IUVO - System automatyki budynkowej

  • 11 Odpowiedzi
  • 9712 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline IUVOit

  • * 10
  • 1
  • Nazwa i wersja ID: 666
IUVO - System automatyki budynkowej
« dnia: Maj 10, 2015, 02:05:14 pm »

Wstęp

System IUVO jest magistralnym, swobodnie konfigurowalnym systemem automatyki budynkowej. Główna wizja i koncepcja systemu została stworzona przez dwóch, inżynierów automatyków-robotyków. Przed przystąpieniem do prac nad systemem najpierw pracowali w automatyce przemysłowej, następnie w automatyce domowej. Głównymi elementami systemu IUVO są sterowniki, które montuje się na szynie DIN (TS35) w rozdzielni automatyki.  Jest to system rozproszony, każdy ze stronników, może pracować autonomicznie lub w sieci. Konfiguracja systemu, odbywa się za pomocą komputera PC wyposażonego w złącze RS232. Dzięki oprogramowaniu IUVO Expert, można tworzyć zależności logiczne, przyczynowo skutkowe, czasowe pomiędzy wejściami a wyjściami systemu. Protokół systemu IUVO, jest w 100% otwartym protokołem, dzięki czemu integracja z innymi systemami jest uproszczona.

Elementy systemu IUVO

Głównymi elementami systemu IUVO, są sterowniki montowane na szynę DIN. Na dzień dzisiejszy, system IUVO posiada 3 sterowniki. Budowa wszystkich sterowników jest podobna. Każdy ze sterowników posiada dwa porty komunikacyjne: PORT0, PORT1. Wejścia niskonapięciowe (do 12V) znajdują się „na dole” sterownika, wyjścia wysokonapięciowe (230V), znajdują się u góry sterownika. Jest to zabieg celowy aby ułatwił, łączenie modułów w rozdzielni. Każde kolejne moduły systemu, jakie będą powstawały, będą spełniały ten warunek. Dzięki takiemu rozwiązaniu przewody wykonapięciowe, mogą być rozdzielone względem przewodów niskonapięciowych. Każdy z modułów IUVO, jest wyposażony w prosty interfejs dla użytkownika, instalatora: diodę RUN oraz diodę Rx/Tx. Dioda RUN informuje o prawidłowym działaniu modułu, dioda Rx/Tx informuje o wysyłaniu odbieraniu informacji od innych modułów.


Poniżej są przedstawione podstawowe parametry i własności modułów:

IUVO Controller 0806
  • napięcie zasilania: 12V DC
  • sposób montażu: szyna DIN
  • ilość wyjść: 6
  • typ każdego wyjścia: NO, NC, COM
  • obciążalność prądowa wyjścia: 16[A]
  • ilość wejść: 8
  • typ wejścia: NO, NC są to wejścia bezpotencjałowe, każde z wejść rozróżnia stan „krótkiego”, „długiego” naciśnięcia, moment „zwarcia”, „rozwarcia”
  • parametry konfiguracyjne: 16 funkcji, 8 sekwencji
IUVO Controller 0806RTC

Moduł posiada wszystkie właściwości i parametry modułu IUVO Controller 0806. Dodatkowo jest wzbogacony o zegar czasu rzeczywistego. Jest to moduł, który jest „dawcą czasu” dla innych modułów w systemie. Zegar czasu rzeczywistego ma podtrzymanie bateryjne, dzięki czemu parametry modułu są trzymane nawet po zaniku zasilania. Przechowuje informację na temat dnia tygodnia oraz aktualnej godziny.

