System do istniejacej instalacji?

  • 17 Odpowiedzi
  • 9696 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline szymonz

  • * 8
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: AnB
System do istniejacej instalacji?
« dnia: Kwiecień 08, 2015, 02:42:04 pm »
Witam 

mam takowy problem i prosze o porade bardziej doswiadczonych fanatykow IB. Mam dom z istniejaca instalacja elektryczna w ksztalcie gwiazdy (punkty swietlne) oraz szyna niskonapieciowa do sterowania (przelaczniki np. Berker TS). Z powodow roznych (powodow nie wymienian ze wzgledu na nadcisnienie) musze zmienic system zarzadzania  na cos nowego, co byscie poradzili?

Widze ze wiekszosc uzytkownikow tuitaj używa Fibaro, ale w moim przypadku chyba szkoda juz istnijacej instalacji?
Z drugiej strony cos na Z-Wave byloby fajne i otwarte na nowe zmiany.
Grenton wyglada fajnie ale nie wiem czy oni wciaz zyja? Nie chce sie wpakowac w cos co nie bedzie utrzymywane lub otwarte.

Mam zaciecie informatyczne chociaz raczej nie elektroniczne, wiec fajnie aby bylo to cos co jest w miare otwarte i mozna to bylo rozszezac i toche sie pobawic.
Zalezy mi tez na niezawodnosci bo zona po doswiadczeniach z ostatnim systemem jest mocno przewrazliwiona. ;-)

Mam nadzieje ze nie wywolam dyskusji ideologicznej ;-).

Pozdrawiam,
Zymon

P.S. Mam andzieje ze lokalizacja dobra i moderatorzy beda laskawi


<edit> używa nie urzywa :P </edit>
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2015, 06:12:29 pm wysłana przez marecki_0luk1 »
*

Offline homelogic

  • **** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: System do istniejacej instalacji?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 08, 2015, 02:57:39 pm »
Większość tutaj szuka alternatywy do Fibaro ;)

W przypadku bezprzewodówek ciężko znaleźć inny system który obiecuje tak wiele, ale mając gwiazdę nie jesteś niczym ograniczony w wyborze. Jak najbardziej mogę polecić przewodówki bo kabel to kabel i nie daj sobie wmówić że jest inaczej.

Jakie funkcjonalności przede wszystkim ciebie interesują?

*

Offline szymonz

  • * 8
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: AnB
Odp: System do istniejacej instalacji?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 08, 2015, 03:33:14 pm »
Obecnie uzytkowane:
- sterowanie oswietleniem
- roletami
- wentylacja
- sceny
- integracja z alarmem (SATEL - przez wyjscia binarne, tu moze cos bym zmienil bo to ubogie i ograiczone rozwiazanie)
- pomiar temperatury w pomieszczeniach

Dodatkowo planowane:
- sterowanie telefon i tablet
- sterowanie ogrzewaniem - piec kumulacyjny (niskonapieciowa instalacja jest gotowa)
- sterowanie pomieszczeniami (nisko napiecowa instalacja w rozdzielniku, ale kuszaca Danfos na Z-Wave - stereowanie zdalnei manualne dla zony)
- sterowanie nawodnieniem ogrrodu (zastapienie istniejacego sterownika w ogrodzie, elektrozawory juz sa)
- polaczenie z kinem domowym (na razie uzywam Logitech Harmony 1100 do sterowania)

Otwwartosc (na inne uzadzenia Z-wave albo alrternatywy):
- listwy do wylaczania audio
- ogulna zabawa domem: synteza mowy, komendy glosowe itp.
- jezyk skryptowy typu LUA do programowania

Dopowiem ze isniejacy system uzywa RS 485 do sterowania moze uda sie cos reuzyc.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2015, 06:23:54 pm wysłana przez szymonz »
*

Offline homelogic

  • **** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: System do istniejacej instalacji?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 08, 2015, 04:28:28 pm »
Na z-wave bym się nie upierał - to są gadżety. Jak będziesz miał silną potrzebę to zawsze możesz sobie dorzucić jakąś verę jako hubik i dogadać to z twoim głównym systemem. Sterowanie głosowe i inne zabawy uskuteczniane przez hobbystów też są raczej realizowane na dodatkowych serwerach typu malina lub inny android. Przede wszystkim trzeba wybrać system który umożliwi ci takowe integracje.

