Inteligentny dom - głos rozsądku

  • 12 Odpowiedzi
  • 5800 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
*

Offline MC

  • ** 68
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: Satel Integra wrl + domoticz + ...
Odp: Inteligentny dom - głos rozsądku
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 05, 2015, 10:25:16 am »
Ciekawy artykuł, sporo w nim prawdy. Mnie do małej automatyzacji zmusiła częsta kontrola drzwi, bram,okien przed wyjściem z domu czy przed snem. Chcę to jeszcze nieco rozwinąć najpotrzebniejsze światła oraz rekuperację, nawodnienie.
Pewnie po reku to się zmieni ale bardzo brakuje automatycznego wietrzenia kuchni (włączenie okapu) przy pieczeniu gotowaniu. Żona często zapomina włączyć pochłaniacz, jak przyjeżdżam to cały dom pachnie ;)
*

Offline homelogic

  • **** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Inteligentny dom - głos rozsądku
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 05, 2015, 10:46:11 am »
Naprawdę? Głos rozsądku?

Widzę Rysiu że ciebie naprawdę zmęczyło Fibaro. A autorowi tekstu nieco się dziwię, bo parę jego twierdzeń zaprzecza tezie o 15 latach zawodowego doświadczenia w temacie.

Po pierwsze, nie za bardzo słyszałem o systemach alarmowych które poradzą sobie z jednoczesnym wysterowaniem rolet, symulacją obecności na oświetleniu i do tego ogarną ogrzewanie. Może co niektóre zrobią jakąś namiastkę, ale dopiero wtedy gdy poświęcimy na to dziesiątki jak nie setki godzin.
Po drugie, propozycja wysp funkcjonalności? Naprawdę? Przecież jak się policzy koszta, to wyjdzie drożej niż całościowy system. Automatyka strefowa do ogrzewania to co najmniej kilka tysi za sterowniki. Lepsza automatyka rekuperatora? Kilka tysi. Porządny sterownik podlewania? Kilka tysi. Oprogramowanie alarmu żeby ogarniał symulację obecności? Kilka tysi. Roletki na piloty? Ekstra dwie stówki/silnik. itp. itd. Jak się policzy, to wyjdzie tyle że spokojnie starczy na całkiem niezły system kabelkowy, no chyba że wyceniamy KNX.

Oczywiście osoby krótkowzroczne lub o postępującym zwapnieniu kory czołowej mogą nie zauważać korzyści z synergii. Dlaczego? Bo jak szukamy jakiś konkretnych, wielkich rewolucji w pokroju wynalazku elektryczności to raczej ich tam nie ma. Ale o przydatności decyduje suma detali. Najważniejszą z nich jest przede wszystkim dostęp do danych w jednym miejscu. Ja osobiście teraz nie wyobrażam sobie odbioru czy użytkowania instalacji grzewczej bez wykresów temperatur z każdego pomieszczenia. Wykresów które mam zdalnie na smatfonie i które jednym klikiem eksportuję do csv. Do tego jest tez historia odpaleń pieca oraz otwarcia każdego zaworu. Od razu widzę wszelkie anomalie typu zapowietrzony grzejnik lub źle ustawiona automatyka samego kotła. No i tego jest o wiele więcej. Wilgotność. Zużycie prądu. Zużycie wody. Bez tego zarządzamy domem na ślepo. Ot, taki domowy BMS.

Drugą chyba równie wielką zaletą jest to, że dostajemy kolejny sandbox do zabawy. Rysiu, przecież jakbyś wybrał dobrze system to byś nadal szalał z jakimś podlewaniem a'la NASA. Nawet nie trzeba być informatykiem żeby to docenić. Naprawdę wiele radości ma gościu któremu podłączysz diodkę pod włącznikiem w przedsionku która miganiem pokazuje czy zostawił otwarte rolety na górze. Albo zepniesz mu wiatrak sufitowy z progiem temperatury kilkoma kliknięciami myszki. Gdy masz odpowiedni system, to cały twój dom to nagle zestaw I/O dostępnych na ekranie. Co z nimi zrobisz zależy od ciebie. Klienci często pytają "Panie Jakubie, a czy można żeby to i to jak to i to?" Ja im na to prawie zawsze mówię że można ;).