IUVO Roller Shutter 0804
  • zasilanie: 12[VDC]
  • ilość wyjść roletowych: 4
  • ilość wejść: 8
  • typ wejścia: NO, NC są to wejścia bezpotencjałowe, każde z wejść rozróżnia stan „krótkiego”, „długiego” naciśnięcia, moment „zwarcia”, „rozwarcia”
  • parametry konfiguracyjne: 16 funkcji, 8 sekwencji
  • typ wejścia: NO, NC są to wejścia bezpotencjałowe, każde z wejść rozróżnia stan „krótkiego”, „długiego” naciśnięcia, moment „zwarcia”, „rozwarcia”
  • parametry konfiguracyjne: 16 funkcji

Struktura połączenia elektrycznego

Ponieważ system IUVO, jest systemem w pełni rozproszonym, nie posiada jednostki centralnej, która zarządza całością systemu. Dzięki czemu funkcjonalność systemu, nie jest uzależniona od jednego modułu MASTER. Brak jednostki MASTER zwiększa bezawaryjność systemu!
Każdy z modułów posiada, dwa porty komunikacyjne, do których jest podłączona magistrala IUVO Bus. Ponieważ są dwa porty komunikacyjne, magistrala jest separowana na każdym module. Uszkodzenie magistrali: zwarcie, przerwa na magistrali unieruchamia tylko komunikację pomiędzy uszkodzonymi elementami.



Komunikacja między modułami IUVO odbywa się w sposób rozgłoszeniowy, dzięki czemu magistrala IUVO Bus, jest „magistralą cichą”. Na magistralę, są wysyłane informacje w momencie, jak jeden moduł, chce wydać rozkaz innemu modułowi lub zapytać się o jego stan.

Ilość modułów połączonych w sieć IUVO, jest nie ograniczona! Czego nigdy nie da się osiągnąć w systemach, typu jeden MASTER, reszta urządzeń SLAVE. Przy systemach z jednostką zarządzającą jest obserwowalny spadek prędkości reakcji systemu na zdarzenie, przy większej ilości modułów w sieci, ponieważ jednostka centralna ma więcej danych do przeanalizowania. W przypadku systemu IUVO, przy większej ilości modułów, nie jest zauważalny spadek prędkości działania systemu.



Magistrala IUVO Bus, powinna być wykonana kablem OMY3x0,5mm2 .Maksymalna odległość jaką można uzyskać na tym przewodzie to 10 metrów. Przy większych odległościach (np. połączenie rozdzilni automatyki na parterze z rozdzielnią  automatyki na pietrze) należy zastosować konwertery RS23/RS485. Przy zastosowaniu konwertera RS232/Ethernet system IUVO można umieścić w dwóch osobnych obiektach, miastach… Ponieważ ilość informacji na magistrali IUVO Bus jest "bardzo mała", nie jest zauważalne opóźnienie w komunikacji pomiędzy modułami, które znajdują się na różnych obiektach.

Pierwsze uruchomienie systemu

Po prawidłowym połączeniu modułów IUVO w sieć, należy je skonfigurować za pomocą programu IUVO Expert. Komputer musi być wyposażony w por RS232, lub należy zastosować konwerter USB/RS232.



Program automatycznie wyszukuje moduły, oraz dynamicznie stworzy strukturę sieci - „drzewo”. Każdy moduł otrzymuje swój adres IP, poczynając od adresu 0. Następnie w programie IUVO Expert, można nadać nazwę każdemu z modułów, wygodna dla instalatora (np. salon, kuchnia…).



Jeżeli mamy w taki sposób przygotowaną strukturę sieci, możemy przystąpić do konfiguracji systemu. Jeżeli wszystkie wejścia, wyjacia sterowników mamy dobrze opisane, konfiguracja systemu może odbywać się Off Line.

cdn...
*

Offline marcinwojciesz

  • Moderator Globalny
  • ***** 122
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: HC2 4.042, Sterbox
Odp: IUVO - System automatyki budynkowej
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 10, 2015, 03:58:53 pm »
jestem posiadaczem STERBOX-a i z tego co widzę jest to chyba to samo. IUVOit - w czym Twój system jest lepszy lub czym różni się od STERBOX-a?
*

Offline IUVOit

  • * 10
  • 1
  • Nazwa i wersja ID: 666
Odp: IUVO - System automatyki budynkowej
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 10, 2015, 10:00:42 pm »
SterBox'a znam jedynie teoretycznie, nigdy się nim nie bawiłem, ani nie testowałem. Dlatego, ciężko jest mi przyrównać jeden system do drugiego. Ale idea działania jednego i drugiego systemu widać, że jest zbliżona :-)
*