Osobiście instaluję teraz ludziom głównie dwa rodzaje przewodówek - Ampio i Loxone. Ampio jest naszym rodzimym produktem który ma bardzo ciekawe założenia. Z tego co wiem aktualnie walczą z integracją http i wtedy będzie można szaleć. Na teraz jego głównymi zaletami są cena, bezpieczeństwo (moduły niezależne od serwera) oraz magistrala (włączniki masz na magistrali więc jak znalazł pod twoją topologię). Do tego Ampio integruje się ładnie z satelem po rs.
Loxone z kolei jest trochę droższy, ale wystawia xml i gada po http. Do tego ma rosnący asortyment bezprzewodowych gadżetów gadających po swoim protokole (w tym wallplugi). Minusem jest konieczność kablowania włączników w gwiazdę (24V), aczkolwiek da się integrować magistrale rs485, modbus lub KNX. Satel raczej binarnie po złączkach.

Na twoim miejscu chyba bym wybrał Ampio ze względu na satela i magistralę włącznikową. Bezpieczeństwo i stabilność udobruchają żonę i wtedy akurat powinny wyjść nowe funkcje w tym integracja po http ;)


EDIT: ty masz włączniki po magistrali czy w gwiazdę niskonapięciową? Do każdego idzie osobna skrętka czy jeden kabel przez wszystkie? Pojęcie szyna można interpretować dwojako...
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2015, 05:16:00 pm wysłana przez homelogic »
*

Offline szymonz

  • * 8
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: AnB
Odp: System do istniejacej instalacji?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 08, 2015, 06:09:34 pm »
Na z-wavie mi zalezy, gadzety jak najbardziej, nie dyskutuje ale fajne gadzety.

Integracja moze byc przez oddzielny hubik albo raspberry (z Domoticz) to mi nie przeszkadza, byleby glowne sterowanie i sceny bylo centralnie (wczesniej mozna skonfigurowac niezaleznie jakis hub albo proxy).

Wlaczniki, i czujniki temperatury sa na magistrali (szyna - jeden kabel), Berkery maja oddzielne linie i podlaczone do zwyczajnego wejscia binarnego w schemacie gwiazdy.

Biore sie zaraz za czytanie tego co polecales.
Jak wyglada otwartosc tych standardow, czy API jest publiczne, jak wyglada programowanie, oraz czy jest to system rozszezalny ?

BTW: Dodalem jescze sterowalnosc, telefon, tablet do wymagan ale to chyba standard no i jezyk skryptowy w programowaniu.

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2015, 06:29:27 pm wysłana przez szymonz »
*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
Odp: System do istniejacej instalacji?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 08, 2015, 07:46:58 pm »
Homelogic dobrze gada.
Jak masz jeszcze możliwość to sterowanie zrób po kabelkach a Z-wave zintegruj przez jakąś bramkę typu : Vera, Domoticz, Jeedom, Openhab ...
Będziesz miał stabilność przewodówki i jednoczesnie otwartość Z-wave za pośrednictwem kontrolera.
Kuba zapomniał dodać że przy dużej instalacji przewodówka wychodzi o połowę taniej niż Z-wave.
*

Offline szymonz

  • * 8
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: AnB
Odp: System do istniejacej instalacji?
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 09, 2015, 08:28:07 am »
Jak najbardziej podejscie hybrydowe ma sens. Wiec szukamy najpierw jakiegos systemu glownego na kablu z mozliwoascia integracji.

Przygladalem sie Ampio i widze ze rozwiazanie z rozproszona logika ma zalety, ciekaw jestem jak to sie programuje i steruje.
Z obrazkow na stronie wynika ze sterowanie i programowanie odbywa sie praktyczni niezaleznie kazdego moduly a nie domu jako calosci?
Podobnie jest w moim istniejacym systemem, i przyznaje sie ze jest to kapke irytujace zmiast myslec co che zrobic, musze myslec jaka komende wyslac przelacznikowi. Mniej wiecej jak programowanie w asemblerze zamiast jakiegos jezyka wyskiego poziomu. ;-) Ale moze zle doczytalem.

Czy ma ktos moze jakies sprawdzone materialy ktore moze na ten temat podeslac.

Jakies alternatywy dla Ampio ktore mozna zdoktoryzowac?

Bardzo mnie zaciekawil Grenton (kabel, Z-wave, fajne programowanie scen LUA) ale czy oni w ogole jeszcze zyja?



