Scena do rolet

  • 11 Odpowiedzi
  • 7771 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline coyotxxx

  • * 2
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: Hcl 2
Scena do rolet
« dnia: Październik 17, 2017, 02:54:47 pm »
Witam

mam ustawioną scenę która zamyka/otwiera rolety przy odpowiednim poziomie lux problem polega na tym że jak rolety są zamknięte a chce je otworzyć wcześniej z przycisku to roleta tak po chwili się zamyka bo nie ma odpowiedniej wartości lux i odwrotnie jak rolety są otwarte i chcę je zamknąć to po chwili się otwierają bo nie ma odpowiedniej wartości lux szukam rozwiązania tego problemu ale nie mogę sobie poradzić scen w języku lua nie potrafię pisać  dlatego piszę o pomoc w tym temacie może jest możliwość uśpienia sceny do czasu osiągnięcia odpowiedniej wartości lux i wtedy uruchomienia sceny lub wyłączenia sceny na określony czas  w załączniku obraz scen
*

Offline wojtas810

  • *** 205
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: wojtas810
Odp: Scena do rolet
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 17, 2017, 10:03:29 pm »
Proponowałbym Ci - zaznaczam Ja tak uważam nie jestem Instalatorem i super znawcą jak Ci tu wyjadacze  :'( :'(
po pierwsze zrezygnowałbym z LUX - ponieważ oczka raportują z opóźnieniem chyba ze zmienisz wartość w parametrach zaawansowanych na częstsze raportowanie ale niestety to obciąży Ci baterię i skróci jej żywotność.

Zrobiłbym ta scenę opartą na day / night jako zmienna globalna i odpowiednia scena która sprawdzała by codziennie o której jest zachód słońca i wschód i ograniczył opóźnianie o czas jaki byś chciał.

Problem ze nie wiem jak by to zadziałało w momencie jak byś chciał otworzyć jakąś roletę czy jej także nie zamknie po chwili.

Jeśli tak będzie to także można zmienna ograniczyć aby robiło to tylko raz - ale to już nie pamietam jak

Zapytaj Tu na giełdzie to Ci za $$$ może ktoś odpiszę lub zapytaj na innym forum i ci podpowiedzą za free lub nawet gotowca dostaniesz
*

Offline wojtas810

  • *** 205
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: wojtas810
Odp: Scena do rolet
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 17, 2017, 10:04:21 pm »
a i przywitaj się najpierw bo Cię zjadą ze tego nie zrobiłeś
*

Offline marecki_0luk1

  • Administratorzy
  • ***** 430
  • 26
  • Nazwa i wersja ID: HC3 5.070.42 / HC2 4.600
Odp: Scena do rolet
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 18, 2017, 09:41:16 am »
 coyotxxx masz tylko HCL ? bo na bloczkach to straszna rzezba bedzie .... i zgadzam się z kolega wojtas810 jesli chodzi o uzytecznosc takiej sceny.
*

Offline coyotxxx

  • * 2
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: Hcl 2
Odp: Scena do rolet
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 18, 2017, 03:52:02 pm »
Witam i dziękuje wszystkim za zainteresowanie moim problemem uzupełnię trochę informacje posiadam centrale HC2 czujnik jest podłączony na strychu i jest skierowany prosto w okno dachowe czujkę przerobiłem i dałem jej stałe zasilanie przez co mogę sobie pozwolić na częste odpytywanie by informacje były jak najbardziej bieżące

wcześniej miałem ustawioną scenę opartą na wschodzi i zachodzie słońca niestety tutaj w zależności od pory trzeba korygować bo zdarza się że jest jeszcze jasno i rolety się opuszczają lub odwrotnie jest ciemno a rolety jeszcze nie opuszczone dlatego zdecydowałem się na mierzenie lux działa to dobrze bo już kilka tygodni testowałem tylko nie mogę rozwiązać co zrobić by można sterować roletami między wschodem a zachodem

przychodzi mi tylko rozwiązanie by wprowadzić uśpienie sceny  na jakiś ustalony czas ale nie mam pojęcia jak to zrobić
*

