Ogrzewanie oparte o folie grzewcze.

  • 16 Odpowiedzi
  • 24916 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ogrzewanie oparte o folie grzewcze.
« dnia: Wrzesień 22, 2017, 05:02:24 pm »
Witam.
Jest to mój pierwszy post na tym forum więc proszę o wyrozumiałość. Będę miał ogrzewanie oparte o folie grzewcze. Teraz od strony technicznej jak zrobić sterowanie temp. pomieszczeń i jednocześnie pilnować temperatury podłóg. Rozumiem, że pomiar temp. oprzeć na ds18b20. Tylko jak dalej ograniczać temp. podłogi jeżeli temp. pomieszczenia jest jeszcze za niska ?
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Ogrzewanie oparte o folie grzewcze.
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 23, 2017, 10:53:49 am »
wziąć dobrego fachowca
Odp: Ogrzewanie oparte o folie grzewcze.
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 23, 2017, 05:42:20 pm »
Grenton ma termostat jako obiekt wirtualny. Wszystko gra, podaje się źródło jako termometr w pomieszczeniu a wyjściem jest folia. Tylko wtedy folia może przegrzewać podłogę. Jak jako źródło ustawi się termometr w podłodze wtedy nie kontrolujemy temp w pomieszczeniu. Rozwiązaniem jest ? Może ktoś ma jakiś pomysł (prosty )
*

Offline andre

  • Moderator Globalny
  • ***** 258
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: HA(AIS)+HC2 4.570,GRENTON1.0+LK v2.0+BLE+RPi...
Odp: Ogrzewanie oparte o folie grzewcze.
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 23, 2017, 08:59:43 pm »
Widzę błąd logiczny bo jeżeli priorytetem jest nieprzegrzewanie się podłogi to ten właśnie czujnik należy wykorzystać, natomiast zapewnienie temperatury pomieszczenia zależy od odpowiedniego doboru powierzchni grzewczej czyli mocy grzałki i nie jest ważne czy to folia, kable czy inne medium.
Ja rozwiązałem to tak, że zostawiłem oryginalny sterownik z wyświetlaczem z wbudowanym czujnikiem temperatury powietrza i czujnikiem podłogi a z Grentona steruję timingiem włączania. 
Odp: Ogrzewanie oparte o folie grzewcze.
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 26, 2017, 06:19:02 am »
Rozwiązanie to jest skuteczne ale na pewno jest dużo droższe, przy kilkunastu obwodach sterowanych oddzielnie. Macie może jeszcze pomysł na bardziej eleganckie i tańsze rozwiązanie. Bardziej praktycznym rozwiązaniem jest gdy na termostacie ( GRENTON-a ) podawana jest temperatura pomieszczenia niż podłogi, chyba że ktoś chce trzymać temperaturę podłogi np. w łazience.
*

Offline MarekP

  • Moderator
  • ***** 58
  • 6
  • Nazwa i wersja ID: GRENTON
Odp: Ogrzewanie oparte o folie grzewcze.
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 26, 2017, 09:39:31 am »
W takim układzie najlepiej sprawdzi się zastosowanie dwóch czujników temperatury (np. DALLAS DS18B20). Jeden z czujników zamontuj na ścianie i wykorzystaj go do pomiaru temperatury powietrza w pomieszczeniu, a drugi zamontuj w posadzce do kontrolowania jej temperatury. Sterowanie temperaturą w pomieszczeniu w takim układzie nadal może być zrealizowane z wykorzystaniem wirtualnego termostatu, ale zamiast sterować z termostatu bezpośrednio matą grzewczą kontroluj jej pracę za pomocą prostego skryptu, który ma zadbać o to, aby temperatura posadzki nie była większa niż ustawiony przez Ciebie poziom.
Odp: Ogrzewanie oparte o folie grzewcze.
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 26, 2017, 10:16:29 am »
W takim układzie co trzeba podać jako wyjście w termostacie. Bo można tylko wyjścia pokazywać jako obiekt sterowany.
Podłączyłem tak jak mój przedmówca. Wszystko gra termostat odpala grzałkę.Grzałka odpalam TIMER z opcją interval, który co 5 min. odpala skrypt. Skrypt sprawdza temp. podłogi i jak jest za duża to ją wyrzuca. Teraz mija 1 min. i jak nie ma odpowiedniej temp. w pomieszczeniu to termostat znowu odpala matę. Jak się można domyśleć następuje zapętlenie z czasami około 1/5 min. aż do osiągnięcia temp. pokojowej zadanej. Wszystkich mat ma 14kW (wiadomo styczniki dostają po dupie itd.) Porada ? Da się wyłączyć termostat programowo na zadany czas np. w skrypcie ? A zapomniałem jaki może być długi kabel od DS18B20 i jak połączyć ich 24 szt. i więcej ( gwiazda, jaki kabel, czy można podać na VCC napięcie z magistrali 5V). Nie mogę nigdzie dostać opisu ( DTR ) do obiektu wirtualnego termostatu.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 26, 2017, 11:47:26 am wysłana przez Wojciech K. »
*

