Lokalizacja czujników i inne...

  • 5 Odpowiedzi
  • 2970 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Neon

  • ** 26
  • 2
  • Nazwa i wersja ID: Loxone
Lokalizacja czujników i inne...
« dnia: Lipiec 06, 2016, 09:11:37 pm »
Witam,

jestem w trakcie realizacji ciekawej inwestycji opartej o automatykę Loxone i potrzebowałbym drobnej pomocy merytorycznej:
1. Czy istnieją dobre praktyki w lokalizacji czujników zewnętrznych? Mam do dyspozycji czujnik temperatury, nasłonecznienia i prędkości wiatru. Ten ostatni zlokalizowany będzie przy markizie do której ochrony będzie służył, ale lokalizacja pozostałych nie jest dla mnie już tak oczywista.
2. Integracja LOXONE-SATEL przez INT-KNX2. Nie instalowałem i nie projektowałem systemu alarmowego a jedynie wpinam się do niego. Stosunkowo prosto udało mi się uzyskać wystawienie telegramu na magistralę w przypadku naruszenia kontaktronu. Chciałbym wykorzystać też czujki ruchu z systemu alarmowego. Mam jednak wątpliwości, czy zbyt często pobudzane czujki nie zapchają magistrali KNX. Czy w centrali alarmowej można ograniczyć wystawianie telegramu co któreś pobudzenie czujki? A może realizuje się to w inny sposób? A może nie ma się czym przejmować..

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Neon
*

Offline Enc

  • ** 94
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: OpenHab
Odp: Lokalizacja czujników i inne...
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 07, 2016, 09:22:36 am »
Czujniki temperatury należy montować na północnej ścianie domu na wysokości około 2m. To wersja minimum. Jeśli robisz stację pogodową w grę wchodzi "klatka Stevensona" http://www.meteoplus.pl/klatki-stevensona.php
Czujnik nasłonecznienia - to zależy czy generalnie chcesz znać nasłoneczenie (wtedy to chyba tylko otwarta przestrzeń wchodzi w grę), czy w kontekście np. konkretnego okna - ja np. dorabiam właśnie prosty czujnik nasłonecznienia na zachodniej ścianie domu aby w upalne dni roleta opuszczała się tylko wtedy gdy salon jest za mocno oświetlony.
... vendor agnostic ...
*

Offline andrzey

  • ** 86
  • 1
Odp: Lokalizacja czujników i inne...
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 12, 2016, 09:09:08 am »
Ja mam wyciągnięte przewody do czujników oświetlenia na wschodniej i zachodniej ścianie. Dlaczego:
- zazwyczaj w ciągu dnia jest tak widno, że to wiele nie zmienia
- a jak coś to można wyciągnąć średnią
- jak chcesz to połączyć z oświetleniem to największe zmiany są o wschodzi i zachodzie
- jasno po zachodniej stronie, zazwyczaj oznacza ciemno po wschodniej, z czujnikiem na ścianie południowej tego nie określisz tak dokładnie
*

Offline Neon

  • ** 26
  • 2
  • Nazwa i wersja ID: Loxone
Odp: Lokalizacja czujników i inne...
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 19, 2016, 04:02:19 pm »
Serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Czy nikt nie zna odpowiedzi na pytanie dotyczące integracji z INT-KN2?

Pozdrawiam,
NEON
*

Offline homelogic

  • Moderator
  • ***** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Lokalizacja czujników i inne...
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 19, 2016, 06:05:21 pm »
Na samych czujkach możesz ustawić czas "obecności", czyli czas po którym czujka ma zareagować drugi raz. To samo możesz zrealizować logiką satela przed wystawieniem telegramu.
Generalnie raczej nie zapchasz czujkami magistrali, chyba że masz bardzo dużo domowników którzy non-stop biegają między pokojami.
*

Offline Neon

  • ** 26
  • 2
  • Nazwa i wersja ID: Loxone
Odp: Lokalizacja czujników i inne...
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 21, 2016, 11:42:17 pm »
Wielkie dzięki!