Zehnder ComfoAir 350 VV Luxe

  • 15 Odpowiedzi
  • 10428 Wyświetleń

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

*

Offline marecki_0luk1

  • Administratorzy
  • ***** 430
  • 26
  • Nazwa i wersja ID: HC3 5.070.42 / HC2 4.600
Zehnder ComfoAir 350 VV Luxe
« dnia: Marzec 24, 2015, 10:25:16 pm »
Sterowanie rekuperatorem Zehnder ComfoAir w wersji Luxe z poziomu Fibaro. Potrzebne dodatkowe gadżetu: RaspPI
*

Offline Grylu

  • * 9
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: HC2
Odp: Zehnder ComfoAir 350 VV Luxe
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 15, 2015, 08:01:08 pm »
Cześć,
Wątek stary, ale temat bardzo ciekawy. Możesz coś więcej napisać o integracji fibaro i rekuperatora Zehnder via RaspPI?
*

Offline marecki_0luk1

  • Administratorzy
  • ***** 430
  • 26
  • Nazwa i wersja ID: HC3 5.070.42 / HC2 4.600
Odp: Zehnder ComfoAir 350 VV Luxe
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 24, 2015, 10:42:18 pm »
Co Cię interesuje ? Czy masz Zehndera w wersji LUXE?
*

Offline artir

  • * 2
  • 0
Odp: Zehnder ComfoAir 350 VV Luxe
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 10, 2015, 10:12:51 pm »
Witam,
Zehnderem mozna sterowac za pomoca 0-10V DC (odpowiednio 0-100% mocy wiatrakow). Najlatwiej bedzie wiec zrobic to sterownikiem z-wave 230V - na wyjsciu 0-10V. Tylko skad go wziac? Przeszukalem chyba (mam nadzieje ze nie) wszystko i nie moge takiego znalezc. Fibaro tez oficjalnie odpowiedzialo mi ze takiego nie maja w ofercie.
*

Offline marecki_0luk1

  • Administratorzy
  • ***** 430
  • 26
  • Nazwa i wersja ID: HC3 5.070.42 / HC2 4.600
Odp: Zehnder ComfoAir 350 VV Luxe
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 12, 2015, 12:52:53 pm »
Fibaro nie ma takiego urządzenia z wyjściem 0-10V. Do Zehndera możesz się wpiąć poprzez RS232 i sterować.
Tutaj masz dokumentację http://www.see-solutions.de/sonstiges/Protokollbeschreibung_ComfoAir.pdf
*

Offline artir

  • * 2
  • 0
Odp: Zehnder ComfoAir 350 VV Luxe
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 12, 2015, 06:04:06 pm »
Wiem ze nie ma. Tak tez napisalem. Zastanawiam sie tylko czy inny producent elementow wykonawczych z-wave (zasilanie 230V) nie posiada czegos takiego. Nie musze sie wtedy wpinac RS232 (dzieki za schemat, tez mam i zrobilem sobie kabelek) tylko sterowac zdalnie napieciem na wyjsciu takiego urzadzenia z-wave i tym samym praca wentylatorow.
Schemat i program do sterowania reku znalazlem tutaj: http://www.kubinska.eu/pl/programy
*

Offline marecki_0luk1

  • Administratorzy
  • ***** 430
  • 26
  • Nazwa i wersja ID: HC3 5.070.42 / HC2 4.600
Odp: Zehnder ComfoAir 350 VV Luxe
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 13, 2015, 10:55:09 am »
Tak widziałem ten program, ja szukałem czegoś co będzie działać na RaspPI, żebym mógł "komputer" położyć na reku.
*

Offline Grylu

  • * 9
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: HC2
Odp: Zehnder ComfoAir 350 VV Luxe
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 18, 2015, 10:38:23 pm »
@marecki_0luk1
Zehndera w wersji luxe dopiero będę kupował za miesiąc, dwa, ale już myślę nad jego przyszłym spięciem z F. Nie oczekuję fajerwerków, a jedynie możliwości wysterowania czasowego zwiększenia obrotów wentylatorów przez scenę.  Jeśli robiłeś coś podobnego z RaspPI, napisz proszę czy opierałeś się na jakimś projekcie czy to Twój autorski projekt?
Zainspirowany tym wątkiem znalazłem coś takiego:
http://sourceforge.net/projects/raspivmc/
Czy ktoś z Was może próbował czegoś takiego? A może znacie inne tego typu projekty?
*

Offline homelogic

  • **** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Zehnder ComfoAir 350 VV Luxe
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 19, 2015, 12:42:27 pm »
Do prostego sterowania wystarczy zapiąć biegi do przekaźników. W zehnderach jest to bardzo proste, robisz to za złączce zasilania gdzie są 4 kabelki (N, 1bieg, 2 bieg, 3 bieg).
*

