Grenton.pl

  • 93 Odpowiedzi
  • 60733 Wyświetleń

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

*

Offline MarekP

  • Moderator
  • ***** 58
  • 6
  • Nazwa i wersja ID: GRENTON
Odp: Grenton.pl
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 12, 2016, 09:02:37 pm »
Na początku chciałbym serdecznie przywitać wszystkich userów forum. Nazywam się Marek Polit i jestem inżynierem systemowym spółki GRENTON – ponieważ zostaliśmy „wywołani do tablicy” to postaram się udzielać tutaj wsparcia w zakresie produktów i funkcjonalności systemu GRENTON.
Jeśli interesują Państwa konkretne informacje dotyczące naszego produktu proszę pytać, jestem do Państwa dyspozycji.

System kablowa mnie nie interesuje bo dom już stoi i remont był 2 lata temu. Jak zacznę znowu prac ściany to będę się musiał przeprowadzić do garażu :).
Czyli dalej Fibaro? Trochę mnie to mę czy.

Julexmoon, w naszej ofercie również znajdziesz moduły bezprzewdowe Z-wave. Na dzień dzisiejszy jest to: RELAY X2, ROLLER SHUTTER, DIMMER oraz DIGITAL IN.
 
To ja może od siebie
tak jak dużo osób szukam zamiennika dla f hc2

Co mnie interesuje
współpraca z modułam: ubs, relay, rgbw , motion, wall plug, ubs. Integracja z satelem (czujnki, uzbrajanie, wejścia, wyjścia), skryptowanie ale to jest chyba nieźle rozwinięte w graftonie oraz komunikacja (REST API, json) z innymi systemami

No i wsparcie na odpowiednim poziomie, ale nie trudno przebić w tym f

Czendler, żadne z urządzeń, które wymieniłeś nie jest naszej produkcji i trudno jest nam brać odpowiedzialność za ich prawidłowe działanie. Osobiście przetestowałem kilka z tych urządzeń i nasz system prawidłowo je obsługuje. Przetestujemy pozostałe urządzenia i w niedługim czasie postaram się opublikować tutaj listę kompatybilnych i sprawdzonych przez nas modułów, które nie są naszej produkcji.
Skryptowanie w systemie jest bardzo intuicyjne i posiada ogromne możliwości (np. graficzny edytor skryptów Script Builder, tekstowy edytor skryptów LUA, możliwość korzystania z wirtualnych obiektów, zmiennych lokalnych i globalnych).
Integracja z systemem alarmowym polegająca na uzbrojeniu systemu, czy w momencie jego rozbrojenia np. aktywowanie danej sceny jest oczywiście dostępna przez integrację wejść i wyjść (co nie wymaga dodatkowych modułów po stronie systemu alarmowego). W tym momencie opracowujemy funkcjonalność pełnej integracji z centralami serii Integra oraz otwarcie komunikacji również na inne standardy.


*

Offline czendler

  • ** 35
  • 2
Odp: Grenton.pl
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 12, 2016, 09:21:50 pm »
Witamy Marek
Dzięki za informacje, czekam na listę kompatybilnych modułów

No to jedziemy dalej:
  • Coś więcej BLE, centralka ma wbudowane czy telefon musi mieć BLE, rozumiem że jest to wykorzystywane do beaconów i lokalizacji użytkowników
  • Z maila andre "uruchomiliśmy moduły korzystając z protokoły komunikacji wifi/ethernet" czyli?
  • Zarządzanie systemem z API
  • Nie otrzymałem odpowiedzi, komunikacja (REST API, json) z innymi systemami czyli wysyłanie http POST, GET itd...
  • "oraz otwarcie komunikacji również na inne standardy." ...???