Offline Patriko

  • **** 441
  • 21
  • Nazwa i wersja ID: Darin/BleBox.eu
Odp: IUVO - System automatyki budynkowej
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 11, 2015, 07:51:12 am »
Ciekawe!
Przypomina trochę DARIN'a którego kiedyś stworzyłem  z tym że ma cichą magistralę :)
Jak wygląda kwestia interfejsu internetowego?
*

Offline IUVOit

  • * 10
  • 1
  • Nazwa i wersja ID: 666
Odp: IUVO - System automatyki budynkowej
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 11, 2015, 02:27:36 pm »
Darin jest systemem scentralizowanym, mój system jest systemem rozproszony.  W darin jest ograniczona ilość modułów u mnie można nieskończenie dużo modułów w sieć połączyć.  Usterka jednostki centralnej unieruchomienie DARIN. Ja za bardzo nie widzę podobieństw.  To są dwa różne ideologicznie systemy. Pod jakim względem są one według Ciebie podobne???

sterowanie poprzez neta opiszę w jednej z kolejnych części, szczegółowo. ..
*

Offline Patriko

  • **** 441
  • 21
  • Nazwa i wersja ID: Darin/BleBox.eu
Odp: IUVO - System automatyki budynkowej
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 11, 2015, 04:48:45 pm »
Hmm... Nie do końca.
Darin jest rozproszony, jednostka centralna pełni funkcję konfiguratora i interfejsu brzegowego, skalowalność jest osiągnięta poprzez zwiększanie liczby kolejnych magistral oraz łączenie jednostek centralnych w logiczną podsieć (wymieniają dane pomiędzy modułami przez sieć ethernet/Internet)

Co do usterki, analogicznie odpowiednia usterka (np. zwarcie) unieruchamia część lub cały system - w zależności na którym z kolei module się pojawi.

Chodziło mi raczej o analogię do logiki, etc. - zamiast scen, zdania logiczne, wzorowanie się na automatyce przemysłowej zamiast dziwacznych scenach F. z których zbudowanie czegoś logicznego bez użycia LUA jest praktycznie niemożliwe. Do tego otwarty protokół, magistrala szeregowa (TTL pomiędzy modułami?) z możliwością łączenia przez RS485. Takie drobiazgi.

Nie jest moją intencją wdawanie się w konflikt co do wyższości IUVO nad DARIN'em czy w drugą stronę. Dla mnie DARIN to zamknięty rozdział. Teraz jest BleBox. Rozwiązanie którego ideą jest współpraca ponad rywalizacją :)
*

Offline IUVOit

  • * 10
  • 1
  • Nazwa i wersja ID: 666
Odp: IUVO - System automatyki budynkowej
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 11, 2015, 05:28:59 pm »
Z tego co poczytałem, na stronie DARIN, to myślałem, że jest to system typu MASTER->SLAVE. Też nie chce się wdawać w dyskusję co jest lepsze :-) Przez takie dyskusje rodzi się najczęściej niezdrowa atmosfera :-)

Troszkę poczytałem o Twoim BleBox. Na pierwszy rzut oka fajnie to wygląda :-) Widzę, że masz podobne podejście do mojego, że system powinien być otwarty. Jak ktoś chce robić hybrydę z innymi systemami to czemu nie :-) Dlatego w systemie IUVO, protokół jest w 100% otwarty. Jest to RS232 (+/-15V), parametry 115200/8/0/1 cały system jest sterowany za pomocą komend ASCII. Jeżeli chce się sterować moim systemem z innego systemu, to wystarczy puscić przez RS ciąg znaków ASCII zakończonych ENTEREM (\r\n)
Przykładowa komenda wpuszczona w sieć IUVO:
AT+SetOut=3,0,0,1,2,2,3<CR>

Efekt takiej komendy:
W module o ID=3, załacz wyjście 3, wyłącz wyjście 4,5, zmień na stan przeciwny wyjście 6.

