Grenton - szczegóły techniczne

  • 28 Odpowiedzi
  • 18431 Wyświetleń

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

*

Offline T

  • ** 27
  • 2
  • Nazwa i wersja ID: T
Grenton - szczegóły techniczne
« dnia: Listopad 20, 2017, 12:24:25 am »
Cześć,

Dlaczego to robię?

Bardzo długo szukałem informacji na temat Grentona w internecie. Najwięcej znalazłem na tym forum, ale to i tak mało. Jakiś czas temu kupiłem sobie kilka modułów do testów. I chciałbym się z Wami podzielić wrażeniami. Nie mam zbyt wiele wolnego czasu, więc starałem się żeby te notatki były w miarę krótkie i merytoryczne. Powstają one, gdy próbuję zrozumieć jak działa Grenton.

Dla kogo to robię?

Jeśli interesujesz się automatyką, bezpieczeństwem i programowaniem, to myślę że cześć informacji może Cię zainteresować.

Jaki jest mój cel?

W ciągu następnego roku planuję skończyć instalację automatyki w moim domu. Nie jestem instalatorem. Nie mam uprawnień do 1kV. Z instalacją pomaga mi elektryk. Znam się trochę na programowaniu i elektronice, ale daleko mi do eksperta. Chciałem podzielić się z Wami, tym co udało mi się zrozumieć.

Jaki jest wynik moich prac?

Na tę chwilę napisałem cztery posty, w których staram się znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

http://domktorymysli.pl/2017/08/grenton-pierwsze-wrazenia/ - trochę zdjęć modułów bez obudowy
http://domktorymysli.pl/2017/11/grenton-komunikacja-z-telefonem/ - opis w jaki sposób odbywa się komunikacja. Wydaje mi się, że da radę wpiąć pod Domoticz, ale jeszcze nie skończyłem :)
http://domktorymysli.pl/2017/11/grenton-clu-pod-maska/ - można się zalogować telnetem na CLU
http://domktorymysli.pl/2017/11/grenton-lua-pierwsze-kroki/ - trochę o narzędziach jakie udostępnia OM

Co dalej?

- Planuję ostatecznie rozszyfrować komunikację między telefonem a CLU
- Zrozumieć jak działa TF-bus
- Podpiąć kilka modułów z-wave i sprawdzić jak działają
- Przetestować termostat

Jak jest coś co chcielibyście wiedzieć, to dawajcie znać w komentarzach! Postaram się odpowiedzieć w ciągu kilku dni.

Pozdrawiam,
T

*

Offline Neon

  • ** 26
  • 2
  • Nazwa i wersja ID: Loxone
Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 20, 2017, 08:01:19 pm »
Bardzo ciekawa inicjatywa.
Trzymam kciuki, żeby udało Cię się to doprowadzić do końca!
*

Offline PiotrekS

  • * 13
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: PiotrekS
Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 20, 2017, 08:47:31 pm »
Mnie interesuje wspolpraca Grentona z modulami Fibaro, tzn czy stabilnie beda wspolpracowac czy beda zwiechy z-wave jak w Hc2
*

Offline andre

  • Moderator Globalny
  • ***** 258
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: HA(AIS)+HC2 4.570,GRENTON1.0+LK v2.0+BLE+RPi...
Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 20, 2017, 10:45:48 pm »
Dziękuję za bardzo zwięzłą i przydatną kwerendę. Proponuję wstrzymać się z dalszymi testami do czasu zaimplementowania softu dla gate'a i modbusa bo dojdzie dodatkowa możliwość komunikacji z CLU i zapewne powiększy się liczba komend w lua.

Cytuj
Jak jest coś co chcielibyście wiedzieć, to dawajcie znać w komentarzach! Postaram się odpowiedzieć w ciągu kilku dni.

