integracja Loxone plus Satel po KNX

  • 17 Odpowiedzi
  • 10452 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline TomekWaw

  • ** 68
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Loxberry
Odp: integracja Loxone plus Satel po KNX
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 17, 2020, 02:19:29 pm »
A ja się zastanawiam... czy jeśli zainstalujemy po domu czujki ruchu (teraz juz obecności) Loxone, to czy potrzebny nam jest "zewnętrzny" system alarmowy, czy tez możemy go zaimplementować w pełni przy pomocy Loxone?

Można, ale trzeba mieć na uwadze szereg rzeczy, m.in.:
  • Czujki alarmowe ogólnie mają / muszą mieć mniejszą czułość, niż czujki do aktywacji do światła. M.in. stąd jest w nich na ogół pewne opóźnienie (~1s), które w aktywacji światła jest z kolei niedopuszczalne. Czujki ruchu Loxone mają software'owo regulowaną czułość, ale niestety nie da się tej czułości przestawiać logiką. Nie da się też prądowo jak np. w czujkach Satel Slim. A z czujek ruchu ustawionych na czułość "Wysoką" pod kątem oświetlenia, niestety mogą się pojawić fałszywe alarmy.
  • Kolejną metodą czujek alarmowych na minimalizację fałszywych alarmów jest stosowanie drugiego toru detekcji - mikrofalowego - tzw. czujki dualne. Są one odporne np. na przepływy powietrza o różnej temperaturze, bo wyzwolą alarm dopiero gdy dwa tory potwierdzą naruszenie (PIR i MV). Takie czujki wydają się niezbędne w niektórych pomieszczeniach, a Loxone takich czujek nie oferuje.
  • Detektory ruchu/obecności Loxone nie zapewniają wielu cech obecnych w czujkach typowo alarmowych, chociażby sygnału sabotażu. Zaawansowane czujki alarmowe mogą mieć też dodatkowe opcje, np. detekcję maskingu / zamalowania itd - w czujnikach do światła takich rzeczy nigdy nie uświadczysz.
  • Loxone chyba też niespecjalnie ma w ofercie czujki optymalne do zastosowań zewnętrznych. Nie ma np. czujek płaszczyznowych, barier podczerwieni, itd. Można pewnie użyć czujek innych producentów, ale trzeba to osobno kablować i raczej dostarczać 12V, bo w alarmach takie napięcie jest standardem i czujek na 24V jest na rynku jak kot napłakał.
  • Kolejna sprawa - blok funkcjonalny Alarmu w Loxone nie ma funkcji wielostrefowych. Strefy trzeba więc robić jako osobne bloki alarmowe i zależności pomiędzy nimi robić na poziomie logiki. Czyli robisz np. Alarm góra, Alarm dół oraz Alarm wszystko, który aktywuje pozostałe. Nie jest to jakiś problem, ale trzeba pamiętać że historia wyzwoleń alarmu będzie potem w różnych miejscach.
  • Jest też kwestia powiadamiania zespołów interwencyjnych. Z tego co wiem firmy zapewniające monitoring obiektów na ogól montują jakieś swoje nadajniki radiowe. Przyznam, że nie wiem dokładnie jak to działa. Loxone w Miniserverze V2 ma obsługę protokołu SIA DC-09, ale nie mam wiedzy czy u nas w praktyce jest to stosowane w agencjach ochrony. Musisz sobie to sprawdzić.
  • Jest też kwestia redundancji kanałów komunikacyjnych. Jeśli Miniserver ma na zewnątrz coś niezawodnie zakomunikować (pushem, callem czy SIA DC-09), to trzeba - i tu już po stronie routera - zagwarantować redundantne łączne internetowe. Np. światłowód jako WAN1 i LTE jako WAN2.
  • O kwestiach zasilania awaryjnego i kwestiach bezpieczeństwa samego dostępu do systemu Loxone już nawet nie będę wspominał, bo to wydaje się oczywiste.
Kwestii do rozważenia jest więc sporo, ale mimo tego nie skreślałbym wykorzystania Loxone jako alarmu.
Jest bowiem też wiele zalet, m.in.:
  • Czujniki ochrony obwodowej (np. kontaktrony okienne) są na ogół takie same do automatyki jak i do alarmu, nie ma tu żadnych zabezpieczeń sabotażowych, różnic w czułości, itd
  • Alarm to nie jest jakiś rocket science, jego ogólna zasada działania jest dość prosta i zrozumiała. I taka też jest konfiguracja alarmu w Loxone. Za to konfiguracja klasycznego systemu alarmowego łatwa nie jest - przyjmuje się że robi to wyszkolony instalator i dla takiej osoby to skomplikowanie jest akceptowalne.
  • Pomimo, że konfiguracja alarmu w Loxone jest prosta, da się zrobić całkiem wiele. Na szczególną pochwalę zasługuje prosty sposób konfigurowania eskalacji alarmu (6 poziomów: cichy, dźwiękowy, optyczny, wewnętrzny, zewnętrzny, zdalny).
  • Bardzo fajny jest tez nowy blok Alarm sequence, który może dzwonić do kolejnych osób jeśli pierwsza nie odbierze, itd.
  • Ogólnie wysłanie pusha czy wydzwonienie jakiegoś numeru z Loxone dzięki usłudze call service, jest bardzo proste do realizacji.
  • Loxone ma bardzo fajny produkt - NFC Code Touch, które ma nie tylko klawiaturę kodową ale i obsługę bezpiecznych chipów RFID (DESFire EV1). Sam z tego korzystam i bardzo sobie chwalę. Logika zapewnia u mnie automatykę włączania/wyłączania alarmu, co moim zdaniem jest na korzyść bezpieczeństwa, ponieważ alarm zostaje aktywowany zawsze gdy nikogo nie ma w domu, a nie tylko wtedy gdy go aktywuję. Poza tym produkt ten umożliwia łatwe nadawanie kodów, również zdalne z apki i również kodów jednorazowych. To moim zdaniem też jest na korzyść bezpieczeństwa.

