Zawór z-wave zasilanie z akumulatora

  • 5 Odpowiedzi
  • 4133 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline nadol

  • * 8
  • 0
Zawór z-wave zasilanie z akumulatora
« dnia: Maj 25, 2019, 03:05:17 pm »
Cześć wszystkim,
mam prośbę o wskazówkę i pomoc, bo jestem całkowicie zielony w tematach zasilania. Posiadam siłownik zaworu wodnego, coś typu zipato przykrecany do rurki. Widzę na ali w specyfikacji, że zasilany jest zasilaczem12v 1A. Niestety w miejscu gdzie chciałbym go zainstalować nie mam zasilania i zastanawiam się nad możliością podłączenia go pod akumulator np. motocyklowy, taki mniejszy. Czy działałoby takie rozwiązanie? Pociągnąłby kilkadziesiąt otwarć i zamknięć zaworu do kolejnego naładowania jakimś prostownikiem i czy wytrzymują tego typu obciążenie takie akumulatory (np w moto są stale doładowywane jakimś alternatorem)?
Może ktoś z Was ma podobne rozwiązanie? Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki w temacie :)

Serdecznie pozdrawiam
nadol
Odp: Zawór z-wave zasilanie z akumulatora
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 25, 2019, 03:47:58 pm »
Ile czau potrzebuje siłownik na całkowite zamknięcie lub otworzenie zaworu ?
Co będzie sterowało tym siłownikiem ?
*

Offline nadol

  • * 8
  • 0
Odp: Zawór z-wave zasilanie z akumulatora
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 25, 2019, 07:15:04 pm »
Serdeczne dzięki za odpowiedź i pomoc w temacie :)

Siłownik sterowałby zaworem wyjścia wody na taras (zawór umiejscowiony jest w łazience - niestety już zabudowanej bez dostępu do zasilania elektrycznego). Później przewiduję jakieś dalsze elektrozawory na zewnątrz i podział na strefy. Na razie przewiduję otwieranie i zamykanie wody do zabawy dla dziecka... załóżmy, że kilkanaście razy w miesiącu :)

Czas otwarcia i zamknięcia 5 - 10 sekund

To jest coś tego typu, tylko od chińczyków :P
Silownik-Z-Wave-GR-105-dla-zaworow-z-raczka

Jeszcze raz wielkie dzięki za wsparcie i podpowiedzi :)
Odp: Zawór z-wave zasilanie z akumulatora
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 25, 2019, 07:44:56 pm »
Przyjmijmy, że cykl zamknięcia/otwarcia trwa 10 sek. W ciągu godziny można wykonać 360 takich cykli.  Zakładając, że zawór pobiera 1A to 1Ah pojemności akumulatora wystarczy na 360 cykli. W praktyce zapewne będzie to znacznie więcej. Typowy akumulator ołowiowy ma stosunkowo duży prąd samorozładowania. Zapewne więc szybciej się sam rozładuje niż zrobi to silnik zaworu
Większym problemem może być sterownik. Zasilany jest stale i nie musi być on energooszczędny. Nie wiadomo ile pobiera prądu. Rozważ zakup samego siłownika i dołożenie do niego jakiegoś bezprzewodowego odbiornika o znanych parametrach. Nie wiem jak pod względem poboru prądu oszczędny jest interfejs Z-wave ale np. urządzenia z Bluetooth Low Energy mogą być zasilane małą zegarkową baterią przez wiele miesięcy.
*

Offline nadol

  • * 8
  • 0
Odp: Zawór z-wave zasilanie z akumulatora
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 28, 2019, 09:12:13 am »
Dzięki bardzo za wytłumaczenie tego zapotrzebowania. Teraz już przynajmniej trochę zacząłem to rozumieć, a przynajmniej na co zwrócić uwagę. Sam siłownik do zaworków leży już w pudle ponad rok i chciałem go zacząć wykorzystywać. Z bluetoothem to już w ogóle nie mam pojęcia jak to później zgrać w całość :P
Może kupię na próbę jakiś tani akumulator np żelowy (czy coś takiego) i zobaczę na próbę jak to się będzie zachowywało.
Myślę, że 360 cykli to by mi wystarczyło na 2 lata, zakładając, że bawię się zaworem tylko korzystając z tarasu w ciepłe dni :P Problemem zatem pozostaje podtrzymanie dla z-wave i samorozładowanie... ale chyba zaryzykuję, a jak "dorosnę" to przyjrzę się właśnie urządzeniom low blue energy :)
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Zawór z-wave zasilanie z akumulatora
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 28, 2019, 07:07:04 pm »
Przykładowo moduł double switch w switch w stanie spoczynku pobiera 0,9W, więc możesz sobie przeliczyć jak długo będzie działać.