Grenton - szczegóły techniczne

  • 28 Odpowiedzi
  • 18437 Wyświetleń

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

*

Offline T

  • ** 27
  • 2
  • Nazwa i wersja ID: T
Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 27, 2017, 01:31:01 pm »
Dzięki janosick za dobre słowo :)

Brak obsługi zmiennych przez pamięć nieulotną - brak zasilania i user traci własne ustawienia systemu (nie piszę o termostatach)...

Zastanawiałem się jak rozwiązać ten problem i da się. Za pomocą biblioteki "io" w Lua można stworzyć plik lua i wczytać go na event on Init. Do tego pliku można zapisywać aktualny stan systemu. Jest jednak jedno bardzo duże "ale". Takie zapisywanie na pamięci flash CLU prawdopodobnie bardzo szybko ją wykończy. Ja bym to zrobił za pomocą zewnętrznego komputera. Oczywiście to wada / zaleta Grentona, że wszystko się da, tylko trzeba pisać kodzik.

Ciekawe jak wygląda sterowanie jasnością świateł dla dimmerów?
Jasność dla Dimmera przybiera wartość w zakresie od 0 do 1 z rozdziałką 0.01.
RGB przybiera wartości 0-255 jako liczby całkowite, może konwertowane na hex? - nie wiem, jak pisałem nie jestem tak biegły w programistycznych sprawach.
Myślę, że najlepiej możesz sprawdzać działanie korzystając z zakładki Sterowanie każdego obiektu w OM

Jestem ciekaw czy sterowanie jest płynne czy nie? Bo wysłanie i odbiór komunikatu dla moich skryptów to ok 100ms. I teraz jak przesuwasz suwak, to czy wysyła pozycję startową i końcową i robi płynne przejście czy "skacze", bo wysyła co chwilę pozycję palca na suwaku z opóźnieniem?

T napisał na blogu:
Cytuj
Nie jestem pewien jak często zwracany jest stan termometrów....

Z obserwacji termometry z paneli raportują live (green) natomiast 1wire (yellow/blue) minimalnie co 1 min + zmiana stanu?!


Dzięki. U mnie w pokoju temperatura się prawie nie zmienia i ciężko cokolwiek zaobserwować.

Przy okazji odkryłem, że Lua w Grentonie nie jest aż tak mocno okrojona jak mi się wydawało z początku. Oczywiście nie ma biblioteki "socket"  :'(.
Ale są inne takie jak: table, math, debug. Domyślnie nie są załadowane, trzeba je wczytać przez require.

*

Offline andre

  • Moderator Globalny
  • ***** 258
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: HA(AIS)+HC2 4.570,GRENTON1.0+LK v2.0+BLE+RPi...
Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 27, 2017, 02:35:16 pm »
@T napisał:
Cytuj
Jestem ciekaw czy sterowanie jest płynne czy nie?
Znów odpowiem subiektywnie z moich doświadczeń.
Dimmery zastosowane do ściemniania żarówek LED spisują się kiepsko. Testowałem żarówki markowe i marketowe w sumie ok. 20 rodzajów bez większej różnicy skala raczej logarytmiczna niż liniowa, wkurzające migotanie zależne od pobieranej mocy (grupy żarówek dają się lepiej dimmować niż pojedyncze) zdarzają się samoistne rozbłyski od zakłóceń sieci (PWM) np. przy włączaniu jakiegoś urządzenia. O wiele lepiej wygląda to przy RGB - duża stabilność ale również zbyt duża czułość sensoryczna, cieżko operować precyzyjnie paluchem. Jak pisał słusznie @janosick przydałaby się obsługa pojedynczego kanału. Rozwiązaniem w jednym i drugim przypadku jest napisanie wielu scen z ustalonymi wartościami i parametrami i ich wyzwalanie choć przy dimmerach 230V nie zapobiegnie to  migotaniu. Z tego powodu w kinkietach zmieniłem żarówki LED na "LED-biedronkowe-hue" po 17 zł ale żeby tym dimmować potrzebuję rest-a albo pilot w łapę a to nie ma nic wspólnego z automatyką.
*

Offline janosick

  • ** 51
  • 0
Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 27, 2017, 11:23:52 pm »

Wiele racji w Twojej wypowiedzi ale konieczność oskryptowania to chyba plus tego systemu?


Jasne, to bardzo duży plus że można wszystko oskryptować ale nie uważasz że wiele rzeczy oczywistych w Grentonie nie jest proste? Właśnie np. rozdzielenie kanałów RGB bez konieczności pisania skryptów...

@T
Czy wedle Twojego rozeznania można wyedytować jakiś plik z konfiguracją adresacji IP CLU? Problem jest taki, że w CLU nie można ustawić swojego adresu bramy tylko domyślnie przyjmuje że brama to x.x.x.1 , a jak zapewne wiesz nie zawsze jest tak ;) To następna łyżeczka dziegciu ...
*

Offline T

  • ** 27
  • 2
  • Nazwa i wersja ID: T
Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 29, 2017, 02:29:32 pm »
   
@T
Czy wedle Twojego rozeznania można wyedytować jakiś plik z konfiguracją adresacji IP CLU? Problem jest taki, że w CLU nie można ustawić swojego adresu bramy tylko domyślnie przyjmuje że brama to x.x.x.1 , a jak zapewne wiesz nie zawsze jest tak ;) To następna łyżeczka dziegciu ...

