parkingSensor - pomocnik parkowania made in Poland :)

  • 65 Odpowiedzi
  • 23465 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Sierek

  • *** 102
  • 4
  • Nazwa i wersja ID: Vera Lite, Vera Plus, HA na HP620t
Odp: parkingSensor - pomocnik parkowania made in Poland :)
« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 17, 2015, 01:12:02 pm »
Dopisałem się :)
*

Offline homelogic

  • **** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: parkingSensor - pomocnik parkowania made in Poland :)
« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 19, 2015, 12:17:42 pm »
Ostatnio marecki_0luk1 wspomniał że odpowiedni czujnik do parkowania który współpracuje z modułem RGBW Fibaro kosztuje tysiaka. Plus moduł jakieś 200 zł. No to wyzwanie zostało rzucone. Taki nasz firmowy "rapid development" czy też "czy damy radę".

Hmmm. Chyba wolałbym sam czujnik w wyjściem 0-10 V. Sam moduł RGB od F jest dość tani, natomiast czujnik jest zaporowo drogi. Tutaj wyszła taka trochę hybryda - nie ma wyjścia z wartością, sygnał od razu leci na taśmę LED. Wyjście OC nie załatwia sprawy.

Pytanie do społeczności instalatorów i userów - czy wolicie hybrydę czujnika z modułem RGBW czy raczej tani czujnik z wyjściem 0-10V? Wstepnie rozmawiałem z Patrykiem na ten temat, złączka analogowa podraża produkt finalny o jakieś 50 zł.

Argumenty ZA:

- czujnik 0-10V można wykorzystać w dowolnym systemie ID, od F po KNX
- możemy budowac sceny w zalezności od różnych wskazań
- potencjalne wykorzystania:
-- czujnik poziomu szamba, basenu, oczka wodnego, rzeczki czy akwarium
-- czujnik otwarcia bramy suwanej
-- czujnik wypełnienia odkurzacza centralnego
-- fotokomórka (wejście na schody, korytarz itp)

*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
Odp: parkingSensor - pomocnik parkowania made in Poland :)
« Odpowiedź #32 dnia: Kwiecień 19, 2015, 12:22:13 pm »
Nie mam szamba ale odkurzacz już tak. ;-)
+50
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 19, 2015, 12:24:06 pm wysłana przez sztywniak »
*

Offline homelogic

  • **** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: parkingSensor - pomocnik parkowania made in Poland :)
« Odpowiedź #33 dnia: Kwiecień 19, 2015, 12:39:30 pm »
To
Nie mam szamba ale odkurzacz już tak. ;-)
+50

Argument specjalnie dla Rysia - czujnik grubości pokrywy śnieżnej.
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: parkingSensor - pomocnik parkowania made in Poland :)
« Odpowiedź #34 dnia: Kwiecień 19, 2015, 01:48:41 pm »
Dużo lepszym pomysłem jest czujnik 0-10V.
*

Offline marecki_0luk1

  • Administratorzy
  • ***** 430
  • 26
  • Nazwa i wersja ID: HC3 5.070.42 / HC2 4.600
Odp: parkingSensor - pomocnik parkowania made in Poland :)
« Odpowiedź #35 dnia: Kwiecień 19, 2015, 03:56:57 pm »
no jak tez wolałbym 0-10V jeśli byłby taki :)
*

Offline Patriko

  • **** 441
  • 21
  • Nazwa i wersja ID: Darin/BleBox.eu
Odp: parkingSensor - pomocnik parkowania made in Poland :)
« Odpowiedź #36 dnia: Kwiecień 19, 2015, 04:49:26 pm »
Hej!:)

Pozwólcie iż troszkę wyprostuję.

Parking Sensor jest to autonomiczny moduł z przeznaczeniem jako sensor parkowania i wskaźnikiem w postaci np. taśmy LED RGB / etc., nie wymagający do działania modułu F. RGBW ani podobnego. Taśmę LED dołącza się do moduły a moduł do zasilania. Dodatkowo ma on wyjście typu OC, a więc można go podłączyć do dowolnego systemu automatyki budynkowej, gdzie będzie się zachowywać jako sygnał 0 (auto jest) lub 1 - auta nie ma. Jednak nie jest to niezbędne do działania.