Znaczenie:
AT+SetOut=ID_Modułu,x1,x2,x3,x4,x5,x6<CR>
ID_Modulu - jest to adres ID modułu w sieci
x1,x2,x,3..x6 - są to wyjścia modułu
parametry:
x1: 0 - nie rób nic
      1 - włącz wyjście
      2 - wyłącz wyjście

Protokół systemu opisze również opisze bardzo szczegółowo. Przy takim rozwiązaniu, jeżeli ktoś ma minimalne pojecie o programowaniu może bez najmniejszego problemu wykonać wizualizację systemu. Poprzez komendy ASCII (AT) można pytać się o stan konkretnego modułu, można również wydawać rozkazy konkretnemu modułowi.

Ty produkujesz np. moduł LightBox, wiem, że jest on wyposażony w RS232, jeżeli mozna nim sterować za pomocą komend ASCII, to bez problemu można go zintegrować z moim systemem...

hehe sposobało mi się to Twoje stwierdzenie : "Rozwiązanie którego ideą jest współpraca ponad rywalizacją :) "

*

Offline IUVOit

  • * 10
  • 1
  • Nazwa i wersja ID: 666
Odp: IUVO - System automatyki budynkowej
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 11, 2015, 09:50:08 pm »
Rozprowadzenie okablowania na obiekcie

Rozłożenie okablowania w systemie IUVO, jest inna niż przy tradycyjnej instalacji. Wszystkie odbiory schodzą się centralnie do rozdzielni elektrycznej i automatyki. Takich rozdzielni, może być kilka na jednym obiekcie np. na parterze jedna, druga rozdzielnia na piętrze. Oczywiście jedna i druga rozdzielnia mogą się za sobą komunikować w sieci.


Rys. Tradycyjna instalacja, instalacja automatyki IUVO

Rozdzielnia automatyki i elektryczna, podczas montażu.

Zalecamy wykonanie dwóch rozdzielni. Jedna rozdzielnia elektryczna, druga rozdzielnia automatyki. W rozdzielni elektrycznej, znajdują się zabezpieczenia elektryczne (zabezpieczenia nad prądowe, różnicowo prądowe itd) w rozdzielni automatyki znajdują się moduły IUVO. Jest to tylko nasze zalecenie, według nas taka instalacja jest bardziej klarowna i przejrzysta. Oczywiście, że przy małych rozdzielniach, gdzie mamy 3,4 moduły nie ma sensu dodawać osobnej rozdzielni automatyki.


Rys. Rozdzilnia elektryczna i automatyki

Pierwszy projekt - łącznik schodowy

Po uruchomieniu programu IUVO Expert, należy wybrać odpowiedni port COM (kok 1), następnie nacisnąć przycisk Połącz. Jeżeli wszystko przebiegło prawidłowo, pod numerem portu pojawi się komunikat „Połączony”.



Następnie należy (krok 2) rozpoznać moduły IUVO, które są połączone w sieć.  Po kliknięciu przycisku „Szukaj modułów” program sam dynamicznie w kilka sekund znajdzie wszystkie moduły. W lewej części programu IUVO Expert powstanie dynamicznie drzewo ze strukturą projektu. Operację rozpoznawania modułów wykonuje się tylko za pierwszym razem, jak zaczyna się pracę z nowym projektem. Każdy z modułów będzie tworzył osobną „gałąź”, dzięki czemu poruszanie się po strukturze obiektu jest szybkie i intuicyjne. Aby przyspieszyć pracę, nad projektem, każdy z modułów można nazwać przyjaźnie dla instalatora. Jeżeli moduł steruje automatyką w salonie, można go nazwać „Salon”. Następnie należy zapisać projekt – krok 3. Od tej pory, można na programie pracować OffLine. Po odpowiednim skonfigurowaniu systemu, dane konfiguracyjne należy przesłać, poprzez klikniecie przycisku „Wyslij do modułu” – krok 4.

Celem projektu jest wykonanie prostego łącznika schodowego. Jeden obwód oświetlenia oraz dwa łączniki.


