Roller Shutter 2 i elektroniczne krańcówki - pozycjonowanie

  • 12 Odpowiedzi
  • 4833 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Jerry

  • * 5
  • 0
Roller Shutter 2 i elektroniczne krańcówki - pozycjonowanie
« dnia: Czerwiec 19, 2018, 09:35:04 am »
Witam,
na stronie Fibaro jest informacja:
pytanie: Can I control and position roller blind with electronic limit switches?
odpowiedź: You can control such roller blinds but it will not be possible to position them. To control such roller blinds please modify parameter 10 for value 1.

Czy dobrze rozumiem że nie będzie działało pozycjonowanie rolet przy elektronicznych krańcówkach? Tylko samo sterowanie góra-dół?
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Roller Shutter 2 i elektroniczne krańcówki - pozycjonowanie
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 19, 2018, 12:28:54 pm »
Działa pozycjonowanie przy krańcówkach elektronizcnych.
*

Offline !Novy

  • ** 46
  • 0
Odp: Roller Shutter 2 i elektroniczne krańcówki - pozycjonowanie
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 04, 2018, 01:44:13 pm »

Czy dobrze rozumiem że nie będzie działało pozycjonowanie rolet przy elektronicznych krańcówkach? Tylko samo sterowanie góra-dół?
Parametr 13 pozycja 1 lub dwa. parametr 13 pozycja 0 jest dla mechanicznych krańcówek.
*

Offline jaras

  • * 18
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: HC2
Odp: Roller Shutter 2 i elektroniczne krańcówki - pozycjonowanie
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 22, 2019, 02:33:10 pm »
Jestem na etapie zamawiania rolet. Jaki silnik wybrać aby bez problemowo działał z Roller Shutter 2 lub  3 ?
Mechaniczne czy elektroniczna krańcówki ? Zależy mi na poprawnym pozycjonowaniu i bezproblemowej kalibracji. Co polecacie ?
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Roller Shutter 2 i elektroniczne krańcówki - pozycjonowanie
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 22, 2019, 03:52:46 pm »
Obojętnie. Może być silnik z mechanicznymi lub elektronicznymi, aby nie było w nim jakiejś radiówki. Ważne żeby sterować bezpośrednio silnikiem przez moduł.
*

Offline jaras

  • * 18
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: HC2
Odp: Roller Shutter 2 i elektroniczne krańcówki - pozycjonowanie
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 23, 2019, 09:27:23 am »
Inni piszą to co poniżej. Też masz takie doświadczenia z elektronicznymi krańcówkami ?



Cytuj

ja mam i elektroniczne (2 sztuki) i mechaniczne (4 sztuki).

Zdecydowanie NIE POLECAM elektronicznych - są z nimi same problemy. Miało być lepiej, a już 2 wymieniałem i mam problem z kolejną - łącznie z tym, że doprowadziło to kilka razy do zerwania uchwytów mocujących roletę do silnika.

Notorycznie się rozsynchronizowują, nawet po wymianie na nową.

U mnie zainstalowali Inel, najprawdopodobniej którąś z tych: YYGL35E-10/17 lub YYGL45E-20/15.

Też z Inelami, ale z mechanicznymi krańcówkami - nie miałem żadnego problemu, poza zerwaniem, gdy coś zostało zostawione pod żaluzją w momencie jej opuszczania. Wtedy niestety w 100% przypadków dochodzi do zerwania uchwytów mocowania lamelek do silnika i pokrzywienia kilku lamelek.
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Roller Shutter 2 i elektroniczne krańcówki - pozycjonowanie
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 23, 2019, 02:38:17 pm »
Zajmuję się Fibaro od 9 lat i zamontowaliśmy setki modułów do rolet i nie spotkałem się z problemami przy elektronicznych krańcówkach. Obstawiam, że problem był inny, a może problem samego silnika. Jedyny problem to przy żaluzjach zdarza się, że trzeba je skalibrować raz na pół roku, ale tam jest tak mały ruch lamelek, że jest to normalne.
*

Offline jaras

  • * 18
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: HC2
Odp: Roller Shutter 2 i elektroniczne krańcówki - pozycjonowanie
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 24, 2019, 11:34:08 am »
 viperlodz - dziekuje za wskazówki.