Osobiście interesuje mnie pobieranie danych z czujników 1-wire modułu analog in/out na zewnętrzny serwer w celu archiwizacji i wizualizacji.
*

Offline T

  • ** 27
  • 2
  • Nazwa i wersja ID: T
Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 20, 2017, 11:24:32 pm »
Mnie interesuje wspolpraca Grentona z modulami Fibaro, tzn czy stabilnie beda wspolpracowac czy beda zwiechy z-wave jak w Hc2

Na początku grudnia chciałem kupić wallplug i może jakiś inny moduł, ale wątpię czy będę w stanie zawiesić moduły. Pewnie będę miał ich zbyt mało i będą zbyt blisko CLU. Na pewno opiszę jak wygląda konfiguracja i na co pozwala CLU.

Bardzo ciekawa inicjatywa.
Trzymam kciuki, żeby udało Cię się to doprowadzić do końca!

Dziękuję!! :)

Dziękuję za bardzo zwięzłą i przydatną kwerendę. Proponuję wstrzymać się z dalszymi testami do czasu zaimplementowania softu dla gate'a i modbusa bo dojdzie dodatkowa możliwość komunikacji z CLU i zapewne powiększy się liczba komend w lua.

Cytuj
Jak jest coś co chcielibyście wiedzieć, to dawajcie znać w komentarzach! Postaram się odpowiedzieć w ciągu kilku dni.

Osobiście interesuje mnie pobieranie danych z czujników 1-wire modułu analog in/out na zewnętrzny serwer w celu archiwizacji i wizualizacji.

Czekam na moduł Gate z niecierpliwością. Po opisach jestem prawie pewien, że będzie to ten sam moduł co CLU (hardware), tylko ze zmienionym softem. Oraz wydaje mi się, że pod Tf-bus kryje się protokół modbus. Podejrzewam, że inżynierowie Grentona nie chcieli, żeby do magistrali Tf-bus podłączać jakieś nieprzetestowane urządzenia modbus. Mogłoby to mocno wpłynąć na stabilność całości. Ale tylko zgaduję.

Osobiście interesuje mnie pobieranie danych z czujników 1-wire modułu analog in/out na zewnętrzny serwer w celu archiwizacji i wizualizacji.

Też chcę to zrobić. Miałem jeden pomysł, żeby użyć pakietu z LUA (http, socket), ale niestety nie jest on dostępny w LUA Grentona. Ale to częste, że twórcy urządzeń embedded wycinają wszystko co niepotrzebne, żeby zapewnić większą stabilność.

Na tę chwilę widzę kilka możliwości:
- Za pomocą LUA "io" zapisywać dane do pliku lokalnie na CLU i co jakiś czas pobierać przez tftp. (Dysk "m:" ma 4MB i od częstych zapisów może się zepsuć? Służy on jako miejsce na dumpy oraz tam zapisywany jest plik z nowym romem do aktualizacji)
- Może da radę zmusić LUA "io", żeby pracowało na zdalnych plikach (mało prawdopodobne)
- Może da radę wgrać bibliotekę http lub socket na CLU (mało prawdopodobne)
- Jak zalogujesz się telnetem na CLU, to jest tam komenda "sendto", ale nie wiem jak ona działa i nie wiem jeszcze jak ją wywołać z poziomu LUA w CLU. (Najbardziej prawdopodobne)
- Jak mi się uda rozszyfrować API, to wydaje mi się, że będzie można odczytywać dane z termostatów przez API do aplikacji na telefon. (Również prawdopodobne)
- Moduł Gate



« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2017, 11:35:00 pm wysłana przez T »
*

Offline andre

  • Moderator Globalny
  • ***** 258
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: HA(AIS)+HC2 4.570,GRENTON1.0+LK v2.0+BLE+RPi...
Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 21, 2017, 12:52:39 pm »
Cytuj
Na początku grudnia chciałem kupić wallplug i może jakiś inny moduł...

Jak tylko na testy to szkoda kasy. Testowałem wallpluga i na aktualnym sofcie działa tylko jako on/off ale stabilnie, podobnie listwa Powernode 6 Switch i Relay Switch, ale tylko podstawowe ramki. RGBW , czujniki ruchu Everspring, FGBS-001, dimmery są wykrywane jako 'nieznane urządzenie zwave' bez parametrów.

