Przygotowanie domu dla Fibaro

  • 2 Odpowiedzi
  • 6790 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline kepol

  • * 1
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: kepol
Przygotowanie domu dla Fibaro
« dnia: Grudzień 29, 2017, 09:23:57 pm »
Cześć, :D ;D

proszę podpowiedzcie mi jak przygotować dom na Fibaro, puścić 3 żyły w tym "0" większe puszki, coś jeszcze? ???

Kepol
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Przygotowanie domu dla Fibaro
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 29, 2017, 10:44:19 pm »
Dużo zależy od tego co chcesz jeszcze osiągnąć. Są czujniki temperatury DS18B20 do których jest potrzebny kabel itd.
Głośniki są niezależne od Fibaro, ale też trzeba o tym pomyśleć.
Poczytaj forum a dowiesz się więcej, bo temat był poruszany.
*

Offline doggie

  • * 17
  • 1
  • Nazwa i wersja ID: Fibaro HC2, 4.170
Odp: Przygotowanie domu dla Fibaro
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 29, 2018, 11:48:29 am »
@kepol

Ogólnie to się zgadza - głębsze puszki i kable "całe" między oświetleniem a włącznikami.

Coś co brałem/biorę pod uwagę to:
- przy oświetleniu RGBW przemyśl okablowanie. Moduł RGBW wymaga zasilania 12V/24V. W moim przypadku mam zasilacz na suficie podwieszanym, koło wpięcia do taśmy RGBW, do niego doprowadzone zasilanie 230V. Z tego miejsca 6 żył do modułu RGBW w puszce za wyłącznikiem - 2 żyły na 12V z zasilacza i 4 żyły sterujące kolorem RGBW. Możesz też przemyśleć umieszczenie zasilacza w rozdzielni elektrycznej i doprowadzenie 12/24V pod puszkę wyłącznika. W takiej sytuacji z puszki do taśmy RGBW puszczasz 5 żył. Pamiętaj też żeby nie robić za długich odcinków taśm - wtedy pociągnij dodatkowe 5 żył do kolejnego odcinka taśmy.
- zobacz ofertę innych urządzeń Z-Wave, może coś Ci się jeszcze spodobać poza ofertą Fibaro i będziesz potrzebował dodatkowego okablowania. U siebie doprowadziłem zasilanie (230V) na sufit w miejscu w którym będą zamontowane czujniki ruchu np. Aeotec Multisensor 6. W puszki wepnę zasilacze 230V/5V.
- doprowadziłem też zasilanie (230V) do skrzynki z zaworami do ogrzewania podłogowego - w planie mam sterowanie strefami grzewczymi za pomocą elektrozaworów
- jeśli masz system alarmowy to zastanów się jak to chcesz zintegrować - np. moduł ethernet do alarmu lub moduły UBS, można fajnie wykorzystać czujki ruchu z alarmu do sterowania światłem, czy też scenami
- bramka/dzwonek - 2 żyły na elektrozaczep, 2 żyły na dzwonek, ewentualnie jeszcze kabelek pod czujnik zamknięcia bramki
- brama wjazdowa - sterowanie otwieraniem bramy i czujnik zamknięcia bramy, ja mam na chwilę obecną relay switch do sterowania bramą, ale powinno się to też udać na UBS (w zależności jaki masz sterownik bramy), być może wykorzystasz też sygnał z fotokomórki :)
- dodatkowe urządzenia na ogrodzie - np. oświetlenie, fontanna, zraszacze. U mnie wpakowałem puszkę dużą natynkową z modułami w środku które będą sterować dodatkowymi urządzeniami.
- czujnik ruchu zewnętrzny, fajna rzecz do uruchamiania światła przed domem w nocy lub wysłaniem fotki z kamer na maila

W załączniku fotka z "ciekawej" części instalacji.
Na fotce widać moduły RGBW, Dimmer oraz Double Relay. Ten ostatni do sterowania elektrozaczepem oraz dzwonkiem. Przez zbyt małą ilość kabli puszczonych do bramki musiałem dołożyć przekaźnik :-/

Pozdrawiam,