HCL - uwagi ogólne i prośba o pomoc.

  • 8 Odpowiedzi
  • 5098 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

HCL - uwagi ogólne i prośba o pomoc.
« dnia: Kwiecień 17, 2016, 08:54:31 pm »
Witam,
jestem nowym użytkownikiem forum, ale posiadającym Fibaro HCL od 2 m-cy. Obecnie mam zintegrowanych kilkanaście czujek nie tylko od Fibaro (ruchu, otwarcia drzwi, temperatury, etc.).
Mam problem z centralką HCL, ponieważ sceny które powinny być wyzwalane przez timer nie są uruchamiane. Poniżej zrzut ekranu. Jest to scena mająca za zadanie ustawiać wartość zmiennej, która jest wykorzystywana w innych scenach do sterowania oświetleniem. Niestety nie jest ona wywoływana i zmienna PO_ZMIERZCHU pozostaje niezmodyfikowana bez względu na porę dnia.
Nie pomaga reset centralki, ani upgrade to najnowszej dostępnej wersji systemu 4.080.

Przy okazji jak widać na załączniku system pokazuje również błędnie temperaturę. Np. dzisiaj w porze pisania tego postu jest 10 st.C, a HCL wskazuje -1 (sic!!).

Czy ktoś miał podobne problemy? Jak z nich wybrnąć? Rozwiązanie typu wyrzuć HCL i kup HC2 raczej nie wchodzi w rachubę.

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2016, 09:11:46 pm wysłana przez Bob the Builder »
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: HCL - uwagi ogólne i prośba o pomoc.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 18, 2016, 08:54:10 am »
Pogoda nie działa ze wzledu na zmiany Yahoo. Jest odręby wątek o tym.

Co do sceny to wejdź w ogólne i zaznacz "uruchom przy starcie centrali". Możesz także zaznaczyć to z alarmem.

Będzie działać:)
Odp: HCL - uwagi ogólne i prośba o pomoc.
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 18, 2016, 09:30:39 am »
Dzięki za odpowiedź viperlodz.
W takim razie checkbox “scena aktywna” jest mylący. Możesz wyjaśnić co ta opcja powoduje? Tylko wyłączenie sceny, która jest aktywna po starcie centralki (przy zaznaczonej opcji “uruchamiaj przy starcie centralki”)? Czy również aktywację nowoutworzonej sceny? I pytanie praktyczne - czy wszystkie sceny muszą mieć zaznaczoną opcję “uruchamiaj przy starcie centralki”?

Przepraszam za takie podstawowe pytania, ale dokumentacja do centralki, a nawet materiały eLearning’owe udostępniane przez firmę są słabe.
*

Offline Jacek

  • *** 117
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: HC2 4.130, HC2 3.600, HCL 4.100
Odp: HCL - uwagi ogólne i prośba o pomoc.
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 18, 2016, 02:53:47 pm »
Jeżeli będą się przedłużać prace Fibaro nad właściwym odczytywaniem warunków pogody dla danego położenia geograficznego proponuję odczytywać pogodę z innego portalu ( np. openweathermap - skrypt sztywniaka ) i uaktualniać Device nr 3 ( weather ) poprzez podstawianie właściwych danych pogody dla swojej miejscowości.
Sprawdziłem, da się to zrobić !  Ale czy to jest wyjście ???!!!
Jacek
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: HCL - uwagi ogólne i prośba o pomoc.
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 18, 2016, 03:26:08 pm »
Sceny oparte o Timer muszą mieć zaznaczone pole uruchamiaj przy starcie centrali i zaznaczone jako aktywne.
P.S Jeśli sam zatrzymasz scenę to przestanie ona działać.
*

Offline andre

  • Moderator Globalny
  • ***** 258
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: HA(AIS)+HC2 4.570,GRENTON1.0+LK v2.0+BLE+RPi...
Odp: HCL - uwagi ogólne i prośba o pomoc.
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 18, 2016, 08:05:33 pm »
@Jacek
Czy możesz dołączyć swój skrypt podmieniający dane z Yahoo na "swoją" stację pogody?
Mnie się  nie udawało zrobić tego. :(
*

Offline Jacek

  • *** 117
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: HC2 4.130, HC2 3.600, HCL 4.100
Odp: HCL - uwagi ogólne i prośba o pomoc.
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 18, 2016, 08:40:02 pm »
Jest taka możliwość tj czytać dane pogodowe z innego portalu lub własnego urządzenia i aktualizować dane Device nr 3 ( weather ) w HC2.
Przykład jak zmienić na własną temperaturę: 10 st C i  wilogotność: np 90%
 
VD = Net.FHttp("127.0.0.1", 11111);
r,s,e = VD:PUT("/api/devices", '{ "id": 3, "properties": {"Temperature": 10.00, "Humidity": 90.00}}');
if tonumber(e) == 0 then fibaro:log("Zmiana Ok") end
 
 
Tylko Fibaro musiałoby udostępnić możliwość zastopowania czytania pogody z Yahoo i wtedy sami ją uaktualniamy w sposób jak podałem powyżej.
Jacek
*

Offline andre

  • Moderator Globalny
  • ***** 258
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: HA(AIS)+HC2 4.570,GRENTON1.0+LK v2.0+BLE+RPi...
Odp: HCL - uwagi ogólne i prośba o pomoc.
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 18, 2016, 08:53:09 pm »
@Jacek
No właśnie myślałem, że rozwiązałeś problem z "zepsuciem" danych z Yahoo ale dzięki za wzór.
*

Offline Jacek

  • *** 117
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: HC2 4.130, HC2 3.600, HCL 4.100
Odp: HCL - uwagi ogólne i prośba o pomoc.
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 18, 2016, 09:35:01 pm »
@Jacek
No właśnie myślałem, że rozwiązałeś problem z "zepsuciem" danych z Yahoo ale dzięki za wzór.
Na razie można tak przedstawiać pogodę w HC2. Jeżeli wróci funkcjonalność odczytu Yahoo w HC2 to można to nadpisywać swoimi danymi.
Po włączeniu funkcjonalności odczytu Yahoo aby mieć "własne" parametry pogody można spróbować zablokować adres IP dla portalu Yahoo w routerze.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 19, 2016, 08:27:39 am wysłana przez Jacek »
Jacek