Czujniki temperatury 1-wire

  • 3 Odpowiedzi
  • 6517 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Czujniki temperatury 1-wire
« dnia: Luty 23, 2018, 03:47:13 pm »
Zastanawiam się aktualnie nad sterowaniem podłogowym z poziomu Grentona... Utknąłem nieco na czujnikach temperatury 1-wire. Podczas przeglądania odpowiedniej dokumentacji zauważyłem tylko dwa "piny" 1-wire w module Analog In/Out podczas, gdy czujniki np. Dallas DS18B20 mają je trzy. Jak w takim razie należy je podłączyć? Czy powinno się to zrealizować tak jak w dokumentacji do wspomnianego modułu czyli łącząc zarówno pin VDD jak i GND czujnika Dallas ze złączem GND modułu analogowego Grenton?

Drugie pytanie które mnie nurtuje dotyczy samej magistrali. Czy dopuszczalne jest podłączenie czujników z odgałęzieniem / odczepem? Jeśli tak to jaka jest maksymalna dopuszczalna długość takiego odgałęzienia? A może żadne z połączeniem pokazanych w załącznikach nie jest poprawne?

Z góry dziękuję za pomoc. W załącznikach odpowiedni fragment dokumentacji oraz dwa schematy połączeń.
*

Offline funio

  • * 2
  • 1
Odp: Czujniki temperatury 1-wire
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 24, 2018, 09:53:02 pm »
Czujnik 1-wire działa tak jak piszesz  łącząc zarówno pin VDD jak i GND czujnika Dallas ze złączem GND modułu analogowego Grenton a zółty zazwyczaj przewod do 1W i wszystko działa, oczywiscie najpierw musisz uruchomic CLU Discovery.
Długość odczepu jak zrozumiałem na szkoleniu to chyba 15m ale nie jestem pewien :(
Ja mam podączony 5m i działa super, reszta tj9 odbiornikow jest zatopiona w podłodze i jeszcze nie podłączałem do systemu bo szafe z modułami trzymam w domu i się uczę a nie na budowie :)
Odp: Czujniki temperatury 1-wire
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 01, 2018, 05:31:58 pm »
@funio Dzięki za wskazówki :)

Ze swojej strony dorzucę tutaj link, który znalazłem. Jest tam kilka przydatnych informacji, które mogą się komuś przydać:
 http://vindicator.pl/sites/default/files/projekty/1wire.pdf
*

Offline MarekP

  • Moderator
  • ***** 58
  • 6
  • Nazwa i wersja ID: GRENTON
Odp: Czujniki temperatury 1-wire
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 15, 2018, 12:58:01 pm »
Dołączam 2 schematy, które powinny wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

Pozdrawiam,
Marek P.