Hardware systemu Loxone i alternatywy

  • 6 Odpowiedzi
  • 2530 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Sadek

  • * 4
  • 0
Hardware systemu Loxone i alternatywy
« dnia: Maj 14, 2023, 12:52:05 am »
Witam,
Na wstępie jako, że to mój pierwszy post, chciałbym podziękować za wszystkie przydatne informacje oraz pozdrowić wszystkich forumowiczów.
Rozpoczynam budowę domu i jako system SmartHome wybrałem właśnie system Loxone. Od ponad 2 tygodniu magluje temat i zaprojektowałem przy użyciu strony uplan.io to co chciałbym aby w domu się znalazło od strony sterowania. Kolejną opcją gdzie potrzebuje pomocy to jest zerknięcie czy można gdzieś zejść z kosztów zamieniając podzespoły Loxone jak czujniki ruchy, panele dotykowe, taśmy LED, zawory do sterowania ogrzewaniem podłogowym na coś firm trzecich, które zapewne można znaleźć taniej. Niestety z moją aktualną wiedzą nie wiem czy taka możliwość istnieje dlatego poszukuje pomocy.
W załączniku podsyłam plan zagospodarowania elementów SmartHome. Czy możecie mi doradzić gdzie i co mogę zastąpić aby mieć taką samą funkcjonalność ale przy mniejszych kosztach zamieniając elementy Loxone na elementy firm trzecich bazując na poniższych informacjach:
1) Jak widzicie np w pokojach 1, 2 oraz sypialnia wrzuciłem lampy sufitowe LED Ceiling Light RGBW Tree z wbudowanym czujnikiem ruchu. Zależy aby w pokojach była możliwość zmiany koloru oświetlenia jak również natężenia. Wybrałem taką lampę bo wydaje się rozsądna ze względu na cenę i to co oferuje ale być może jest inna alternatywa gdzie uzyskam ten sam efekt po niższych kosztach.
2) Zawory Loxone przy podłogówce. Czy jest możliwość zastąpienia tych zaworów czymś innym niż Loxone?
3) Czym zastąpić paski LED Loxone, które są na prawdę dorogie? W salonie jak i kuchni będą zamontowane w suficie aby w jednym jak i drugim pomieszczeniu można było zmieniać kolor.
4) Czy Panele touch pure można zastąpić jakimiś innymi 4-ro kanałowymi przełącznikami?

Z góry dziękuję za pomoc i doradztwo!
Pozdrawiam

*

Offline TomekWaw

  • ** 68
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Loxberry
Odp: Hardware systemu Loxone i alternatywy
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 14, 2023, 01:50:39 am »
1) Szczerze wątpię. Będziesz potrzebował lampę z LEDem RGBW zasilanym bezpośrednio z 24V, a takie rzeczy w przyrodzie występują rzadko (może coś w Minalox znajdziesz). Do tego dimmer RGBW - to też koszt. Do tego czujnik ruchu - kolejny koszt. Szybko się przeprosisz z ceną tej lampy Loxone.
2) Tak, jest wiele możliwości, ale ponownie - większość z nich nie ma dużego sensu ekonomicznego. Można zastosować np. siłowniki On/Off na 230V Salusa, ale wtedy masz koszt wyjść przekaźnikowych i koszt okablowania. Można zastosować siłowniki Mohlehoffa na 24V sterowane sygnałem 0-10V, ale wtedy masz koszt wyjść analogowych i koszt okablowania. Można zastosować jakieś na 24V sterowane On/Off i wysterować je z wyjść Dimmera RGBW, ale wtedy masz koszt Dimmerów i okablowania. A kupujesz siłowniki Tree, przewlekasz przez nie jedną skrętkę i zrobione.
3) Dowolnymi paskami LED o podobnych parametrach, które są tańsze. Tu akurat nie ma żadnej filozofii i Loxone nic nowego / innowacyjnego / wyższej jakości - nie wymyślił. W sklepie polskiled.com.pl znajdziesz odpowiednie produkty.
4) Można, ale tak jak w punktach 1 i 2 - nie ma to dużego sensu. Przyciski dotykowe wielopunktowe kompatybilne z 24V robi np. Faradite. W Polsce robi F&F linia Domino. Ale to wszystko ma dużo gorszy design niż Loxone, a Loxone ma dodatkowo czujnik temperatury i wilgotności w tych Touchach. A i tak będziesz musiał to mieć w każdym pomieszczeniu. W mojej ocenie tu też nie ma sensu kombinować.

