Światło + motionsensor + włącznik

  • 11 Odpowiedzi
  • 8283 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Światło + motionsensor + włącznik
« dnia: Marzec 02, 2017, 03:31:25 pm »
Witam mam problem mianowicie chce zrobić scenę, jeśli motionsensor wykryje ruch to włącz światło na 15 min jeśli po 15 min mię będzie ruchu wyłącz i jeśli włączę światło z przycisku to żeby świeciło 30 min a później jeśli nie bd ruchu niech się zgasi. Czy jest coś takiego wygodę możliwe?  Mam kod który włącza mi światło z włącznika i czujki ale tylko na określony czas i w obu przypadkach na ten sam czas, Co mam robić zmienić?  Bardzo proszę o pomoc
Kod:--[[
%% properties
59 value
119 value
%% globals
--]]

fibaro:debug("SCENE START --------------------------")
fibaro:debug("sceneInstance: "..fibaro:countScenes())
if fibaro:countScenes() > 1 then
 fibaro:debug("SCENE ABORT --------------------------")
 fibaro:abort()
end


local sensorID =  59
local lightID =  119
local delay =  10

local sensorMoved = (tonumber(fibaro:getValue(sensorID, "value")) > 0);
local isLightOn = (tonumber(fibaro:getValue(lightID, "value")) > 0);

fibaro:debug("isLightOn: "..tostring(isLightOn));
fibaro:debug("sensorMoved: "..tostring(sensorMoved));

if sensorMoved
  then
  fibaro:call(119, "turnOn")
  fibaro:debug("Action: turnOn")
if isLightOn then

local turnOffTime = os.time() + delay

while turnOffTime > os.time() do
    if (tonumber(fibaro:getValue(sensorID, "value"))) > 0
       
      then turnOffTime = os.time() + delay
    end
    fibaro:debug("zwłoka: "..tostring(turnOffTime - os.time()))
fibaro:sleep(5000)
  end
  fibaro:call(119, "turnOff")
  fibaro:debug("Action: turnOff")
end
end
fibaro:debug("SCENE STOP")
*

Offline Ganz_Conrad

  • ** 26
  • 2
  • Nazwa i wersja ID: ??
Odp: Światło + motionsensor + włącznik
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 02, 2017, 09:27:14 pm »
nie analizowałem kodu, ale ja bym to zrobił tak (bez zabawy w czas lokalny):

stwórz zmienną globalną : czas_do_wygaśnięcia

uruchamiasz scenę i
jeśli trigger to czujka ruchu, wtedy czas_do_wygaśnięcia = 15
jeśli nie to zmniejsz czas_do_wygaśnięcia o 1
jeśli czas_do_wygaśnięcia > 0 włącz światło
w przeciwnym przypadku wyłącz światło
uśpij na minutę.


nie testowałem co się dzieje gdy włączasz włączone światło, ale raczej nie powinno być problemu.
najwygodniej byłoby to zrobić w dwóch scenach : jedna włącza światło na 15 min w zmiennej globalnej, a druga zmniejsza licznik co minutę i gasi gdy dojdzie do zera. byłoby wtedy wielowątkowo ;-)
Odp: Światło + motionsensor + włącznik
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 04, 2017, 09:56:58 am »
mógłbyś podpowiedzieć jak zacząć ? bo dopiero zaczynam z Lua i jakoś mam dziure jak zacząć, wielkie dzięki
*

Offline oksiklxxiv

  • * 4
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: HC2
Odp: Światło + motionsensor + włącznik
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 23, 2017, 12:41:44 pm »
Po pierwsze jak zrobiłeś włączenie światła z przycisku, jeżeli używasz tego samego modułu to nie zrobisz tego.
Ja mam zrobione to w ten sposób że do jednego punktu świetlnego mam
1 x relay switch jako włącznik (przycik do włączania ręcznego)  "P1"
1 x relay switch jako zapalanie światła  "W1"
1 x motion sensor jako wyzwalacz automatyczny "M1"
zrobiłem to w ten sposób że P1 jest w asocjacji z W1 tak na wszelki wypadek jak by padła (zawiesiła się ) centralka
do tego działanie jest następujące
w momencie kiedy wejdziesz w czujkę odpalam światło czyli M1 -> W1 na 3 minuty, gdy w tym czasie ktoś wejdzie w czujkę nie zwiększam czasu uruchomienia czujki czas ten "resetuje" gdy zostaje 30 sekund( zwiększam znów czas do 3 minut).
gdy włączę z P1 -> W1 wtedy zależy gdzie ale ustawiam 6 godzin świecenia bez możliwości udziału motion sensora.
Oczywiście na noc mam inne czasy zapalania przez M1, ale przycisk działa w ten sam sposób zarówno w nocy jak i w dzień.
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Światło + motionsensor + włącznik
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 23, 2017, 03:44:25 pm »
Po pierwsze jak zrobiłeś włączenie światła z przycisku, jeżeli używasz tego samego modułu to nie zrobisz tego.
Ja mam zrobione to w ten sposób że do jednego punktu świetlnego mam
1 x relay switch jako włącznik (przycik do włączania ręcznego)  "P1"
1 x relay switch jako zapalanie światła  "W1"
1 x motion sensor jako wyzwalacz automatyczny "M1"
zrobiłem to w ten sposób że P1 jest w asocjacji z W1 tak na wszelki wypadek jak by padła (zawiesiła się ) centralka
do tego działanie jest następujące
w momencie kiedy wejdziesz w czujkę odpalam światło czyli M1 -> W1 na 3 minuty, gdy w tym czasie ktoś wejdzie w czujkę nie zwiększam czasu uruchomienia czujki czas ten "resetuje" gdy zostaje 30 sekund( zwiększam znów czas do 3 minut).
gdy włączę z P1 -> W1 wtedy zależy gdzie ale ustawiam 6 godzin świecenia bez możliwości udziału motion sensora.
Oczywiście na noc mam inne czasy zapalania przez M1, ale przycisk działa w ten sam sposób zarówno w nocy jak i w dzień.
Można pobrać informacje na jednym module, który steruje światłem informacje czy z przycisku włączyliśmy czy na ruch. Kwestia napisania sceny w LUA (są triki na to).
*