Schemat ideowy


Schemat połączeń

W systemie IUVO najlepiej wykorzystywać łączniki monostabilne- „dzwonkowe”. Wówczas system może rozróżnić akcję krótkiego oraz długiego „kliknięcia”. Czasy te można ustawiać z dokładnością do 10[ms] dla każdego z wejść osobno.

W zakładce „Ustawienia” można nadać nazwę wejściom pod które są podłączone łączniki oraz wyjściu pod, które jest podłączony obwód oświetlenia. Przy tak małej instalacji, nie ma to większego znaczenia, przy większej instalacji jest to raczej obowiązek aby spawanie poruszać się po strukturze projektu.


Zakładka Ustawienia.


Zakładka Ustawienia. 

Po konfiguracji Wejść, wyjść przechodzimy do głównej zakładki: „Funkcje”. Tutaj ustalamy zależności czasowe, przyczynowo skutkowe. Moduły IUVO Controller 0806 RTC posiadają 16 funkcji oraz 8 sekwencji.


Konfiguracja Funkcji.

Ogólnie mówiąc funkcje są skonstruowane w ten sposób:
  • Zdarzenie, która wywoła reakcję sterownika. W naszym przypadku jako zdarzenie, zaznaczyliśmy krótkie klikniecie łącznika 4 lub 8
  • Funkcja przejścia, czyli odpowiednia reakcja na zdarzenie. W naszym przypadku będzie to zmiana stanu na przeciwny.
  • Akcja, w tej zakładce zaznaczamy wyjścia (Lampki – zmienne wirtualne, opiszę je w kolejnych cześciach), którymi chcemy sterować. W naszym przypadku jest to wyjście 2.

Tak skonfigurowany moduł, będzie działał następująco. Krótkie naciśniecie obojętnie, którego łącznika podłączonego do wejścia 4 lub 8, będzie zmieniało stan wyjścia 2 na przeciwny.
*

Offline stkop

  • * 8
  • 0
Odp: IUVO - System automatyki budynkowej
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 12, 2015, 12:59:04 pm »
Z tego co poczytałem, na stronie DARIN, to myślałem, że jest to system typu MASTER->SLAVE.
 
"Darin jest rozproszony, jednostka centralna pełni funkcję konfiguratora i interfejsu brzegowego"...

A to ciekawostka... Patriko wiem, że chyba Ci to lotto teraz... ale o tej niezwykle ważnej sprzętowej informacji wiesz chyba tylko Ty i może jeszcze kilku innych ludzi... też żyłem w przekonaniu, że cała automatyka Darina siedzi w [pc]masterze.
*

Offline Patriko

  • **** 441
  • 21
  • Nazwa i wersja ID: Darin/BleBox.eu
Odp: IUVO - System automatyki budynkowej
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 14, 2015, 08:07:39 am »
stkop - zgadza się - mi to lotto gdyż osoby które przejęły projekt jakoś nie palą się do rozwoju czegokolwiek (poza listą dotacji które można na to dostać), ale już wyjaśniam:

Założenie było takie - proste logiki przetwarzane są przez moduły (typu: jeśli naciśnięto przycisk zapal światło). Złożone (np. "jeśli wczoraj 2 godziny padał deszcz ale dzisiaj wilgotność spadła poniżej 20%, jest bezwietrznie a jutro będzie słońce to podlej trawnik ale tylko na połowę czasu") już przez jednostkę :)

--- offtop---

Jak to wygląda obecnie, nie mam pojęcia gdyż pomimo ustaleń, zapisów w umowach, etc. tzw. "Pani Małgosia" nawet nie raczy mnie poinformować co zmienili, zepsuli lub oddali komuś w dobre ręce. Dlatego zawsze traktuję Darina jako sukces techniczny (ten system gdy powstawał wyprzedzał pewną epokę) ale porażkę biznesową. (Stąd obecne podejście: bez prawnika nie podpiszę nawet umowy na telefon).