Trzecim argumentem jest ergonomia obsługi. Wolisz ustawiać harmonogramy i przeglądać wykresy na smartfonie lub komputerze, czy wolisz klikać morsem na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym przy sterowniku naściennym, z instrukcją w ręce? Bo się lepiej przygotuj do wariantu drugiego przy wyborze wysp funkcjonalności które sugeruje autor. Owszem, powoli pojawiają się sterowniki z apką na smartfona. Tylko wtedy znów wracamy do argumentu ekonomicznego.

Ogólnie artykuł pachnie dużą dawką frustracji, co widać na przykładzie wzmianki o diodach RGB. Odnoszę wrażenie że autor od tych 15 lat robił KNXy i nagle zobaczył że pociąg wjechał na inny peron. Owszem, w przypadku KNX koszta są absurdalne. Ale jak policzymy normalne systemy to one juz potrafią się zamknąć w kwocie poniżej 5% średnich kosztów budowy. Czy to dużo? Trudno powiedzieć, dla użytkowników tanich win pod biedronką pewnie dużo. Równie dużo co kanapy za kilkanaście tysięcy czy płytki po kilka stów za metr, czyli średna półka w Castoramie.

Wracając do diod RGB jako "słoma z butów XXI wieku". Ostatnio jednemu klientowi spiąłem z systemem lodówkę w barku. Zasilaniem lodówki steruje zdalnie. Na każdej półce ma umieszczony pasek RGB, oraz po jednym czujniku w formie opaski na kabelku (czujniki do rur). Kolor podświetlenia odpowiada temperaturze danego czujnika. Może i słoma z butów, ale piwko zawsze jest odpowiednio schłodzone przed konsumpcją. Dolce vita dla wybranych :)

*

Offline Sierek

  • *** 102
  • 4
  • Nazwa i wersja ID: Vera Lite, Vera Plus, HA na HP620t
Odp: Inteligentny dom - głos rozsądku
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 05, 2015, 10:58:54 am »
@homelogic - Podpisuję się obiema rękami  :)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2015, 11:00:38 am wysłana przez Sierek »
*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
Odp: Inteligentny dom - głos rozsądku
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 05, 2015, 03:56:18 pm »
Kubuś przeczytaj ten artykuł bez emocji i na spokojnie.
;-)
*

Offline homelogic

  • **** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Inteligentny dom - głos rozsądku
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 05, 2015, 04:42:02 pm »
Ty masz Rysiu jakąś dziwną umiejętność rozumienia tekstu na opak. Koleś jak byk pisze że droga i zbędna ciekawostka dla bogaczy.
*

Offline electrocontrol

  • ** 31
  • 1
  • Nazwa i wersja ID: KNX
Odp: Inteligentny dom - głos rozsądku
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 05, 2015, 05:02:13 pm »
Zastanawiam się kim jest autor artykułu, skoro od 15 lat jest związany z tematyką ID i uważa to za drogą fanaberię.
Faktycznie określenie "inteligentny dom" nie jest najszczęśliwsze, ale takie jest i trudno. Chyba nie spotkałem się z nikim, kto uważa, że jego dom będzie sam myślał, więc może nie jest tak źle ze świadomością potencjalnych użytkowników.
Koncepcja "wysp funkcjonalności" w tym artykule wygląda atrakcyjnie, ale ma jedną wadę - prędzej, czy później użytkownik chce mieć jednak te "wyspy" zintegrowane. Najprostszy przykład to wizualizacja. Poza tym, ta instalacja ma działać przynajmniej kilkanaście lat. Koncepcji z "wyspami" nie wróżę nawet kilku. Ale co ja mogę wiedzieć, przecież czujka ruchu włączająca światło to już wystarczająco zaawansowana automatyka :)
*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
Odp: Inteligentny dom - głos rozsądku
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 05, 2015, 05:30:46 pm »
Sorki ale nie mogę dyskutować z Waszymi argumentami bo musiałbym pisać personalnie a to nie jest merytoryczne.
Ja to zrozumiałem inaczej niż Wy i nie jestem żadnym przeciwnikiem ID co mi Kuba w usta wkłada hehe
*

Offline homelogic

  • **** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Inteligentny dom - głos rozsądku
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 06, 2015, 06:39:45 am »
Jeżeli już mówimy o nazewnictwie to chyba każdy wie że chodzi o automatykę. Input, output i prosty algorytm pomiędzy. Prostota jest piękna. A jak ktoś szuka czegoś bardziej zbliżonego do książkowej definicji inteligencji, to teoretycznie jest to już możliwe. Wystarczy spiąć Ivonę z jakimś lepszym programem szachowym i dom zagra z nami partyjkę a'la HAL9000. Do tego prawdopodobnie spuści nam srogi łomot. Science Fiction już tu jest.