Dzięki za konkretne techniczne informacje, nie trzeba już nam już marketingu :)
« Ostatnia zmiana: Maj 13, 2016, 07:06:19 am wysłana przez czendler »
fibaro
*

Offline MarekP

  • Moderator
  • ***** 58
  • 6
  • Nazwa i wersja ID: GRENTON
Odp: Grenton.pl
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 13, 2016, 11:21:27 pm »
Ad. 1. Do obsługi funkcjonalności One Button oraz Beacon Zone bazujących na beaconach BLE, smartfon bądź tablet musi być wyposażony w Bluetooth 4.0 oraz system Android w wersji co najmniej 4.4. Aplikacja Home Manager zainstalowana na urządzeniu ustala swoją pozycję na podstawie sygnałów z beaconów (wysyłanych po bluetooth), a następnie komunikuje się z systemem za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Dodam jeszcze krótką charakterystykę funkcjonalności:
GRENTON ONE BUTTON – jeden przycisk, który zmienia swoją funkcję w zależności od lokalizacji użytkownika ze smartfonem np. ten sam przycisk jeśli będziemy w salonie to załączy oświetlenie w salonie, gdy znajdziemy się w garażu, to załączy oświetlenie w garażu, a jak podejdziemy pod bramę wjazdową to ten sam przycisk, który wcześniej sterował oświetleniem, teraz otworzy bramę. Dodatkowo przycisk One Button w urządzeniach z Androidem możemy wyciągnąć na pulpit jako widget  - nie ma więc potrzeby uruchamiać aplikacji, aby wysterować urządzeniami, z których najczęściej korzystamy i to tylko z wykorzystaniem jednego przycisku.
GRENTON BEACON ZONE – podobnie jak w przypadku One Button również korzystamy z beaconów BLE, ale w tym przypadku nie ma potrzeby wyciągać urządzenie i uruchamiać jakąkolwiek aplikację. Wystarczy, że znajdziemy się w zasięgu danego beacona i zostanie uruchomiona wcześniej zdefiniowana akcja. Czyli w praktyce: jeśli wejdziemy do garażu i mamy telefon w kieszeni, to automatycznie zostanie załączone oświetlenie i będzie świeciło się tak długo, jak długo będziemy znajdować się w zasięgu beacona. Jeśli podejdziemy pod furtkę, to zostanie ona otwarta i może być otwarta dopóki będziemy przy niej stali. Funkcjonalność można wykorzystać np. do realizacji „śledzenia dźwięku” – muzyka będzie grała w tym pomieszczeniu, w którym aktualnie będziemy się znajdować, czy np. do realizacji funkcjonalności „inteligentnej klatki schodowej”; jeśli lokator z bloku podejdzie np. do drzwi wejściowych to zostaną one otwarte i nie będzie musiał szukać klucza, karty czy wstukiwać kodu na domofonie.
 
Ad. 2. Moduły komunikujące się po WiFi, to nowe rozwiązanie, które w tym momencie jest na etapie prototypowania. Jesteśmy już po pierwszych testach i wypadają one bardzo pozytywnie. Moduły powinny pojawić się w ofercie w przyszłym roku, natomiast jeszcze w tym roku powinny być dostępne wersje produkcyjne dla beta-testerów.
 
Ad. 3 i 4. Komunikacja pomiędzy CLU, oprogramowaniem konfiguracyjnym Object Manager oraz aplikacją sterującą Home Manager jest szyfrowana i zabezpieczona 192-bitowem kluczem szyfrującym. W obecnej wersji firmwar’u CLU nie przewidzieliśmy możliwości wyłączenia szyfrowania czy dodania wyjątku (z oczywistych względów bezpieczeństwa) i niestety z tego powodu integracja na wskazanych warstwach jest jeszcze niemożliwa. Opracowujemy rozwiązanie, które umożliwi taki sposób komunikacji z systemem, jednak jest jeszcze zbyt wcześnie, abym mógł zdradzić szczegóły rozwiązania. Dodam tylko, że jest to dla nas jedna z priorytetowych kwestii.

