Praktyka okablowania pod LOXONE i opinia

  • 8 Odpowiedzi
  • 3247 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline BillyPL

  • * 1
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: BillyPL
Praktyka okablowania pod LOXONE i opinia
« dnia: Grudzień 01, 2021, 09:01:44 pm »
Witam wszystkich!
Wybudowałem dom 210m2 i zamierzam na wiosnę ruszyć powoli z kładzeniem okablowania pod przyszły system automatyki Loxone i w związku z tym mam kilka pytań odnośnie samego systemu i praktyki instalatorskiej. Z uwagi na brak związku z zawodem elektryka będę kładł ją wraz ze znajomym elektrykiem po godzinach , natomiast samą logikę Loxona wykona integrator systemu i oczywiście mógłbym skierować te pytania do niego lub bezpośrednio do pomocy Loxona, co zresztą uczyniłem, ale każdy ma inne rozwiązanie, które poleca. Byłbym bardzo wdzięczny za wzkazówki odnośnie instalacji pod Loxone - co i jak stosuje się częściej. Poniżej pytania.
1. Z racji na ograniczanie kosztów nie instalowałbym wszędzie Touchy i chce zastosować konwencjonalne przyciski dzwonkowe do załącznia oświetlenia - czy do każdego z przycisków prowadzić osobne skrętki UTP czy może robić to jak zasugerowano mi na infolinii Loxone tj. 1 żyła skrętki na zasilanie i 7 powrotów do tej samej liczby przycisków. Podobnie zasugerowno mi np. żeby do Touchy doprowadzić skrętkę wykorzystując 2 na zasilanie , 2 na magistralę i dalej pozostałe żyłu skrętki wykorzytsać, prowadzić dalej UTPa do 4 przycisków (4 pozostałe żyły). Natomiast jeden z integratorów polecał wykorzystać UTPa do 3 przycisków tj. 1 para na zasilanie i 3 pozostałe na przyciski . Z koleji drugi z jakim się kontaktowałem sugerował prowadzić do każdego przycisku przewód OMY 2x1mm2 lub budżetowo YTDY 6x0,5 argumentując ten wybór spadkiem napięcia. Szczerze , mam teraz zagwozdkę co zastosować ??

2.  Jaki przewód ewentualnie prowadzić do czujnika temp. zewnętrznej (nie chcę czujnika od Loxone bo kosztuje krocie powyżej 500), chodzi mi raczej o jakiś przetwornik 0-10V - OMY 3-4x1,5 mm2 czy UTPa?

3. Centralne wyłączenie - wiem że Loxone ma możliwość wyłączenia wszystkich podłączonych obwodów zgodnie z ustawionym działaniem np. przy wyjściu po załączeniu alarmu albo z poziomu aplikacji. Chciałem się dowiedzieć jak zapatrujecie się na takie wykorzystanie jednego s wyjść przekaźnikowych do sterowania cewką stycznika żeby przy wyjściu do pracy lub wyjeździe na wakacje pozbawiać cewkę napięcia aby wyłączyć wszystkie gniazda (obwody siłowe), oczywiście oprócz lodówki, podtrzymania systemu zasilaczy Loxone , UPSa/Aku?

4. Szczerze powiedziawszy nie odpowiada mi stylistyka wideodomofonu Loxone (intercom + klawiatura numeryczna) . Obawiam się też że wygląda na zbyt delikatny i do tego podświetla się co może spowodować że ktoś będzie się chciał nim pobawić. Czy macie jakichś sprawdzony system wideodomofonowy który bez problemu da się zintegorować z Loxone   dodatkowo będzie kompatybilny z wewnętrznym monitorem LCD do wykorzystania jako centrum sterowania domem oraz zdalną wideorozmowę zaplikacji np. kurierem + otwarcie furtki i bramy.

