Ogrzewanie podłogowe a sterowanie z poziomu ID

  • 5 Odpowiedzi
  • 4267 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Bartek

  • * 11
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: aktualnie bawię się HCLite, a przymierzam do Grentona
Ogrzewanie podłogowe a sterowanie z poziomu ID
« dnia: Marzec 20, 2016, 06:30:47 pm »
Witam,
Co prawda nie mam wybranego jeszcze systemu ID jaki zagości u mnie w domu, ale mam pytanie do doświadczonych - Jak macie realizowane sterowanie podłogówką? (grzejników brak - wyłączając elektryczne w łazienkach) Wiem, że podłogówka ma bardzo dużą bezwładność, a chciałbym jednak uzyskać w miarę stałą temperaturę. Sterowanie oczywiście elektrozaworami na odpowiednich pętlach. Pytanie tylko czy aby to wysterować wystarczą czujniki temperatury w pomieszczeniach, czy używacie temperaturę z zewnątrz,  czy używacie temperatury innej niż temperatura powietrza ogrzewanego pomieszczenia (np. temp. podłogi, nie wiem temperatura na powrocie). Czy wasze systemy ID mają wbudowane jakieś specjalne algorytmy aby to obsłużyć, czy oparte jest to na zwykłej histerezie i działa?
*

Offline homelogic

  • **** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Ogrzewanie podłogowe a sterowanie z poziomu ID
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 21, 2016, 09:25:02 pm »
Loxone umie dobrze, łącznie z PIDem, wykresami, własną krzywą grzewczą, temperaturą na wyjściu mieszacza, logiką rozmytą i liczeniem ile kalorii na strefę.
Delta Dore umie w miarę, czyli z PIDem (PI).

Tyle jeżeli chodzi o rozwiązania gotowe. Nie wiem jak w openhubach i innych DIY.

*

Offline Enc

  • ** 94
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: OpenHab
Odp: Ogrzewanie podłogowe a sterowanie z poziomu ID
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 22, 2016, 08:01:28 am »
W DIY sam musisz zatroszczyć się o algorytm :) Nigdy specjalnie nie szukałem bo mam za stary piec (około 10lat) i w tamtych czasach nie myślałem o jego automatyzacji. Teraz bym pewnie kupił taki z porządnym interfejsem API. Ponieważ mam jednak jakiś kontakt z branżą ogrzewania (ale nie mam wiedzy), to po konsultacjach  stosowanie takiego API bym ograniczył do prostego sterowania temperaturą w kontekście obecności domowników. Nie widzę potrzeby majstrowania przy krzywych i logice rozmytej - system ogrzewania jest zbyt ważny aby jakość jego działania powierzyć zewnętrznej automatyce. Wg mnie powinien być maksymalnie autonomiczny jedynie z opcją zmiany parametrów końcowych pracy a nie parametrów wewnętrznych (za te odpowiedzialność bierze producent). I pamiętaj że niska temperatura w domu do to -1000pkt w WAF (Wife Approval Factor (c) homelogic )
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2016, 10:46:21 am wysłana przez Enc »
... vendor agnostic ...
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Ogrzewanie podłogowe a sterowanie z poziomu ID
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 22, 2016, 10:42:38 am »
W DIY sam musisz zatroszczyć się o algorytm :) Nigdy specjalnie nie szukałem bo mam za stary piec (około 10lat) i w tamtych czasach nie myślałem o jego automatyzacji. Teraz bym pewnie kupił taki z porządnym interfejsem API. Ponieważ mam jednak jakiś kontakt z branżą ogrzewania (ale nie mam wiedzy), to stosowanie takiego API bym ograniczył do prostego sterowania temperaturą w kontekście obecności domowników. Nie czuję  widzę potrzeby majstrowania przy krzywych i logice rozmytej - system ogrzewania jest zbyt ważny aby jakość jego działania powierzyć zewnętrznej automatyce. Wg mnie powinien być maksymalnie autonomiczny jedynie z opcją zmiany parametrów końcowych pracy a nie parametrów wewnętrznych (za te odpowiedzialność bierze producent). I pamiętaj że niska temperatura w domu do to -1000pkt w WAF (Wife Approval Factor (c) homelogic )
Zgadzam się z przedmówcą. Ja integruję ogrzewanie jeśli klient bardzo tego chce i nie ma innej możliwości. Standardowo zawsze jest lepiej kupić dobry piec. Piece teraz już są bardzo zaawansowane i mają w sobie "inteligencję".
*

Offline homelogic

  • **** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Ogrzewanie podłogowe a sterowanie z poziomu ID
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 23, 2016, 11:26:55 am »
Zgadzam się z przedmówcą. Ja integruję ogrzewanie jeśli klient bardzo tego chce i nie ma innej możliwości. Standardowo zawsze jest lepiej kupić dobry piec. Piece teraz już są bardzo zaawansowane i mają w sobie "inteligencję".

