1 wire schemat

  • 9 Odpowiedzi
  • 17191 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Kigamo

  • * 5
  • 0
1 wire schemat
« dnia: Luty 20, 2019, 04:13:08 pm »
Witam,

To mój pierwszy wątek na forum, dlatego chciałbym się przywitać :)

W domu zamierzam umieścić czujniki temperatury w ramkach od włączników światła oraz w podłodze. Nie mam jak tego przetestować, a kable zostana zatynkowane, więc mam w związku z tym kilka pytań.

Wszystko na kablu UTP 5e.

1. Czy sposób w jaki połączę czujniki jest poprawny? Długość odnóg (czerwone) to max 150 cm. Odległość między czujnikami czarnymi to około 6 m (nie zawsze).

2. Czy długość przewodu podawana w instrukcji to takie max (50m)? U mnie wyjdzie około 60 metrów. Czy muszę to rozbijać na dwa moduły?



Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
*

Offline andre

  • Moderator Globalny
  • ***** 258
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: HA(AIS)+HC2 4.570,GRENTON1.0+LK v2.0+BLE+RPi...
Odp: 1 wire schemat
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 20, 2019, 06:35:49 pm »
Jeden moduł analog in/out obsługuje do 16 czujników 1-wire w systemie dwuprzewodowym (GND razem z danymi),sugerowana odległość od najdalej położonego czujnika w 1-wire to  ok.30 m co nie oznacza, że przy 50 m nie będzie działało bo to zależy również od wydajności prądowej zasilacza a dla pewności proponuję  lutowane połączenia. I sprawdź przed zatynkowaniem i po zatynkowaniu. Mam tak schowane 18 czujników i działają od 2 lat.

*

Offline Kigamo

  • * 5
  • 0
Odp: 1 wire schemat
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 20, 2019, 07:56:47 pm »
Mam zamiar łączyć przewody w puszkach. Będę je lutował.

Czyli dając zasilacz 24v i 1wire z 14 czujnikami, gdzie najdalszy będzie na około 60 m od modułu będzie wszystko działać?

Chciałbym uniknąć sytuacji takiej ze w dwóch pokojach ostatnich nie będę mógł odczytać temp...

W jakiej odległości masz ostatni czujnik?
*

Offline andre

  • Moderator Globalny
  • ***** 258
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: HA(AIS)+HC2 4.570,GRENTON1.0+LK v2.0+BLE+RPi...
Odp: 1 wire schemat
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 21, 2019, 10:08:42 am »
U siebie zastosowałem 3 linie po 6 czujników na każdą przy czym żadna nie przekracza 30 m i są jednakowe co do długości co jest ważne w 1wire. Napięcie zasilacza nie ma większego znaczenia bo jak wiadomo stan wysoki w 1wire to najczęściej napięcie zawarte pomiędzy 3,3 a 5 V tu chodzi o wydajność prądową i szkodliwe pojemności pojawiające się wraz z wydłużaniem magistrali zwłaszcza w prostych konstrukcjach jak jest ona bezpośrednio połączona z wyjściem procesora, choć są linie np. w silosach o długości nawet 600 m i działają przez lata ale mają stosowane  elektroniczne interfejsy na bazie DSB2480B lub inne konwertery jako przełączniki elektroniczne na czas pomiaru i są najczęściej 3 przewodowe.
Moduły analog in/out Grentona są pod tym względem dobrze dopracowane i nie sprawiały mi do tej pory żadnych problemów aczkolwiek nie wykorzystujęw pełni ich wielu ciekawych funkcjonalności.
*

Offline Kigamo

  • * 5
  • 0
Odp: 1 wire schemat
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 21, 2019, 07:58:30 pm »
Czyli masz coś takiego?

*

Offline andre

  • Moderator Globalny
  • ***** 258
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: HA(AIS)+HC2 4.570,GRENTON1.0+LK v2.0+BLE+RPi...
Odp: 1 wire schemat
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 22, 2019, 10:55:09 am »
Nie wdając się w szczegóły z grubsza tak.
*

Offline Kigamo

  • * 5
  • 0
Odp: 1 wire schemat
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 22, 2019, 11:47:46 am »
To upraszcza sprawę :)

Gdzieś czytałem, że ułożenie w gwiazdę przy 1wire jest niezalecane i dlatego kombinowałem zrobić wszystko jako "jedną prostą linię".

Ale jak u Ciebie to działa i nie ma z tym problemów :)
*

Offline Kigamo

  • * 5
  • 0
Odp: 1 wire schemat
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 23, 2019, 08:29:57 pm »
Witam,

Dzisiaj na budowie rozłożyłem przewody do czujników. Jeszcze mam trochę czasu przed tynkowaniem.

Czy byłbyś wstanie stwierdzić czy takie ułożenie czujników nie będzie powodowało problemów z Grentonem w przyszłości? Będę mógł spać spokojnie :)

*

Offline Rybczyk

  • * 21
  • 0
Odp: 1 wire schemat
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 23, 2019, 10:08:13 pm »
Na Budmie z tego co kojarzę mówili, że najnowszy Analog będzie miał 2 sterowniki 1-wire na pokładzie, więc dopytaj ich, bo może będziesz mógł podzielić spokojnie ten schemat na pół, a to zawsze jeszcze większa stabilność i pewność działania. Linia na pewno jest stabilniejsza i pewniejsza dla 1-wire niż gwiazda.
*

Offline Marcin Brożek

  • * 3
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: Marcin Brożek
Odp: 1 wire schemat
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 08, 2020, 09:24:06 am »
Grenton zaleca podłączanie czujników onewire w szeregu. Miałem odgałęzienia i niestety nie pracowało to stabilnie, odkąd czujniki przelutowaliśmy w szereg wszystko działa pięknie. Jeśli masz kable puszczone w gwiazdę np. skrętkę    wykorzystaj dodatkowe pary na powrót i w ten sposób możesz z gwiazdy przejść na szereg …  tylko uwaga: długość magistrali rośnie x2   - bo są powroty …   trzeba to uwzględniać.

szczegóły okablowania Grenton,   w tym 1wire
https://www.youtube.com/watch?v=q0IIerIuNlY&t=1117s