Zasilanie Danfosów z sieci 220V

  • 8 Odpowiedzi
  • 4797 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline TolekBanan

  • * 23
  • 1
  • Nazwa i wersja ID: HC2 4.061
Zasilanie Danfosów z sieci 220V
« dnia: Kwiecień 15, 2015, 09:46:02 am »
Cześć
Mam 11 danfosów w których ostatnio wymieniam bardzo często baterie - kiedyś komplet baterii wystarczał mi na rok przy wersji v3.
Odpytywanie mam ustawione na 900 jednak baterie padają jak muchy.
Do każdego grzejnika mam poprowadzony kabelek linkę  2x0,75 - czy ktoś podpowie jaki zasilacz zastosować dla 11 danfosów i jak się do tego zabrać, żeby nie zepsuć urządzeń.

A.S.
*

Offline Lesław

  • ** 40
  • 1
  • Nazwa i wersja ID: HC2 4.550
Odp: Zasilanie Danfosów z sieci 220V
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 15, 2015, 03:14:55 pm »
To chyba kiepski pomysł.
Wystaw danfossy na aukcję.
Zamiast nich kup siłowniki 230V NC i dla każdego pomieszczenia daj switcha. Albo jednego switcha 2x1,5 na dwa pomieszczenia jeśli kable schodzą się w jakiejś rozdzielni.
Plusów tego rozwiązania jest więcej niż tylko brak baterii :-)
*

Offline richo

  • Moderator Globalny
  • ***** 146
  • 6
  • Nazwa i wersja ID: Indigo 6/HC 4.037
Odp: Zasilanie Danfosów z sieci 220V
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 15, 2015, 04:03:05 pm »
To chyba kiepski pomysł.
Wystaw danfossy na aukcję.
Zamiast nich kup siłowniki 230V NC i dla każdego pomieszczenia daj switcha. Albo jednego switcha 2x1,5 na dwa pomieszczenia jeśli kable schodzą się w jakiejś rozdzielni.
Plusów tego rozwiązania jest więcej niż tylko brak baterii :-)

Akurat nie zgadzam się z Twoim pomysłem, też mam 11 Danfosów i 2 elektrozawory i mimo drobnych problemów z nimi przy HC nie zamieniłbym ich wszystkich na zawory. Każdy z nich może być ustawiony ręcznie i nawet gdy HC pójdzie do naprawy (min 2 tygodnie) to ogzrewanie ustawisz sobie ręcznie i będzie działać. Z elektrozaworami to już nie tak prosto...
Obecnie jak przeszedłem z HC na Indigo to jestem z nich BAAARDZO zadowolony. Po 4 m-cach pracy z baterii ubyło ZERO i nie zdażyło mi się żeby się powiesiły !

A co do zasilania to polecam 5V np z zasilacza USB i jakiś przetwornik napięcia 5 na 3 V - poczytaj sobie na Forum w dziale o zasilaniu ESP8266.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 15, 2015, 04:05:01 pm wysłana przez richo »
richo
*

Offline Lesław

  • ** 40
  • 1
  • Nazwa i wersja ID: HC2 4.550
Odp: Zasilanie Danfosów z sieci 220V
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 15, 2015, 04:49:33 pm »
Ja też jestem zadowolony ze swoich danfossów. Nie mam z nimi żadnych problemów. Jeśli baterie wytrzymują jeden sezon grzewczy, to zupełnie mi wystarcza.
Pomysł z siłownikami jest dla tych, którzy z jakichkolwiek względów nie chcą mieć głowic na baterie.
Jeśli siłowniki podłączamy pod switcha, to warto dołożyć włącznik. Wówczas możemy sterować siłownikami dokładnie tak samo jak światłem - ręcznie i za pomocą HC2. Sprawdzone.

