Wybór systemu

  • 10 Odpowiedzi
  • 4277 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline pitt2k

  • * 5
  • 0
Wybór systemu
« dnia: Maj 28, 2016, 09:01:12 am »
Witam,

Jestem nowy w tematch ID, poszperałem w internetach i wiem już więcej niż tydzien temu, ale daleko mi do poziomu Kolegów z forum. Zatem pytam.
Robie generalny remont domu, bedzie wymiana calej instalacji elektrycznej, wiec mozna rozlozyc kabelki odpowiednio. I tutaj moje wymagania co do systemu automatyki:
- sterowanie gniadkami (on/off) w zasadzie nie jest potrzebne, ale dobrze by bylo na przyszlosc to dobrze okablowac - myslalem o rozlozeniu kabli w topologii gwiazdy tak aby sterowac caloscia w jednym miejscu
- czujki alarmowe w pomieszczeniach (okolo 10-15 czujek w calym domu) + kontaktrony na oknach (pewnie z-wave)
- mozliwosc podpiecia kamer po IP
- monitoring zewnetrzny za pomoca kamer (idealnie by bylo gdyby kamery zaczely rejestrowac kiedy pojawi sie ruch a nie caly czas 'ciagnely' prad)
- sterowanie oswietleniem na razie nie potrzebne
- sterowanie brama i podlewaniem ogrodu jak najbardziej

To sa moje wymagania, a tutaj przykladowe sceny ktore chcialbym obslugiwac:
- wylaczenie wszystkich swiatel przy wyjsciu z domu
- wlaczenie swiatla losowo kiedy jestem na wakacjach
- otwieranie bramy/furtki zdalnie bez ruszania sie z fotela (idealnie jakbym widzial na smartfonie obraz z kamerki przy furtce i otworzyl furtke lub brame)
- zdalne wlaczenie alarmu i informacje o zalaczeniu sie alarmu kiedy mnie nie ma
- sterowanie ogrzewaniem tylko za pomoca termostatow oraz monitoring pieca

Nie chce sie ograniczac do jednej technologii, najlepiej czesc po kablu a czesc bezprzewodowo.
Wstepnie moj wybor padl na Vera ale czekam na inne propozycje.

Nie mam systemu alarmowego, chcialbym to 'ogarnac' za pomoca ID. Moze to zly pomysl?

Z gory dzieki za wszystkie posty!

Pozdr,
p.



*

Offline Kamikaze

  • Administratorzy
  • ***** 105
  • 4
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + GoogleHome + Satel + KNX
Odp: Wybór systemu
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 28, 2016, 09:34:41 am »
Jak generalny remont to kładź magistrale, do tych kontaktronów tez bym kabelek położył. Zawsze możesz wejść w bezprzewodówkę, a kable już będą. Alarm powinien być raczej osobno i niezależny od IB. IB może czerpać informacje z alarmu, ale nie powinien mieć raczej możliwości mieszania w nim.
https://instalacjeinteligentne.pl - Inteligentne instalacje
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Wybór systemu
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 28, 2016, 12:04:22 pm »
Alarm powinien być oddzielnie.

Nie do końca spójna wypowiedź. Światła jak na razie nie, ale sceny ze światłami opisałeś;)

Każdy rejestrator ma możliwość nagrywania jak jest wykryty ruch. Nie jest potrzebny do tego ID.

Jakiej wielkości jest to dom?
*

Offline pitt2k

  • * 5
  • 0
Odp: Wybór systemu
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 28, 2016, 05:30:33 pm »
Dom 350m2, no własnie trzebaby zrobic 3 niezalezne systemy: alarmowy, rejestrator+kamery oraz ID. Chcialem to zrobic spojnie.
Jakie przewody zalozyc i w jakiej topologii? Elektryczne to 3 żyły standardowo, a pozostałe? Skretka UTP do kamer a co do czujek i kontaktronów?

