Ogrzewanie podłogowe a sterowanie

  • 8 Odpowiedzi
  • 4438 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline wojtas810

  • *** 205
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: wojtas810
Ogrzewanie podłogowe a sterowanie
« dnia: Styczeń 18, 2021, 08:57:12 pm »
Panowie , witam po dłuższej przerwie :)

Pytanko mam nowa inwestycja - będe miał ogrzewanie podłogowe w całym domu około 12 pozycji do sterowania
jak wiem jakie siłowniki + switch podwójny do sterowania on/off - bo teraz mi się to sprawdza - tak nie wiem co do pokoi
Bo chciałbym oprócz Fibaro mieć możliwość sterowania ogrzewania w każdym pokoju - jest jakieś fajne rozwiazanie i nie po 700 zł na pokój ? :)
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Ogrzewanie podłogowe a sterowanie
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 19, 2021, 09:03:18 pm »
Chodzi Ci o sterowniki naścienne?
Jeśli tak to nic fajnego nie znam poza heat it i mco home. Cenowo jednak wychodzi za sztukę koło 500zł.
*

Offline andre

  • Moderator Globalny
  • ***** 258
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: HA(AIS)+HC2 4.570,GRENTON1.0+LK v2.0+BLE+RPi...
Odp: Ogrzewanie podłogowe a sterowanie
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 20, 2021, 05:44:09 pm »
wojtas810 napisał:
Cytuj
Bo chciałbym oprócz Fibaro mieć możliwość sterowania ogrzewania w każdym pokoju

Przy ogrzewaniu podłogowym, wodnym występuje bardzo duża bezwładność cieplna ogrzewanej podłogi i jakkolwiek można zastosować sterowanie zaworami odcinającymi poszczególne pętle aby ustalać lokalną temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach to zazwyczaj wykonuje się to doświadczalnie raz na sezon w czasie rozpoczęcia ogrzewania (rotametry). Bezwładność OP powoduje zmianę o 0,5 do 1,5 *C w ciągu 48 godzin albo i dłużej w zależności od jakości ocieplenia a ponieważ planujesz do ogrzewania pompę ciepła, która zazwyczaj grzeje wg. dobranej do temperatury zewnętrznej krzywej grzewczej nie mają sensu termostaty pokojowe, które zadziałały by po 2 dniach . Również zastępowanie złożonego sterownika pompy ciepła jakimiś przypadkowymi automatyzacjami nie ma sensu. Automatyka domowa do kontroli i zabezpieczania oraz podglądu tak a atestowane sterowniki wbudowane w pompę ciepła i rekuperację często już  z dostępem zdalnym do obsługi. To tylko moja opinia ale Tobie jako inwestorowi wolno wszystko.
*

Offline wojtas810

  • *** 205
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: wojtas810
Odp: Ogrzewanie podłogowe a sterowanie
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 09, 2021, 10:09:42 pm »
No właśnie teraz mam Domek ( bliźniak ) i na dole mam Heat IT - do podłogówki i się swietnie sprawdza.
Na górze mam kaloryfery i zawory od fibaro i pastylki i super się to sprawuje.

Lecz w nowym domu będę miał samą podłogówkę - góra i dół - i chciałbym tak ja opisałem mieć możliwość sterowania nie tylko w Apce - ale też w pokojach - no przecież robią do pompy ciepła termostaty nascienne pokojowe - to można je jakoś wysterować ?
Czy raczej będzie to tak jak kolega opisuje tylko ewentualnie podglądowe pod Fibaro - bo nie ukrywam że wtedy to bez sensu i zastanawiam się czy robić sterowanie pod podłogówkę ? 

Jakie macie doświadczenia w tym temacie - bo chciałbym zrobić raz a dobrze
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Ogrzewanie podłogowe a sterowanie
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 10, 2021, 10:34:22 am »
Do pompy ciepła to dają prawie zawsze jeden termostat, więc nie możesz wysterować temperaturą w wielu pomieszczeniach. My normalnie montujemy zawory na podłogówkę z moim skryptem i spradza się to od 9 lat.
Oczywiście każdy budynek jest inny itd. Dużo osób robi też tylko zawory, które regulują temperaturą na powrocie, aby była równa na wszystkich pętlach.
*

Offline wojtas810

  • *** 205
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: wojtas810
Odp: Ogrzewanie podłogowe a sterowanie
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 11, 2021, 01:57:23 pm »
To prawie mi dużo podpowiedziało a jednocześnie mało - ale ok będe chwilę wcześniej to się odezwę jeszcze
*

Offline mk_syst

  • * 2
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: 4.080
Odp: Ogrzewanie podłogowe a sterowanie
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 24, 2022, 11:30:32 am »
Do pompy ciepła to dają prawie zawsze jeden termostat, więc nie możesz wysterować temperaturą w wielu pomieszczeniach. My normalnie montujemy zawory na podłogówkę z moim skryptem i spradza się to od 9 lat.
Oczywiście każdy budynek jest inny itd. Dużo osób robi też tylko zawory, które regulują temperaturą na powrocie, aby była równa na wszystkich pętlach.
Witam
Czy mógłbyś podpowiedzieć jaki używasz skrypt do sterowania podłogówką?
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Ogrzewanie podłogowe a sterowanie
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 26, 2022, 10:30:22 pm »
Tak jak było wspomniane - mój autorski skrypt.
*

Offline mk_syst

  • * 2
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: 4.080
Odp: Ogrzewanie podłogowe a sterowanie
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 27, 2022, 08:50:09 am »
Tak jak było wspomniane - mój autorski skrypt.
Jest szansa żebyś się w jakiś sposób podzielił?  :)