Przy okazji, doprowadzenie kabli do grzejników to rozwiązanie lekko kombinowane. Ma sens tylko w przypadku instalacji trójnikowej.
Idealnym rozwiązaniem jest instalacja rozdzielaczowa i siłowniki na listwie rozdzielacza.
*

Offline homelogic

  • **** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Zasilanie Danfosów z sieci 220V
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 15, 2015, 05:17:25 pm »
Ja też jestem zadowolony ze swoich danfossów. Nie mam z nimi żadnych problemów. Jeśli baterie wytrzymują jeden sezon grzewczy, to zupełnie mi wystarcza.

Prawie jak palenie nimi w piecu ;)

Przy okazji, doprowadzenie kabli do grzejników to rozwiązanie lekko kombinowane. Ma sens tylko w przypadku instalacji trójnikowej.
Idealnym rozwiązaniem jest instalacja rozdzielaczowa i siłowniki na listwie rozdzielacza.

100% racji. Tyle że to raczej w przypadku budowy lub większego remontu. Wtedy z kolei nie widzę żadnego powodu aby decydować się na systemy bezprzewodowe, no może poza budżetowym budowaniem systemu po jednym światełku.

Robiąc sterowanie bezprzewodowe głowicami przewodowymi najłatwiej podejść z zasilaniem od najbliższego gniazdka i nawiercić sobie puszkę pod moduł gdzieś blisko zaworu. Zazwyczaj gniazdko mamy nie dalej niż 2 metry. Puszkę można też przykryć zaślepką z wypustem kablowym i wtedy to nawet jakoś wygląda. Można też dać puszkę natynkową schowaną pod grzejnikiem a przewody ukryć w listwach. Wbrew pozorom nie jest to bolesna czy szczególnie skomplikowana operacja.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 15, 2015, 05:27:34 pm wysłana przez homelogic »
*

Offline TolekBanan

  • * 23
  • 1
  • Nazwa i wersja ID: HC2 4.061
Odp: Zasilanie Danfosów z sieci 220V
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 15, 2015, 05:25:43 pm »
Ja na etapie budowy poprowadziłem te przewody i mam je w rozdzielni tak że żadnego kucia nie będzie. Teraz tylko chcę je wykorzystać bo po zmianach wersji baterie juz na jeden sezon nie starczają więc chce je zasilić z sieci. Richo czy ten przetwornik zasili wszystkie 11 sztuk czy do każdego Danfosa oddzielnie trzeba poprowadzić ? Dzięki za wszystkie pomysły.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 15, 2015, 05:27:51 pm wysłana przez TolekBanan »
*

Offline richo

  • Moderator Globalny
  • ***** 146
  • 6
  • Nazwa i wersja ID: Indigo 6/HC 4.037
Odp: Zasilanie Danfosów z sieci 220V
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 15, 2015, 06:02:57 pm »
To dobre pytanie, zależy od potrzebnego natężenia i straty napięcia na kablach (to można zminimalizować podwyższając podane napięcie) Kłania się tu prawo Ohma albo praktyka - praktyki w tym wiele nie mam więc musiałbyś popytać prawdziwych elektroników  :-[
richo
*

Offline TolekBanan

  • * 23
  • 1
  • Nazwa i wersja ID: HC2 4.061
Odp: Zasilanie Danfosów z sieci 220V
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 15, 2015, 06:58:38 pm »
Na allegro znalazłm zasilacz do automatyki na wjsciu 3.3 V
"Mean Well RS-15-3.3 3,3 V /3A  9,9 W"
Chyba go zamówię i potestuję.
   
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 15, 2015, 09:19:31 pm wysłana przez TolekBanan »
*

Offline richo

  • Moderator Globalny
  • ***** 146
  • 6
  • Nazwa i wersja ID: Indigo 6/HC 4.037
Odp: Zasilanie Danfosów z sieci 220V
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 15, 2015, 08:20:24 pm »
Wygląda sensownie w Twoim przypadku gdy masz kable w jednym miejscu.
Daj znać jak zadziała.
richo