podlewanie ogrodu zraszacze+linie kroplujące

  • 24 Odpowiedzi
  • 11618 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: podlewanie ogrodu zraszacze+linie kroplujące
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 04, 2017, 09:13:38 am »
Przeczytaj od początku ten wątek to się dowiesz....
*

Offline !Novy

  • ** 46
  • 0
Odp: podlewanie ogrodu zraszacze+linie kroplujące
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 10, 2017, 11:16:54 pm »
Ja mam 3 niezależne linie do zraszaczy i 1 linię kroplującą. Zawory 24VAC i zraszacze Hunter. Do tego w pomieszczeniu gospodarczym założyłem sobie małą skrzynkę, w której włożyłem zasilacz 24VAC i 2x moduł Relay 2x1,5kW. W Fibaro wskazujesz, że te wyjścia sterują zraszaczami i możesz skonfigurować sobie Panel Zraszaczy :) Działa super! Dodatkowo możesz napisać własne sceny wykorzystując np. czujnik deszczu czy wilgotności gleby. Nigdy nie rób, aby było najtaniej. Tano <> dobrze <> wygodnie. Czasem warto zainwestować, aby potem cieszyć się dobrym i wygodnym rozwiązaniem :D
Własnie chciałem tak zrobić,ale arot jaki wypuściłem na ogród do przeciągnięcia kabla sterującego,jest załamany gdzieś pod ziemią.
Muszę zrobić to tak.
3 linie zraszaczy,muszę zapytać tylko gości od nawadniania,czy każda musi być zasilana osobno-dwa trawniki mają podobne wymiary więc może się uda otworzyć z jednego zaworu.Więc miałbym dwa elektrozawory kulowe (2x175zł)
jeden RS 2x1,5 (220zł) i ogarnięte zraszacze.
Linie kroplujące na jednym elektrozaworze (175zł) i jeden RS (220zł)
Wszystko to musiałoby się zmieścić w skrzynce jumbo na ogrodzie.Pytanie tylko,czy RS-y wytrzymają na zewnątrz i jak długo....
Czujnik deszczu to już pełen wypas.Mogę zdać się na pogodę z YR Weather lub Netatmo.
Da się tak?
*

Offline wiesiekr

  • ** 86
  • 4
  • Nazwa i wersja ID: HC2. HCL
Odp: podlewanie ogrodu zraszacze+linie kroplujące
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 11, 2017, 09:11:40 am »
Ja mam 3 niezależne linie do zraszaczy i 1 linię kroplującą. Zawory 24VAC i zraszacze Hunter. Do tego w pomieszczeniu gospodarczym założyłem sobie małą skrzynkę, w której włożyłem zasilacz 24VAC i 2x moduł Relay 2x1,5kW. W Fibaro wskazujesz, że te wyjścia sterują zraszaczami i możesz skonfigurować sobie Panel Zraszaczy :) Działa super! Dodatkowo możesz napisać własne sceny wykorzystując np. czujnik deszczu czy wilgotności gleby. Nigdy nie rób, aby było najtaniej. Tano <> dobrze <> wygodnie. Czasem warto zainwestować, aby potem cieszyć się dobrym i wygodnym rozwiązaniem :D
Własnie chciałem tak zrobić,ale arot jaki wypuściłem na ogród do przeciągnięcia kabla sterującego,jest załamany gdzieś pod ziemią.
Muszę zrobić to tak.
3 linie zraszaczy,muszę zapytać tylko gości od nawadniania,czy każda musi być zasilana osobno-dwa trawniki mają podobne wymiary więc może się uda otworzyć z jednego zaworu.Więc miałbym dwa elektrozawory kulowe (2x175zł)
jeden RS 2x1,5 (220zł) i ogarnięte zraszacze.
Linie kroplujące na jednym elektrozaworze (175zł) i jeden RS (220zł)
Wszystko to musiałoby się zmieścić w skrzynce jumbo na ogrodzie.Pytanie tylko,czy RS-y wytrzymają na zewnątrz i jak długo....
Czujnik deszczu to już pełen wypas.Mogę zdać się na pogodę z YR Weather lub Netatmo.
Da się tak?
Szkoda zabawy i pieniędzy od podlewania są systemy i one to dobrze robią. Jak już koniecznie chcesz sterować przez Fibaro to załóż główny zawór do wody i nim sobie steruj.
Po to się robi sekcje do podlewania żeby starczyło wody dlatego podłączenie dwóch sekcji na raz to zły pomysł.
*

