.)

Do pozostałych, proszę nie próbować "sprzedawać" konkretnych rozwiązań bez uzasadnienia dla czego akurat to.

Może istnieją już jakieś gotowe opracowania porównujące różne systemy?
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Nowy dom - jaki system
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 05, 2015, 10:04:04 pm »
Nie ma raczej gotowych rozwiązań. Pisałem pracę magisterską porównującą systemy bezprzewodowe z przewodowymi, ale rynek się tak zmienił w ciągu kilku lat, że już jest raczej nieaktualna.
Tutaj tak szybko się wszystko zmienia, że za rok może wejść duża firma, która zrobi rewolucję na rynku ID.
*

Offline homelogic

  • **** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Nowy dom - jaki system
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 05, 2015, 11:02:14 pm »
Owszem, jestem instalatorem. Tyle że na tym forum odkładam biznes na bok i staram się rozmawiać zgodnie z tym co mi serce podpowiada. Bez ściem marketingowych, bez pustych obietnic, dokładnie to samo co bym powiedział koledze integratorowi czy elektronikowi przy wódeczce. Albo własnej matce gdyby zapytała się co wybrać. Zbyt mądrzy ludzie tutaj siedzą, bardzo szybko wyjdzie ewentualne szydło z worka.

I w zgodzie z moim sumieniem odpowiadam, że kabelki są the best dla każdego kto chce lub rozważa w przyszłości coś co się definiuje jako Inteligentny Dom. Pytanie padło na bardzo niszowym forum, zadane przez osobę o bardzo wysokim poziomie umiejętności technicznych. Zakładam że nie buduje domu dla teściowej...

Zalety pociągnięcia kabelków są nastepujące:
- Najważniejsze instalacje korzystają z najbardziej pewnego rodzaju połączenia, czyli fizyczny przewód.
- Na kabelkach osiągnięmy najszybszy przesył sygnałów i najmniejsze opóźnienia.

Cena elektryki nie jest aż taka straszna. W wersji full wypas zapłacimy ok. 30% drożej w stosunku do standardu. Czyli przy domku około 250m zamiast 12k zapłacimy 16k licząc materiały i robociznę (pi razy oko, ceny moga się różnić w różnych rejonach, ale proporcje zostają podobne). Ludzie tę różnicę potrafią zapłacić za sedes lub oprawę oświetleniową.

Co do wciskania drogiego systemu... Jeszcze nie było rozmowy o żadnym konkretnym rozwiązaniu. Analizując posty Klaudiusza skłaniałbym się do polecenia Ampio albo ew. Deimic One ze względu na integrację z OpenHAB.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2015, 11:13:10 pm wysłana przez homelogic »
*

Offline Klaudiusz

  • Moderator Globalny
  • ***** 21
  • 0
Odp: Nowy dom - jaki system
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 06, 2015, 11:19:50 am »
W sumie po kilku juz latach (jak ten czas leci) użytkowania Fibaro nie jestem już tak do końca przekonany że tylko kabel czy tylko wireless.

Wydaje mi się, że wszedłbym w rozwiązanie hybrydowe, tzn.

- przewodówką tam gdzie da się zaplanować podczas budowy
- wireless w tych miejscach gdzie potem już trudno będzie dołożyć kable

W moim przypadku głównym kryterium jest otwartość rozwiązania: czyli interfejs zewnętrzny, który wysyła (push) informacje o zmianach stanów aktorów i sensorów oraz przyjmuje komendy do aktorów.

Pozostałe kryteria:
- niekoniecznie możliwość budowania scen i zaawansowanej logiki
- estetyka (łączniki, gniazdka, etc, panele dotykowe LCD)
- redundancja (możliwość zainstalowania dwóch redundantnych GW - może niepotrzebnie ale to takie zboczenie zawodowe)

Całość chciałbym zintegrować i tak w OpenHAB'ie wieć nie zależy mi na spójnym systemie od jednego producenta.

Z tych kilku wcześniejszych wypowiedzi wynika, że kluczową sprawą podczas budowy jest wybór odpowiedniej topologii i technologii okablowania.

Elementy systemu które akurat mnie interesują to:
- alarm
- sterowanie oświetleniem
- sterowanie ogrzewaniem (piec, podłogówka, kaloryfery)
- sterowanie roletami i oknami dachowymi (jeżeli będą)
- sterowanie wentylacją (rekuperator, pompa ciepła, etc)
- centralny system AV z głośnikami w pokojach
- CCTV - kilka kamer na zewnątrz.
- zraszanie ogródka
- sieć LAN Cat 6.

Integracji podjąłbym się sam ;-)

*

Offline andre

  • Moderator Globalny
  • ***** 258
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: HA(AIS)+HC2 4.570,GRENTON1.0+LK v2.0+BLE+RPi...
Odp: Nowy dom - jaki system
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 06, 2015, 01:00:05 pm »
Mam podobny dylemat bo po 3,5 roku testów automatyki domowej w starym domu, mimo, że wiem więcej to nie wybrałem docelowego systemu(ów)do instalacji w nowo planowanym domu. Ambitne plany w zderzeniu z realiami również finansowymi upadły i przeważył racjonalizm. Nie sprawdziły się dwukliki i trójkliki lewoprawoklawiszowe obsługiwane przez żonę z komentarzem (cholera jasna) i parę innych "ficzerów"
Powstanie tradycyjna instalacja (z dodatkowym zerem gdzie potrzeba), pogłębione puszki i doprowadzona do nich gigabitowa LAN cat6(do streamu i innych przyszłych zastosowań) Elemety systemu podobne jak u Klaudiusza, poza CO, którego nie zastosuję i dodatkowo monitoring zużycia mediów + PV. Nierozwiązane problemy to domowe zwierzęta, które dodatkowo komplikują automatyzację zwłaszcza w zakresie alarmu i dozoru ale stanowią najpewniejszy jego element.
*