Zaletą jest m.in. to iż nie wymaga on konfiguracji, podłączenie jest proste i nie trzeba dokupywać dodatkowego modułu F. lub podobnego, aczkolwiek można go łatwo dołączyć do automatyki aby np. wyzwolić przewietrzanie garażu czy też alarm gdy samochód znika "sam z siebie".

Wadą natomiast to, że zgodnie z przeznaczeniem jest czujnikiem parkowania i nie nadaje się jako czujnik poziomu szamba, pokrywy śnieżnej, odkurzacza, etc.

Homelogic zasugerował aby zrobić też wersję która ma wyjście 0 - 10 V i jest uniwersalna, a więc - nie posiada wyjść na LED'y i działa tylko jako czujnik odległości, podpinany np. do RGBW F. lub innego modułu wejść analogowych i pozwala np. zmierzyć poziom ścieków czy być użyty jako czujnik parkowania (chociaż kosztowo - zakładamy że ze stabilnym wyjściem 0-10 V będzie droższy), wydaje się to mało opłacalne, gdyż potrzeba jeszcze moduł RGBW lub podobny.

To co raczej opracujemy nie będzie bezpośrednią alternatywą dla parkingSensor'a lecz zupełnie innym produktem i raczej w jednej wersji nie da się zrealizować wszystkich wariantów. Np. jeśli okaże się iż jest realne zapotrzebowanie to zrobimy sondę montowaną w szambach, w postaci np. kulki, mierzącej poziom ścieków i przekazującą tą informację do systemu w postaci 0 - 10 V (0 - 100%).

A co do wykrywania ruchu, to niedługo też coś fajnego pokażemy :) Rozwiązujące problem "nieruchomego czytelnika" i podobne ;)

Pozdrawiam,
Patryk

*

Offline TolekBanan

  • * 23
  • 1
  • Nazwa i wersja ID: HC2 4.061
Odp: parkingSensor - pomocnik parkowania made in Poland :)
« Odpowiedź #37 dnia: Kwiecień 19, 2015, 06:48:47 pm »
Na "nieruchomego czytelnika" już się zapisuję ;)
*

Offline andre

  • Moderator Globalny
  • ***** 258
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: HA(AIS)+HC2 4.570,GRENTON1.0+LK v2.0+BLE+RPi...
Odp: parkingSensor - pomocnik parkowania made in Poland :)
« Odpowiedź #38 dnia: Kwiecień 19, 2015, 08:21:25 pm »
Ciekawe co z "ruchomym"kotem?
*

Offline homelogic

  • **** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: parkingSensor - pomocnik parkowania made in Poland :)
« Odpowiedź #39 dnia: Kwiecień 19, 2015, 08:28:10 pm »
Zaletą jest m.in. to iż nie wymaga on konfiguracji, podłączenie jest proste i nie trzeba dokupywać dodatkowego modułu F. lub podobnego, aczkolwiek można go łatwo dołączyć do automatyki aby np. wyzwolić przewietrzanie garażu czy też alarm gdy samochód znika "sam z siebie".

Takie coś już jest:
http://mrjoy.pl/do/item/DROGSWIATLA/Drogowe-swiatla-Parkowania

Można nawet znaleźć wersję z konfiguracją odległości:
http://striker1.com/store/24-garageparkingsensor.html

Jest też wersja analogowa:
https://www.digikey.com/techxchange/servlet/JiveServlet/showImage/2-3281-1090/Ball.JPG

Albo analogowo-cyfrowo-laserowa na dwa samochody:
http://www.ebay.com/itm/Automatic-Garage-Dual-Laser-Parking-System-Motion-Sensor-Two-Car-Guide-Helper-/191544420669

Problem znikających samochodów zazwyczaj obsługuje czujka ruchu lub kontaktron na bramie wjazdowej. Dodam jeszcze tylko że nie udało mi się jeszcze czujnika parkowania sprzedać - parę razy proponowałem i wszyscy mieli już czujniki w zderzakach.

Homelogic zasugerował aby zrobić też wersję która ma wyjście 0 - 10 V i jest uniwersalna, a więc - nie posiada wyjść na LED'y i działa tylko jako czujnik odległości, podpinany np. do RGBW F. lub innego modułu wejść analogowych i pozwala np. zmierzyć poziom ścieków czy być użyty jako czujnik parkowania (chociaż kosztowo - zakładamy że ze stabilnym wyjściem 0-10 V będzie droższy), wydaje się to mało opłacalne, gdyż potrzeba jeszcze moduł RGBW lub podobny.

