Wideofurtka - ktoś realizował? / wideodomofon

  • 35 Odpowiedzi
  • 27592 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline GrZeCh

  • ** 38
  • 1
Wideofurtka - ktoś realizował? / wideodomofon
« dnia: Kwiecień 06, 2015, 06:37:10 am »
Witam serdecznie,

czy probowal ktos z Was realizowac wideofurtke u siebie nie wydajac na ten cel zbyt duzej kwoty (wiadomo jest to pojecie wzgledne)? Na poczatku chcialem zrealizowac sobie calosc przy pomocy malinki i kamery pi noir ale tak naprawde problem okazalo sie w co to wsadzic. Nie ma jako takich w miare przyjemnych dla oka obudow ktore mozna by bylo do tego wykorzystac. Instrukcji jest wiele np.

https://docs.google.com/document/d/1e7U_WM1jSo0wgMX5RdpN0eN6p9TWadGYHqWf6yR2JZM/edit

gdzie mamy link juz do przygotowanego obrazu malinki. Ostatecznie zaczalem sie sklaniac ku jakiemus rozwiazaniu opartemu na module zewnetrznym i aplikacji na androida jako ze i tak na scianie w korytarzu na parterze docelowo bedzie wisial tablet z androidem gdzie bedzie zainstalowana aplikacja do sterowania OpenHABem wiec jesli ktos bedzie dzwonil do na tablecie zapewne odpali sie dzialajaca w tle aplikacja do obslugi wideofurtki zakupionej na aliexpressie. Moja nadzieja jest taka, ze bedzie mozna w miare latwo podsluchac komunikacje wideofurtki i dostac sie do niej w jakis sposob z poziomu OpenHABa aby chociaz wykrywac zdarzenie wcisniecia przycisku od dzwonka i moze pobrania aktualnego zrzutu z kamery z wideofurtki. Innym bardziej sprzetowym hackiem by bylo podpiecie sie pod przycisk od wideofurtki i podlaczenie go do czegos co by bylo wmontowane za nim (za jakis czas bede stawial brame wjazdowa i furtke wiec mam mozliwosc zaplanowana puszki do wideofurtki). Oprocz wideofurtki chce miec jeszcze mozliwosc sterowania zamknieciem samej furtki i bramy wjazdowej (to tez zamierzalem robic przy pomocy pinow GPIO na malince ale ostatecznie moze wsadze tam modul z-wave - sie zobaczy). Tak wiec podsumowujac czy ktos realizowal u siebie cos pokroju tego co zamierzam zrobic u siebie?

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 14, 2015, 01:06:03 pm wysłana przez viperlodz »
*

Offline richo

  • Moderator Globalny
  • ***** 146
  • 6
  • Nazwa i wersja ID: Indigo 6/HC 4.037
Wideofurtka - ktoś realizował?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 06, 2015, 10:44:17 am »
Ja zrobiłem to stosunkowo prosto póki co. Mam zainstalowany zwykły domofon, do którego podpiąłem się podwójnym switchem. Jeden switch wraz z zewnętrzną kamerą ustawiłem w Fibaro jako videofurtka. Drugi switch poprzez przekaźnik wpięty jest do obwodu domofonu i reaguje na przyciśnięcie dzwonka. Prosta scena wysyła zdjęcie z kamery po naciśnięciu dzwonka a do tego wysyła push z linkiem do strony kamery żeby podejrzeć kto stoi bez wchodzenia w aplikację. Niestety wadą rozwiązania jest brak możliwości rozmowy przez domofon zdalnie. Próbowałem kilku systemów ale póki co żaden mnie nie zadowolił. Moim ograniczeniem jest to, ze do furtki nie mam na razie możliwości podciągnięcia kabla Cat5 bo wówczas pewnie udałoby mi się osiągnąć cel czyli zdalny domofon sprzęgnięty z systemem.


Sent using Tapatalk
richo
*

Offline homelogic

  • **** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Wideofurtka - ktoś realizował?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 06, 2015, 08:14:54 pm »
Moim ograniczeniem jest to, ze do furtki nie mam na razie możliwości podciągnięcia kabla Cat5 bo wówczas pewnie udałoby mi się osiągnąć cel czyli zdalny domofon sprzęgnięty z systemem.

http://www.cobs.se/en/prod/accessories/2wire-ethernet-converter
Ten akurat jest od 2N, czyli Heliosów. Mobotix też ma takie skrzyneczki w ofercie. Może sie przydać, bo w tym roku wysypie domofonów IP w przystępnych cenach. Widziałem już BSC który może się okazać hitem u nas w kraju.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2015, 08:17:38 pm wysłana przez homelogic »
*