Podsumowując, jak z wszystkim - są wady i zalety. Do mądrej decyzji niezbędna jest wiedza i świadomość konsekwencji.
Ja sam w mieszkaniu dedykowanego alarmu nie mam i opieram się wyłącznie na alarmie zrobionym w Loxone.
Miałem raz czy dwa fałszywy alarm z czujki ruchu, ale poza tym istotnych wad takiego rozwiązania (zwłaszcza w przypadku mieszkania) nie widzę.
Sam nie wiem, czy domku jednorodzinnym zakładałbym dedykowany alarm.
Być może, ale jeśli już, to tylko jako "bramka" dla dedykowanych czujek alarmowych 12V z sabotażem (wewnętrznych i zewnętrznych).
No i może jeszcze jako bramka wyjściowa do powiadomienia ochrony radiowo, jeśli przez SIA się nie da - jeszcze się tym tematem nie interesowałem.
Bez wątpienia jednak do uzbrajania i rozbrajania alarmu chciał używać automatyki, więc "mózgiem" u mnie raczej będzie Loxone, a centralka alarmowa (jeśli w ogóle na taką się zdecyduje) będzie pełnić funkcje sensoryczne/wykonawcze jako gateway.

« Ostatnia zmiana: Lipiec 17, 2020, 02:28:39 pm wysłana przez TomekWaw »
*

Offline akmilus

  • * 11
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: akmilus
Odp: integracja Loxone plus Satel po KNX
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 17, 2020, 05:14:33 pm »
TomekWaw. Bardzo ciekawa analiza tematu. Sam dlugo sie ze soba spieralem czy zastosowac alarm konwencjonalny i integrowac go z... czy zdecydowac sie na alarm Loxone. Ostatecznie, mimo sporego doswiadczenia z alarmami, zwlaszcza z Integra Satela zdecydowalem ze bedzie to Loxone. Przez ostatnie lata Satel generuje nam sporo problemow. Tylko w tym roku trzy centrale odeslalem do serwisu ze wzgledu na przypadkowe alarmy. Te doswiadczenia potwierdzaja tez inni znajomi instalatorzy. Szkoda, ale obecne centrale Integra nie sa tak stabilne jak te sprzed kilku lat.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

*

Offline Netom

  • * 1
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: Netom13
Odp: integracja Loxone plus Satel po KNX
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 09, 2022, 11:06:41 am »
Bardzo ciekawy wątek i świetnie opisane wady i zalety obydwu podejść do kwestii alarmu. Dzięki TomekWaw za tak rozbudowaną analizę.  Z racji tego, że znalazłem ten wątek szukajaw ładnie odpowiedzi na taką integracje chciałby zadać jeszcze kilka pytań. Podobny wątek był podejmowany już kilkakrotnie na muratorze z 2014 i tym forum, ale chciałbym otrzymać opinie jak widzicie takie rozwiązanie:
1. Zamiast czujników Loxone rozmieścić czujniki Satela i podpiąć je do wejść Loxone w celu załączania oświetlenia, pompy czujników itp. Do tego chciałbym żeby czujki pełniły z Loxonem funkcje alarmu , wówczas pominąłbym centralę satela. Czy z uwagi na specyfikę czujek pir da się to zrobić żeby działo płynnie i bezproblemowo.
2. Opcją z wykorzystniem centrali satel i czujek pir z przedłużeniem przewodów do wejść Loxone i zczytywanie sygnałów z centrali. Czy w takim przypadku kiedy centrala mierzy rezustancje pętli podaczenie wejść centrali z wejściami Loxone nie spowoduje błędów i niepotrzebnych zadzialan alarmu. Czy alternatywa dla takiego rozwiązania jest integracja przez loxone z satel po Knx lub rs232. Ktoś U siebie robił podobny układ . Co byście poradzili. Nie ukrywam zw koszt czujek Loxone jest za wysoki, a chciałbym ich trochę użyć.  Pozdrawiam