Offline marecki_0luk1

  • Administratorzy
  • ***** 430
  • 26
  • Nazwa i wersja ID: HC3 5.070.42 / HC2 4.600
Odp: Nowy dom - jaki system
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 10, 2015, 08:33:30 am »
Panowie posprzątałem - jak chcecie się wymieniać argumentami, kto ma większą wiedzę albo dlaczego mój miedziany przewód jest szybszy od 2gb/s na wifi to założę Wam prywatny wątek. Wątek powstał, żeby pomóc a pojechaliście trochę jak na muratorze gdzie jeden gość zabija dyskusje na dowolny temat.
*

Offline Swistax

  • * 22
  • 0
Odp: Nowy dom - jaki system
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 16, 2016, 02:23:27 pm »
Witam serdecznie,

Jestem w trakcie budowy tego domu:

http://www.mgprojekt.com.pl/dom-z-widokiem

We wrześniu bede robił instalacje elektryczne i dlatego juz teraz interesuje sie "automatyzacja" mojego domu. Chciałbym zastosować u siebie jakiś system inteligentnego zarządzania domem tylko kompletnie nie wiem co wybrać. Ogólnie finansowo chciałbym sie zmieścić 20-30 tys . W kilku firmach co robią bezprzewodowe systemy powiedziano mi ze do 15000 to juz cuda zrobię. Natomiast gdybym chciał robic magistrale i jakiś system przewodowy to ze moze to byc koszt nawet 70-80 tys. O bezprzewodowych systemach czytałem rożne opinie, jedni chwalą inni nie koniecznie a co do przewodowych to większość chwali ale ta cena jest dla mnie zbyt wysoka.

Myślałem o bezprzewodowym Fibaro ale po opiniach stwierdziłem ze chyba jednak jakiś inny system byłby lepszy, tylko jaki?

Co do przewodowych systemów to jest jakaś możliwość zrobic to w lepszych pieniądzach?

Funkcje jakie miałby pełnić ten system:

Sterowanie monitoringiem
Alarmami
Ogrzewaniem
Oświetleniem
Rolety zewn.
Brama garażowa i wjazdowa
Sterowanie klimatyzacja
Sterowanie wentylacja
Sterowanie wilgotnością
Czujki dymu
Stacja pogodowa
Ewentualnie w jakiś gniazdach jakies czujniki

Prosiłbym o ponoć gdyż jestem całkiem zielony w tym temacie.

Dodam jeszcze ze w domu mam 22 słupy i łącznie ok 13 ton zbrojenia (pisze o tym bo moze ma to jakies znaczenie w systemach bezprzewodowych)

Z góry dzieki za wszelka pomoc
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Nowy dom - jaki system
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 16, 2016, 03:53:23 pm »
W tej cenie dla tego metrażu nie wykonasz instalacji.
Sam monitoring wyjdzie z 10tyś.
Alarm z 5tyś.
Stacja pogodowa z 2tyś.
To już prawie 20tyś, a jeszcze nie zaczęliśmy mówić o "inteligencji".

System jaki możesz wybrać to Ampio, Fibaro lub droższy Loxone. Jeśli chodzi o opinie systemów to trzeba pytać osoby, które mają dobrze wykonane instalacje, bo najlepszy system zamontowany przez złego instalatora będzie się ciągnął za domownikami długi czas (niestety znam kilka takich przypadków). Kolejna sprawa to za 15tyś w bezprzewodowym nie zrobisz cudów. Niestety marketingowo potrafią oni wszystko mówić, a później muszę po takich "instalatorach" poprawiać.

Z przewodowych najtaniej wyjdzie Cię Ampio. Obawiam się jednak, że przy tym metrażu cenowo jednak trochę wyjdzie.
*

Offline Swistax

  • * 22
  • 0
Odp: Nowy dom - jaki system
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 16, 2016, 04:18:05 pm »
A co powiesz o firmie Grenton?

Czytałem sporo pozytywnych opini na ich temat oraz zaleta jest to ze maja i system przewodowy i bezprzewodowy. Co do kosztów to nie jest to sztywna cena. Alarm i monitoring w sensie instalacja oraz urządzenia nie wliczylem w ta cenę. Myślałem o kosztach czujników, modułów oraz "dodatkowej" instalacji elektrycznej (magistrala). Czytałem tez ze Grenton i kilka innych firm używają jakiś kabli niskonapięciowych co wychodzi taniej niż zwykła magistrala. Niestety jestem w tym zielony i nie wiem dokładnie o co w tym chodzi :)
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Nowy dom - jaki system
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 16, 2016, 04:49:10 pm »
Poczytaj wątki o firmie Grenton na forum. Osobiście system wyglądał ciekawie, ale jak na razie mają małe wsparcie do wielu urządzeń zewnętrznych. Dodatkowo mieli ogromny falstart.

Sam nie testowałem, a nie lubię się wypowiadać szczegółowo i na opiniach innych jeśli czegoś nie testowałem.

Osobiście pewnie wybrał bym Fibaro lub Ampio, ale to pewnie dlatego, że głównie te systemy instaluję;)