Świat ID nie kończy się na F (często gęsto dostajemy analogi w standardzie). Zresztą nawet w F wystarczy UBS. Koszta znikome, a podstawą jest uzyskanie zmiennej w systemie. Światełka są bajerem opcjonalnym, teoretycznie możemy sobie w F zdefiniować na którym centymetrze mignie główne światło w garażu - efekt ten sam.
Co do kosztów, przykładowe ceny czujników:
- KNX, ponad 2000 zł: http://www.ide-automatyka.pl/product/Czujnik-poziomu-plynow-i-odleglosci-z-wyswietlaczem-LCD-KNX-SO250/?id=52
- 0-10V, przemysłowy, prawie 1300 netto: http://eczujniki.pl/czujnik-ultradzwiekowy-ru18-du160-vk1.html
- 0-10V, Najtańsze jakie do tej pory znalazłem ale za oceanem (150 USD): http://www.maxbotix.com/Ultrasonic_Sensors/MB7589.htm

Jak widac margines kosztów jest spory.
*

Offline Patriko

  • **** 441
  • 21
  • Nazwa i wersja ID: Darin/BleBox.eu
Odp: parkingSensor - pomocnik parkowania made in Poland :)
« Odpowiedź #40 dnia: Kwiecień 19, 2015, 08:41:55 pm »
Homelogic, najbardziej podoba mi się ta piłeczka. Ale nie zrobisz na tych które przesłałeś efektu świecącej ściany. Chociaż ja jestem niereformowalnym gadżeciarzem a nie sprzedawcą więc może to jest wystarczające.

Myślę że na koniec maja / czerwca wyrobimy się też z czujnikiem 0 - 10V. Na razie będą kolejno: ProximitySwitch, wLightBox (kontroler RGBW / PWM 4 kanały na Wifi), wSwitchBox (moduł przekaźnika na WiFi), wSwitchBox poczwórny. A zaraz potem możemy dodać czujnik ultradźwiękowy powszechnego stosowania ;)

*

Offline homelogic

  • **** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: parkingSensor - pomocnik parkowania made in Poland :)
« Odpowiedź #41 dnia: Kwiecień 19, 2015, 09:23:40 pm »
No piłeczka to szczyt niezawodności, załatwić ją może tylko silne trzęsienie ziemi ;)

Maj czerwiec, macie tam niezłe tempo ;)
Wstępnie mam 3 osoby na testowanie czujnika szamba. Maja prawdziwe szamba, więc będą prawdziwe testy. Ze trzy miesiące minimum prototypy powinny siedzieć bezawaryjnie w gównie, a najlepiej przez całą zimę. Dopiero potem bym myślał o ew. wejściu na rynek.

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 19, 2015, 09:25:57 pm wysłana przez homelogic »
*

Offline Patriko

  • **** 441
  • 21
  • Nazwa i wersja ID: Darin/BleBox.eu
Odp: parkingSensor - pomocnik parkowania made in Poland :)
« Odpowiedź #42 dnia: Kwiecień 24, 2015, 05:56:46 pm »
Prawie gotowe :) po weekendzie wysyłamy!




Patriko
*

Offline marecki_0luk1

  • Administratorzy
  • ***** 430
  • 26
  • Nazwa i wersja ID: HC3 5.070.42 / HC2 4.600
Odp: parkingSensor - pomocnik parkowania made in Poland :)
« Odpowiedź #43 dnia: Kwiecień 24, 2015, 10:32:19 pm »
Prawie gotowe :) po weekendzie wysyłamy!

Patriko

Rozumiem, że w poniedziałek mogę wpadać po swoje :) Wyślesz wcześniej jakąś instrukcję ? :)
*

Offline Patriko

  • **** 441
  • 21
  • Nazwa i wersja ID: Darin/BleBox.eu
Odp: parkingSensor - pomocnik parkowania made in Poland :)
« Odpowiedź #44 dnia: Kwiecień 25, 2015, 08:11:39 am »
Jasne, zapraszam, tylko będę dopiero wieczorem.
Btw., będziesz pierwszym forumowym świadkiem dwóch nowych urządzeń które pojawią się zaraz po parkingSensorze.

Instrukcja... Jeszcze się za nią nie zabraliśmy :( jak zwykle papiery na ostatnią chwilę. Ale coś wymyślimy:)