Jakich homeserverów używacie?

  • 7 Odpowiedzi
  • 7508 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline damago

  • * 5
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: KNX
Jakich homeserverów używacie?
« dnia: Marzec 25, 2015, 11:03:22 am »
Zadam tu pytanie: jakich rodzajów home-servera używacie dla KNX-a?
*

Offline damago

  • * 5
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: KNX
Odp: Jakich homeserverów używacie?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 25, 2015, 11:04:47 am »
Ja osobiście używam LinKnx. Jest darmowy (open source), bardzo stabilny (bezawaryjnie pracuje już 5 lat bez ANI JEDNEJ awarii), chodzi na minimalnych zasobach sprzętowych (raspberry pi jest aż zanadto) i łatwo konfigurowalny.
*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
Odp: Jakich homeserverów używacie?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 25, 2015, 11:11:52 am »
Hejka. Fajnie że wpadłeś do nas.
Mógłbyś napisać jak wyglądają możliwości integracji z usługami po IP? Chodzi mi o słynne IoT.
*

Offline damago

  • * 5
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: KNX
Odp: Jakich homeserverów używacie?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 25, 2015, 12:58:45 pm »
To chyba temat na osobny wątek ale ja przyjąłem model taki, że nadrzędnym protokołem jest u mnie KNX. Wszystkie rzeczy chodzące po IP potem są tłumaczone na obiekty KNX-owe i w drugą stronę. Nawet jeżeli to fizycznie nie trafia do kabla KNX to w takiej formie jest trzymane w home-serverze.

To daje spójność całej instalacji. Są rzeczy których używam tylko po IP (np. kamery), no i dla rzeczy informatycznych używam SNMP. Ale co do zasady wszystkie urzadzenia IOT podłączam do KNXa. Stąd np. zrobiony przeze mnie uniwersalny interfejs arduino-knx a do arduino już mogę podłączyć co chcę.
*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
Odp: Jakich homeserverów używacie?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 25, 2015, 03:11:53 pm »
Pięknie.
a na targach w Wawie jak pytałem na stoiskach KNX to wielkie oczy robili. Hehe
Jesteś mistrzem ;-)
*

Offline homelogic

  • **** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Jakich homeserverów używacie?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 27, 2015, 08:16:25 am »
Damago, jak dużą masz instalację?

Ja kombinowałem z Loxem jako HS ale rozbiłem się o ograniczenia przepustowości magistrali. Nie ma innej możliwości na zrobienie scen "zamknij wszystkie rolety" lub "zgaś wszystkie światła" bez zrobienia odpowiedniego adresu grupowego bo inaczej zapchamy magistralę i pogubimy telegramy. Adresów grupowych nie zmodyfikujemy bez fizycznego dostępu do rozdzielni więc odpada jakiekolwiek modyfikowanie scen w prosty sposób z wizualizacji przez klienta.
*

Offline electrocontrol

  • ** 31
  • 1
  • Nazwa i wersja ID: KNX
Odp: Jakich homeserverów używacie?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 28, 2015, 04:38:50 pm »
Ja kombinowałem z Loxem jako HS ale rozbiłem się o ograniczenia przepustowości magistrali. Nie ma innej możliwości na zrobienie scen "zamknij wszystkie rolety" lub "zgaś wszystkie światła" bez zrobienia odpowiedniego adresu grupowego bo inaczej zapchamy magistralę i pogubimy telegramy. Adresów grupowych nie zmodyfikujemy bez fizycznego dostępu do rozdzielni więc odpada jakiekolwiek modyfikowanie scen w prosty sposób z wizualizacji przez klienta.

Teoretycznie sceny powinny tak działać - adres grupowy uruchamiający scenę. Ewentualnie możemy zmienić konfigurację sceny przez jej zapisanie, ale dotyczy to tylko określonych wcześniej obiektów. Inna opcja to wysyłanie adresów grupowych z opóźnieniem, ale chyba nie o to do końca chodzi.
Też stosowałem Loxone, ale niestety twórcy odeszli od KNX i dużo fajnych opcji (np. ustawienia termostatu, sterowanie roletami) nie można wykorzystać do KNX. Tzn. można, ale nie będzie to wtedy instalacja KNX, a jedynie Loxone z modułami wejść/wyjść.

Ostatnio korzystałem z Divus-a. Bardzo fajny serwer, głównie ze względu na łatwość stworzenia wizualizacji. Działa stabilnie, więc podstawowe warunki spełnia. Może cena trochę wysoka.
*

Offline homelogic

  • **** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Jakich homeserverów używacie?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 29, 2015, 02:31:11 pm »
Mi właśnie o to chodziło - żeby wykorzystać tanie aktory i sensory KNX jako moduły rozszerzeń do Loxona, bez dotykania ETS poza zaadresowaniem złączek. Tyle że to nie działa dobrze. Teoretycznie przez magistralę może przejśc 50 telegramów na sekundę. W praktyce zauważyłem że Lox ma problem z wysłaniem pakietów po pięć telegramów co pół sekundy - nie ma żadnego bufora i jeden z pięciu potrafi zgubić. Sceny "otwórz/zamknij wszystko" można łatwo zrobić na adresach grupowych, ale ogrzewania ani scen świetlnych w ten sposób nie zrobimy. I się kółko zamyka.