Cytuj
Na tę chwilę widzę kilka możliwości:

Jest jeszcze jedna, mało elegancka, którą stosuję i działa: przełączanie czujników pomiędzy modułem Grentona a zewnętrznym webserwerem na czas pomiaru ale wymaga restartu CLU watchdogiem co jest uciążliwe jak wszystko gaśnie w domu. Być może gdyby zastosować wspólne zasilanie i wspólną masę dla modułu i webserwera to by chodziło bez przełączania.
*

Offline Margielm

  • * 22
  • 0
Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 22, 2017, 11:06:32 am »
Super, że zacząłeś to badać i opisywać. Sam jestem programistą i dołączyłem do forum z tego samego powodu co ty, i również, jak ty, byłem trochę zawiedziony jak mało informacji jest na ten temat.
Fantastycznie, że postanowiłes uzupełnić te lukę.

Przeczytałem wszystkie twoje posty i nasuwa mi się jedno pytanie. Bardzo mocno skupiłes się na wnetrznosciach systemu, co samo w sobie jest wartościowe, ale wygląda na to, że robisz to aby móc  połączyć się z CLU po http (lub innym protokole) . Jeśli dobrze to zrozumiałem to czemu, zamiast spędzać nad tym czas (wiele wątków kończysz stwierdzeniem "zostawiam to na razie") nie poczekasz na moduł Gate który powinien rozwiązać tę problemy, a przynajmniej zmienić ich optykę?
Odpowiedzią może być tu "bo nie wiadomo kiedy wyjdzie" - i to by był prawdziwy argument. Wszak miał wyjść już dawno. Ale skoro tak, to czemu nie zdecydowałeś się na Ampio które ma serwer od dawna ( Ba, nawet ma api wystawione po swaggerze) i pozwoliło by ci się skupić na rozwiązaniu prawdziwych problemów.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

*

Offline T

  • ** 27
  • 2
  • Nazwa i wersja ID: T
Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 22, 2017, 07:43:47 pm »
Cytuj
Na początku grudnia chciałem kupić wallplug i może jakiś inny moduł...

Jak tylko na testy to szkoda kasy. Testowałem wallpluga i na aktualnym sofcie działa tylko jako on/off ale stabilnie, podobnie listwa Powernode 6 Switch i Relay Switch, ale tylko podstawowe ramki. RGBW , czujniki ruchu Everspring, FGBS-001, dimmery są wykrywane jako 'nieznane urządzenie zwave' bez parametrów.


Masz rację! Myślę, że w dwóch zdaniach wyczerpałeś temat :). W plikach OMa są xmle definiujące różne urządzenia z-wave. Ciekawe czy można sobie skonfigurować własne urządzenie?

Cytuj
Na tę chwilę widzę kilka możliwości:

Jest jeszcze jedna, mało elegancka, którą stosuję i działa: przełączanie czujników pomiędzy modułem Grentona a zewnętrznym webserwerem na czas pomiaru ale wymaga restartu CLU watchdogiem co jest uciążliwe jak wszystko gaśnie w domu. Być może gdyby zastosować wspólne zasilanie i wspólną masę dla modułu i webserwera to by chodziło bez przełączania.


W pliku OM.LUA możesz znaleźć konfigurację termometrów w LUA. Ciekawe czy można dodać/usunąć termometr podczas pracy CLU? Sterujesz temperaturą w domu za pomocą CLU? Możesz opisać jak Ci to działa?

Super, że zacząłeś to badać i opisywać. Sam jestem programistą i dołączyłem do forum z tego samego powodu co ty, i również, jak ty, byłem trochę zawiedziony jak mało informacji jest na ten temat.
Fantastycznie, że postanowiłes uzupełnić te lukę.

Cieszę się, że Ci się podoba!


