Budowa systemu od zera - Fibaro czy ZIPATO?

  • 9 Odpowiedzi
  • 10844 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline kaefpe

  • * 7
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: HomeKit, Philips Hue
Budowa systemu od zera - Fibaro czy ZIPATO?
« dnia: Kwiecień 11, 2017, 09:42:28 pm »
    Hej,

    zabieram się powoli za budowę systemu inteligentnego mieszkania, ponieważ w planach mam remont przedpokojów gdzie mógłbym umieścić ZIPATO ZIPATILE do sterowania, zastanawiam się czy będzie on lepszym rozwiązaniem od Fibaro (HC Lite) - jak myślicie?

    Cenowo HC-Lite wychodzi 3x taniej(ok.500zl). Pytanie czy jest sens inwestować w ZIPATILE(ok.1600zł), kupić samą centralkę ZIPABOX(ok.830zł) czy po prosti Fibaro?

    Obecnie posiadam oświetlenie Philips HUE w jednym z pokojów (żarówki + taśma led) które będę rozbudowywać z czasem o kolejne pomieszczenia.
    Na dniach planowany zakup GerdaLock z Z-Wave jako że i drzwi idą do wymiany na nowe :)

    Dalej system ma się składać z:

    • 5x czujnik otwarcia okien
    • 1x czujnik otwarcia drzwi
    • 1x głowica grzejnika (jeśli znajdę odpowiednią)
    • 2x podwójne włączniki światła LIVOLO + przełączniki z-wave
    • obecny już Philips HUE
    • 2x elektrozawór wodny (zimna + ciepła woda w łazience)
    • 1x czujnik zalania

    To tak na początek, system będzie stopniowo rozbudowywany o kolejne "moduły" jak kamera, czujniki dymu etc...

    Na korzyść ZIPATO przemawia centralna z panelem oraz apka na iOS, natomiast za Fibaro głównie niższa cena wejścia w system, ale z tego co widziałem to Fibaro ma lekko archaiczny design apki  ::)  - czy Fibaro można obsługiwać przez inne apki?

    Pzdr.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 11, 2017, 09:45:46 pm wysłana przez kaefpe »
*

Offline MC

  • ** 68
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: Satel Integra wrl + domoticz + ...
Odp: Budowa systemu od zera - Fibaro czy ZIPATO?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 11, 2017, 09:52:43 pm »
zamiast pchac sie w fibaro wybralbym domoticz + satel integra + blebox + xiaomi mi smart + 1wire. Satelem i 1wire ogarniesz wszystko po kablu.  A reszta bezprzewodowke. Do Satela Jeden manipulator TSG a reszte na tabletach lub przyciskami wielofunkcyjnymi od xiaomi. Dziala u mnie od dwoch lat. Philips ma integracje z domoticzem.

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Budowa systemu od zera - Fibaro czy ZIPATO?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 11, 2017, 09:56:23 pm »
Do tak prostego systemu wybrał bym Fibaro. Design w tym wypadku by wygrał i prostota instalacji.
*

Offline kaefpe

  • * 7
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: HomeKit, Philips Hue
Odp: Budowa systemu od zera - Fibaro czy ZIPATO?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 11, 2017, 10:16:15 pm »
zamiast pchac sie w fibaro wybralbym domoticz + satel integra + blebox + xiaomi mi smart + 1wire. Satelem i 1wire ogarniesz wszystko po kablu.  A reszta bezprzewodowke. Do Satela Jeden manipulator TSG a reszte na tabletach lub przyciskami wielofunkcyjnymi od xiaomi. Dziala u mnie od dwoch lat. Philips ma integracje z domoticzem.

Dzięki za sugestię - kiedyś pewnie bym się tym pobawił, teraz jestem leniwy i wolę kupić gotowe rozwiązanie :)


Jeszcze mam pytanie odnośnie ZIPATO - czy wspiera on GerdaLock? Widziałem info że wspiera DanaLock, pytanie czy to nie jest to samo pod innym brandem?  8)
*

Offline MC

  • ** 68
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: Satel Integra wrl + domoticz + ...
Odp: Budowa systemu od zera - Fibaro czy ZIPATO?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 11, 2017, 10:47:14 pm »
mysle ze z wymienionymi komponentami to jest wlasnie gotowe rozwiazanie z tym ze placisz za urzadzenia lub wejscia/wyjscia max 1/3 ceny fibaro a z stabilnoscia jest zdecydowanie lepiej. Dla mnie jesli nie systemy typu knx, ampio, grenton, loxone to lepiej wejsc w domoticz czy openhab. To juz naprawde dorosle rozwiazania czasami zdecydowanie wykraczajace poza mozliwosci systemow komercyjnych.

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Budowa systemu od zera - Fibaro czy ZIPATO?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 12, 2017, 11:35:17 am »
mysle ze z wymienionymi komponentami to jest wlasnie gotowe rozwiazanie z tym ze placisz za urzadzenia lub wejscia/wyjscia max 1/3 ceny fibaro a z stabilnoscia jest zdecydowanie lepiej. Dla mnie jesli nie systemy typu knx, ampio, grenton, loxone to lepiej wejsc w domoticz czy openhab. To juz naprawde dorosle rozwiazania czasami zdecydowanie wykraczajace poza mozliwosci systemow komercyjnych.