5. Chcę zrezygnować z centrali alarmowej Satel. Jej funkcję ma przejąć system Loxone, a dodatkowo czujki ruchu w domu umieszczone optymalnie w domu mają odpowiedać również za załączanie w odpowiednich porach dnia oświetleniem wewnątrz domu. Czy to dobre rozwiązanie ? Jak w takim przypadku rozwiązać brak manipulatora satel na wyjściu w wiatrołapie i np. w garażu - czy da się coś wykombinować bez większych kosztów na np. bardzo drogą klawiaturę numeryczną Loxona?

6. Jakie macie sprawdzone modele kamer IP do współpracy z Loxone - chciałbym mieć zdalny podgląd .
7. Mam w planach ogtrzwanie podłogowe na parterze i grzejniki na piętrze - w przypadku pętli podłogówki chciałbym sterować siłownikami w rozdzielaczu - wykorzystać siłowniki zał/wyłącz na 230V czy takie przepływowe liniowe (o ile znajdę)? Czy warto na rozdzielaczu piętrowym do grzejników również centralnie zamontować taki siłownik do wysterowania obwodu grzejników ze sterowaniem centralnym poprzez termostat na piętrze?

Będę wdzięczny za odpowiedzi. Pozdrawiam
*

Offline TomekWaw

  • ** 68
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Loxberry
Odp: Praktyka okablowania pod LOXONE i opinia
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 10, 2021, 02:01:18 pm »
Zadaj te pytania na grupie Loxone PL Users na facebooku to postaram Ci się tam odpisać
*

Offline andre

  • Moderator Globalny
  • ***** 258
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: HA(AIS)+HC2 4.570,GRENTON1.0+LK v2.0+BLE+RPi...
Odp: Praktyka okablowania pod LOXONE i opinia
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 11, 2021, 04:46:57 pm »
@TomekWaw
Tym ostatnim swoim wpisem przekroczyłeś pewną granicę przyzwoitości. To tak jakbyś zaproszony do odwiedzin u kogoś zaczął mu wynosić meble z jego domu. Tak się złożyło, że w swoim pierwszym poście BillyPL (ciekawa zbieżność) zwraca się z pytaniami pod Twoje odpowiedzi na grupie Facebooka aby pobudzić umierającą dyskusję najlepszego i jedynego systemu automatyki Loxone, który tak usilnie od wielu lat preferujesz i powielasz na wszelkich możliwych forach dotyczących automatyki domowej. Nie dodałeś tylko, że ten system jak parę innych zejdzie jak dinozaury z tego świata całkiem niedługo bo technika idzie cały czas do przodu i płacenie za system > 40 tys. zł. w 90 metrowym mieszkaniu (to z innego forum gdzie równie usilnie się eksponujesz) i ciągła zależność od instalatora nawet dla ludzi majętnych to zwykła rozrzutność.
Na nasze forum zaglądają głównie ci, którzy ponad 10 lat temu tworzyli pierwsze forum Fibaro i tu znajdują starsze informacje niezbędne do utrzymania posiadanego systemu a powstało to forum z buntu wobec poprzednich właścicieli Fibaro, którzy 'olali' mówiąc kolokwialnie swoich betatesterów służących w dobrej wierze rozwojowi produktów za własne, niemałe pieniądze. Forum to zaszczyciło swoimi postami wiele znanych postaci z branży automatyki domowej i multum znanych programistów pełniących obecnie kluczowe stanowiska w przedsiębiorstwach z branży IT i ID. Wspomnę jeszcze o udziale elity polskich instalatorów automatyki. Celowo pominę nazwiska bo mógłbym kogoś niesłusznie pominąć. W kontekście powyższego Twój post jest obrażaniem i podważaniem inteligencji wszystkich wyżej wymienionych więc proponuję Ci dobrowolnie go usunąć choć mógłbym to zrobić sam.
*

Offline TomekWaw

  • ** 68
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Loxberry
Odp: Praktyka okablowania pod LOXONE i opinia
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 18, 2021, 09:52:52 pm »
Koleś zadał 7 dość rozbudowanych pytań. Każdy może na nie odpowiedzieć, również Ty! Ale czas mija, a ja nie widzę, aby tłum ludzi rwał się do wypowiedzi...

