Fibaro a ogrzewanie domu

  • 7 Odpowiedzi
  • 13732 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline tylkologin

  • * 13
  • 1
  • Nazwa i wersja ID: HC2 4.057 custom build :-D
Fibaro a ogrzewanie domu
« dnia: Październik 19, 2015, 12:33:52 pm »
Witam,

Mam pytanie do osób, które próbowały swoich sił z Fibaro w połączeniu z piecem gazowym. W chwili obecnej posiadał piec kondensacyjny De Dietrich DTG 1205V, który odpowiada za system ogrzewania podłogowego na parterze budynku, kaloryfery na piętrze oraz CWU (wbudowany pojemnik około 120 litrów). Ponieważ piec ma jakieś 12 lat, więc zapewne nie da się ładnie zintegrować z otoczeniem nie wspominając już o Fibaro :-D. Steruje się nim w sposób półautomatyczny tzn. na parterze i piętrze są 2 czujniki temperatury (przewodowe) z pokrętłem pozwalającym regulować +/- 2 stopnie C. Szukałem informacji o nim ale chyba nawet nie ma tam zaimplementowanego e-bus, co wyklucza podłączenie go do sieci ethernet (a przynajmniej ja nie wiem jak :-D).

Tak czy siak, w przyszłym roku chciałbym wymienić piec i stąd pytanie - jaki producent daje możliwość integracji z Fibaro? Czy to jest w ogóle do zrealizowania? Bo oczywiście w tej chwili mogę założyć elektrozawory albo inne patenty Danfossa, ale nie wiem jak okiełznać logikę oprogramowania pieca, który uruchamia palnik albo mieszacz.

Dzięki,
Michał
*

Offline Lesław

  • ** 40
  • 1
  • Nazwa i wersja ID: HC2 4.550
Odp: Fibaro a ogrzewanie domu
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 01, 2015, 10:08:44 pm »
Sterowanie kondensacyjnego pieca gazowego z  Fibaro czy innego systemu DI nie ma sensu... Wystarczy sterować układem grzewczym. Jak system zamknie grzejniki, piec sam się wyłączy. Jak grzejniki się otworzą, piec zacznie grzać. Fibaro mu w tym nie musi pomagać.
Większość kotłów ma jakieś złącza termostatów on/off, którymi możesz wysterować produkcję CWU, czy CO (zamiast termostatów w pomieszczeniach)
Warto też wysterować pompę recyrkulacji.

Bardziej skomplikowana komunikacja z kotłem, mogłaby umożliwić zmianę parametrów zasilania, krzywej grzewczej czy innych, w zależności od możliwości pieca.
Jednak musiałby to być kocioł, który ma podłączenie do LANu, jakieś API i w przypadku Fibaro odpowiednie metody jak PUT, GET itd.
ZNA KTOŚ TAKI?  :)
*

Offline tylkologin

  • * 13
  • 1
  • Nazwa i wersja ID: HC2 4.057 custom build :-D
Odp: Fibaro a ogrzewanie domu
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 04, 2015, 04:58:28 pm »
No właśnie zastanawiam się czy prawdziwe jest stwierdzenie:

"Jak system zamknie grzejniki, piec sam się wyłączy. Jak grzejniki się otworzą, piec zacznie grzać"

Moim zdaniem (dla uproszczenia mam 1 pokój z kaloryferem i regulatorem temperatury) jeśli zakręcę kaloryfer to piec będzie chciał dogrzać pomieszczenie do ustawionej temperatury, a ona będzie spadać, bo kaloryfer zakręcony. Oczywiście w pewnym momencie się wyłączy, bo w obwodzie będzie zbyt wysoka temperatura wody. Ale to chyba nie o to chodzi.

Chyba, że się włączę pomiędzy termostat i piec i będę tym sterował.

Jeśli zaś chodzi o sterowanie samego pieca to myślę, że przynajmniej możliwość odczytania tego co się w nim dzieje ma sens. Dziś rano obudziłem się, a w domu chłodno. Idę pod prysznic, a woda ledwo ciepła. Okazało się, że na piecu był "błąd palnika". To się zdarza rzadko, ale zdarza. Pomaga zwykłe off/on. Mogąc odczytać taki błąd w systemie DI, można zareagować automatycznym restartem. To byłoby niegłupie.