Offline !Novy

  • ** 46
  • 0
Odp: podlewanie ogrodu zraszacze+linie kroplujące
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 15, 2017, 06:21:05 pm »
Może masz rację,indywidualnie dla każdej linii czy nitki zraszaczy wyjdzie drogo.Ale za to pełna kontrola nad każdą nitką z osobna.
Co mi da jeden zawór na zasilaniu?Tylko możliwość programowania wł/wył...Dobrania czasu pracy dla każdej nitki już nie.Chciałbym pomimo wszystko "zaprząc do pracy" Panel Zraszaczy z Fibaro i jego stację pogodową.
Kolego peterhood,opisz dokładnie jak masz to zrobione, proszę.
Pozdrawiam.
*

Offline raffsa

  • * 20
  • 0
Odp: podlewanie ogrodu zraszacze+linie kroplujące
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 22, 2017, 07:47:09 am »
ja steruję kostakami Fibaro Switch On-Off 2x1,5kW FGS-222.

Pod wejście IN podpinam transformator 24V  bo elektrozawory zraszaczów mam na 24V i wszystko hula do kilku lat.
*

Offline !Novy

  • ** 46
  • 0
Odp: podlewanie ogrodu zraszacze+linie kroplujące
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 29, 2017, 05:53:40 pm »
rafsa,ale masz jeden główny elektrozawór i Relay Switch który nim steruje na zasilaniu wodą?Resztę rozumiem robi sterownik od systemu nawadniania?
*

Offline raffsa

  • * 20
  • 0
Odp: podlewanie ogrodu zraszacze+linie kroplujące
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 03, 2018, 02:49:09 pm »
rafsa,ale masz jeden główny elektrozawór i Relay Switch który nim steruje na zasilaniu wodą?Resztę rozumiem robi sterownik od systemu nawadniania?

Nie wszystko mam na relay switch 5 zraszaczy i 1 linia ( oryginalne elektrozawory Rain bird na 24V)  oraz w domu odcięcie całkowite wody na switchu i elektrozaworze przemysłowym 230V ale muszę zmienić na kulowy bo mam spadki ciśnienia.
*

Offline marecki_0luk1

  • Administratorzy
  • ***** 430
  • 26
  • Nazwa i wersja ID: HC3 5.070.42 / HC2 4.600
Odp: podlewanie ogrodu zraszacze+linie kroplujące
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 18, 2018, 06:21:52 pm »
ja steruję kostakami Fibaro Switch On-Off 2x1,5kW FGS-222.

Pod wejście IN podpinam transformator 24V  bo elektrozawory zraszaczów mam na 24V i wszystko hula do kilku lat.

Ja dokladnie zrobilem tak samo :)
*

Offline !Novy

  • ** 46
  • 0
Odp: podlewanie ogrodu zraszacze+linie kroplujące
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 01, 2018, 09:08:31 am »
Najtaniej wyszło na kontrolerach RGBW, używanych jako opcja wł/wył. Mamy możliwość podłączenia aż 4 elektrozaworów. Nie widać ich niestety w Panelu Zraszaczy, ale tego Panela nie widać w apce androida na tel, a RGBW tak ;)
Ponadto prościej 4 wejściami w RGBW operować w scenach. Sam Panel Zraszaczy nie daje takiej funkcjonalności jak scena.
Producent bardzo brzydko podchodzi do sterowania urządzeniami takimi jak elektrozawory zraszaczy. Za RS trzeba zapłacić 230 pln i ma max dwa wyjścia. Taki RGBW ma ich aż cztery. Aż sie prosi RS do eleltrozaworów 9-24V z 4 i więcej wyjściami.
*

Offline vandi

  • * 20
  • 6
Odp: podlewanie ogrodu zraszacze+linie kroplujące
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 22, 2018, 10:23:31 am »
Jak by ktoś szukał taniego rozwiązania...
8 stref. Łącznie koszt ok. 50zł (nodemcu, expander PCF8574, 8xrelay, zasilacz)
Już drugi sezon esp pracuje. Bez zastrzeżeń.
Na początku co prawda obawiałem się, że mogą być problemy z przerwami w łączności, dlatego na głębinówce założyłem switcha, który w razie braku kontaktu lub braku odpowiedzi miał by wyłączać pompę. Ale ani razu tego nie zrobił.
Trzeba tylko opanować obsługę VD ;)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 22, 2018, 04:05:28 pm wysłana przez vandi »