A więc domyślam się że jednak sugerujesz rolety z elektronicznymi krańcówkami ? Będą prostsze w kalibracji i obsłudze ? Pozycjonowanie też powinno działać poprawnie z FIBARO ?
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Roller Shutter 2 i elektroniczne krańcówki - pozycjonowanie
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 24, 2019, 12:52:30 pm »
Jeśli chodzi o standardowe rolety to wystarczy krańcówka mechaniczna. Natomiast przy żaluzjach musi być elektroniczna krańcówka.
Jak potrzebujesz silniki do rolet daj znać na priv, bo też mam u siebie w ofercie w dobrej cenie.
*

Offline nelis

  • * 2
  • 0
Odp: Roller Shutter 2 i elektroniczne krańcówki - pozycjonowanie
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 28, 2021, 03:16:47 pm »
witajcie...

na początek określę stan swojej wiedzy: elektryka/mechanika/fibaro - praktycznie zero. apple homekit: płynny.
chcę zrobić córkom windę na drobiazgi - koszyk na sznurku napędzany silnikiem do rolet podłączony do Siri i Apple homekit.

kupiłem silnik INEL YYGL35S o taki jak tu: https://systemy.kasiarolety.pl/pl/p/SILNIK-INEL-YYGL35S-1017-Mechaniczne-Krancowki-N-10/722
jestem w stanie bez problemu go podłączyć do przełączników fizycznych, oraz do włączników shelly albo sonoff - wszystko działa i kręci się np. przez Siri i iphone, ale niestety poległem na ustawianiu ustawień krańcowych (mam wersję manualną ustawianą kluczem imbusowym).

nie wiem czy mój silnik jest zepsuty, ale to działa tak, że znalazłem położenie (dla obu śrub/ruchów: góra oraz dół), gdzie mały ruch klucza w kierunku "-" zatrzymuje pracę silnika, a w kierunku "+" uruchamia silnik.
nie ma znaczenia ile obrotów w którym kierunku zrobi silnik... (śruba nie zlicza w żaden sposób obrotów silnika).

innymi słowy - silnik może się kręcić np. 2 minuty stale w jednym kierunku, a te regulacje krańcówek wciąż będą działać identycznie jak przedtem: minimalny obrót w kierunku "-" zatrzyma silnik, a powrót w kierunku "+" uruchomi go znowu.
czy mój silnik jest zepsuty? co robię źle?

rozumiem, że rozmawiam tutaj z fachowcami, a za wiedzę się płaci... jeśli wiecie jak rozwiązać mój problem i telefonicznie jesteście w stanie mnie skonsultować - jestem w stanie zrobić wcześniej przelew (oferuję 50PLN za krótką rozmowę telefoniczną, a jeśli to za mało - proszę o cenę).

bardzo dzięki i przepraszam jeśli napisałem coś niezgodnie z tutejszą etykietą - to mój pierwszy post na tym forum.
pzdr,
Rafał

*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Roller Shutter 2 i elektroniczne krańcówki - pozycjonowanie
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 29, 2021, 11:42:18 pm »
Masz pewnie odwrotnie krańcówki przekręcone i tutaj jest problem. Przekręć jedną w jedną stronę drugą w drugą i pewnie wrócą na odpowiednie tory krańcówki.

Inna opcja to silnik musi być zablokowany z jednej strony inaczej nie ma jak zliczać obrotów i własnie będzie się kręcił non stop.
*

Offline nelis

  • * 2
  • 0
Odp: Roller Shutter 2 i elektroniczne krańcówki - pozycjonowanie
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 30, 2021, 08:49:21 am »
bardzo Ci dziękuję za odpowiedź i podpowiedź
czyli skoro są odwrócone... to jedną krańcówką mam zrobić po kilka (kilkanaście?) obrotów w kierunku "-" a drugą w kierunku "+"? a jak nie zadziała, to wycofać z powrotem po czym zrobić znowu kilka/kilkanaście tym razem w przeciwnym kierunkach?
i jeśli silnik ruszy - to znaczy, że miałeś rację (?)
będę próbował... raz jeszcze dzięki...
R
*

Offline raffsa

  • * 20
  • 0
Odp: Roller Shutter 2 i elektroniczne krańcówki - pozycjonowanie
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 19, 2021, 12:27:45 pm »
prześlij zdjęcie mocowania silnika bo coś mi się kojarzy że pierścień hexa musi się obracać on zlicza obroty.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2021, 12:31:03 pm wysłana przez raffsa »