Przeczytałem wszystkie twoje posty i nasuwa mi się jedno pytanie. Bardzo mocno skupiłes się na wnetrznosciach systemu, co samo w sobie jest wartościowe, ale wygląda na to, że robisz to aby móc  połączyć się z CLU po http (lub innym protokole) . Jeśli dobrze to zrozumiałem to czemu, zamiast spędzać nad tym czas (wiele wątków kończysz stwierdzeniem "zostawiam to na razie") nie poczekasz na moduł Gate który powinien rozwiązać tę problemy, a przynajmniej zmienić ich optykę?

Odpowiedzią może być tu "bo nie wiadomo kiedy wyjdzie" - i to by był prawdziwy argument. Wszak miał wyjść już dawno. Ale skoro tak, to czemu nie zdecydowałeś się na Ampio które ma serwer od dawna ( Ba, nawet ma api wystawione po swaggerze) i pozwoliło by ci się skupić na rozwiązaniu prawdziwych problemów.


Moim planem/celem, w niedalekiej przyszłości, jest sprawdzenie więcej niż jednego systemu automatyki domowej. Na tę chwilę padło na Grentona, bo na tle innych wygląda on na prawdę dobrze, ale cierpi na zupełny brak informacji w internecie. Zanim podłącze pod niego bramę garażową czy alarm, wolę się upewnić jak wygląda komunikacja po wifi, z-wave i tf-bus. Część rzeczy zostawiam nierozwiązanych, bo wiem że jak poszukam w innym miejscu to rozwiązanie się znajdzie. Przyznasz, że to bardzo ciekawe, że zaszyfrowana wiadomość zawsze wygląda tak samo?

Zgadam się, że moduł Gate załatwiłby problem z odczytem danych z termometrów. Mam już niewielką wiedzę na temat CLU i wydaje mi się, że można ten problem rozwiązać bez modułu Gate. Traktuję ten problem jako zagadkę. Moduł Gate będę potrzebował za około pół roku i po cichu liczę, że Grentonowi się uda. Oraz mam mocną nadzieję, że komunikacja z modułem Gate po webowym API będzie odbywała się po https.

Może masz dostęp do Ampio? Fajnie by było podejrzeć jak wygląda komunikacja w ich wydaniu.


*

Offline Margielm

  • * 22
  • 0
Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 22, 2017, 08:34:04 pm »
Nie mam.. Myślałem żeby zrobić dokładnie to samo co ty, ale to bardzo droga zabawa a budowa domu u mnie to jeszcze kwestia paru lat więc bez sensu kupować moduły na zapas bo za te 2 lata mogą wyjść nowe, lepsze, wersje.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

*

Offline andre

  • Moderator Globalny
  • ***** 258
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: HA(AIS)+HC2 4.570,GRENTON1.0+LK v2.0+BLE+RPi...
Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 25, 2017, 04:54:49 pm »
T-napisał

Cytuj
Sterujesz temperaturą w domu za pomocą CLU? Możesz opisać jak Ci to działa?

Nie jestem zwolennikiem sterowania ogrzewaniem czy wentylacją przy pomocy automatyki domowej zostawiając jej
jednak funkcje konrolno-alarmowe,wizualizację, powiadomienia, archiwizację zużycia energii i możliwość awaryjnego, zdalnego i lokalnego ON/OFF-a w funkcji STOP.
Zastępowanie dość złożonych algorytmów nowoczesnych sterowników pogodowych i harmonogramów wbudowanych w oryginalne systemy sterujące ogrzewaniem prostymi PID-ami nie jest właściwe, zwłaszcza, że wymaga wiedzy od osoby obsługującej (dzieci?) W/g mnie powinno to działać w tle i w automacie.
Niemniej za pomocą Grentona steruję bojlerem elektrycznym (tylko w taniej taryfie G12W) za pomocą wirtualnych kalendarzy i działa to bezbłędnie oraz matami grzejnymi w wybranych pomieszczeniach przy zachowaniu oryginalnych sterowników z czujnikami temperatury podłogi i powietrza regulując timing włączania w zależności od pory dnia (taryfy), obecności osób i zwierząt w domu oraz temperatur z paneli dotykowych i temp.zewnętrznej(czerpnia).Do pełnego spięcia wszystkiego w automat czekam na obsługę modbusa przez Grentona.
*

Offline T

  • ** 27
  • 2
  • Nazwa i wersja ID: T
Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 26, 2017, 03:49:31 pm »
T-napisał

Cytuj
Sterujesz temperaturą w domu za pomocą CLU? Możesz opisać jak Ci to działa?