Ja mam z kolei inne doświadczenia. Uważam ogrzewanie za absolutną podstawę systemu ID i warunek pełnego zadowolenia klienta. Jest to jedyna funkcjonalność która generuje odczuwalne oszczędności i najbardziej podnosi komfort użytkowania lokalu. Ale fakt, do tego trzeba wybrać system który radzi sobie z tym dobrze i do tego jest naprawdę stabilny. Żona przełknie jeszcze ze światło znowu nie działa bo się bawiliśmy. Zimno = rozwód.

Co do piecy to nie zetknąłem się jeszcze z takim, który by był w stanie ustawić inny harmonogram w sypialni i inny w łazience i który potrafiłby wyliczyć ile czasu mu zajmie dojście do zadanego progu. A przynajmniej w jakiś rozsądnych pieniądzach. Generalnie bardziej się opłaca kupić w miarę prosty piec (byle ogarnął swoją krzywą grzewczą) i różnica spokojnie starczy na spory kawałek systemu ID.
« Ostatnia zmiana: Marzec 23, 2016, 12:31:37 pm wysłana przez homelogic »
*

Offline homelogic

  • **** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Ogrzewanie podłogowe a sterowanie z poziomu ID
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 23, 2016, 12:01:02 pm »
Nie widzę potrzeby majstrowania przy krzywych i logice rozmytej - system ogrzewania jest zbyt ważny aby jakość jego działania powierzyć zewnętrznej automatyce. Wg mnie powinien być maksymalnie autonomiczny jedynie z opcją zmiany parametrów końcowych pracy a nie parametrów wewnętrznych (za te odpowiedzialność bierze producent).

I tak się robi. W 99% piec zostawia się w spokoju z powodu gwarancji producenta. Pozostały 1% udostępnia odpowiednie bramki (KNX, Modbus itp.) które dają możliwość sterowania istotnymi parametrami. Tyle że nie jest to potrzebne. Integracja pieca to podpięcie przekaźnika pod złącze termostatu naściennego. Piec ma mieć swoją, optymalnie ustawioną krzywą grzewczą i to wystarczy. Przekaźnik na złączu termostatu wyłącza piec gdy wszystkie głowice strefowe się zamkną, dodatkowo możemy też wyłączyć pompy (z pewnym opóźnieniem). API to bajer do diagnostyki, ale nie jest potrzebne aby zintegrować ogrzewanie na full wypasie.

W "podstawowej" wersji sterujemy siłownikami na danych pętlach lub grzejnikach. Piec ma optymalnie wyprodukować ciepło, a system ma je optymalnie rozdzielić i wykorzystać. Każda strefa ma swój pomiar temperatury. I tutaj dopiero używa się PIDa i logik rozmytych. PID jest potrzebny do płynnego dojścia i utrzymania zadanych progów, szczególnie w podłogówce. Potrzebne są głowice proporcjonalne (0-100%) lub PWM na głowicach on/off. Z kolei logika rozmyta jest używana do wyliczenia czasu ogrzewania danej strefy. Dzięki temu system potrafi np. dojść do 23 stopni w łazience o godzinie 7 z dokładnością do kilku minut. Tutaj napisałem trochę o podstawowym ogrzewaniu: http://forum.lic.pl/loxone/szmery-bajery-cz-1-sterowanie-ogrzewaniem/

W wersji "zaawansowanej" wbijamy się dodatkowo na bufor lub na mieszacze i tam sterujemy temperaturą czynnika na wyjściu. Akurat tutaj nie ma z tym najmniejszych problemów, jedynie trzeba wybrać odpowiednie modele urządzeń. Często jest to sygnał 0-10V, więc nie trzeba kosmicznych bramek. W takim przypadku temperatura jest liczona wg. dodatkowej krzywej grzewczej w naszym systemie ID. Pod uwagę brane są:
- temperatura zewnętrzna
- temperatura aktualna w każdej strefie
- temperatura zadana w każdej strefie
- czas nagrzewania każdej strefy
- powierzchnia w m2 każdej strefy
« Ostatnia zmiana: Marzec 23, 2016, 12:36:07 pm wysłana przez homelogic »