Offline richo

  • Moderator Globalny
  • ***** 146
  • 6
  • Nazwa i wersja ID: Indigo 6/HC 4.037
Odp: Wideofurtka - ktoś realizował?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 06, 2015, 10:07:24 pm »
Znaczy się idzie wiosna i jest nadzieja. Będzie ciepło to można będzie pogrzebać w skrzynce przy furtce :-)
richo
*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
Odp: Wideofurtka - ktoś realizował?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 06, 2015, 10:09:40 pm »
hehe ja dzisiaj robiłem prąd do domku narzędziowego , jutro się zabieram za odciągi do masztu od stacji meteo i prąd do kamery obrotowej , która też trafi na ten maszt ;-)
*

Offline deptula

  • * 19
  • 2
  • Nazwa i wersja ID: HC2
Odp: Wideofurtka - ktoś realizował?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 06, 2015, 11:52:55 pm »
... Moim ograniczeniem jest to, ze do furtki nie mam na razie możliwości podciągnięcia kabla Cat5 bo wówczas pewnie udałoby mi się osiągnąć cel czyli zdalny domofon sprzęgnięty z systemem.
jak masz kable do domofonu to można wyczarować lan, kiedyś kupiłem wynalazek jak w załączniku, co prawda niby to na koncentryk, ale przeprowadziłem test podłączając go do kartona skrętki (dosłownie  :) ) i link się złapł, co prawda na tym moje testy się skończyły, ale kiedyś wykorzystam patent do wideodomofonu bo tez nie mam skrętki do bramy, mam za to kabel telefoniczny 5x4x0,6
*

Offline deptula

  • * 19
  • 2
  • Nazwa i wersja ID: HC2
Odp: Wideofurtka - ktoś realizował?
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 06, 2015, 11:55:07 pm »
hehe ja dzisiaj robiłem prąd do domku narzędziowego , jutro się zabieram za odciągi do masztu od stacji meteo i prąd do kamery obrotowej , która też trafi na ten maszt ;-)
zamiast obrotowej daj 3 zwykłe, cenowo wyjdzie taniej a więcej będziesz widział
*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
Odp: Wideofurtka - ktoś realizował?
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 07, 2015, 12:01:19 am »
jak masz kable do domofonu to można wyczarować lan, kiedyś kupiłem wynalazek jak w załączniku, co prawda niby to na koncentryk, ale przeprowadziłem test podłączając go do kartona skrętki (dosłownie  :) ) i link się złapł, co prawda na tym moje testy się skończyły, ale kiedyś wykorzystam patent do wideodomofonu bo tez nie mam skrętki do bramy, mam za to kabel telefoniczny 5x4x0,6
są też tanie rozwiązania power ethernet, gdzie na 2 przewodach normalnie linkuje się 100Mb/s (producent podaje nawet 400Mb/s).
Z droższych rozwiązań to są modemy kablowe, które przenoszą bez problemu 100Mb/s na kilka kilometrów na koncentryku. Większość kablówek tak udostępnia internet.
*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
Odp: Wideofurtka - ktoś realizował?
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 07, 2015, 12:13:49 am »
zamiast obrotowej daj 3 zwykłe, cenowo wyjdzie taniej a więcej będziesz widział
dzięki za radę ale w moich warunkach się nie sprawdzi.
Dom mam dobrze monitorowany, a ta kamerka to bardziej do zabawy jest. Dodatkowo nie wiem czy moje Wi-Fi by to wytrzymało, gdybym puścił kolejne urządzenia z dużym strumieniem danych. U mnie po IP pracuje już 87 urządzeń, z czego większość bezprzewodowo.
Mam 4 routery które są gorące. Jak już pozbędę się problemu z urządzeniami F. to zabiorę się za przebudowę urządzeń IP.
Klaudiusz namawia mnie na Cisco z serii profesjonalnej, myślę właśnie nad tym, bo faktycznie moja sieć IP trochę kuleje.
Trochę żałuje, że nie położyłem w domu światłowodów do multimediów.
*

