Grenton - szczegóły techniczne

 • 18 Odpowiedzi
 • 1090 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline T

 • * 16
 • 1
  • Zobacz profil
 • Nazwa i wersja ID: T
Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 27, 2017, 01:31:01 pm »
Dzięki janosick za dobre słowo :)

Brak obsługi zmiennych przez pamięć nieulotną - brak zasilania i user traci własne ustawienia systemu (nie piszę o termostatach)...

Zastanawiałem się jak rozwiązać ten problem i da się. Za pomocą biblioteki "io" w Lua można stworzyć plik lua i wczytać go na event on Init. Do tego pliku można zapisywać aktualny stan systemu. Jest jednak jedno bardzo duże "ale". Takie zapisywanie na pamięci flash CLU prawdopodobnie bardzo szybko ją wykończy. Ja bym to zrobił za pomocą zewnętrznego komputera. Oczywiście to wada / zaleta Grentona, że wszystko się da, tylko trzeba pisać kodzik.

Ciekawe jak wygląda sterowanie jasnością świateł dla dimmerów?
Jasność dla Dimmera przybiera wartość w zakresie od 0 do 1 z rozdziałką 0.01.
RGB przybiera wartości 0-255 jako liczby całkowite, może konwertowane na hex? - nie wiem, jak pisałem nie jestem tak biegły w programistycznych sprawach.
Myślę, że najlepiej możesz sprawdzać działanie korzystając z zakładki Sterowanie każdego obiektu w OM

Jestem ciekaw czy sterowanie jest płynne czy nie? Bo wysłanie i odbiór komunikatu dla moich skryptów to ok 100ms. I teraz jak przesuwasz suwak, to czy wysyła pozycję startową i końcową i robi płynne przejście czy "skacze", bo wysyła co chwilę pozycję palca na suwaku z opóźnieniem?

T napisał na blogu:
Cytuj
Nie jestem pewien jak często zwracany jest stan termometrów....

Z obserwacji termometry z paneli raportują live (green) natomiast 1wire (yellow/blue) minimalnie co 1 min + zmiana stanu?!


Dzięki. U mnie w pokoju temperatura się prawie nie zmienia i ciężko cokolwiek zaobserwować.

Przy okazji odkryłem, że Lua w Grentonie nie jest aż tak mocno okrojona jak mi się wydawało z początku. Oczywiście nie ma biblioteki "socket"  :'(.
Ale są inne takie jak: table, math, debug. Domyślnie nie są załadowane, trzeba je wczytać przez require.

*

Offline andre

 • Moderator Globalny
 • ***** 187
 • 0
  • Zobacz profil
 • Nazwa i wersja ID: HC2 4.153,GRENTON, 4 x LK v2.0+OpenWRT+BLE+RPi...
Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 27, 2017, 02:35:16 pm »
@T napisał:
Cytuj
Jestem ciekaw czy sterowanie jest płynne czy nie?
Znów odpowiem subiektywnie z moich doświadczeń.
Dimmery zastosowane do ściemniania żarówek LED spisują się kiepsko. Testowałem żarówki markowe i marketowe w sumie ok. 20 rodzajów bez większej różnicy skala raczej logarytmiczna niż liniowa, wkurzające migotanie zależne od pobieranej mocy (grupy żarówek dają się lepiej dimmować niż pojedyncze) zdarzają się samoistne rozbłyski od zakłóceń sieci (PWM) np. przy włączaniu jakiegoś urządzenia. O wiele lepiej wygląda to przy RGB - duża stabilność ale również zbyt duża czułość sensoryczna, cieżko operować precyzyjnie paluchem. Jak pisał słusznie @janosick przydałaby się obsługa pojedynczego kanału. Rozwiązaniem w jednym i drugim przypadku jest napisanie wielu scen z ustalonymi wartościami i parametrami i ich wyzwalanie choć przy dimmerach 230V nie zapobiegnie to  migotaniu. Z tego powodu w kinkietach zmieniłem żarówki LED na "LED-biedronkowe-hue" po 17 zł ale żeby tym dimmować potrzebuję rest-a albo pilot w łapę a to nie ma nic wspólnego z automatyką.
*

Offline janosick

 • ** 26
 • 0
  • Zobacz profil
Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 27, 2017, 11:23:52 pm »

Wiele racji w Twojej wypowiedzi ale konieczność oskryptowania to chyba plus tego systemu?


Jasne, to bardzo duży plus że można wszystko oskryptować ale nie uważasz że wiele rzeczy oczywistych w Grentonie nie jest proste? Właśnie np. rozdzielenie kanałów RGB bez konieczności pisania skryptów...

@T
Czy wedle Twojego rozeznania można wyedytować jakiś plik z konfiguracją adresacji IP CLU? Problem jest taki, że w CLU nie można ustawić swojego adresu bramy tylko domyślnie przyjmuje że brama to x.x.x.1 , a jak zapewne wiesz nie zawsze jest tak ;) To następna łyżeczka dziegciu ...
*

Offline T

 • * 16
 • 1
  • Zobacz profil
 • Nazwa i wersja ID: T
Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 29, 2017, 02:29:32 pm »
   
@T
Czy wedle Twojego rozeznania można wyedytować jakiś plik z konfiguracją adresacji IP CLU? Problem jest taki, że w CLU nie można ustawić swojego adresu bramy tylko domyślnie przyjmuje że brama to x.x.x.1 , a jak zapewne wiesz nie zawsze jest tak ;) To następna łyżeczka dziegciu ...

"łyżeczka dzigciu" - śmiechłem srogo  ;D

Jeśli chodzi to CLU to o za pierwszym razem ono używa DHCP, ale i wtedy prawdopodobnie dostanie bramę. Ale OM wymusza przypisanie stałego adresu IP. Nie ma miejsca na wpisanie maski i bramy, nawet jak da się to zmienić w plikach konfiguracyjnych to każda zmiana na CLU z OM nadpisuje (chyba) wszystkie pliki. Boje się, że to by była dłubanina straszna (ręcznie lub skryptem nadpisywać konfigurację po każdej zmianie na clu)