Nie jestem zwolennikiem sterowania ogrzewaniem czy wentylacją przy pomocy automatyki domowej zostawiając jej
jednak funkcje konrolno-alarmowe,wizualizację, powiadomienia, archiwizację zużycia energii i możliwość awaryjnego, zdalnego i lokalnego ON/OFF-a w funkcji STOP.
Zastępowanie dość złożonych algorytmów nowoczesnych sterowników pogodowych i harmonogramów wbudowanych w oryginalne systemy sterujące ogrzewaniem prostymi PID-ami nie jest właściwe, zwłaszcza, że wymaga wiedzy od osoby obsługującej (dzieci?) W/g mnie powinno to działać w tle i w automacie.
Niemniej za pomocą Grentona steruję bojlerem elektrycznym (tylko w taniej taryfie G12W) za pomocą wirtualnych kalendarzy i działa to bezbłędnie oraz matami grzejnymi w wybranych pomieszczeniach przy zachowaniu oryginalnych sterowników z czujnikami temperatury podłogi i powietrza regulując timing włączania w zależności od pory dnia (taryfy), obecności osób i zwierząt w domu oraz temperatur z paneli dotykowych i temp.zewnętrznej(czerpnia).Do pełnego spięcia wszystkiego w automat czekam na obsługę modbusa przez Grentona.

Poruszyłeś bardzo ciekawy temat. Mocno się zastanawiam nad kompetencjami automatyki domowej oraz jak wiele rzeczy można jej powierzyć. Z tego co widzę, Grenton na Facebooku zmienia kierunek na trochę inny, niż ten który prezentował w informacjach marketingowych rok temu. Mianowicie, z systemu który miał integrować się ze wszystkim dookoła zamienia się w system, który niepotrzebnie zwiększa swoje kompetencje. Mam na myśli ostatnie reklamy o możliwości użycia Grentona jako alarmu. Wiem, że integracja jest trudna i o wiele łatwiej jest tworzyć system zamknięty, ale to jest jedna z rzeczy, która wyróżnia ten system na tle pozostałych.

Zgadzam się w pełni, że wyspecjalizowane, dedykowane systemy, będą wykonywały powierzone zadanie dużo lepiej niż jeden system od wszystkiego.

Ja planuję użyć Grentona do następujących rzeczy (jeśli chodzi o ogrzewanie i wentylację):

- siłownikami przy ogrzewaniu w rozdzielaczach za pomocą PID-ów. Komputer pieca będzie pilnował całą resztę. Bez Grentona wszystko powinno działać całkowicie prawidłowo. Raczej jako bajer, gdy chcesz mieć temperaturę niższą w jednym z pokoi, niż ta ustawiona w całym domu.
- będzie służył jako kolejne zabezpieczenie przed przegrzaniem drewnianej podłogi na ogrzewaniu podłogowym (nie powinno przekroczyć 30 stopni C).
- będzie sterował pompą ccw. Tu pewnie harmonogram i integracja z alarmem (włączy/wyłączy pompę przy rozbrojeniu/uzbrojeniu alarmu).
- podobnie, integracja samego z pieca z alarmem może odbywać się przez Grentona i modbus. Możliwe, że można to zrobić łącząc piec z alarmem bez Grentona. Satel chyba ma moduł modbus :)
- Sterowanie wentylacją przez modbus. Będzie też możliwość sterowania wentylacją z panelu dotykowego.
- Integracja wentylacji, ogrzewania z alarmem i kontaktronami w oknach. Np. gdy dużo okien otwartych wyłączy ogrzewanie, wentylację.