Offline Piotr B

  • ** 64
  • 0
Odp: Światło + motionsensor + włącznik
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 23, 2017, 07:58:37 pm »

[/quote]
Można pobrać informacje na jednym module, który steruje światłem informacje czy z przycisku włączyliśmy czy na ruch. Kwestia napisania sceny w LUA (są triki na to).
[/quote]

A dałoby sie jakis taki skrypt podeslac?
*

Offline Piotr B

  • ** 64
  • 0
Odp: Światło + motionsensor + włącznik
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 04, 2017, 10:43:23 am »
:) da sie jakiś skrypcik?
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Światło + motionsensor + włącznik
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 04, 2017, 04:22:32 pm »
Gotowych jest wiele skryptów tutaj i na forum fibaro. Tutaj można poczytać pouczyć się itd.
Jak się chce gotowca to można to komuś zlecić.
*

Offline Piotr B

  • ** 64
  • 0
Odp: Światło + motionsensor + włącznik
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 05, 2017, 06:53:25 am »
dzieki za odpowiedz,

Sledze to Forum (specjalnie z duzej, bo na prawde da sie duzo z niego nauczyc), ale nie trafiłem nigdzie (z gory zaznaczam, ze nie mowie ze nie ma) na informację jak dowiedzieć sie czy przełacznik został załączony przez scene lub przez wyłacznik.
W moich scenach mam prosty problem - chce skasować odliczanie czau do wyłaczenia oswietlenia jak ktoś przełaczy wyłacznik (niezależnie od tego jak było właczone oświetlenie) i do tego potrzebna jest mi informacja czy przelacznik był przełaczony.

Oczywiście moge zlecić zrobienie sceny (czy nawet kupic gotowca) - ale chaciłem sie czegoś nauczyć i dlatego liczyłem na jakąś podpowiedź ludzi którzy już wiedzą jak to zrobić.

Pozdrawiam

Piotr Br
*

Offline gray77

  • * 4
  • 0
Odp: Światło + motionsensor + włącznik
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 22, 2018, 07:01:58 pm »
dzieki za odpowiedz,

Sledze to Forum (specjalnie z duzej, bo na prawde da sie duzo z niego nauczyc), ale nie trafiłem nigdzie (z gory zaznaczam, ze nie mowie ze nie ma) na informację jak dowiedzieć sie czy przełacznik został załączony przez scene lub przez wyłacznik.
W moich scenach mam prosty problem - chce skasować odliczanie czau do wyłaczenia oswietlenia jak ktoś przełaczy wyłacznik (niezależnie od tego jak było właczone oświetlenie) i do tego potrzebna jest mi informacja czy przelacznik był przełaczony.

Oczywiście moge zlecić zrobienie sceny (czy nawet kupic gotowca) - ale chaciłem sie czegoś nauczyć i dlatego liczyłem na jakąś podpowiedź ludzi którzy już wiedzą jak to zrobić.

Pozdrawiam

Piotr Br

Witam, znalazles jak mozna sie dowiedziec czy przycisk byl aktywowany manualnie?
*

Offline Piotr B

  • ** 64
  • 0
Odp: Światło + motionsensor + włącznik
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 22, 2018, 07:45:19 pm »
Niestety nie :(
Odp: Światło + motionsensor + włącznik
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 20, 2018, 12:22:01 am »
Jeśli przełącznik jest w z-wave to informacja pojawia się w panelu zdarzeń, tak samo scena. Można dodać powiadomienie do każdego z nich na tel lub e-mail i będzie wiadomo co załączyło światło.