Wracając do tematu. Rysiu, mi się chyba wydaje że wiem co tam wyciągnąłeś z tego artykułu. Ty byś chciał żeby kompletny ID kosztował tyle co smartfon. I to w tym kierunku idzie. Za chwilę wszystko będziesz miał poukrywane w cenie urządzeń. Kupisz smartLampkę i smartKrzesło w Ikei, a potem udasz się po smartMleko i smartBułkę do smartSklepu. Za system spinający wszystko do kupy będziesz płacił miesięcznie razem z prądem, internetem i innymi mediami. Oczywiście monitoring tychże mediów będziesz miał w pakiecie, a resztę funkcjonalności każdy sobie dociągnie wg. uznania w postaci jakiś widgetów czy innych pluginów.

W obecnej chwili cenę dyktuje przede wszystkim ogrom hardware jaki musisz zakupić oraz fakt, że każdy klient stanowi indywidualny przypadek. Dodatkowo spinane są instalacje których żywotność liczy się w dekadach, jak instalacja grzewcza czy wentylacyjna. Co znamienne, wygląda na to że Apple ze swoim HomeKitem woli trzymać się rzeczy prostych typu światełka i rolety:

http://www.cepro.com/article/z-wave_chairman_on_smartthings_homekit_thread_6lowpan_OIC_ise_2015/

Może się skończyć tak, że te naprawdę sensowne systemy, które umożliwią ci np. pełną automatyzację klimatu w domach pasywnych pozostaną relatywnie drogie. Złom dla mas może być okrojony do podstawowych bajerów typu fajny widget, podgląd zużycia prądu i proste sceny świetlne.

*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
Odp: Inteligentny dom - głos rozsądku
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 06, 2015, 07:52:24 am »
No właśnie o to chodziło hehe
Większość jak buduje domy to leci po kosztach jak tylko się da. Nie myślą wtedy o fanaberiach typu ID.
W moim mieście ( Ostrów Wielkopolski ) jest jedno z największych nasyceń domami jednorodzinnym w Polsce.
Tu każdy chce mieć dom. Czasami nie wiem z czego to robią ale fakt jest taki że budują.
Ciekawostką jest też to że u nas nie ma kolejki za mieszkaniami.
Niestety nasycenie automatyką jest znikome. Oczywiście nie dotyczy to ludzi majętnych bo u Nich ID to standard.
*

Offline richo

  • Moderator Globalny
  • ***** 146
  • 6
  • Nazwa i wersja ID: Indigo 6/HC 4.037
Odp: Inteligentny dom - głos rozsądku
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 07, 2015, 10:09:50 pm »
Trochę to wygląda na rozmowę nt tego czy lepiej poruszać się rowerem czy samochodem ;-)

Znam wiele osób, którym rower zupełnie wystarcza ale to nie oznacza, że należą one do większości. Moim zdaniem ludzie są z natury "leniwi" ;-) Popatrzcie jak wielki sukces odniosły piloty do TV. Ta nasza cecha, chcemy czy nie pcha nas w stronę inteligentnych (a raczej półinteligentnych) domów, robotów, samodzielnych samochodów itd