Ad. 5. Komunikacja po Zwave, Bluetooth 4.0, 1-Wire, WiFi to właśnie otwieranie systemu na nowe standardy. System jest tak zaprojektowany, że nie widzimy ograniczeń w możliwości integracji z jakimkolwiek standardem komunikacji, który jest obecnie oraz może się pojawić w przyszłość. Rzeczywiście na dzisiaj nie jesteśmy i raczej nie chcemy być uniwersalnym hub'em zwave, ale z uwagi, że cały czas zgłaszają się do nas niezadowoleni klienci Fibaro posiadający ich moduły, to moduły te zostaną na pewno w pełni dodane do naszego systemu. Jak pisałem wcześniej prześlę w najbliższym czasie listę co już jest dodane, a co będzie w najbliższym czasie.
*

Offline homelogic

  • **** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Grenton.pl
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 13, 2016, 11:48:45 pm »
Panie Marku, bardzo dziękuję za rzetelną i szczerą odpowiedź. Grenton jest jednym z systemów którym gorąco kibicuję.
*

Offline andre

  • Moderator Globalny
  • ***** 258
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: HA(AIS)+HC2 4.570,GRENTON1.0+LK v2.0+BLE+RPi...
Odp: Grenton.pl
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 15, 2016, 08:40:13 pm »
Kontynując pytania do MarkaP:
1. Jaki typ topologii magistrali przewodowej należy przygotować pod Wasz system, jaka klasa przewodów i ilość żył w przewodach oraz max. odległości między CLU a najbardziej oddalonym modułem?
2. Jak odbywa się pomiar mediów: czy przez zliczanie impulsów z liczników, czy  przez dedykowany moduł i ew. jaki protokół(1wire?)?
3. Czy przewidujecie obsługę kamer IP (h264) i domofonów IP z aplikacji Home Manager i smartfony ?
*

Offline MarekP

  • Moderator
  • ***** 58
  • 6
  • Nazwa i wersja ID: GRENTON
Odp: Grenton.pl
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 18, 2016, 01:10:24 pm »
Poniżej odpowiedzi na pytania andre:

Kontynując pytania do MarkaP:
1. Jaki typ topologii magistrali przewodowej należy przygotować pod Wasz system, jaka klasa przewodów i ilość żył w przewodach oraz
W systemie możemy wyróżnić dwie magistrale komunikacyjne: lokalną (TFBus) oraz systemową (ETHERNET).
Magistrala lokalna służy do komunikacji pomiędzy modułem CLU i modułami wejścia/wyjścia (do jednego modułu CLU można podłączyć max. 48 modułów we/wy). Magistrala powinna być wykonana w topologii szeregowej przewodem co najmniej 4-żyłowym (2 żyły wykorzystujemy do zasilania, a 2 do komunikacji) o stałej impedancji falowej (np. UTP, FTP, E-BUS).
Czyli magistrala lokalna powinna być wykonana następująco:
CLU <-> MODUŁ 1 <-> MODUŁ 2 <->……<->MODUŁ 48
Każdy moduł CLU jest wyposażony w dwa złącza magistralne i od jednego modułu możemy poprowadzić dwie „gałęzie” magistralne:
MODUŁ 1 <-> MODUŁ 2 <-> CLU <-> MODUŁ 3 <-> MODUŁ 4
Należy jednak pamiętać, że łączna długość magistrali nie powinna przekroczyć 300m.

Magistrala systemowa wykorzystywana jest do komunikacji pomiędzy modułami CLU. Jeśli więc w systemie potrzebujemy więcej niż 48 modułów, to dokładamy kolejne moduły CLU i łączymy je ze sobą przez sieć LAN:
 CLU 1 <-> MODUŁ 1 <-> MODUŁ 2 <->……<->MODUŁ 48
<ETHM>
CLU 2 <-> MODUŁ 1 <-> MODUŁ 2 <->……<->MODUŁ 48
<ETHM>
CLU 3 <-> MODUŁ 1 <-> MODUŁ 2 <->……<->MODUŁ 48
Itp.
Moduły CLU możemy łączyć ze sobą bezpośrednio (od jednego modułu do drugiego) – każdy moduł CLU posiada wbudowany 2-portowy Switch lub z wykorzystaniem zewnętrznego switcha.