Dzięki za podpowiedzi.
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Wybór systemu
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 29, 2016, 12:24:14 pm »
Do czujek i kontaktronów też może być skrętka. Masz przy okazji dodatkowe żyły do wykorzystania do czegoś.
Jak będziesz chciał pomocy w doborze kamer to pisz.
*

Offline homelogic

  • **** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Wybór systemu
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 30, 2016, 10:07:25 am »
Najlepszą praktyką przy wszelkich przewodówkach jest zrobienie projektów.
*

Offline Enc

  • ** 94
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: OpenHab
Odp: Wybór systemu
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 30, 2016, 02:57:40 pm »
ze skrętką bym uważał - np Satel nie zaleca skrętki:
- używana jest transmisja asymetryczna i w przypadku skrętki mogą wystąpić zakłócenia przy większych odległościach
- rozwiązaniem jest traktowanie pary jako jednej żyły (należy połączyć żyły pary) i wtedy będzie to tam samo dobry kabel jak YTDY

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic872484.html
... vendor agnostic ...
*

Offline electrocontrol

  • ** 31
  • 1
  • Nazwa i wersja ID: KNX
Odp: Wybór systemu
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 30, 2016, 11:49:57 pm »
Po pierwsze pamiętaj, że automatyka ma działać w domu przez długie lata. Podczas remontu będziesz miał dużo spraw na głowie i na zabawy z automatyką może zabraknąć czasu.
Dlatego na samym początku trzeba przemyśleć i zaprojektować całą instalację. Proponuję zacząć to takich spraw:
1. W jaki sposób będzie włączane i wyłączane światło (przyciski) oraz jak będzie realizowany pomiar temperatury.
2. Gdzie będą zlokalizowane urządzenia wykonawcze, czyli przekaźniki. Mogą być w rozdzielni, albo rozproszone w budynku. Przy remoncie polecam pierwsze rozwiązanie.
3. Alarm powinien być oddzielną instalacją - tak jak pisali koledzy
4. Funkcje typu otwieranie bramy itp. to praktycznie prosta sprawa przy takiej instalacji.
5. Kamery IP to też rozwiązanie standardowe, wystarczy pomyśleć, gdzie mają być zlokalizowane i doprowadzić przewody. Kamery będą działać cały czas, ewentualnie nagrywanie można aktywować po wykryciu ruchu.
6. Czy jesteś w stanie sam uruchomić taką instalację.

Żeby zrealizować wszystkie wypisane funkcje na pewno musi być wykonane sterowanie oświetleniem i ogrzewaniem. W domu 350m2 instalacja może być dość duża, więc tym bardziej należy to zaplanować.

Ja osobiście zajmuję się instalacjami KNX i takie polecam. Korzystne jest połączenie wszystkich przycisków, termostatów itp. magistralą, co upraszcza tę część instalacji. System ma oczywiście swoje wady w postaci ceny, ale można już znaleźć tańsze elementy w tym systemie. Można też zrobić system w oparciu o Loxone i wykorzystać elementy KNX. Bezprzewodówkę traktuj jako ostateczność, przynajmniej na tym etapie.
*

Offline zen

  • *** 171
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: Home Assistant
Odp: Wybór systemu
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 03, 2016, 04:27:55 pm »
A co polecacie do sterowania obwodami / światłami w rozdzielni?
*

Offline electrocontrol

  • ** 31
  • 1
  • Nazwa i wersja ID: KNX
Odp: Wybór systemu
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 03, 2016, 09:29:45 pm »
A co polecacie do sterowania obwodami / światłami w rozdzielni?

Ale w jakim sensie? Wszystko zależy od wybranego systemu, sposobu sterowania itp.
*

Offline zen

  • *** 171
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: Home Assistant
Odp: Wybór systemu
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 05, 2016, 05:05:01 pm »
A co polecacie do sterowania obwodami / światłami w rozdzielni?

Ale w jakim sensie? Wszystko zależy od wybranego systemu, sposobu sterowania itp.

Faktycznie, głupio zadane pytanie.
System jest zupełnie otwarty, oparty na MQTT i openHAB, zatem potrzebuję coś, z czym można się komunikować za pomocą jakiegoś API. Jestem akurat przed remontem drugiej połowy mieszkania, więc mogę zrobić w zasadzie cokolwiek ;)