Forum użytkowników automatyki budynkowej

Z-wave => Fibaro - urządzenia => Wątek zaczęty przez: DarekPla w Wrzesień 02, 2019, 12:28:16 pm

Tytuł: Fibaro jako termostaty przy ogrzewaniu panelami IR
Wiadomość wysłana przez: DarekPla w Wrzesień 02, 2019, 12:28:16 pm
Chciałem się podzielić moimi doświadczeniami, a może ktoś coś mi zasugeruje. Projekt powstaje i postaram się na bieżąco aktualizować postępy.
 

W związku z przejściem na ogrzewanie panelami IR pojawiła się potrzeba zrobienia termostatów w pokojach. Gotowe rozwiązania są ale raz, że drogie dwa zamierzam użyć „double switch” więc mam dodatkowo możliwość podłączenia np. światła.  Do pomiaru temp. planuje zastosować czujki  z motion sensor, smart implant z DS18B20 oraz flood sensor. Pomiar temperatury zaleca się na wysokości ok 1,5m co trochę komplikuje ukrycie czujników ds18b20. Wszystkie czujniki zasilane :po kablu” aby uniezależnić się od kapryśnych baterii.
Cześć 1
Motion sensor
Podstawowym problemem jest zasilanie bateryjne. Termostat powinien szybko reagować na zmianę temperatury i działać możliwie bezawaryjnie. Poszperałem po forach i doszukałem się, że motion sensor całkiem nieźle pracuje przy napięciu 3,3v. Trafiłem też gdzieś na banalny pomysł adaptera baterii. Pod ręką miałem zasilacz 12v do ledów i przetwornice step down regulowaną. Układ działa prawidłowo, ale potencjometrem przetwornicy ciężko uzyskać napięcie w okolicach 3,3 -3,6V. Docelowo planuję użyć np. zasilacz np. Hi-Link 220v – 3,3V.
Ucieszony pozbycia się baterii zmieniłem parametry raportowania temperatury oraz pomiaru światła na wartości minimalne (raportowanie 1s itd.). I tu pojawił się problem – czujka zaczęła zawyżać temperaturę ok 2-3 stopnie!! Postawiłem obok niej dwie inne (zdj   ) do porównania. Podejrzewam, że elektronika zaczęła wydzielać dodatkowe ciepło. Po zmianie parametrów raportowania na ok co 20 sekund pomiar temperatury wrócił do normy. 

Część 2
Smart implant
Pojawi się w miejscach gdzie ulokowanie motion sensora byłoby niemożliwe. Dodatkowo można obniżyć koszty (obsługa kilku Ds.-ów) – w większości pomieszczeń mam niewykorzystaną skrętkę, do której miały być podłączone czujniki ruchu z alarmu (10 lat temu więc pewnie nigdy nigdy). Pozostaje kwestia jakiegoś „ładnego” opakowania do czujnika temperatury. Idealne byłyby puste obudowy po czujniku temp z kompletu z głowicami termicznymi Fibaro ale nie da się pewnie kupić (popytam-poszukam ps. może ktoś z Fibaro przeczyta i zaproponuje sprzedaż)
Tytuł: Odp: Fibaro jako termostaty przy ogrzewaniu panelami IR
Wiadomość wysłana przez: viperlodz w Wrzesień 02, 2019, 08:28:34 pm
1. Nigdy nie rób raportowania co 1s, bo siądze Ci cała sieć. To nie jest system przewodowy i trzeba go dobrze ustawić....
2. Lepszą opcją jest smart implant i czujniki z raportowaniem co np. 20s jak już bardzo często chcesz zmianę temperatury. Są np. włączniki szklane w których można ukryć ds18b20 itd. Dodatkowo łatwiej na odpowiedniej wysokości umieścić ds18b20 niż motion sensor.
Tytuł: Odp: Fibaro jako termostaty przy ogrzewaniu panelami IR
Wiadomość wysłana przez: DarekPla w Wrzesień 03, 2019, 06:44:11 am
Dziękuję za radę - też obawiałem się o wydajność sieci ale test przeprowadziłem. Faktycznie widzę już, że motion sensor średnio nadaje się do tego celu. Mam 12 pomieszczeń więc wykorzystanie już istniejących czujników jest "ekonomicznie" uzasadnione.
pozdrawiam
Darek