Offline Grylu

  • * 9
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: HC2
Odp: Zehnder ComfoAir 350 VV Luxe
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 19, 2015, 06:01:59 pm »
@homelogic
Dziękuję za wskazówkę. Czy w takiej konfiguracji możliwe jest zachowanie standardowego sterowania biegami przy obecności takiego równoległego zestawu przekaźników, czy sterowanie przekaźnikami ale zamiast standardu.
Coś kojarzę, że Zehnder w wersji luxe miał dodatkowe wejście, które można było występować z zewnątrz, ale które wymuszało bodaj któryś bieg na zdefiniowany czas. Ty masz chyba na myśli nieco inny pomysł. Muszę poszperać w instrukcji zehndera i zgłębić temat.
*

Offline marecki_0luk1

  • Administratorzy
  • ***** 430
  • 26
  • Nazwa i wersja ID: HC3 5.070.42 / HC2 4.600
Odp: Zehnder ComfoAir 350 VV Luxe
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 19, 2015, 08:13:20 pm »
Ja po tym jak znalazlem RaspiVMC dalem sobie spokój ze swoim oprogramowaniem bo dziala to fajnie, a malinka to zaden koszt + nadal sterownik od zehndera pracuje i pozwala na zmiany...

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

*

Offline homelogic

  • **** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Zehnder ComfoAir 350 VV Luxe
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 19, 2015, 09:23:52 pm »
@homelogic
Dziękuję za wskazówkę. Czy w takiej konfiguracji możliwe jest zachowanie standardowego sterowania biegami przy obecności takiego równoległego zestawu przekaźników, czy sterowanie przekaźnikami ale zamiast standardu.
Coś kojarzę, że Zehnder w wersji luxe miał dodatkowe wejście, które można było występować z zewnątrz, ale które wymuszało bodaj któryś bieg na zdefiniowany czas. Ty masz chyba na myśli nieco inny pomysł. Muszę poszperać w instrukcji zehndera i zgłębić temat.

Zehnder w wersji luxe ma możliwość wysterowania sygnałem 0-10V. Istotne gdy mamy odpowiedni system ID.

Standardowo wszystkie ComfoAir powinny mieć funkcję tzw. włącznika łazienkowego, czyli właśnie wymuszenie wyższego biegu na jakiś czas.
Przekaźniki z tego co wiem "nadpisują" sterownik, aczkolwiek korzystają ze zdefiniowanego poziomu obrotów.

*

Offline Grylu

  • * 9
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: HC2
Odp: Zehnder ComfoAir 350 VV Luxe
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 04, 2016, 10:28:51 pm »
Podsumowując i porządkując nieco ten wątek,
ponieważ potrzebuję prostego sterowania rekuperatorem, tj. czasowego zwiększania wydajności centrali rekuperacyjnej, wystarczającym rozwiązaniem będzie skorzystanie z dostępnej w tym rekuperatorze funkcji "włącznika łazienkowego", o której pisał homelogic sterowanej zwykłym Relay-em na z-wave. HC2 wysteruje Ralay-a, który włączy w rekuperatorze "gotową" fukcję czasowego zwiększenia mocy wentylatorów.
Rozwiązanie z Raspberry (malinką) połączoną poprzez RS232 bezpośrednio z rekuperatorem, z oprogramowanym "pod maską" protokołem komunikacyjnym, wystawiającą do sieci LAN stronkę WWW umożliwiającą pełne sterowanie centralą zapewnia szerokie możliwości konfiguracyjne (samodzielne na stronie WWW w dowolnej przeglądarce internetowej jak i sterowanie przez HC2). Biorąc pod uwagę moje potrzeby (proste sterowanie rekuperatorem) póki co zastosuję pierwsze rozwiązanie, a drugim zajmę się w przyszłości (zabawa na długie zimowe wieczory jak już się wprowadzę....).

Dziękuję wszystkim za wkład, rady i sugestie.
*

Offline cuti

  • * 5
  • 0
Odp: Zehnder ComfoAir 350 VV Luxe
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 25, 2017, 03:41:48 pm »
Witam, czy udało Ci się wdrożyć sterowanie przez Fibaro?

Dzięki z góry
W.
*

Offline Grylu

  • * 9
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: HC2
Odp: Zehnder ComfoAir 350 VV Luxe
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 25, 2017, 07:59:38 pm »
Ja ostatecznie - tak jak zapowiedziałem w styczniu - użyłem funkcji włącznika łazienkowego, którym steruje fibaro. Scena na 1 sekundę załącza relay-a (a właściwie jeden styk w  module INT-iORS zintegrowanej z fibaro instalacji alarmu  satel) czyli de facto zwiera dwa styki, a sama centrala zehnder włącza zaprogramowany dla tej funkcji bieg (ustawiłem bodaj III). Funkcja ta nadpisuje aktualny bieg i wymusza ustawiony dla tej funkcji, a po zaprogramowanym czasie (u mnie 3 minuty) wraca do poprzedniego ustawienia biegu. Wszystko ładnie działa, póki co.
Oczywiście - taką funkcję ma centrala zehnder w wersji luxe.