Na jakieś krótkie i proste pytania zawsze mogę tu odpisać (i tak robię, sprawdź historię). Ale udzielenie wyczerpującej odpowiedzi na ten duży zbiór pytań wymagałoby ode mnie większej ilości pracy/czasu. Wolałbym zatem, aby z tej odpowiedzi mogło skorzystać więcej osób (niż trzy na krzyż, tutaj). Na grupie fb Loxone każdy post czyta ok. tysiąc aktywnych użytkowników, więc może też i inne osoby coś dopiszą / sprecyzują moją odpowiedź, dzięki czemu pytający uzyskałby możliwie najbardziej kompletne informacje. Ale zrobi jak uważa, jak dla mnie może dalej czekać tutaj na jakąś odpowiedź.

Aha i jeśli cokolwiek umiera, to chyba najbardziej to forum, niestety. Jestem tu nie od dzisiaj i doskonale widzę, że posty "kapią" tu z prędkością 3-4 na miesiąc (i mówimy o CAŁYM forum.lic.pl). Twój i mój niniejszy post znacznie podniosą statystykę w tym miesiącu... ;)

PS.
Do kilku części Twojej wypowiedzi, których istnienia kompletnie nie rozumiem, odniosę się tylko skrótowo:
- ciekawa zbieżność BillyPL - zbieżność z czym? Co insynuujesz?
- zależność od instalatora? - Zjawisko mi nieznane... może w innych systemach?
- piszesz, że na jakimś forum się "eksponuję" i że to źle. Gdy teraz się nie eksponuję - to też źle!? Zdecyduj się!
- kompletnie nie wiem o co chodzi z tym buntem wobec właścicieli Fibaro i jakie to ma znaczenie
- ja nie jestem instalatorem, więc nigdy nie będę należał do "elity polskich instalatorów". Ale pozdrawiam ich serdecznie :)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 18, 2021, 10:02:57 pm wysłana przez TomekWaw »
*

Offline andre

  • Moderator Globalny
  • ***** 258
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: HA(AIS)+HC2 4.570,GRENTON1.0+LK v2.0+BLE+RPi...
Odp: Praktyka okablowania pod LOXONE i opinia
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 19, 2021, 12:28:26 pm »
@TomekWaw
Nie traktuj tej odpowiedzi jako polemiki ale jest faktem, że zarówno piszący 1 posta jak i odpowiadający czyli Ty  wykazujecie w tekstach podobieństwa semantyczne ze śladami mikro spacji i pewnymi ukrytymi znakami specjalnymi a porównanie stylometryczne daje zbieżne wyniki. Gdyby był to fragment publikacji naukowej zostalibyście potraktowani jako jeden i ten sam autor.
TomekWaw napisał:
Cytuj
...Aha i jeśli cokolwiek umiera, to chyba najbardziej to forum...
...co nie przeszkadza Ci korzystać z niego i giełdy sprzedając swoje zbędne części i natarczywie reklamując "swój" jedyny Loxone i swoją grupę facebookową a jednocześnie deprecjonować inne systemy. Zresztą robisz tak na wszystkich ogólnodostępnych forach.
TomekWaw napisał:
Cytuj
...kompletnie nie wiem o co chodzi z tym buntem wobec właścicieli Fibaro i jakie to ma znaczenie...
Przewidując Twoją odpowiedź opisałem komu służy to forum i  w jakim celu. Są tu setki skryptów, do których wracają ich użytkownicy aby utrzymać w ruchu swoje starsze systemy.
Reasumując: wychodząc zostaw nasze meble.
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Praktyka okablowania pod LOXONE i opinia
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 19, 2021, 12:52:35 pm »
Z mojej strony moge dodać, że szkoda mi tego forum i ogólnie porzucenie forum na rzecz grup na fb. Dla mnie to jest masakra, bo będąc na kilku grupach raz w tygodniu widzę te same pytania. Tam nie ma ładu i składu a znalezienie czegoś to jakaś masakra. Z tego powodu moim zdaniem forum jest dużo lepszym rozwiązaniem. Dodatkowo patrząc po statystykach wejść widać, że dużo osób korzysta z tego forum tylko czytając a nie pisząc nowych postów.
*

