EBus - LAN

  • 7 Odpowiedzi
  • 7972 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline powertech

  • Moderator Globalny
  • ***** 13
  • 1
EBus - LAN
« dnia: Marzec 27, 2015, 11:46:05 am »
Witam wszystkich :)

To teraz ja zdradzę nad czym pracujemy :)

Szukając rozwiązania sterowania,  z poziomu "inteligentnego domu" a dokładnie zdalnie przez platformę fibaro, ogrzewaniem w domku jednorodzinnym dość dużą kotłownią i układem grzewczym cały czas zastanawiałem się jak połączyć e-bus-a z Ethernetem po IP by zasysać stany temperatur układu oraz wysyłać żądania temperatur.

Swego czasu miałem dużo wspólnego z firmą Vaillant dlatego też jak budowałem dom zdecydowałem się na ten system.

Takim sposobem w domu mam regulator solarny jak to nazywa Vaillant  - Auromatic 620.

W moim wypadku steruje on:
* 8 obiegami grzewczymi ( 2 podłogówki i reszta obiegi z kaloryferami ) i w każdym z pokoi mam dodatkowo manipulator "termostat" VR 90
* kotłem Vaillant
* solarami
* kominkiem z płaszczem wodnym
*zasobnikiem CWU
*zasobnikiem buforowym
* i osprzętem typu zawory trój drogowe pompy sprzęgło wodne 
 

dokładnie ten http://www.vaillant.pl/klienci_indywidualni/systems-and-products/regulatory-2/regulatory-solarne-1/produkt_vaillant/auroMATIC_620_-_wielofunkcyjny_regulator_solarny.html

Dokładny opis na stronie producenta :)

Idea…

Chyba wszyscy zgodzą się ze mną że w przynajmniej w dwóch wypadkach stabilność jest konieczna:

- bezpieczeństwo - czyli Alarm
- ogrzewanie  - regulator

i dlatego idąc za wzorem integracji Satela z fibaro (nie polemizuje czy działa czy nie  :) przyszedł mi na myśl pomysł wyprodukowania modułu na wzór ehtm-1 satelowego który by spinał ebus-a z Lan. Takim sposobem tak jak Satel regulator zaczyna żyć swoim życiem i zawieszanie się naszej kochanej HC2 nie powoduje rano niemiłego przywitania z ust żony.

Regulator jest typowym regulatorem pogodowym. W praktyce różnice, przy dobrze ustawiony krzywych grzewczych w moim przypadku, nie przekraczały 1 C miedzy tym co ustawiłem a co było w pokoju przez cały sezon grzewczy. Dużą jego zaletą jest to że sam wylicza sobie temperaturę cieczy grzewczej każdego obiegu (może być ich 13) i najwyższą jaką potrzebuje zadaje kotłowi.
Obsługuje CWU, Solary i dwa zasobniki w tym jeden buforowy i drugi CWU - zależy od schematu jaki zastosujemy no i kocioł po e-bus

e-bus - Ethernet

Co będziemy mogli:

* odczyt wszystkich temperatur układu

- temperatury pomieszczeń - tu musi być Vaillant VR 90
- temperatury zasilań cieczy każdego obiegu
- temperaturę wody użytkowej CWU
- temperatury zasobnika buforowego jeżeli istnieje w układzie
- temperatury z paneli solarnych lub paneli solarnych i kominka z płaszczem wodnym (też obsługuje :) )
- temperaturę sprzęgła wodnego jeżeli jest w układzie
- temperaturę zasilania układu przez kocioł gazowy - musi także wpięty być w e-bus w vaillacie to już standard

*odczytywać i zmieniać nastawy zadanych temperatur pomieszczeń
- włączać i wyłączać grzanie w danym pomieszczeniu (obiegu)
- zmieniać temperaturę CWU

Regulator ma też swoje harmonogramy które też można użyć, możliwości bardzo wiele.

Na początek dwa rodzaje obsługi modułu.
* www - moduł posiada własny serwer www
* API

To tak w roli zajawki :) już za dosłownie parę chwil dożo więcej w temacie. Na razie jesteśmy w fazie uruchamiania :)

Drugim etapem będzie sterowanie samym kotłem z E-bus przez LAN.

A tak to wygląda płytka którą stworzyliśmy z wizuala pcb Altium   


Żeby nie było nie jest to reklama jakiegoś produktu firmy która zajmuje się tym zawodowo tylko projekt kilku zapaleńców :)
 
« Ostatnia zmiana: Marzec 27, 2015, 12:14:52 pm wysłana przez powertech »
*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
Odp: EBus - LAN
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 27, 2015, 01:26:15 pm »
Rewelacja. W końcu będzie można dopracować ogrzewanie.
Powertech ja juz to chce ma testy. Wysyłaj kurierem i to szybko.
*

Offline powertech

  • Moderator Globalny
  • ***** 13
  • 1
Odp: EBus - LAN
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 08, 2015, 12:08:21 pm »
Postępy w pracach :):)

Żeby nie było że nic się już nie dzieje …
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 10, 2015, 08:37:56 am wysłana przez powertech »
*

Offline Avatar

  • * 18
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: Avatar
Odp: EBus - LAN
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 12, 2015, 08:02:23 am »
Świetny projekt. Jako że czeka mnie wymiana pieca w tym roku, chcę kupić piec z calorMATIC 470.
Czy Twój moduł będzie z nim współpracował?
*

Offline powertech

  • Moderator Globalny
  • ***** 13
  • 1
Odp: EBus - LAN
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 17, 2015, 09:48:48 am »
Hej. Avatar

Na razie uruchamiamy go z Auromatikiem 620, ale podejrzewam że ramka sterująca E-bus-em jest taka sama.
Jeśli udam nam się już opanować 620 na pewno będziemy walczyć z innymi regulatorami.

Daj nam troszkę czasu bo robimy to w wolnych chwilach po pracy.

Pozdrawiam 
*

Offline Avatar

  • * 18
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: Avatar
Odp: EBus - LAN
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 22, 2015, 08:20:58 am »
Jak postęp prac? Gotowy?
Odp: EBus - LAN
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 05, 2016, 12:59:54 am »
Dzień dobry!

i jak postep prac na tym modułem? Bardzo usilnie szukam czegoś czym możnaby się podłączyc do Vaillantowego systemu, np. przez eBUSa - i sterować pompą dla podłogówki. Łaczenie przez Ethernet jest idealne.
*

Offline bogos

  • * 1
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: bogos
Odp: EBus - LAN
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 26, 2017, 08:39:59 pm »
czy cos w temacie się zadziało ?
nastała taka cisza...