2. Jak odbywa się pomiar mediów: czy przez zliczanie impulsów z liczników, czy  przez dedykowany moduł i ew. jaki protokół(1wire?)?
Funkcjonalność wirtualnego pomiaru mediów nie wymaga żadnego dodatkowego modułu i jest realizowane w oparciu o informacje rejestrowane przez system. W trakcie konfiguracji użytkownik definiuje moc obciążenia podłączonego do wyjścia, a system gromadzi informację przez jaki okres czasu dane wyjście było załączone i jaką wartością (np. dla wyjść ściemnianych). Następnie wartości te są przeliczane z uwzględnieniem mocy obciążenia i przedstawia nam w postaci zużytej energii.
Oprócz rejestrowania zużycia energii przez wyjścia mamy również możliwość rejestrowania sygnału z wejść np. w postaci pojawiających się impulsów: definiujemy wartość dla danego impulsu (np. w kWh lub m3 itp.), a system zlicza impulsy i kalkuluje zużycie w oparciu o podany przelicznik. Dzięki temu możemy do systemu podłączyć dowolny licznik energii z wyjściem impulsowym.
Sygnały z wejść mogą być również rejestrowane jako statystyka załączenia, dzięki czemu możemy gromadzić informację np. jak długo i kiedy dane okno było otwarte itp.
Funkcjonalność ta będzie już dostępna przy następnej publikacji wersji firmware.

3. Czy przewidujecie obsługę kamer IP (h264) i domofonów IP z aplikacji Home Manager i smartfony ?
Obecnie w ramach aplikacji Home Manager mamy możliwość podglądu obrazu z kamer IP. Podgląd realizowany jest przez wyświetlenie obrazu przesłanego strumieniem RTSP – przy konfiguracji wystarczy wstawić link RTSP do kamery. Oczywiście strumień RTSP możemy wyświetlić z dowolnego źródła w tym np. rejestratora czy wideodomofonu.
« Ostatnia zmiana: Maj 18, 2016, 01:22:53 pm wysłana przez MarekP »
*

Offline andre

  • Moderator Globalny
  • ***** 258
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: HA(AIS)+HC2 4.570,GRENTON1.0+LK v2.0+BLE+RPi...
Odp: Grenton.pl
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 20, 2016, 12:59:04 pm »
Bardzo dziękuję  za szczegółowe odpowiedzi i mam nadzieję, że pomogą wielu z nas do bliższego zainteresowania się Waszym produktem.
Czekamy teraz na  listę urządzeń z-wave współpracujących bezproblemowo z Grentonem oraz na wszelkie inne newsy dotyczące rozwoju
produktu bądź jego nowych funkcjonalności.
*

Offline zen

  • *** 171
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: Home Assistant
Odp: Grenton.pl
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 20, 2016, 02:27:39 pm »
W takim razie wywołam sztywniaka do tablicy. Skoro przedstawiciel auorów potwierdza, żesystem jest zamknięty, to jak udało się zintegrować smartwatcha ;)

Do co pomiaru poboru prądu, to metoda oparta na mnożeniu czasu aktywności i mocy urządzenia jest ewentualnie zgrubnym szacowaniem. Mierzyliście może jak bardzo pomiary różnią się od reczywistego (praktycznego) poboru?
*

Offline andre

  • Moderator Globalny
  • ***** 258
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: HA(AIS)+HC2 4.570,GRENTON1.0+LK v2.0+BLE+RPi...
Odp: Grenton.pl
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 20, 2016, 03:38:28 pm »
Co do pomiaru prądu i inych mediów to sprawa jest złożona (lub prosta) w zależności od oczekiwań. Od 4 lat  mierzę zużycie impulsowo z podliczników: wodę,gaz,prąd i średnioroczny błąd pomiaru wynosi 0,5 kWh lub 0,2 m3(zależny m.in. od jakości i długości LAN). W Grentonie MarekP napisał, że jest możliwość zliczania impulsów i podstawiania wartości do pomiarów lub wirtualny pomiar poprzez zdefiniowanie  poboru (np. lodówka gdzie nie ma potrzeby ciągłego pomiaru a zużycie energii jest w miarę stałe ) i w tym sensie system jest otwarty. Zamknięty jest soft CLU ze zrozumiałych względów.
*

Offline czendler

  • ** 35
  • 2
Odp: Grenton.pl
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 20, 2016, 04:11:58 pm »
Co do otwartości to wydaje mi się że chodzi o jakieś REST API do sterowania urządzeniami podłączonymi pod CLU
Jest to ta sama kwestia o którą pytałem wcześniej:
Cytuj
3. Zarządzanie systemem z API
chyba moje pytanie nie zostało zrozumiane, bo jak udało by się zintegrować smartwatcha? No chyba że udało się to osiągnąć przez Visual Builder.