"łyżeczka dzigciu" - śmiechłem srogo  ;D

Jeśli chodzi to CLU to o za pierwszym razem ono używa DHCP, ale i wtedy prawdopodobnie dostanie bramę. Ale OM wymusza przypisanie stałego adresu IP. Nie ma miejsca na wpisanie maski i bramy, nawet jak da się to zmienić w plikach konfiguracyjnych to każda zmiana na CLU z OM nadpisuje (chyba) wszystkie pliki. Boje się, że to by była dłubanina straszna (ręcznie lub skryptem nadpisywać konfigurację po każdej zmianie na clu)

*

Offline T

  • ** 27
  • 2
  • Nazwa i wersja ID: T
Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 22, 2018, 11:49:57 pm »
Mały update - dzieje się. Jeszcze nie wiem kiedy, ale na pewno dam znać :)



*

Offline janosick

  • ** 51
  • 0
Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 23, 2018, 12:23:17 pm »
Cudownie... Pięknie to wygląda.

Normalnie przebieram nogami z niecierpliwości, a kciuki bolą od zaciskania.

Ja bym chciał takie coś do archiwizowania pomiarów i zdarzeń użyć.

Jakby co to mogę być beta-testerem
« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2018, 12:35:34 pm wysłana przez janosick »
*

Offline T

  • ** 27
  • 2
  • Nazwa i wersja ID: T
Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 25, 2018, 12:20:19 am »
Dzięki :)

Mam już w pełni zrobioną komunikację w każdą stronę w czasie rzeczywistym dla Relay. Teraz już powinno być łatwo dla pozostałych modułów. Na tę chwilę, planuję wsparcie dla Relay, DigitalIn, AnalogIn/(out) i Panelu dotykowego (temperatura + światło), bo tylko takie moduły posiadam. Z czasem będę dodawał obsługę kolejnych.

Pozdrawiam,
T
*

Offline Bogdan

  • * 1
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: Touch
Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 27, 2018, 11:24:49 am »
Ja ogólnie nie lubię sam się bawić w takie sprawy, ale posiadam u siebie w firmie sprzęt Grentona i jak na razie to sprawuje się dobrze. Działa bez zarzutu od paru miesięcy, nie mam żadnych zastrzeżeń. Montowany był przez profesjonalną firmę się tym zajmująca, która dała dobre porady. Jakby co się z tym działo to dam znać. A jakby ktoś szukał montażu, to ja robiłem u  http://www.grenton.pl/dealerzy.html

poddano moderacji 13.15  andre
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2018, 01:12:36 pm wysłana przez andre »
*

Offline janosick

  • ** 51
  • 0
Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 15, 2018, 09:08:59 pm »
Witam.

Czy udało się coś zrobić w kierunku integracji z OH?
*

Offline T

  • ** 27
  • 2
  • Nazwa i wersja ID: T
Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 15, 2018, 11:04:03 pm »
Obiecuję do końca miesiąca zamknąć jakiś etap :)
*

Offline janosick

  • ** 51
  • 0
Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 03, 2018, 09:18:58 pm »
Podbijam ;)
*

Offline T

  • ** 27
  • 2
  • Nazwa i wersja ID: T
Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 05, 2018, 10:17:16 pm »
Cześć,

Dzieje się. Mam już napisany kodzik. W zasadzie od jakiegoś czasu robię testy i poprawiam błędy. Niestety dysponuję 3-4h w tygodniu i musi to trwać.

https://github.com/Domktorymysli/openhab2-addons/tree/grenton-2.2.0-v1/addons/binding/org.openhab.binding.grenton

Dam znać jak skończę :)

*

Offline janosick

  • ** 51
  • 0
Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 25, 2019, 11:03:44 pm »
Wiem że Grenton wypuścił Gate HTTP, ale..
Czy dalej jest opcja na zbindowanie Grentona w OH?
A wtedy już prosta droga do Grafany, pushy itp...
*

Offline T

  • ** 27
  • 2
  • Nazwa i wersja ID: T
Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 27, 2019, 10:28:59 pm »
Cześć,

Niestety zawiesiłem pracę nad tworzeniem bindingu dla OH. Główną przyczyną jest to, że wyszedł moduł Gate. Oraz miałem masę problemów z OH. Jak cały kod działał na moim środowisku, to po wrzuceniu go na RPi okazało się, że występuje cała masa innych błędów. Niskopoziomowe API, którego używałem do komunikacji też nie było zbyt przyjemne i cierpiałem na brak dokumentacji.

Jeśli chodzi o logi to możesz spiąć jedną z bibliotek, którą napisałem np. w php https://github.com/Domktorymysli/grenton-client-php/blob/master/examples/hello_world/hello_world.php.

Wystarczy, że napiszesz funkcję w lua, która zwróci json, text, xml z wartościami, które Cię interesują i curlem wrzucisz do Grafany. Zadanie na jeden weekend.

Od 3 miesięcy pracuję nad innym projektem związanym z Grentonem i za jakiś czas się pochwalę, bo jest bardzo śmieszny :)

Pozdrawiam,
T