Offline GrZeCh

  • ** 38
  • 1
Odp: Wideofurtka - ktoś realizował?
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 07, 2015, 06:06:15 am »
Akurat u siebie przed dom mam wyciagniete 2x ethernet (jeden z nich ma dobra izolacje a drugi normalna), prad i przewod 8 zylowy niskonapieciowy ktory mam porozciagany po kazdym zakatku domu wiec jesli chodzi o mozliwosci polaczeniowe nie jestem za bardzo ograniczony. Pozostaje kwestia samego domofonu :). Czy jak rozumiem nikt nie kupowal zadnego wynalazku z Aliexpress z wsparciem dla Androida (z otwarta informacja o dostepnosci API nie udalo mi sie znalezc zadnego i chinczykow)? Na moje pytania o API i SDK odpisywali mi, ze moga udostepnic po zakupie X ilosci urzadzen.
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Wideofurtka - ktoś realizował?
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 07, 2015, 11:21:08 am »
Jeśli chodzi o domofony z aliexpress nie słyszałem o żadnym który ma api (na 99% większość nie ma). Dowiadywałem się u kilku producentów tych domofonów i niestety mają tylko prostą aplikację na androida. Jak znajdziecie jakiś z api to dawajcie znać:)

Ja domofon zrobiłem inaczej. Miałem kilka pomysłów. Np. z wykorzystaniem kamery ip z głośnikiem i mikrofonem do rozmów. W ipcam viewer można normalnie rozmawiać i działa to bardzo dobrze, bo robiłem testy. Jednak zrezygnowałem z tej opcji, bo rzadko kiedy muszę z kimś rozmawiać przez domofon.

Dlatego zrobiłem tak: zainstalowałem normalny videodomofon do którego za pomocą przekaźnika podłączyłem switch 2x1,5kW. W ten sposób moge kogoś wpuścić do domu, a także wiem kiedy ktoś zadzwoni (w tym momencie załącza się zasilanie do dodatkowego wyświetlacza). Jako obraz mam zainstalowaną kamerkę hikvision z obiektywem 12mm, który widzi super całą furtkę:) Z całości jestem już zadowolony od 2 lat:) Działa super:)
*

Offline GrZeCh

  • ** 38
  • 1
*

Offline Sierek

  • *** 102
  • 4
  • Nazwa i wersja ID: Vera Lite, Vera Plus, HA na HP620t
Odp: Wideofurtka - ktoś realizował?
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 09, 2015, 06:17:42 pm »
Ja używam od miesiąca rozwiązania ring.com. Działa nieźle, ale aplikacja na Andka wymaga dopracowania. Chcieli zrobić dźwięk w duplex, ale za bardzo na razie to nie wychodzi. Obraz jest b. dobry. Świetne są powiadomienia o naruszeniu strefy (zasięg i kształt strefy jest regulowany) z podglądem obrazu. Wkrótce będę to starał się zintegrować z Vera, bo brakuje sterowanie ryglem w furtce.

Wysłane z OPO przez Tapatalk
*

Offline GrZeCh

  • ** 38
  • 1
Odp: Wideofurtka - ktoś realizował? / wideodomofon
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 17, 2015, 02:19:44 pm »
Dotarła do mnie dzisiaj wideofurtka. Ma diode IR, czujnik zmierzchowy (fotorezystor), czujnik PIR, kamere, glosnik, mikrofon i przycisk od dzwonienia. Wyglada calkiem przyjemnie.  Z Android marketu sciagamy (screenshoty daja poglad na mozliwosci aplikacji):

https://play.google.com/store/apps/details?id=object.konx.client

gdzie za cholere nie moge pojac czemu aplikacja ma ocene 2.6. Aplikacja potrafi za pomoca wykrywania sieci jak i skanowania unikalnego kodu QR dodac dany dzwonek do aplikacji (z aplikacji mozna sterowac wieloma dodanymi dzwonkami). Sama aplikacja jest spolszczona i po prostu dziala. W momencie jak ktos wciska przycisk na wideodomofonie pojawia sie polaczenie typu Skype w ktorym mozemy odblokowac furtke, wlaczyc pseudoalarm (jakis taki dzwiek wychodzacy z glosnika wideofurtki) odblokowac furtke czy mowic (dzwiek jest jednokierunkowy gdzie domyslnie mowi osoba dzwoniaca a po wcisnieciu przycisku mowi osoba otwierajaca), nadac uprawnienia wielu uzytkownikom. Ma tez zlacze ethernet i sterowanie samym otwarciem furtki. Na pierwszy rzut oka jest to bardzo udany zakup.
*

Offline richo

  • Moderator Globalny
  • ***** 146
  • 6
  • Nazwa i wersja ID: Indigo 6/HC 4.037
Odp: Wideofurtka - ktoś realizował? / wideodomofon
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 17, 2015, 02:24:16 pm »
Mam zatem kilka pytań na gorąco. Jak szybko przychodzi info nt dzwonka jak telefon masz na 3G? Pytam bo rozwiązania, ktore testowałem miały zbyt duże opóźnienie.
Jak wygląda działanie aplikacji gdy używa jej kilka osób?
Z tego co rozumiem nie ma wbudowanego wi-fi ..?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
richo