Zasięg centralki czyli jak dojść do garażu :)

  • 11 Odpowiedzi
  • 4463 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Costus

  • * 12
  • 0
Zasięg centralki czyli jak dojść do garażu :)
« dnia: Maj 19, 2019, 10:37:50 am »
Dzień Dobry
Jeszcze raz chciałbym się przywitać  :) Mam centralkę Fibaro HC2 i zainstalowanych trochę urządzeń. Sporym problemem dla mnie są 2 garaże które znajdują się 3 piętra poniżej mieszkania. Oba garaże są sterowane przy pomocy napędów Hormann BiSecur. Niestety zdarza się raz na jakiś czas że drzwi w garażu zostaną otwarte - zdarzało się to już i mnie i żonie. Typowe gapiostwo - jakiś telefon w trakcie wstawiania samochodu, zamyślenie - bywa. Dobrze że są na ogół czujni sąsiedzi którzy są na tyle uczynni że o tym informują. Niestety może się zdarzyć że w końcu zniknie w przy takiej sytuacji jakiś rower z garażu czy inne wartościowe rzeczy np. spora ilość zacnych winek z lodówki winnej  :)  I tu przechodzę do sedna - sygnał z centrali HC2 niestety jest za słaby żeby bezpośrednio dotarł do garaży. Dwa dni temu testowałem zewnętrzną antenę do Fibaro która teoretycznie wzmacnia sygnał zauważalnie - niestety ani w jednym ani w drugim garażu wall plug nie mógł się połączyć z systemem. Parę pięter z betonem robią pewnie swoje.

Chciałbym zainstalować w garażach czujniki otwarcia drzwi, switche które mogłyby domykać drzwi w takich sytuacjach, może ewentualnie jakąś małą kamerkę (oba garaże są blisko siebie). Czy ktoś z szanownych kolegów ma może swoje przemyślenia w takich kwestiach? Zastanawiałem się nad kilkoma rozwiązaniami:
1. dodatkowa centralka (np. Lite). Ale chyba ona musiałabym pracować w obrębie tej samej sieci wifi (?) żeby była widziana przez HC2. Chyba że dałoby się to jakoś podłączyć przy założeniu że Lite będzie pracowało na swoim modemie.
2.  podłączenie alarmu który mógłby być zintegrowany z Fibaro (?) - tu np prosta centralka w mieszkaniu i może jakaś czujka radiowa w jednym z garaży (?). Ale tu nie mam kompletnie pojęcia jak się do tego zabrac  :)

Dotarcie do garaży poprzez dodanie dodatkowych urządzeń "po drodze" myślę że byłoby mało realne lub wręcz nie wykonalne - jest co prawda ciąg techniczny pomiędzy piętrami ale gdzieś pewnie musiałbym wpiąć się z jakimś swichem, później z kolejnym żeby przybliżyć zasięg do garażu. To z kolei wymagałoby wpięcia się u któregoś z niżej mieszkających sąsiadów do jego szafki z mediami (wtedy prąd?).
Również doprowadzenie jakiegoś połączenia kablowego mieszkanie-garaż jest mało realne.

Nie wiem jak to działa ale np. moja aplikacja "volvo on call" spokojnie łączy się z samochodem w garażu z dowolnego miejsca w mieszkaniu (?)

Za wszelkie sugestie i porady będę bardzo zobowiązany
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Zasięg centralki czyli jak dojść do garażu :)
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 19, 2019, 06:44:58 pm »
Już na forum Fibaro otworzyłeś taki sam wątek i dostałeś odpowiedź.
*

Offline Costus

  • * 12
  • 0
Odp: Zasięg centralki czyli jak dojść do garażu :)
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 20, 2019, 03:36:25 am »
właśnie nie bardzo - gdybym dostał to bym nie pytał. Ani kwestia ewentualnego wpięcia systemu alarmowego jako "przedłużenia" Fibaro na forum Fibaro nie została wyjaśniona. Również na moje wątpliwości w kwestii wykorzystania drugiej centralki pracującej z modemem (nie w tej samej sieci wifi) nie dostałem żadnej odpowiedzi. Stąd też założyłem ten wątek na tym forum licząc na jakieś podpowiedzi osób które może jakoś to rozwiązały.
« Ostatnia zmiana: Maj 20, 2019, 04:22:59 am wysłana przez Costus »
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Zasięg centralki czyli jak dojść do garażu :)
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 20, 2019, 01:07:44 pm »
Podałem możliwości. Opcja z modemem jest ale mocno skomplikowana dochodzi router z vpn itd.
Już lepiej jakieś ubiquity zrobić i połączyć w tą samą sieć.