Offline andre

  • Moderator Globalny
  • ***** 258
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: HA(AIS)+HC2 4.570,GRENTON1.0+LK v2.0+BLE+RPi...
Odp: Ogrzewanie oparte o folie grzewcze.
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 26, 2017, 12:47:54 pm »
Co do DS18B20 to zalecenia mówią aby długość linii nie przekraczała 30 m
ale z doświadczenia sugeruję Ci nie więcej jak 20m zwłaszcza, że GRENTON
w module Analog IN/OUT ma wejście w systemie dwuprzewodowym tzw. pseudo 1wire a nie
 jak klasyczny 1wire trójprzewodowy i czasami występują przekłamania w  postaci czasowych NIL
co prawda pracuję na becie i to też może być przyczyną.
Napięcie zasilania w 1wire to 3,3V i zalecam też aby nie łączyć więcej niż
6 szt DS_ów na jednej linii a spinać poszczególne linie w gwiazdę dopiero w rozdzielni.
Ma to praktyczne znaczenie gdyby zaistniała potrzeba zmiany modułu odczytującego
na dowolnie inny w celach diagnostycznych bądź przy awarii.
Odp: Ogrzewanie oparte o folie grzewcze.
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 27, 2017, 06:22:34 am »
Dziękuję andre. Wszystko ładnie wyjaśnione. Widzę, że zaoszczędziłem sporo czasu i nerwów. Teraz wracając do tematu post MarkaP dał ogólny zarys, super. Wszytko gra tylko jak dobrze i skutecznie połączyć termostat, matę i skrypt. W taki sposób, żeby nie dochodziło do ciągłego klepania stycznikami. Czy da się to zrobić w script builder w trybie uproszczonym ? Jeżeli tak to co Panowie proponują. I pytanie dodatkowe jaką macie wersję OM 0.1.3312_201610061219(PROD) czy nowszą. Jest nowsza ?
Odp: Ogrzewanie oparte o folie grzewcze.
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 03, 2017, 03:26:47 pm »
Witam wszystkich.
Temat pozostawiam otwarty może ktoś znajdzie rozwiązanie ( tzw. uznana praktyka inżynierska ) eleganckie i komuś zaoszczędzi to czasu i nerwów. Wszystkim bardzo dziękuję za pomoc i podpowiedzi, w końcu po to jest to forum. Jednocześnie zapraszam wszystkich do nowego wątku, który aktualnie jest w budowie " Napięcie magistralne, a obciążenie "
*

