NEW HOME CENTRE - wątek na forum Fibaro za który dostałem BANA ;-)

  • 9 Odpowiedzi
  • 20660 Wyświetleń

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

*

Offline richo

  • Moderator Globalny
  • ***** 146
  • 6
  • Nazwa i wersja ID: Indigo 6/HC 4.037
Jeżeli będzie potrzeba to przetłumaczę to na polski (dla niezorientowanych tekst jest napisany w tonie żartobliwo ironicznym ale wszystkie fakty są prawdziwe i dotyczą Indigo na MacBooku)  8)
Jestem użytkownikiem Indigo od stycznia 2015 po ponad 2 latach zabawy w kotka i myszkę z Fibaro. Nareszcie czuję się wolnym człowiekiem i nawet rodzina zaczęła doceniać zalety ID  ;)
---------------------------------------------------------------------------------------------

In the past few months I had the opportunity to test completely NEW HOME CENTRE.
It’s been a secret project but I hope you will enjoy to here about the initial results.

I have to admit that I’m absolutely amazed with the possibilities and technical specification.
Here is a list of key NEW features that are included in the box:

- 3 layer architecture (Advanced OS, Z-wave layer, Control Application layer)
- OS support for optional VPN, WEB, WIKI, e-mail Server etc
- z-wave layer support: SUC/SIS/Primary/secondary, Z-Wave Plus, SDK 5.0, optimised transmitting queue handling, remote firmware updatable
- Application Layer: (see below and next post)

- network connectivity Ethernet/WiFi (b/g/n)
- support for Bluetooth
- built in battery with up to 10h standby time w/o power
- 2 USB ports fully supported
- HDMI port
- microphone and speakers (also support for external)
- built in hard disk for application data
- support of external z-sticks
- built in keyboard and LCD screen

To use this NEW Home Centre you would need to install the newest Application version 6 (actually 6.020)
Have tested the software with over 100 nodes and I’m surprised with reach functionality and stability.

Here is a first info about NEW software for a NEW HOME CENTRE.

Version 6 mainly added better support and integration of more devices (not only z-wave devices).
Important part of software responsible for management z-wave devices was rebuild from the scratch for better support different devices types.
This version has also drastically improved stability of the system.

NEW HOME CENTRE Application introduces support for advanced plugins. Plugins give support for new devices and new functionalities without modifying Firmware. Plugins can be used for controlling devices via different protocols and standards. Plugins have their own user interface and can call all APIs available on HC.
Possibility of installing plugins developed by independent developers IS AVAILABLE NOW.

NEW FUNCTIONALITIES:

- NEW advanced API: RESTful, Python, JavaScript, AppleScript - FULL extensive documentation and access to internal application code (Object Model Reference)
- NEW tutorials for creating scenes, plugins, scripts
- ADVANCED log: full log of scenes, devices, z-wave activity in text file available for the users (can create scenes based on the log results)
- NEW SCENES engine - flexible triggers with advanced conditional statements and actions
- improved user interface with copy, duplicate function for any device, scene, plugin etc
- NEW possibility to easily create customised web pages with controls from HC !!!
- new Android and iOS applications - fully configurable startup pages individual for every user !
- full support of any Camera type
- integration with user’s e-mail systems
- support for bi-directional messaging (iMessage, Pushover, Growl)
- integration with Calendar applications
- voice announcement in Home Centre and with optional external speakers (Sonos, AirTunes, Airfoil)
- support for more z-wave devices (full list soon)
- z-wave mesh optimization (optimal routes to devices)
- support for z-wave RAW commands
- flexible replacement of faulty devices without recoding scenes etc
- support for bluetooth devices
- automatic backup and recovery to external discs or flash memory
- hiding and deactivating of devices, scenes etc
- possibility to setup alarm clock with customized view and actions
- advanced climate control
- plugins can create devices with controllable states
- build in SQL logger with easy access to events history
- bridge to other controllers like Vera
- support for power/battery - monitor power failure

and more …

OVER 100 PLUGINS:

Plugins are grouped in categories: Security, Accessibility and Automation, Administration, Application Integration, Hardware Integration, Reporting, Other
Plugins search
Plugin Enable/Disable

richo
*

Offline vect0r

  • ** 51
  • 0
Odp: NEW HOME CENTRE - wątek na forum Fibaro za który dostałem BANA ;-)
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 27, 2015, 11:17:51 am »
Serwus!
Mam jedno pytanie... Czy przesiadka dla takiego przeciętnego zjadacza chleba jak ja nie będzie z zbyt bolesna? Czy da się to jakoś okiełznać tak finansowo jak technicznie?
Pozdrawiam.
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: NEW HOME CENTRE - wątek na forum Fibaro za który dostałem BANA ;-)
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 27, 2015, 01:57:23 pm »
Pamiętam jakie było poruszenie na forum jak o tym napisałeś;)
*

Offline richo

  • Moderator Globalny
  • ***** 146
  • 6
  • Nazwa i wersja ID: Indigo 6/HC 4.037
Odp: NEW HOME CENTRE - wątek na forum Fibaro za który dostałem BANA ;-)
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 27, 2015, 04:06:07 pm »
Jeżeli chodzi o koszty przesiadki to trzeba wziąć pod uwagę takie elementy:

- oprogramowanie Indigo - 99 lub 199$ zależnie od wersji
- z-stick - ok 150 zł
- komputer Mac intel - wystarczy używany z Allegro np Mac Mini 350-850 zł lub MacBook 1000-1300 zł

Przesiadka zajęła mi ok miesiąca przy ok 100 urządzeń i 50 scenach/pluginach. Główne zadania to:

1. Przeniesienie urządzeń z HC do Indigo (wersja sugerowana)
Polega to zwykle na przejściu się po domu z z-stickiem i klikając na zmianę na nim i przełączniku usuwamy urządzenie z HC i dodajemy do nowej sieci na z-sticku. Z urządzeniami zasilanymi z sieci poszło jak po maśle (może 1h) ale z bateryjnymi było różnie a najgorzej było z kontaktronami przyklejonymi do okien.
Następnie wkładamy z-stick do komputera i uruchamiamy synchronizację urządzeń z Indigo. Tu niestety w trakcie synchronizacji urządzenie musi być na nasłuchu więc znowu te zasilane poszły "z kopa" a z bateryjnymi trzeba było powalczyć tzn po uruchomieniu synchronizacji uruchomić na nich komunikację z-wave.
2. Po opisaniu urządzeń w Indigo (mozna pozostawić nazwy sugerowane) przystępujemy do tworzenia scen i trigerów. Jest to inaczej zorganizowane niż w HC i są czynności, które można dzięki temu załatwić dużo prościej (np zmienna dzień/noc jest już w standardzie) oraz takie, które wymagają trochę pracy (np nie ma standardowego panelu ogrzewania).
Jest również dużo więcej gotowych pluginów, które mogą zastapić sceny/pluginy z HC.
W sumie mozliwości budowania scenariuszy bez grzebania w kodzie są o wiele większe. Kto chce poszaleć to ma jeszcze do dyspozycji świetne API.
3. Interface - standardowy system do obsługi to aplikacja na Maca. Bardzo łatwa i ma wiele mozliwości ale oczywiście tylko dla administratora i twórcy systemu. Niestety wersja aplikacji na iPhone/IPad jest obecnie bardzo uboga. Jest dostępna dużo lepsza aplikacja na Androida ale napisana przez kogoś innego. Twórcy Indigo kończą v2 aplikacji na iOS, która ma być dużo lepsza.
Tym niemniej mi to w ogóle nie przeszkadzało bo Indigo ma świetny generator stron internetowych. Dzięki temu buduje się interfejs na urządzenia mobilne lub przeglądarki dokładnie dopasowany do Twoich potrzeb. Jeżeli ktos ma czas i wyobraźnię to stworzy system o niebo lepszy niż np Fibaro dla IOS czy Androida.

Generalnie muszę przyznać, że przejście nie było tak bolesne jak sie obawiałem. Chyba tylko przez kilka dni było trochę zamieszania ale z mniej istotnymi funkcjami. Głównie dlatego, że zanim zacząłem przenosić urządzenia, w wersji testowej Indigo stworzyłem już prawie cały Interfejs i kluczowe sceny oraz przetestowałem je "na sucho".
Ciekawostka - kluczowe elementy interfejsu stworzyłem w Power Point :-) za chwilę umieszczę kilka zrzutek ekranów.

richo
*

Offline richo

  • Moderator Globalny
  • ***** 146
  • 6
  • Nazwa i wersja ID: Indigo 6/HC 4.037
Odp: NEW HOME CENTRE - wątek na forum Fibaro za który dostałem BANA ;-)
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 27, 2015, 04:33:18 pm »
Obiecane kilka zrzutek ekranowych - nie oddają one co prawda tego co w interfejsie najważniejsze - ergonomia i łatwość użytkowania. Jeżeli chodzi o kolory, tło i ikony to można je dowolnie kształtować i w zasadzie każdy użytkownik mógłby mieć dopasowany do siebie system ;-)
richo
*

Offline richo

  • Moderator Globalny
  • ***** 146
  • 6
  • Nazwa i wersja ID: Indigo 6/HC 4.037
Odp: NEW HOME CENTRE - wątek na forum Fibaro za który dostałem BANA ;-)
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 27, 2015, 04:35:27 pm »
Kolejne zrzutki:
richo
*

Offline richo

  • Moderator Globalny
  • ***** 146
  • 6
  • Nazwa i wersja ID: Indigo 6/HC 4.037
Odp: NEW HOME CENTRE - wątek na forum Fibaro za który dostałem BANA ;-)
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 27, 2015, 04:36:25 pm »
Mam też zbudowane narzędzia do diagnozy sieci z-wave- przykładowy ekran:
richo
*

Offline vect0r

  • ** 51
  • 0
Odp: NEW HOME CENTRE - wątek na forum Fibaro za który dostałem BANA ;-)
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 28, 2015, 01:05:36 am »
Wygląda bardzo obiecująco :-)
*

Offline Klaudiusz

  • Moderator Globalny
  • ***** 21
  • 0
Odp: NEW HOME CENTRE - wątek na forum Fibaro za który dostałem BANA ;-)
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 14, 2015, 01:48:03 pm »
Richo,

Rysiu wspominał mi, że przetestowałeś też kilka usb sticków.
Czy możesz coś polecić?

Klaudiusz

*

Offline richo

  • Moderator Globalny
  • ***** 146
  • 6
  • Nazwa i wersja ID: Indigo 6/HC 4.037
Odp: NEW HOME CENTRE - wątek na forum Fibaro za który dostałem BANA ;-)
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 14, 2015, 02:00:43 pm »
To zależy do czego. Do Indigo zdecydowałem się na UZB1 i jestem bardzo zadowolony bo obsługuje najnowsze protokoły i praktycznie nie mam żadnych problemów z urządzeniami. Nie ma on jednak zasilania i musi być podłączony do USB żeby działał. Z- stick 2 ma wbudowane baterie ale nie jest tak zaawansowany, używam go jako dodatkowy secondary/ Inclusion controller do dodawania i usuwania urządzeń. Nie muszę wtedy chodzić z notebookiem, który jest centralnym serwerem Systemu Indigo gdzie na stałe siedzi UZB1. 


Sent using Tapatalk
richo