Najprostsza opcja to tak jak pisałem normalna radiówka o ile też zasięg pociągnie.
*

Offline Costus

  • * 12
  • 0
Odp: Zasięg centralki czyli jak dojść do garażu :)
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 21, 2019, 06:53:35 am »
Dziękuję bardzo - wczoraj właśnie testowałem ubiquity  :) niestety pojedyńczy z mieszkania nie sięga swoim zasięgiem. Jest jeszcze możliwość podłączenia drugiego ubiquity w samym garażu - ale nie wiem czy się to przebije  :)
A z radiówką to jak to mogłoby wyglądać to rozwiązanie? Byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie  :)
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Zasięg centralki czyli jak dojść do garażu :)
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 21, 2019, 08:25:01 am »
Ubiquity trzeba 2szt zamontować, a nie jedną. Najlepiej wystawić jedną za okno.
A radiówka to sterowniki radiowe standardowe, które zasięg mają do 200m, ale oczywiście wszystko też zależy od warunków.
*

Offline Kamikaze

  • Administratorzy
  • ***** 105
  • 4
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + GoogleHome + Satel + KNX
Odp: Zasięg centralki czyli jak dojść do garażu :)
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 21, 2019, 08:25:49 am »
Skoro masz ciąg techniczny i istnieje w nim możliwość położenia kabla, to po co chcesz kombinować ze switchami po drodze? Raczej nie przekroczysz 100m.
https://instalacjeinteligentne.pl - Inteligentne instalacje
*

Offline Costus

  • * 12
  • 0
Odp: Zasięg centralki czyli jak dojść do garażu :)
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 21, 2019, 10:42:37 am »
Dziękuję bardzo  :) niestety znając administratora (z mentalnością z PRL)  i niektórych sąsiadów to wcześniej czy później komuś by się to nie spodobało. Tym bardziej że LAN musiałby przechodzić przez pion techniczny, później przez spory kawałek/korytarz piwnicy i następnie wchodzić do jednego z garaży. Dlatego nie brałem tego rozwiązania widząc potencjalny problem.
W tym tygodniu na pewno kolega z zaprzyjaźnionej firmy komputerowej podjedzie do mnie i będziemy testować z dwoma Ubiquity. Jak uda się to rozwiązać to oczywiście dam sygnał - może kiedyś to komuś na Forum pomoże  :)
Odp: Zasięg centralki czyli jak dojść do garażu :)
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 21, 2019, 05:39:37 pm »
Czy chcesz zdalnie sterować bramą i jednocześnie odbierać informację o stanie w jakim się ona znajduje ?
Może wystarczy tylko komunikacja w jedną stronę.
*

Offline Costus

  • * 12
  • 0
Odp: Zasięg centralki czyli jak dojść do garażu :)
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 22, 2019, 03:37:49 am »
Chcę mieć informację o statusie bramy - w momencie otrzymania jakiegoś push albo sms o otwarciu chciałbym domknąć bramę zdalnie
Odp: Zasięg centralki czyli jak dojść do garażu :)
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 22, 2019, 05:41:54 pm »
Wspominasz o sąsiadach. Zakładam więc, że do bramy mogą mieć dostęp różne osoby. Zamykanie jej na odległość bez widoczności wiąże się z pewnym ryzykiem. Co będzie jeśli podczas zamykania po bramą znajdzie się dziecko ?
Sama idea sterowania wydaje mi się trochę dziwna. Chcesz wysyłać informację o stanie bramy aby później ręcznie wydać rozkaz jej zamknięcia. Z jakiego powodu nie zrobisz tego automatycznie. Być może sterownik ma funkcję zamykania po określonym czasie i wystarczy ją jedynie uaktywnić. Mogę sobie wyobrazić też rozwiązania oparte na czujce PIR lub wykrywaniu obecności smartfona użytkownika w garażu.
*

Offline Costus

  • * 12
  • 0
Odp: Zasięg centralki czyli jak dojść do garażu :)
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 24, 2019, 03:42:17 am »
Gdyby udało się dociągnąć zasięg to i tak mam zamiar też dociągnąć małą kamerkę do jednego z garaży - oba garaże są tak usytuowane że jedna kamerka pozwoli na obraz z obu garaży. Wtedy w przypadku powiadomienia pierwsza rzecz to będzie spojrzenie na kamerkę i później ewentualne domknięcie. Jakoś wymyśliłem sobie takie rozwiązanie  :) Dziękuję za kolejną podpowiedź  :) Jak się nie uda to pójdę w tym kierunku.
Generalnie też - wszystkie garaże znajdują się w podziemiu budynku - są zamykane na dwie bramy sterowane dodatkowymi pilotami. Tu dzieci bez opieki nie ma.
« Ostatnia zmiana: Maj 24, 2019, 03:46:24 am wysłana przez Costus »