Dużo z tych rzeczy można rozwiązać za pomocą Satela, ale chodzi o to, że alarm to alarm!

Podsumowując, większość tych funkcji to tak jak napisałeś: ON/OFF bez przejmowania kompetencji dedykowanych rozwiązań.




*

Offline T

  • ** 27
  • 2
  • Nazwa i wersja ID: T
Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 20, 2017, 01:08:00 am »
Robię research, w jaki sposób pobrać listę urządzeń dla OpenHaba, które są wpięte w CLU. Przy okazji opisałem jak wygląda konfiguracja CLU po stronie LUA:

http://domktorymysli.pl/2017/12/grenton-plik-om-lua/

 
*

Offline T

  • ** 27
  • 2
  • Nazwa i wersja ID: T
Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 27, 2017, 02:05:01 am »
Cześć,

W dalszym ciągu pracuję nad komunikacją z OpenHabem. Tym razem sprawdziłem czy jestem w stanie podszyć się pod aplikację mobilną:

http://domktorymysli.pl/2017/12/grenton-komunikacja-z-telefonem-szczegoly/

TL/DR

Tak. Mogę zarejestrować mój skrypt jako klienta. Prawdopodobnie komunikacja OpenHab z Grentonem będzie oparta o ten sam mechanizm.
Skrypt: https://github.com/Domktorymysli/grenton-client-php/blob/master/examples/fake_phone/fake_phone.php

Pozdrawiam,
T
*

Offline janosick

  • ** 51
  • 0
Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 27, 2017, 10:00:18 am »
Brawo, brawo, brawo.

Bardzo mocno ściskam kciuki, bo krew mnie zalewa na obiecanki Grentona - Gate'a wprowadzają już prawie dwa lata i dalej przesuwają termin premiery...
tak jak z kwadratowymi Touchpanelami...
Grenton jest fajny ale ma masę rzeczy do usprawnienia przez swoich inżynierów a mam wrażenie że zajęli się tylko udziałem w targach ...

Generalnie dużo rzeczy które wydają się intuicyjne do obsługi i które wg mnie powinny być natywnie zaszyte w CLU/modułach/OM nie jest dostępne. Plusem jest to że można sobie to wszystko oskryptować ale okazuje się że do wielu pierdół trzeba pisać skrypty. Choćby obsługa pojedynczego kanału w dimmerze RGB. Skrypty do klawiszy, skrypty do interfejsu... Dimmer nie ma metody na ściemnianie i rozjaśnianie osobno - chcesz jednym klawiszem ściemniać, drugim rozjaśniać - też tylko skrypty... Brak obsługi zmiennych przez pamięć nieulotną - brak zasilania i user traci własne ustawienia systemu (nie piszę o termostatach)... Wyliczać można by jeszcze trochę ale chciałem odpowiedzieć na pytanie z bloga:
Ciekawe jak wygląda sterowanie jasnością świateł dla dimmerów?
Jasność dla Dimmera przybiera wartość w zakresie od 0 do 1 z rozdziałką 0.01.
RGB przybiera wartości 0-255 jako liczby całkowite, może konwertowane na hex? - nie wiem, jak pisałem nie jestem tak biegły w programistycznych sprawach.
Myślę, że najlepiej możesz sprawdzać działanie korzystając z zakładki Sterowanie każdego obiektu w OM
*

Offline andre

  • Moderator Globalny
  • ***** 258
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: HA(AIS)+HC2 4.570,GRENTON1.0+LK v2.0+BLE+RPi...
Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 27, 2017, 11:42:57 am »
T napisał na blogu:
Cytuj
Nie jestem pewien jak często zwracany jest stan termometrów....

Z obserwacji termometry z paneli raportują live (green) natomiast 1wire (yellow/blue) minimalnie co 1 min + zmiana stanu?!

@janosick
Wiele racji w Twojej wypowiedzi ale konieczność oskryptowania to chyba plus tego systemu?