Offline wojtas810

  • *** 205
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: wojtas810
Odp: Scena do rolet
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 18, 2017, 08:04:01 pm »
Wiem że można jakoś ograniczyć scenę na podstawie zmiennej globalnej aby się włączała raz tylko dzięki czemu będziesz mógł sterować ręcznie i nie będzie Ci się zamykać tylko tu już na pomoc muszą przyjść Ci koledzy INSTALATORZY bo wiem ze się da ale pomóc Ci nie potrafię. Ps. Jeszcze :)  8) 8) 8) 8)
 
Oczywiście Pan z Łodzi napisze ze zawsze odpłatnie możesz dać problem do rozwiązania na "Giełda - ogłoszenia" i po sprawie
*

Offline !Novy

  • ** 46
  • 0
Odp: Scena do rolet
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 13, 2017, 12:07:30 pm »
Wiem że można jakoś ograniczyć scenę na podstawie zmiennej globalnej aby się włączała raz tylko dzięki czemu będziesz mógł sterować ręcznie i nie będzie Ci się zamykać tylko tu już na pomoc muszą przyjść Ci koledzy INSTALATORZY bo wiem ze się da ale pomóc Ci nie potrafię. Ps. Jeszcze :)  8) 8) 8) 8)
 
Oczywiście Pan z Łodzi napisze ze zawsze odpłatnie możesz dać problem do rozwiązania na "Giełda - ogłoszenia" i po sprawie
A nie można sterować położeniem lameli np.wykorzystując stację pogodową Fibaro i położenie domu GPS?Mając położenie domu,określenie położenia słońca nie jest problemem.Nie będzie to idealne rozwiązanie,ale chyba lepsze to niż używanie do tego czujnika światła i lux..
*

Offline !Novy

  • ** 46
  • 0
Odp: Scena do rolet
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 10, 2017, 11:33:06 pm »
Nikt nie próbował?
Nie mając za dużego doświadczenia,poprosiłem kumpla i podpowiedział tak:

Jeśli 1.11.2017 to -> wybierz jakie rolety -> otwórz „wartość 1”
Druga scena to samo tylko inna data i wartość 2
(wartość 1 i 2 to dwa różne pochylenia lameli)
Poźniej robisz scenę:
Jeśli wschód słońca to -> odpal scenę wartość 1
Albo
Jeśli godzina po wschodzie słońca to -> odpal scenę wartość 2
Mając przygotowane dwie pierwsze sceny możesz kombinować jak chcesz to mieć zrobione.
Możesz tez zrobić scenę:
Jeśli wschód słońca to -> odpal scenę wartość 1 i odpal scenę wartość 2 (a w czerwonym polu np.7200)
Wtedy o wschodzie lamele ustawią się na wartość 1 a po 2 godzinach przestawia się do wartości 2.
Przyjdzie lato,można testować ;)
Może ktoś ma inny pomysł?

*

Offline jaras

  • * 18
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: HC2
Odp: Scena do rolet
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 20, 2019, 08:31:47 am »
Witam

Uruchomiłem sterowanie rolet na RollerShutter 3 w HC2.
Mam rolety umieszczone na stronach wschodniej, południowej i zachodniej.

Czy ktoś ma zbudowane inteligentne rozwiązanie automatycznie opuszczające i podnoszące rolety w słoneczne dni oparte na pogodzie, nasłonecznieniu , wysokości słońca itp ?
Marzy mi się rozwiązanie opuszczające rolety w letnie dni do odpowiedniego poziomu , rano od wschodu, w południe od południa, wieczorem od zachodu. Idealnie było by odczytywać dane z czujnika poziomu światła + dane pogodowe.  Dodatkowo przydatne było by urządzenie wirtualne jako panel sterujacy tym rozwiązaniem (wykluczenia rolet lub ustawianie indywidualne czasu otwarcia, zamkniecia)

Czy ktoś podejmie się stworzenia takiego rozwiązania ?

Jaki można zastosować czujnik światła w wersji zewnętrznej ?

Czy da się zamknąć rolety do pewnego poziomu ze sceny blokowej ? Widzę tylko pełne zamknij i otwórz.
Jeśli nie to można prosić o przykład w LUA ?





