Dimmer 2

  • 21 Odpowiedzi
  • 11615 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
Dimmer 2
« dnia: Lipiec 25, 2015, 10:39:04 pm »
hejka
Mam od ponad miesiąca dimmer 2 na testach, gdyby ktoś miał jakieś pytanka to chętnie sprawdzę i odpowiem.
Przetestowałem na ponad 40 żarówkach (w tym rozklejonych chinolach) i muszę przyznać , że jest OK.
Dobrze wykrywa zbocze, dobrze wykrywa , że żarówka się przepaliła, dobrze wykrywa przeciążenia.
Co go odróżnia od dimmera 1 :
- jest na mosfecie a nie na triaku
- ma pomiar energii
- ma z-wave gen 5 (z-wave plus)
- transmisja może być szyfrowana
- wykrywa syf z sieci
- wyłącza się przy przeciążeniach
- można ustawić żeby zapalał się na jakiś poziom bez wcześniejszego włączania. np w nocy na 30%.
- dimmer posiada certyfikaty wystawione przez dekrę.
Jak najdzie mnie wena twórcza to napiszę jakiś test.

PS: Moim znajomym polecam wymianę starego dimmera na nowego jak najszybciej się da. Jak ktoś jest moim znajomym to zna powody.
*

Offline rafalh

  • * 17
  • 1
Odp: Dimmer 2
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 25, 2015, 10:45:31 pm »
Gdyby jeszcze "winni" chcieli to finansować - ja mam spalonych "jedynek" w szufladzie juz kilka ...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
Odp: Dimmer 2
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 25, 2015, 10:56:03 pm »
wywal je. Niestety triak i brak zabezpieczeń w dimmerze 1 sie mścił. Sam doświadczyłem wybuchów triaka u siebie w domu. Nowy dimmer jest z innej bajki.
Najpierw ja go katowałem , a później dałem kolegom w hurtowni elektrycznej żeby go popsuli. Teraz jest zamontowany w sypialni. Działa.
*

Offline Patriko

  • **** 441
  • 21
  • Nazwa i wersja ID: Darin/BleBox.eu
Odp: Dimmer 2
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 26, 2015, 10:53:08 am »
Wywal je proszę do mojego śmietnika. Czasem gdy ludzie chcą oszczędzać na kosztach produkcji / R&D pokazujemy różne takie "kwiatki" ;)
*

Offline homelogic

  • **** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Dimmer 2
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 26, 2015, 11:42:53 am »
Nieważne jak super jest nowy dimmer - jest to kompletnie nieistotne z dwóch powodów:

1. Firma F bardzo intensywnie pracowała przez ostatnie 4 lata żeby udowodnić wszystkim swoim instalatorom, oddziałom i klientom że jest KOMPLETNIE NIEWARTA ZAUFANIA.
2. Co z tego że jest dimmer który nie wybucha - nadal nie ma działającego systemu który by go obsłużył.
*

Offline tom3sko

  • ** 94
  • 1
  • Nazwa i wersja ID: HC 2 4.110
Odp: Dimmer 2
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 26, 2015, 12:06:47 pm »
A czy znajdziemy gdzieś szczegółowy opis tego cacka ?
*

Offline rafser

  • * 3
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: HCL 3.601
Odp: Dimmer 2
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 26, 2015, 04:56:58 pm »
*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
Odp: Dimmer 2
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 26, 2015, 09:00:10 pm »
Nieważne jak super jest nowy dimmer - jest to kompletnie nieistotne z dwóch powodów:

1. Firma F bardzo intensywnie pracowała przez ostatnie 4 lata żeby udowodnić wszystkim swoim instalatorom, oddziałom i klientom że jest KOMPLETNIE NIEWARTA ZAUFANIA.
2. Co z tego że jest dimmer który nie wybucha - nadal nie ma działającego systemu który by go obsłużył.
Jest istotne, bo to najlepszy dimmer Z-wave , który istnieje. Każdy kto używa starego dimmera z niewłaściwym dla niego obciążeniem (większość z nas) powinien go wymienić.
Kubuś napisz proszę, kto wciskał i montował te stare triakowe dimmery nie zwracając uwagi jakie klient ma żarówki ?
Klient , który kupuje automatykę nie musi się na tym znać, bo po to bierze instalatora, żeby nie popełnić tak podstawowych błędów.
Dimmer 2 rozwiązuje bardzo istotny problem , a mianowicie bezpieczeństwo.