Pytanie brzmi: Czy jest jakiś sposób starowania urządzeniami grenton wysyłając http requesty do CLU?
i  drugie: czy CLU potrafi wysyłać http reqesty do innych urządzeń w sieci LAN?
fibaro
*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
Odp: Grenton.pl
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 21, 2016, 08:50:14 pm »
tak, integracja ze smartwatchem była przez visual buildera.
Nie wiem jak na tę chwilę ale wtedy na targach nie było REST API w Grentonie
*

Offline MarekP

  • Moderator
  • ***** 58
  • 6
  • Nazwa i wersja ID: GRENTON
Odp: Grenton.pl
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 23, 2016, 09:12:27 pm »
Zen zgadza się – funkcjonalność „wirtualnego pomiaru mediów” polega na szacowaniu, ale dokładnie tak jak napisał ANDRE, jeśli zależy nam na precyzyjnym pomiarze, to możemy zliczać impulsy.

Czendler tak jak napisałem we wcześniejszej odpowiedzi (post z 13.05, ad. 3 i 4), na chwilę obecną jeszcze nie ma możliwości integracji z wykorzystaniem REST API.
*

Offline Bartek

  • * 11
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: aktualnie bawię się HCLite, a przymierzam do Grentona
Odp: Grenton.pl
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 25, 2016, 12:24:01 am »
Czy już coś wiadomo na temat terminów udostępnienia REST API i integracji z Satelem oraz w jakim zakresie będzie ona dostępna? Czy w CLU nabytych przed udostępnieniem tych funkcjonalności będzie można bez problemów upgradować firmware aby uzyskać w/w funkcje?
Odp: Grenton.pl
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 26, 2016, 10:26:16 am »
Magistrala powinna być wykonana w topologii szeregowej przewodem co najmniej 4-żyłowym (2 żyły wykorzystujemy do zasilania, a 2 do komunikacji) o stałej impedancji falowej (np. UTP, FTP, E-BUS).
Czyli magistrala lokalna powinna być wykonana następująco:
CLU <-> MODUŁ 1 <-> MODUŁ 2 <->……<->MODUŁ 48
Każdy moduł CLU jest wyposażony w dwa złącza magistralne i od jednego modułu możemy poprowadzić dwie „gałęzie” magistralne:
MODUŁ 1 <-> MODUŁ 2 <-> CLU <-> MODUŁ 3 <-> MODUŁ 4
Należy jednak pamiętać, że łączna długość magistrali nie powinna przekroczyć 300m.

Panie Marku, ograniczona gwiazda także działa. :)

Co do samego systemu, działa stabilnie. Od roku nie zwiesił się, nie zadziałał niezgodnie ze skryptami. Co najwyżej OM był nie w tej wersji co trzeba lub definicje interfejsów deweloperzy podmienili na błędne. :)
Bardzo fajną sprawą są panele dotykowe, których nie uświadczy się w systemie F, a które są idealnym rozwiązaniem, mimo kilku drobnych problemów.

Przyłączę się natomiast do zapytnania czendlera, czemu nie ma requestów wychodzących? To akurat nie ma wpływu na bezpieczeństwo, a pozwoliłoby sterować wieloma urządzeniami z webowym API.
*

Offline MarekP

  • Moderator
  • ***** 58
  • 6
  • Nazwa i wersja ID: GRENTON
Odp: Grenton.pl
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 26, 2016, 10:25:27 pm »
Nie lubimy pisać o rzeczach których jeszcze nie ma, a nad którymi pracujemy. Ale mogę zapewnić, że RAST API i pełna integracja z Satelem będą dostępne wkrótce. Pojawią się też kolejne moduły, kolejne standardy transmisji. Ciężko pracujemy