Offline TomekWaw

  • ** 68
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Loxberry
Odp: Praktyka okablowania pod LOXONE i opinia
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 19, 2021, 09:04:23 pm »
@TomekWaw
Nie traktuj tej odpowiedzi jako polemiki ale jest faktem, że zarówno piszący 1 posta jak i odpowiadający czyli Ty  wykazujecie w tekstach podobieństwa semantyczne ze śladami mikro spacji i pewnymi ukrytymi znakami specjalnymi a porównanie stylometryczne daje zbieżne wyniki. Gdyby był to fragment publikacji naukowej zostalibyście potraktowani jako jeden i ten sam autor.

No teraz to już naprawdę popłynąłeś :D
Ale zanim zaczniesz dalej mnie obrażać takimi śmiesznymi insynuacjami, może najpierw sprawdź sobie dobrze (chociażby na fb) kim jestem, co robię i jaka jest moja reputacja. Już wielu próbowało ją podważyć, ale zawsze kończyło się na odszczekaniu oszczerstw. Też w tym kierunku chcesz iść?
Już nawet nie proponuję Ci porównać dokładnie zasad interpunkcji z moich postów i interpunkcję stosowaną przez BillyPL, choć gołym okiem widać różnice (ja nigdy nie robię spacji przed przecinkami czy kropkami).

TomekWaw napisał:
Cytuj
...Aha i jeśli cokolwiek umiera, to chyba najbardziej to forum...
...co nie przeszkadza Ci korzystać z niego i giełdy sprzedając swoje zbędne części i natarczywie reklamując "swój" jedyny Loxone i swoją grupę facebookową a jednocześnie deprecjonować inne systemy. Zresztą robisz tak na wszystkich ogólnodostępnych forach.

1. Gdzie tutaj "reklamuję" system Loxone? Konkrety.

2. Moja grupa facebookowa nie potrzebuje reklamy. Gdybym uznał że potrzebuje, to wykupiłbym targetowane reklamy na facebooku - nic prostszego.
A tak przy okazji, forum z 3-4 postami miesięcznie nie jest dla nikogo żadnym wartościowym "nośnikiem reklamy". Tyle postów to ma każda grupa dot. smart home, DZIENNIE. Rozumiem Twój sentyment do tego forum i do jego długiej historii, ale nie przeceniaj jego aktualnej wartości (zwłaszcza "marketingowej").

3. Już dawno przestałem wypowiadać się "wyraźnie" o innych systemach, szczególnie o jednym (krajowym). Przestałem wówczas, gdy - zdemaskowany i ostrzeżony przeze mnie - zakończył masowe wykorzystywanie fake'owych kont, aby kreować na facebooku fake reviews i przez to perfidnie manipulować opinią potencjalnych nabywców. Rozumiem, że moje zdecydowane wypowiedzi mogą boleć do teraz, ale za tamte nieuczciwie praktyki - należało im się.

TomekWaw napisał:
Cytuj
...kompletnie nie wiem o co chodzi z tym buntem wobec właścicieli Fibaro i jakie to ma znaczenie...
Przewidując Twoją odpowiedź opisałem komu służy to forum i  w jakim celu. Są tu setki skryptów, do których wracają ich użytkownicy aby utrzymać w ruchu swoje starsze systemy.

Ponownie pytam: jakie to ma znaczenie w aspekcie tego wątku?

Reasumując: wychodząc zostaw nasze meble.