*

Offline andre

  • Moderator Globalny
  • ***** 258
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: HA(AIS)+HC2 4.570,GRENTON1.0+LK v2.0+BLE+RPi...
Odp: System do istniejacej instalacji?
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 09, 2015, 09:05:34 am »
Cytuj
Bardzo mnie zaciekawil Grenton (kabel, Z-wave, fajne programowanie scen LUA) ale czy oni w ogole jeszcze zyja?
Mają się dobrze niebawem startują i nie ukrywam, że sam niecierpliwie czekam na ich wejście na rynek bo też stoję przed
wyborem nowego systemu (nowych systemów?). Jak chcesz szczegółów napisz po prostu do nich e-maila - odpowiadają.
*

Offline szymonz

  • * 8
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: AnB
Odp: System do istniejacej instalacji?
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 09, 2015, 09:42:22 am »
Wlasnie napisalem i milcza jak skala, telefonu tez nikt nie odbiera - przyznam sie ze nie wzbudzilo to mojego zaufania ;-(
*

Offline homelogic

  • **** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: System do istniejacej instalacji?
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 09, 2015, 09:49:24 am »
Mieliśmy z Grentonem spotkanko praktycznie zaraz po targach w Wawie na których się wystawili. Wszystko pięknie i cacy, ale do teraz nie dostaliśmy żadnego zestawu demo ani nic. Niby uciekają od z-wave w ble, robią nową centralkę itp., ale żadnych konkretów wciąż nie ma.

Na tym przesyconym marketingiem ryneczku warto trzymać postawę niewiernego tomasza.

*

Offline homelogic

  • **** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: System do istniejacej instalacji?
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 09, 2015, 10:06:49 am »
Wrzuciłem kilka linków w sub-forum Loxone, podoktoryzuj się też z tego. Przy okazji można zobaczyć jak powinna wyglądać prawdziwa dokumentacja - jest to dosyć rzadko spotykane ;)
*

Offline andre

  • Moderator Globalny
  • ***** 258
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: HA(AIS)+HC2 4.570,GRENTON1.0+LK v2.0+BLE+RPi...
Odp: System do istniejacej instalacji?
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 09, 2015, 10:43:37 am »
Cytuj
Wlasnie napisalem i milcza jak skala, telefonu tez nikt nie odbiera - przyznam sie ze nie wzbudzilo to mojego zaufania ;-(
To dziwne bo na moje pytania odpowiedzieli, przesłali cennik i potwierdzili linię planowanego rozwoju w tym w z-wave,wspomnieli o nowych produktach nie prezentowanych jeszcze na targach i jak napisał homelogic w BLE więc może to dobrze, że nie próbują eksperymentować na "żywym organiźmie" jak pewna firma ale starają się dopracować wszystko przed premierą , która w/g zapowiedzi planowana jest w II-gim kw. b.r.
Jeżeli to się przeciągnie to po tym terminie będę się martwił.
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: System do istniejacej instalacji?
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 09, 2015, 03:29:20 pm »
Cytuj
Wlasnie napisalem i milcza jak skala, telefonu tez nikt nie odbiera - przyznam sie ze nie wzbudzilo to mojego zaufania ;-(
To dziwne bo na moje pytania odpowiedzieli, przesłali cennik i potwierdzili linię planowanego rozwoju w tym w z-wave,wspomnieli o nowych produktach nie prezentowanych jeszcze na targach i jak napisał homelogic w BLE więc może to dobrze, że nie próbują eksperymentować na "żywym organiźmie" jak pewna firma ale starają się dopracować wszystko przed premierą , która w/g zapowiedzi planowana jest w II-gim kw. b.r.
Jeżeli to się przeciągnie to po tym terminie będę się martwił.
Premiera to już miała być. Byłem z nimi w kontakcie itd. ale kontakt się urwał. Mieli wpaść do mnie do biura w lutym (jest kwiecień). Jak dla mnie niepoważna firma, która ma jak na razie duży falstart.
*

Offline szymonz

  • * 8
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: AnB
Odp: System do istniejacej instalacji?
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 13, 2015, 04:35:14 pm »
Grenton, sie odezwal  :)

Moze mieli przedluzony tydzien swiateczny.

"...Oficjalna sprzedaż urządzeń do systemu GRENTON rozpocznie się w czerwcu 2015r.
Przesyłam Panu również aktualny cennik urządzeń do systemu GRENTON oraz kilka materiałów marketingowych...."

A w miedzy czasie doktoryzuje Ampio oraz Loxone.
*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
Odp: System do istniejacej instalacji?
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 13, 2015, 06:15:56 pm »

A w miedzy czasie doktoryzuje Ampio oraz Loxone.
jak je obejrzysz to looknij na homematic ;-)