Czujnik wiatru

  • 4 Odpowiedzi
  • 7996 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Czujnik wiatru
« dnia: Marzec 30, 2015, 10:47:55 pm »
Dość długo walczyłem z tematem czujnika wiatru. Są oczywiście proste moim zdaniem czujniki na których ustawiamy wartość dla której ma przełączyć się zdalny przekaźnik (fakro, kaiser, f&f, somfy itd.). Dla mnie istotny był jednak pomiar wiatru z różnymi wariantami. Np. markizę trzeba zamknąć przy innej prędkości, żaluzje fasadowe przy innej itd.
Znalazłem w końcu czujniki wiatru z wyjściem 0-5V, które można podłączyć do systemu Fibaro, a także do każdego innego. Jedynym problemem jest to, że powinno się ustawić w Fibaro reakcję na 0,1V co może obciążać bardzo duże sieci jeśli następują zmiany prędkości wiatru.
Innym sposobem jest stacja Davis (tutaj więcej sztywniak może powiedzieć). Uzyskujemy stację pogodową z czujnikiem wiatru. Oczywiście wszystko zależy na czym nam zależy i co potrzebujemy w danym momencie.
Mam nadzieję, że komuś się to przyda, bo sam straciłem z rok zanim znalazłem ten sposób.
*

Offline marecki_0luk1

  • Administratorzy
  • ***** 430
  • 26
  • Nazwa i wersja ID: HC3 5.070.42 / HC2 4.600
Odp: Czujnik wiatru
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 30, 2015, 11:15:21 pm »
to wrzuć jakie to czujniki znalazłeś :)
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Czujnik wiatru
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 30, 2015, 11:18:34 pm »
Jak już wspomniałem czujnik wiatru z wyjściem 0-5V. Jak coś tu masz jak to działa: https://www.youtube.com/watch?v=kzrkpHUaU_M
W Polsce nie ma możliwości dostania takiego czujnika. Ja na dniach będę miał takie czujniki jak coś w ofercie.
Jak ktoś potrzebuje prosty czujnik to chyba najprościej Fakro zamontować, ale ja wolę wiedzieć dokładnie i na podstawie tego decydować.
*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
Odp: Czujnik wiatru
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 30, 2015, 11:37:24 pm »
Zwykły czujnik.
W wielu przypadkach taki zwykły czujnik jest lepszy niż stacja meteo.
Zalety zwykłego czujnika :
- natychmiastowa reakcja
- niska cena
Wady zwykłego czujnika :
- trudna kalibracja
- brak podglądu pomiaru

Stacja meteo
Tu temat jest dużo bardziej skomplikowany, ponieważ musimy brać pod uwagę dużo innych parametrów.
Generalnie zakup taniej stacji meteo to wyrzucanie kasy w błoto, drogiej to rozpusta ;-)
Pamiętajcie o :
- stacje są przewodowe i bezprzewodowe
- stacje mają różne czasy przesyłu, różnych danych do stacji bazowej np wiatr co 30s, temp co 60s, deszcz co kubek(minimalna ilość zmierzalna)
- stacje mają różne interfejsy komunikacyjne : USB/eth ...
- to że stacja ma eth to nie znaczy że sobie z nią pogadamy
- oprogramowanie do stacji meteo wymaga dodatkowego komputera np: PC(Windows: Weatherlink, Cumulus ), malina(Linux: weewx)
 
Zalety stacji meteo :
- dokładność : ile wydamy kasy tak dokładną dostaniemy
- kompaktowość (All in one)

Wady:
- konieczność współpracy po ETH
- konieczność jakiegoś komputerka
- czujnik deszczu służy do pomiaru, a nie do stanu tj wskaże ile dotychczas napadało po tym jak zarejestruje pierwsze 0,01mm deszczu a nie że zaczęło padać. (czujnik analogowy reaguje po pierwszych kroplach bo podaje stan tzn : pada)
- tanie stacje meteo za rzadko raportują niektóre dane np podmuchy wiatru. Po 30 sekundach to trochę późno bo markiza/roletki już w połowie by były zwinięte.
- ceny porządnych stacji są masakryczne, jeśli ktoś nie jest pasjonatem meteo to nie ma sensu żeby montował.

Jak się wyrobię z zaległościami to wrzucę test stacji meteo Davis Vantage i zrobię mały wątek meteo, ponieważ wszystkim się przyda.
PS: Informacja dla przyjaciół : Dla mnie osobiście Netatmo nie zasługuje ani na nazwę "stacja meteo" ani "czujnik". U mnie jest umieszczona w kategoriach "zabawka".
*

Offline zen

  • *** 171
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: Home Assistant
Odp: Czujnik wiatru
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 10, 2016, 05:44:25 pm »
Witam wszystkich, bo to pierwszy post.

Są też stacje  całkiem rozsądnych cenach (powiedzmy cena wall pluga z-wave x 2), które bezpośrednio rozmawiają np. z WeatherUnderground. Czasy przesyłu i dokładność również całkiem znośna, np. 16s i 0.1 stopnia. Z WU można sobie pobrać te dane programowo, a jeśli komuś to nie pasuje, to można łatwo zrobić proxy (potrzebny serwer) i wysłać najpierw do siebie a dopiero potem do WU. Conrad.pl ma kilka fajnych stacji na ten przykład. Ale to się łątwo może zamienić w kolejne kosztowne hobby ;)