Offline MarekP

  • Moderator
  • ***** 58
  • 6
  • Nazwa i wersja ID: GRENTON
Odp: Ogrzewanie oparte o folie grzewcze.
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 11, 2017, 11:20:22 am »
Dziękuję andre. Wszystko ładnie wyjaśnione. Widzę, że zaoszczędziłem sporo czasu i nerwów. Teraz wracając do tematu post MarkaP dał ogólny zarys, super. Wszytko gra tylko jak dobrze i skutecznie połączyć termostat, matę i skrypt. W taki sposób, żeby nie dochodziło do ciągłego klepania stycznikami. Czy da się to zrobić w script builder w trybie uproszczonym ? Jeżeli tak to co Panowie proponują. I pytanie dodatkowe jaką macie wersję OM 0.1.3312_201610061219(PROD) czy nowszą. Jest nowsza ?
Wersja OM 3312 jest wersją aktualną. Nowe wersje oprogramowania zawierające szereg nowych funkcji pojawi się w najbliższych dniach.
Wracając do tematu: to czy będzie dochodziło do klepania przekaźnikami zależy tak naprawdę od tego w jaki sposób będziesz sterował ogrzewaniem. Wykorzystując gotowy termostat, który działa w oparciu o regulator histerezowy (z możliwością regulacji szerokości histerezy) to przełączenia stanu wyjścia nie będzie występowało często. Tworząc własny skrypt do sterowania ogrzewaniem również możesz tak uwzględnić czasy załączenia i wyłączenia wyjścia, aby nie dochodziło do klepania i w prosty sposób możesz to zrealizować w script builder. Sterowanie matami grzewczymi w posadzce można zrealizować na kilka różnych sposobów. Można to zrobić w sposób prosty, ale również w bardzo zaawansowany z uwzględnieniem wielu czynników i parametrów (jak np. czas nagrzewania posadzki) i w tym przypadku najbardziej istotne będzie ustalenia w jaki sposób ma to działać - zaimplementowanie wybranego rozwiązania do systemu powinno być już dosyć proste. 
Odp: Ogrzewanie oparte o folie grzewcze.
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 28, 2017, 10:44:50 pm »
Witam zainteresowanych.
Wszystko ładnie wyjaśnione. Teraz trzeba się zastanowić jak to elegancko zrobić. Chciałbym skorzystać z eleganckiego termostatu w OM i zawartych tam funkcji ( histereza itd.) Pytanie czy i ja to ustawić aby w tym termostacie można było skorzystać z dwóch temperatur. Chodzi o to aby termostat zmieniał np. zmienna 0/1, a skrypt decydował jako master czy maty grzewcze mogą być załączone itd. Mam nadzieję, że wyjaśniłem to jasno. Jak ustawiam na termostacie jako wyjście mate, a w skrypcie wejście temp. podłogi, to wychodzą przesterowania i klepanie stycznikami. Chyba nie muszę pisać dlaczego (podłoga przegrzana skrypt wyłącza w tym samym czasie w pomieszczeniu temp. za niska termostat po 1min. włącza itd.) Wiem można to wszystko zrobić w skrypcie, ale pisać 23 skrypty do samego ogrzewania i jeszcze robić wizualizację ręcznie ( Panowie ).
Sterowanie temperaturą w pomieszczeniu w takim układzie nadal może być zrealizowane z wykorzystaniem wirtualnego termostatu, ale zamiast sterować z termostatu bezpośrednio matą grzewczą kontroluj jej pracę za pomocą prostego skryptu, który ma zadbać o to, aby temperatura posadzki nie była większa niż ustawiony przez Ciebie poziom.
Panie MarkuP jak tego dokonać ???
Odp: Ogrzewanie oparte o folie grzewcze.
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 26, 2017, 03:15:29 pm »
Witam. Panowie po wielu przemyśleniach tak się zastanawiam czy do sterowania matami firmy RED SNAKE można użyć DIMMER-a Grentona. Wiadomo, że maty te to promienniki podczerwieni. Korzyści przy takim zastosowaniu DIMMER-a chyba  opisywać nie trzeba. Brak głośnych styczników elektromechanicznych lub cichych ale drogich SSR-ów. W końcu płynna regulacja mocy ;). Możliwość montażu szafy sterowniczej w korytarzu i jeszcze wiele, wiele innych. Pytanie czy wirtualny termostat w OM steruje źródłem DIMMER płynie czy zał/wył. Proszę o wypowiedź ekspertów i znawców tematu.
*

Offline andre

  • Moderator Globalny
  • ***** 258
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: HA(AIS)+HC2 4.570,GRENTON1.0+LK v2.0+BLE+RPi...
Odp: Ogrzewanie oparte o folie grzewcze.
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 16, 2021, 12:28:07 am »
Post w zasadzie kwalifikuje się bardziej na jakieś forum budowlane ale zastanawia mnie jedno: budujesz nowy dom i do tej pory nie przemyślałeś kwestii jego ogrzewania? Piszesz  posta w domenie Grentona więc prawdopodobnie ten system chcesz wykorzystać a w jaki sposób to decyzja należy do Ciebie. Grentonem poza innymi funkcjami, które spełnia, możesz sterować ogrzewaniem w postaci mat el., kablami, PC, kotłem na różne media jak gaz, pelet, węgiel. Wymieniony przez Ciebie klimatyzator to też jest rodzaj pompy ciepła. Na pytanie czy PV + maty grzewcze to dobre rozwiązanie i jakie generuje koszty nikt odpowiedzialny Ci nie odpowie bo to zależy od wielu czynników w tym wiedzy na temat OZC dla budynku.
*

Offline Talmar

  • * 15
  • -6
Odp: Ogrzewanie oparte o folie grzewcze.
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 10, 2022, 11:02:01 am »
Brednie o termosach odstawmy na bok. Dom ma być termosem jeśli przyjmujemy, że nie warto marnować energii.
,,Termos" to slogan, często o perioratywnym odcieniu w kontekście domu.. Tak naprawdę nas użytkowników interesuje temperatura, wilgotność powietrza i stężenie CO2, który wydychamy.
Termos to również szczelna paroizolacja- sklejona na łączeniach i dostosowana do rodzaju przegrody budowlanej), oraz szczelna membrana dachowa, również posklejana na łączeniach tak aby wiatr nie wdmuchiwał zimnego, lub ciepłego powietrza w izolację.
Niezbędna jest wentylacja mechaniczna, która w sposób ciągły dostarcza świeże powietrze. Dodatkowo wentylacja mechaniczna wyposażona w rekuperator odzyskuje ciepło z usuwanego powietrza i przekazuje go powietrzu świeżemu, ale chłodnemu z zewnątrz. Detali jest wiele, ale to tak w skrócie.

Od siebie polecam poczytanie sobie również o tym jak działa ogrzewanie nadmuchem powietrza.

Ogrzewanie niedrogie i może służyć jako ogrzewanie docelowe jak i dodatkowe.
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2022, 11:05:25 am wysłana przez andre »