Uprzedzając złośliwe pytanie: odpuściłem - mogłem chodzić 5 lat po sądach i pewnie bym coś wygrał ale wolałem poświęcić 2 i stworzyć coś zupełnie innego, nowocześniejszego i takiego jak chciałem od początku.
*

Offline IUVOit

  • * 10
  • 1
  • Nazwa i wersja ID: 666
Odp: IUVO - System automatyki budynkowej
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 22, 2016, 10:36:58 pm »
Wizualizacja automatyki budynkowej IUVO

Automatyka Systemu IUVO może być wizualizowana na tablecie, telefonie lub komputerze PC. Aplikacje do sterowania systemem automatytki, mogą pracować pod wszystkimi najbardziej popularnymi systemami operacyjnymi – MS Windows, ANDROID, iOS.
Wizualizacja jest tworzona na serwerze XP3, który jest połączony z systemem IUVO za pomocą magistrali IUVO Bus. Serwer XP3 może być wpięty do sieci Ethernet, dzięki czemu dostęp do sterowania systemem można uzyskać z każdego miejsca na Ziemi, gdzie jest internet.


Wizualizacja jest tworzona na serwerze XP3 komunikującym się z Systemem IUVO. Komunikacja jest oczywiście dwukierunkowa. Wizualizacja stworzona na serwerze XP3 jest nakładką graficzną na System Automatyki budynkowej IUVO. Cała logika systemu jest „zaszyta” w modułach IUVO. Aplikacje jakie można utworzyć przy pomocy serwera XP3, pozwalają na sterowanie systemem IUVO ze wszystkich najpopularniejszych systemów operacyjnych. Aplikacja może być instalowana na tablecie, telefonie lub komputerze PC. Dzięki czemu mając przy sobie tablet, telefon można kontrolować, wydawać rozkazy, pobierać informacje z Systemu IUVO.

Poniżej znajduje się kilka Screan-ów z programu Integration Designer, pokazujących w jaki sposób jest tworzona wizualizacja:


Ustawienie rozdzielczości urządzenia na którym będzie zainstalowana wizualizacja.


Wybór podkładu na którym będą rozmieszczone komponenty (wentylatory, lampy, czujki, zawory...). Podkładem może być zdjęcie pomieszczenia. Następnie na to zdjęcie „nakłada się” komponenty.


Ilość stron, może być dowolna, ograniczeniem jest jedynie pojemność dysku serwera XP3 (83 MB).


Konfiguracja Driver'a IUVO. Wybór portu RS232, opis wejść, wyjść...


Komponenty można tworzyć samemu lub wybrać z bardzo bogatych bibliotek. Następnie komponent, można ułożyć w dowolnym miejscu podkładu.


Przypisanie akcji komponentowi, czyli w jaki sposób ma zareagować kiedy zostanie naciśnięty.


Przypisanie stanu wyjścia do komponentu. Dzięki temu wiemy w jakim stanie jest dane wyjście, wejście, roleta, zmienna wirtualna lampka...


Możliwość tworzenia skomplikowanych makr, które pozwalają tworzyć zależności przyczynowo skutkowe, logiczne.
*

Offline IUVOit

  • * 10
  • 1
  • Nazwa i wersja ID: 666
Odp: IUVO - System automatyki budynkowej
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 16, 2016, 01:07:30 am »
Do systemu IUVO, dzięki serwerowi XP3 można dodać prognozę pogody na najbliższy tydzień. Oprócz funkcji informacyjnych dla użytkownika, informacje o pogodzie można przekazać do Systemu IUVO. W zależności od typu pogody, można różnie sterować modułami IUVO. Na przykład informacja o pogodzie może zostać wykorzystana do sterowania harmonogramem podlewania ogrodu. Jeżeli pada deszcz, to system nie podlewa ogrodu, pomimo tego, ze w harmonogramie miał taka funkcję. Kolejnym przykładem na wykorzystanie informacji o pogodzie, może być sterowanie roletami, markizami: jeżeli jest duży wiatr zamknij rolety, zwiń markizy... System IUVO dynamicznie podejmuje decyzje w zależności od panującej pogody na zewnątrz.

Wizualizacja prognozy pogody może być przedstawiona na dowolnym urządzeniu: komputer PC, tablet, telefon.