« Ostatnia zmiana: Sierpień 20, 2019, 08:38:24 am wysłana przez jaras »
*

Offline Jaro

  • * 7
  • 0
Odp: Scena do rolet
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 27, 2019, 11:32:05 am »
Witam,
Przesyłam to co mam u siebie. Może komuś się przyda:
od pon. do piątku jeżeli nikogo nie ma w domu (wyłączone najczęściej używane urządzenia) i na dworze jest powyżej 19st. to zamyka lamelki i wysyła powiadomienie o zamknięciu lamelek. Scena uruchamiana co godzinę.
Cytuj
--[[
%% autostart
%% properties
84 value
80 value
86 value
64 value
107 value
124 value
187 value
140 value
%% weather
Temperature
%% events
%% globals
--]]

local sourceTrigger = fibaro:getSourceTrigger();
function tempFunc()
local currentDate = os.date("*t");
local startSource = fibaro:getSourceTrigger();
if (
 ( (tonumber(os.date("%H%M")) >= tonumber(string.format("%02d%02d", "12", "00")) and tonumber(os.date("%H%M")) <= tonumber(string.format("%02d%02d", "16", "00"))) and (math.floor(os.time()/60)-math.floor(1566122400/60))%60 == 0  and  (currentDate.wday == 2 or currentDate.wday == 3 or currentDate.wday == 4 or currentDate.wday == 5 or currentDate.wday == 6)  and  tonumber(fibaro:getValue(84, "value")) > 0  and  tonumber(fibaro:getValue(80, "value")) > 0  and  tonumber(fibaro:getValue(86, "value")) > 0  and  tonumber(api.get('/weather')['Temperature']) >= tonumber(19)  and  tonumber(fibaro:getValue(64, "value")) == 0  and  tonumber(fibaro:getValue(107, "value")) == 0  and  tonumber(fibaro:getValue(124, "value")) == 0  and  tonumber(fibaro:getValue(187, "value")) == 0  and  tonumber(fibaro:getValue(140, "value")) == 0 )
)
then
   fibaro:call(84, "setValue2", "1");
   fibaro:call(80, "setValue2", "1");
   fibaro:call(86, "setValue2", "1");
   fibaro:call(4, "sendDefinedPushNotification", "10");
end

setTimeout(tempFunc, 60*1000)
end
if (sourceTrigger["type"] == "autostart") then
tempFunc()
else

local currentDate = os.date("*t");
local startSource = fibaro:getSourceTrigger();
if (
 ( (tonumber(os.date("%H%M")) >= tonumber(string.format("%02d%02d", "12", "00")) and tonumber(os.date("%H%M")) <= tonumber(string.format("%02d%02d", "16", "00")))  and  (currentDate.wday == 2 or currentDate.wday == 3 or currentDate.wday == 4 or currentDate.wday == 5 or currentDate.wday == 6)  and  tonumber(fibaro:getValue(84, "value")) > 0  and  tonumber(fibaro:getValue(80, "value")) > 0  and  tonumber(fibaro:getValue(86, "value")) > 0  and  tonumber(api.get('/weather')['Temperature']) >= tonumber(19)  and  tonumber(fibaro:getValue(64, "value")) == 0  and  tonumber(fibaro:getValue(107, "value")) == 0  and  tonumber(fibaro:getValue(124, "value")) == 0  and  tonumber(fibaro:getValue(187, "value")) == 0  and  tonumber(fibaro:getValue(140, "value")) == 0 )
or
startSource["type"] == "other"
)
then
   fibaro:call(84, "setValue2", "1");
   fibaro:call(80, "setValue2", "1");
   fibaro:call(86, "setValue2", "1");
   fibaro:call(4, "sendDefinedPushNotification", "10");
end

end


*

Offline jaras

  • * 18
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: HC2
Odp: Scena do rolet
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 31, 2019, 12:41:14 pm »
jak za pomocą sceny zamknąć lub otworzyć roletę tylko do połowy ? Pewnie trzeba w parametrze podać czas otwarcia/zamknięcia ale gdzie ?
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Scena do rolet
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 02, 2019, 08:29:07 pm »
W scenie bloczkowej wpisać wartość i tyle.