Dzięki,
Michał
*

Offline Lesław

  • ** 40
  • 1
  • Nazwa i wersja ID: HC2 4.550
Odp: Fibaro a ogrzewanie domu
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 04, 2015, 05:43:27 pm »
Piec analizuje sytuację w systemie grzewczym, min na podstawie prędkości przepływu i różnicy pomiędzy temp. zasilania i powrotu.
Jak grzejniki się zamykają, to piec przestaje grzać i basta :) (Chyba że jest to chiński piec z promocji...)

Nie znam pieca, z którego można "wyciągnąć" do Fibaro takie dane jak błąd palnika...

Można podłączyć zasilanie pieca pod switch on/off i zadać prostą scenę, która będzie restartować piec w przypadku obniżenia temperatury CO lub CWU poniżej jakiejś krytycznej, która sugeruje zatrzymanie kotła z powodu jakiś błędu.

Sterowanie ogrzewaniem w domu ID zależnie od układu grzewczego i oczekiwań inwestora, jest dość skomplikowane...

Mądry inwestor, zamiast samemu wiercić sobie dziury w zębach, idzie do dentysty... ;)
*

Offline piotr

  • * 1
  • 0
Odp: Fibaro a ogrzewanie domu
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 14, 2016, 02:04:19 pm »
W nawiązaniu do pytania podstawowego: ja próbowałem (i nadal próbuję) swoich sił w łączeniu kotłów i innych urządzeń z HC2 i innymi centralkami automatyki budynkowej. Ma to sens.
Mam np. instalację składającą się z kotła gazowego Vailant, kolektora słonecznego i kominka z płaszczem wodnym. Połączenie jest oparte na module przekaźnikowym własnej konstrukcji.
Regulacja temperatury nawet w tym wypadku może być (i jest) bardzo wyrafinowana, oparta na PWM i PID.
Obecnie realizuję projekt z centralką HC2, pompą ciepła Fujitsu i centralką wentylacji sterowaną systemem Pluggit. Połączenie oparte jest w obu przypadkach na protokole tcpmodbus. W systemie są też np. zawory sterowane proporcjonalnie modułami Fibaro roller shutter.
Mogę powiedzieć, że fajnie się gada po modbusie. Ale nawet sterowanie wejściem termostatu może być wystarczające. Najwyżej czasami trzeba ręcznie przełączyć tryb pracy pieca z zimowego na letni.
Mam natomiast prywatne pytanie do kolegi tylkologin: skontaktuję się prywatnie.
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2016, 03:04:23 pm wysłana przez piotr »
*

Offline Enc

  • ** 94
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: OpenHab
Odp: Fibaro a ogrzewanie domu
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 14, 2016, 03:58:34 pm »
Mi udało podłączyć się DeDietrich-a (z konsolą Dimatic 3) do OpenHab przez MQTT (przy odrobinie pracy pewnie da się do HC2 - Gdzieś widziałem implementację bramki DeDietrich do HTTP).
Odbieram takie dane jak właśnie błędy kotła, odczyty wewnętrzne, mogę zmieniać praktycznie wszystkie nastawy (łącznie z krzywą grzania). Póki co ograniczam się jednak do zmiany temperatur zadanych gdy np. robi się zbyt ciepło, nikogo nie ma w domu etc. Na tej stronie: http://www.intranet-of-things.com/smarthome/house/heating znalazłem ciekawy opis integracji kotła Viessmann - jest tam np. opis ograniczenia ilości startów kotła w okresach przejściowych gdy termostat pieca słabo daje radę, co ponoć zauważalnie zmniejszyło zużycie gazu
... vendor agnostic ...
Odp: Fibaro a ogrzewanie domu
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 02, 2016, 02:28:01 pm »
Witam

Ja mam piec Vaillanta kondensat i zamierzam sterować nim za pomocą prostego stycznika (przekaźnika) który jak dostanie prąd z modułu fibaro zawrze zworkę i zacznie piec grzać podłogówkę.
*

Offline v41n

  • ** 35
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: v41n
Odp: Fibaro a ogrzewanie domu
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 03, 2016, 07:46:28 am »
Jednak musiałby to być kocioł, który ma podłączenie do LANu, jakieś API i w przypadku Fibaro odpowiednie metody jak PUT, GET itd.
ZNA KTOŚ TAKI?  :)

Jasne! teraz to już nawet mikrofalówki mają złącza LAN.

https://www.vaillant.pl/profesjonalisci/serwis/vr-900-modu-komunikacji-internetowej/index.pl_pl.html