*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
Odp: Dimmer 2
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 26, 2015, 09:54:41 pm »
Tutaj jest opis:
http://prasa.fibaro.com/FIBAROproducts/POL/Dimmer2/prezentacja_dimmer2_pl.pdf
widać , że marketing to robił. Moim ulubieńcem jest slajd na stronie 5, który pokazuje jak wyglądają przewody 2 i 3 przewodowe ;-)
Slajd na stronie 6 nie mówi o tym, że przesyłając pomiar energii zapychamy sobie sieć z-wave. Sprawdzę, czy da się to wyłączyć.
Nie wiem też za bardzo, jak można zaoszczędzić wiedząc ile lampa w pokoju zużyła prądu, przecież i tak jej muszę używać.
Strona 7 - tu oczywiście marketingowiec pojechał po bandzie :
"Dimmer 2 jest pierwszym na rynku, tak zaawansowanym technicznie urządzeniem, które
umożliwia sterowanie zboczem narastającym bądź opadającym." - nie jest pierwszym, nawet nie jest w pierwszej dziesiątce :P
"Teraz możesz wybrać dowolne źródło światła"  - nie można dowolnym a tylko wybranymi źródłami, które mogą być ściemniane.
W instrukcji jest dokładnie podane jakimi. http://www.fibaro.com/manuals/pl/FGD-212/FGD-212-PL-A-v1.01-3.2.pdf
"i sterować nim zgodnie ze swoimi upodobaniami., nie można zgodnie z moimi upodobaniami. ;-)
Strona 10 - to jeszcze nie działa i nawet tak nie powinno działać. Tutaj marketingowiec chyba czegoś nie zrozumiał. Jak dimmer 2 wykryje przeciążenie to się wyłączy i nie będzie czekał aż się zjara.
Strona 13 -Dioda informacyjna na module, bardzo wygodne funkcje dla instalatorów. Na stronie brakuje przecinków ;-)

Dimmer 2 z całą pewnością, zastąpi u mnie w domu dimmery poprzedniej generacji, ale tej decyzji nie podjąłem na podstawie tego bełkotu.
*

Offline homelogic

  • **** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Dimmer 2
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 26, 2015, 10:06:03 pm »
Kubuś napisz proszę, kto wciskał i montował te stare triakowe dimmery nie zwracając uwagi jakie klient ma żarówki ?
Klient , który kupuje automatykę nie musi się na tym znać, bo po to bierze instalatora, żeby nie popełnić tak podstawowych błędów.

Rysiu, a która firma do niedawna miała w instrukcji że ich ściemniacz nadaje się absolutnie do każdego źródła światła? Bo ja na ten problem zwracałem im uwagę bodajże w 2011. Niestety support wtedy nie za bardzo potrafił przeliterować słowo "automatyka", a co dopiero zrozumieć terminy typu "zerowe odcięcie fazy".
*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
Odp: Dimmer 2
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 26, 2015, 10:32:44 pm »
Kubuś napisz proszę, kto wciskał i montował te stare triakowe dimmery nie zwracając uwagi jakie klient ma żarówki ?
Klient , który kupuje automatykę nie musi się na tym znać, bo po to bierze instalatora, żeby nie popełnić tak podstawowych błędów.

Rysiu, a która firma do niedawna miała w instrukcji że ich ściemniacz nadaje się absolutnie do każdego źródła światła? Bo ja na ten problem zwracałem im uwagę bodajże w 2011. Niestety support wtedy nie za bardzo potrafił przeliterować słowo "automatyka", a co dopiero zrozumieć terminy typu "zerowe odcięcie fazy".
http://www.fibaro.com/manuals/pl/FGD-211/FGD-211-PL-A-v0.99.pdf
Doskonale wiemy jak było. Wielu ludzi z przypadku, wciskających dimmery ile się da i gdzie tylko się da.
Rok temu rozmawiałem na ten temat z kilkoma producentami dimmerów, rozprowadzanych przez hurtownie elektryczne i montowanych przez elektryków.
- nigdy nie było takiej skali sprzedaży dimmerów,
- problem pojawił się gdy klienci zaczęli wymieniać stare źródła światła,
- większość już przeszła na mosfet,
- ewentualne reklamacje były załatwiane 1:1 ale też skala była mniejsza.
Stary dimmer Fibaro nie przystawał już do czasów w jakich wszedł na rynek, bo trafił na okres wymiany żarówek na energooszczędne i LED-y (m.in. zakaz produkcji tradycyjnych w UE).
*

Offline homelogic

  • **** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Dimmer 2
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 26, 2015, 10:43:03 pm »
Tu nie chodzi o ludzi z przypadku - tu chodzi o jawne kłamstwo w oficjalnych materiałach producenta. Nieważne też czy kłamstwo wynikało z niewiedzy czy cynicznej chęci zysku. W obydwu przypadkach jest to absolutnie niedopuszczalne. Instalator nie powinien dochodzić czy dana firma kłamie w swoich kartach katalogowych.
*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
Odp: Dimmer 2
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 26, 2015, 10:53:51 pm »
Masz taką kartę ?
*

Offline homelogic

  • **** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Dimmer 2
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 26, 2015, 10:55:59 pm »
Przecież wkleiłeś linka.

Cytat:

Jako ściemniacz pracuje z obciążeniem:
• żarowym konwencjonalnym
• halogenowym 230V
• halogenowym niskonapięciowym 12V (z transformatorami
elektronicznymi, toroidalnymi i konwencjonalnymi EI)
• LED ściemnialnym
• przy zastosowaniu urządzenia FGB001 może pracować z
dowolnym obciążeniem ściemnialnym do 500W


Powinno być tak:

Jako ściemniacz pracuje z obciążeniem:
• żarowym konwencjonalnym
• halogenowym 230V
• halogenowym niskonapięciowym 12V (z transformatorami
elektronicznymi)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2015, 11:10:33 pm wysłana przez homelogic »
*

Offline homelogic

  • **** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Dimmer 2
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 26, 2015, 11:22:02 pm »
Na wszelki wypadek robię screenshota, bo znając życie zaraz ta instrukcja zniknie. W załączniku.