Problem przyjęcia się ID na większą skalę wiąże się z kilkoma elementami:
- koszty - póki co żeby jakieś urządzenie było "inteligentne" trzeba je zaopatrzyć w dodatkowy sterownik np z-wave, wi-fi, KNX itp. W przypadku telewizora pilot dostarczany jest w cenie. W momencie w którym przełącznik świateł, lodówki, piece itp standardowo wyposażone będą w interfejs do ID (jak np telefony i komputery w wi-fi) ten problem zniknie
- niekompatybilność - pamiętam jak prawie 30 lat temu (o jejku to aż strach pomyśleć że tak długo żyję ;-) pojawiły się pierwsze sieci komputerowe z włąsnymi standardami komunikacji: D-LINK. LAN-LINK, NOVELL  itp a końcu TCP-IP pozamiatał wszystko. Wygląda na to, że w ciągu kilku lat doczekamy się takiego standardu komunikacyjnego dla ID
- interfejs - niech nikt mnie nie przekonuje, że przeciętny Kowalski poradzi sobie z ustawieniem alarmu czy rolet za pomocą interfejsu systemu alarmowego - wolne żarty... Natomiast prawie każdy Kowalski bez problemu radzi sobie z aplikacjami na smartfonach i tabletach (nie wspominając pilota TV) Może załatwi to Apple, może Google ale równie dobrze może pojawić się ktoś inny ale wygląda na to, że przyszłość ID (Smart Homes) powiązana jest ze Smart Phones.

Moim zdaniem po załatwieniu powyższych problemów będziemy mogli pozamykać nasze fora dyskusyjne nt Inteligentnych Domów bo nasze dzieci i wnuki zaczną sobie z nich robić jaja :-)))

Póki co bawię się moim domkiem i jak szybko oszacowałem do sterowania ponad 100 urządzeń stworzyłem ok 35 harmonogramów, 65 triggerów i ponad 70 różnych scen. Generalnie wszyscy domownicy są zadowoleni ale nie daj ... gdybym kiedyś sam nie mógł tego obsługiwać. Pewne w ciągu pół roku żona kazałaby powyrywać wszystkie urządzenia i przywrócić dom do poziomu "nieinteligentnego" ha, ha.

I tym optymistycznym akcentem zachęcam do dalszej dyskusji :-))))
richo
*

Offline homelogic

  • **** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Inteligentny dom - głos rozsądku
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 08, 2015, 07:58:25 am »
Większość jak buduje domy to leci po kosztach jak tylko się da. Nie myślą wtedy o fanaberiach typu ID.
W moim mieście ( Ostrów Wielkopolski ) jest jedno z największych nasyceń domami jednorodzinnym w Polsce.
Tu każdy chce mieć dom. Czasami nie wiem z czego to robią ale fakt jest taki że budują.
Ciekawostką jest też to że u nas nie ma kolejki za mieszkaniami.
Niestety nasycenie automatyką jest znikome. Oczywiście nie dotyczy to ludzi majętnych bo u Nich ID to standard.

Nie byłbym taki pewien z kosztami. Gdyby tak było to byśmy budowali domy z tektury tak jak w stanach zamiast cegły i betonu.
Nie widzę też wielkich problemów z namówieniem klientów na najdroższą możliwą elektrykę. I nie mówię tu o krezusach, bo głównie mamy domy ok. 200m2.

Co do nasycenia automatyką... Automatyka dla klasy średniej zaczęła się dziać wraz ze smartfonami. Wcześniej był KNX ze swoimi panelami oraz jakieś nisze typu samoróbki na PLC. Jestem ciekaw jaki procent budowanych obecnie w Ostrowie domów będzie zautomatyzowanych.
*

Offline Lesław

  • ** 40
  • 1
  • Nazwa i wersja ID: HC2 4.550
Odp: Inteligentny dom - głos rozsądku
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 30, 2015, 04:01:10 pm »
Trochę dziwna ta Wasza dyskusja  ;)

Myślę że u zarania elektryfikacji, też panowały rozważania typu "Po co to komu? Całe życie świecilm świeczką i dobrze było. Świeczka, lampa olejowa, naftowa dobra i tania. I jeszcze daje niezależność, bo prąd musi ktoś dostarczać."
Dziś jak by ktoś zaproponował budowę domu bez instalacji elektrycznej, to by go wysłali na konsultację psychiatryczną...
Z ID będzie identycznie. Systemy będą ewoluować, standaryzować się, obsługa stanie prosta, a cena dostępna dla każdego.
Już teraz deweloperzy wrzucają do lokali ubogie zestawy ID żeby "podwyższyć standard", a producenci sprzętu zaczynają umieszczać moduły sterujące (np. z-wave) w swoich urządzeniach. Lawina ruszyła :)

Oczywiście dla klientów z wyższej półki, zawsze będą produkowane towary luksusowe. W każdej branży tak jest.