Przy tak małej instalacji nie chciałby mi się ciągnąć kabla. Ampio ok, ale przy tej ilości urządzeń mija się to z celem.
Cena, którą podałeś też mi sie nie zgadza. Policz sobie koszt satela integry + ethm  + czujniki od satela + expander + reszte rzeczy, które podałeś + robota (położenie kabli do kontaktronów okiennych itd.) Na 100% nie wyjdzie 1/3 ceny fibaro. Mniej więcej fibaro z centralką wyjdzie 2tyś.
Dla porównania cena satela z modułem ethm czujnikami + domoticz (jakieś raspberry pi trzeba doliczyć jako serwer domoticza) wychodzi więcej.  Nie widzę tutaj 1/3 ceny fibaro także nie wprowadzaj użytkowników w błąd.
*

Offline MC

  • ** 68
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: Satel Integra wrl + domoticz + ...
Odp: Budowa systemu od zera - Fibaro czy ZIPATO?
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 12, 2017, 01:59:21 pm »
Z satelem przyznam troche za daleko polecialem ale nie wyobrazam sobie nie miec alarmu. Co do reszty policzmy: Rpi3 250zl, bramka xiaomi 25$ w tym masz radio internetowe jako budzik i oswietlenie sypialni (nocne). Kontraktony od xiaomi 8$, termometr z wilgotnoscia 10$, Body sensor 9$, przycisk 4 funkcyjny jak button w fibaro ok 7$, sterowane gniazdko 12$, sterowana listwa zasilający 22$, do tego smart zarowki 11$ rgb 16$ oraz mi flora ok 10$ i jakosci powietrza ok 80$. Oraz kolejne smart rzeczy jak odkurzacz, czajnik, lampki nocne i na biurko itp. Głowicami grzejnika sterujesz przez wlightboxS + glowica salus koszt ok 150zl calosc a pod  wyłączniki montujesz swichboxy. Fibaro mozesz sterowac aplikacja imperihome. W domoticzu caly czas tworza dashbord ktorego by sie nie powstydzil zaden profesionalny system a mozliwosci integracyjne sa ogromne. To tylko taka moja podpowiedz jak to zrobic inaczej i miec mozliwosc integracji kolejnych urzadzen jak tv i audio. W domu steruje kazdym uzadzeniem ktore ma pilota radiowego lub ir.

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

*

Offline kaefpe

  • * 7
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: HomeKit, Philips Hue
Odp: Budowa systemu od zera - Fibaro czy ZIPATO?
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 12, 2017, 02:24:51 pm »
Prawdopodobnie pójdę w stronę ZIPATO. Nie mam zamiaru korzystać z budżetowych rozwiązań proponowanych przez @MC, cały system będę rozbudowywać stopniowo więc nie ma tu konieczności wywalenia jednorazowo fortuny i porównywania ile się zaoszczędzi.

Może kiedyś bym poszedł w takie budżetowe rozwiązania, ale moim zdaniem to nie jest ani optymalne ani wygodne. Jakiekolwiek dodatkowe kable instalacyjne odpadają ze względu na to że 2/3 mieszkania już jest po remoncie.

Rozwiązanie proponowane przez @MC jest fajne dla pasjonatów, ale z całym szacunkiem dla tej idei - całość będzie wyglądać słabo moim zdaniem, żeby nie używać możniejszych słów co o tym sądze. Ja chcę gotowe rozwiązanie klasy semi-premium, bo wiadomo że te premium to raczej dedykowane i robi się przed wykończeniem domu/mieszkania. Rozwiązanie z aplikacją dla iOS(jestem Makowy - iPhone'y, iPad, Maki), żadnych tam zbędnych zabaw w linuxy, konfiguracje etc.. czy obsługa tylko via HTTP  - nie te lata, nie kręci mnie to. Chce zapłacić za system plug&play. System który działa i wygląda. Postawię na ZIPATO ze względu na centralkę naścienną z baterią(co ma znaczenie przy zaniku prądu), oraz możliwość używania systemu nie tylko ze smartfona w tym przypadku ;)

Jak ktoś się lubi bawić to niech się bawi, nikt nie broni, ja podziękowałem od razu.
Odp: Budowa systemu od zera - Fibaro czy ZIPATO?
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 01, 2018, 05:30:09 pm »
Jak Zipato się sprawuje?
Odp: Budowa systemu od zera - Fibaro czy ZIPATO?
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 03, 2019, 08:46:35 am »
Temat stary ale dopiszę
Ja zacząłem ok 3 lat temu właśnie od domoticz na Raspberry i modułów na ESP Easy. Trzeba przyznać, że stabilność pracy zasługuje na szacunek. Dwa moduły esp pracują na dworze, sterują światłem, pomiar temperatury - po burzy poleciał jeden GPIO (czujnik temp ok 15m po ziemi pociągnięty) ale przepiąłem do innego i działa. Potem pojawiło się Fibaro (jako, że firma w której pracuje została partnerem miałem możliwość przetestowania). Obecnie pracuje na Fibaro (domoticz dalej pracuje równolegle i obsługuje dalej ogród, przesyła dane do fibaro). Podjąłem decyzję pójścia w stronę Fibaro głównie z powodu, że w razie czego jak działa Domoticz tak naprawdę wie tylko osoba, która to instalowała - jak mnie np nie będzie w domu (wakacje itp) nikt nie naprawi. Z fibaro zawsze można znaleźć pomocną firmę, a powierzając np ogrzewanie systemowi moim zdaniem musimy bezwzględnie zapewnić serwis. Wiadomo przypadki chodzą po ludziach :).
pozdrawiam