PS. Gratuluję wyboru systemu i zapraszam na grupę Loxone PL Users.
*

Offline Sadek

  • * 4
  • 0
Odp: Hardware systemu Loxone i alternatywy
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 14, 2023, 09:07:32 am »
Super. Dzięki za informacje zwrotną. Tak myślałem, że nie będzie to proste i łatwe aby zastąpić te elementy.
Jeszcze mam dwa pytania.
1) Orientujesz się może czy ta lampa sufitowa Loxone da sporo światła w pokojach 11-14m2 (w tym dziecięce) aby oświetlić je w całości? Oczywiście przy biurjach będą dodatkowe źródła oświetlenia.
2) Dzięki za podesłanie zaproszenia do grupy. Czy są osoby tutaj na forum czy też na grupie FB, które są mi w stanie pomóc w opracowaniu rozdzielni pod instalacje? Chciałbym zrozumieć co jest potrzebne, ile miejsca to zajmuje aby dobrać odpowiednią wielkość rozdzielni co wpłynie również na jej umiejscowienie w domku
*

Offline TomekWaw

  • ** 68
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Loxberry
Odp: Hardware systemu Loxone i alternatywy
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 14, 2023, 09:49:01 am »
1) Niestety nie, nie używam tych lamp. Mogę Ci powiedzieć że np. 4 spoty Loxone wystarczą w niewielkiej kuchni albo 3 Pendulumy w jadalni nad stołem o długości 180 cm:)
2) Ani tu, ani na grupie nikt Ci za "frajer" rozdzielnicy nie zaprojektuje. Ale jeśli na grupie poszperasz wystarczająco mocno, to znajdziesz tam informacje dzięki którym będziesz mogł to zrobić samemu.
*

Offline Sadek

  • * 4
  • 0
Odp: Hardware systemu Loxone i alternatywy
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 14, 2023, 10:07:48 am »
Nie spodziewam się żeby, ktoś zrobił to za frajer. Oczywiście odpłatnie ale nie za kwotę firm, które uważam, że chcą "orżnąć" klienta ile tylko można. Rozumiem, ze prędzej czy później SH stanie się tak popularny, że każdy będzie w stanie to zrobić tak jak to w przypadku komputerów....jeszcze 20 lat mało osób wiedziało jak złożyć komputer i uruchomić.
Szukam osoby, która chce zarobić grosza ale traktuje to jako hobby i chce pomóc osobom w tym temacie proponując rozwiązania z wysokiej półki. Wiem, że takie osoby są ale nie mówię, że łatwo je znaleźć ;)
*

Offline TomekWaw

  • ** 68
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Loxberry
Odp: Hardware systemu Loxone i alternatywy
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 14, 2023, 12:45:19 pm »
Nie mam przekonania, czy obecnie więcej osób wie jak złożyć komputer, niż 20 lat temu. Zaryzykowałbym nawet twierdzenie, że mniej. Bo 20 lat temu to była praktycznie jedyna sensowna droga do posiadania komputera PC o dobrych parametrach, w sensownej cenie. Teraz można bez problemu i w całkiem sensownej cenie kupić Della, HP, Lenovo... a "składanie" komputerów zostało już chyba tylko domeną graczy i geeków komputerowych. Poza tym wiele zwykłych ludzi woli laptopa, który zapewnia wystarczającą wydajność do większości zadań, a jest przenośny, żre mniej prądu i zajmuje mniej miejsca.

Nie jestem w stanie przepowiedzieć przyszłości systemów automatyki, ale osobiście wątpię, aby ich montaż i konfiguracja były stały się w przyszłości łatwe dla "zwykłych" ludzi. Tak jak instalacje elektryczne - nadal wykonują wykwalifikowani elektrycy (mimo że prąd ma już ponad 100 lat). Zaznaczam, że piszę o systemach automatyki domowej, a nie gadżetach smart home typu Philips Hue, Ikea, Xiaomi, Tuya, itd. - bo to montować i konfigurować "zwykli" ludzie potrafią już dawno.
*

Offline Sadek

  • * 4
  • 0
Odp: Hardware systemu Loxone i alternatywy
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 14, 2023, 03:21:25 pm »
Po części się zgodzę aczkolwiek to, że ludzie nie chcą składać to jest kwestia ich lenistwa i możliwości zapłacenia za każdą możliwą obsługę.
20 lat temu nie było dostępu tutaj w Polszczy do internetu jak ma się to dziś, a YT jeszcze nie istniał. Wystarczy wpisać jak złożyć komputer i masz instrukcję. Po mały SH też wchodzi więc kwestia czasu jak to będzie dostępne.
Dlatego też jak ktoś chce i ma chęci to można wszystko. 20 lat temu nie było takich możliwości.
Z prądem jest podobnie. Zgadzam się, że nie wszyscy są w stanie to zrobić pomimo tylu lat od kiedy powstał prąd ale jakby nie patrzeć na sam koniec i tak musisz mieć podpisy osoby "z papierem" bo bez tego nie ruszysz.