Automatyczne swiatla - jak zrobic

  • 7 Odpowiedzi
  • 5182 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline gray77

  • * 4
  • 0
Automatyczne swiatla - jak zrobic
« dnia: Listopad 18, 2016, 04:52:41 pm »
Witam wszystkich na nowym dla mnie forum.

Chcialbym prosic o rade/podpowiedz/trop.
Planuje zrobic automatyczne zapalanie (i gaszenie) swiatel  w kilku pomieszczeniach, bazujac na wykrytym ruchu.
Wiem ze tematow tego typu przewija sie wszedzie mnostwo i mimo moich usilnych staran, nie bardzo wiem jak to ugryzc.
Sprzet: HC2; dimmery, czujniki ruchu.

Wiec chcialbym aby to dzialalo tak:
   - wejscie do pomieszczenia, zapala swiatlo na powiedzmy 5 min
   - jezeli w ciagu tych 5min jest wykryty ruch, nadal jest wydluzany czas o kolejne 5min
   - po braku ruchu przez 5 kolejnych minut, swiatlo jest gaszone samoczynnie przez centralke
 MUSI jednak byc kontrola przelacznikiem sciennym jako priorytet najwyzszy, czyli
   - wchodze do pomieszczenia, czujka zapala swiatlo na tylko 5 min
   - zalozmy ze chce czytac ksiazke i swiatlo ma sie palic 30min, nie moze mi go czujka zgasic po 5min, wiec klikam przelacznik, ktory by ten czas ustawil i zablokowal czujke
   - sytuacja druga, ide przykladowo spac, wiec wchodze  i swiatlo sie zapala, wiec je gasze przelacznikiem ale droga do lozka znow je wlacza. Rola przelacznika sciennego sprowadza sie do kontroli glownej nad swiatlem

Mam nadzieje ze jest to zrozumiale, co chce osiagnac. Czy jest jakies polecenie LUA, ktore sprawdza czy Dimmer mial aktywowany przycisk? A moze uzyc w tym przypadku opcji scene activation?

Prosze o podpowiedz
*

Offline zen

  • *** 171
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: Home Assistant
Odp: Automatyczne swiatla - jak zrobic
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 18, 2016, 07:35:19 pm »
Pomyśl ;)

CHcesz naciasnąć przycisk i mieć dwa zupełnie inne efekty? Do tego potrzebujesz AI, którego HC nie oferuje
Odp: Automatyczne swiatla - jak zrobic
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 18, 2016, 08:02:35 pm »
Popełniasz chyba błąd logiczny. Włącznik ścienny ma tylko dwa położenia a potrzebujesz przy jego pomocy wybierać trzy tryby pracy: światło bezwarunkowo włączone, światło bezwarunkowo wyłączone i sterowanie automatyczne.
*

Offline confesor

  • ** 82
  • 1
  • Nazwa i wersja ID: Hc2 4.056/4.100 HCLite/ bluboc/Samsung
Odp: Automatyczne swiatla - jak zrobic
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 18, 2016, 11:50:20 pm »
Ja mam taki pomysł: nie wykorzystuj motion sensor do włączania światła tylko wyłączania. Stwórz sobie scene że będzie się światło wyłącza po 5 min i przydzielony ja do ilości kliknięcia na przełącznik.  Jednymi słowy włączam scenę na 2 kliknięcia czy jak tam chcesz. Możesz zrobić jeszcze odwrotnie a mianowicie zrobić scenę by włączalo światło i motion był. Nieaktywny i ustawić ja pod przycisk włącznika.  To tylko pomysł pzd i odpisz jak ci poszlo
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Automatyczne swiatla - jak zrobic
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 19, 2016, 11:04:37 am »
Można to zrobić.
Pierwsza scena z czujnikiem ruchu normalna. Każdy ruch przedłuża świecenie o 5min.
Dodatkowo pod s2 w dimerze podpiąc drugi klawisz, który będzie decydował o włączeniu światła na 30min. Po kliknięciu na niego czas wydłuża się z 5min na 30min.
*

Offline gray77

  • * 4
  • 0
Odp: Automatyczne swiatla - jak zrobic
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 20, 2016, 04:52:58 pm »
Pytanie do zaawansowanych znawcow tematu LUA.

Jak mozna (i czy mozna) sprawdzic, czy swiatlo zostalo wlaczone manualnie przez przycisk podpiety do dimmera, czy zostalo wlaczone przez np scene?
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Automatyczne swiatla - jak zrobic
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 20, 2016, 08:24:12 pm »
Można to rozpoznać na takiej zasadzie ze jak wlaczasz przez scene to ustawiasz jakas smienna np. na 1. W ten sposob mozesz rozpoznac ze przez scena bylo wlaczone swiatlo.
*

Offline gray77

  • * 4
  • 0
Odp: Automatyczne swiatla - jak zrobic
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 21, 2016, 08:56:01 am »
To wiem, tylko zastanawiam sie czy sama centralka nie ustawia sobie jakiegos parametru (lub cos takiego) podczas klikania klawiszem dimmera.
Tak sobie wlasnie mysle, bo znalazlem jeden skrypt, ktory dziala jak chce (https://forum.fibaro.com/index.php?/topic/18619-advanced-lights-on-motion/#comment-66767) i jest tam fragment taki:

if ((fibaro:getSourceTriggerType() == 'property') and (inArray(trigger['deviceID'], lights))) then
    if ((time-lastBreached) > 1 and lightStatus == 0) then
        if (debug) then fibaro:debug("Manual override detected. Terminating scenes."); end
        fibaro:debug(fibaro:killScenes(scene));
    else
        fibaro:abort();
    end
end

Co prawda jeszcze nie mialem na tyle czasu by to do konca przetestowac, badz co badz, nie dostalem jeszcze w oknie debugu komunikatu :Manual override", ale naprowadza mnie to na jakis tam trop.