Wychodząc chciałbym zabrać wszystkie meble, które do Was przyniosłem.
Tzn. wniesiony przeze mnie content, który może być dla forum i jego użytkowników cokolwiek wartościowy. Np:

http://forum.lic.pl/zbuduj-sam-!/wideofony-wideodomofony-ktory-wybrac-analiza-i-subiektywna-opinia-o-rynku/
http://forum.lic.pl/zbuduj-sam-!/wybor-topologii-okablowania-(opinia)/
http://forum.lic.pl/knx/knx-tak-ale-(opinia)/
http://forum.lic.pl/loxone/integracja-loxone-plus-satel-po-knx/msg9879/#msg9879

Reasumując: proszę o skasowanie wszystkich moich postów / wątków z tego forum.
Daj znać że zrobione i się pożegnamy.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2021, 09:18:53 pm wysłana przez TomekWaw »
*

Offline andre

  • Moderator Globalny
  • ***** 258
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: HA(AIS)+HC2 4.570,GRENTON1.0+LK v2.0+BLE+RPi...
Odp: Praktyka okablowania pod LOXONE i opinia
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 20, 2021, 11:14:03 am »
TomekWaw napisał:
Cytuj
...może najpierw sprawdź sobie dobrze (chociażby na fb) kim jestem, co robię i jaka jest moja reputacja...
Z tym może być problem ponieważ nie jestem, nie byłem i nie będę użytkownikiem społeczności fb więc podobno nie istnieję, co nie znaczy, że jestem bez wiedzy na temat Twojej działalności w sieci i jest (ta wiedza) paralelna do przedstawionej jako przykład w filmiku poniżej a również to jeden z powodów mojej nieobecności na fb i w innych tego typu 'społecznościach':
https://www.youtube.com/watch?v=5lUbVmd-Evg
I to nie przesada - jest już o wiele gorzej.
TomekWaw napisał:
Cytuj
Reasumując: proszę o skasowanie wszystkich moich postów / wątków z tego forum.
Jestem jednym z kilku moderatorów forum, który reaguje na maile użytkowników o różnych naruszeniach.
Nie mam nic do Ciebie osobiście, nie było moim celem Cię obrażać, uważam, że posiadasz sporą wiedzę w tematach, które preferujesz ale pisząc otwartym tekstem, musisz zrozumieć, że podejmując się odpowiedzi na post umieszczony na TYM forum powinieneś odpowiedź umieścić również na TYM forum, bo inaczej nie różni się to od spamu w postaci reklamy produktu, firmy, czy innych działań marketingowych.
Co do meritum w sprawie skasowania postów zwróć się bezpośrednio do administratora bo to jego kompetencje, chociaż moim zdaniem tym działaniem próbujesz odmrozić sobie uszy zostawiając potencjalnych zainteresowanych z tego forum na lodzie aby 'ukarać' forum. Odpowiedzialność zbiorowa?
Pozdrawiam
PS Analiza syntaktyczno-semantyczna świadomie odrzuca znaki interpunkcyjne na samym początku działania.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 2022, 03:47:51 pm wysłana przez andre »
*

Offline TomekWaw

  • ** 68
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Loxberry
Odp: Praktyka okablowania pod LOXONE i opinia
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 20, 2021, 12:17:16 pm »
Nie mam nic do Ciebie osobiście, nie było moim celem Cię obrażać, uważam, że posiadasz sporą wiedzę w tematach, które preferujesz ale pisząc otwartym tekstem, musisz zrozumieć, że podejmując się odpowiedzi na post umieszczony na TYM forum powinieneś odpowiedź umieścić również na TYM forum, bo inaczej nie różni się to od spamu w postaci reklamy produktu, firmy, czy innych działań marketingowych.

Już wyjaśniałem, dlaczego nie napisałem odpowiedzi tutaj (tym razem). Napisałem, że mógłbym się podjąć takowej podjąć, ale w miejscu, w którym dyskusja mogłaby - w mojej ocenie - być bardziej wartościowa dla większej ilości użytkowników Loxone. Ale to była tylko propozycja z mojej strony, z której pytający - w ramach swojego wolnego wyboru - nie skorzystał. Ostatecznie nie zadał tych pytań na grupie fb, więc prawdopodobnie zdecydował się poczekać tutaj na jakieś odpowiedzi. Której nadal każdy może tu udzielić, choć minęły już 3 tygodnie i nie ma ani jednej.

Jeśli uważasz że mój post był "spamem" to przepraszam, ale przy okazji - skoro nie masz facebooka - to informuję, że przedmiotowa grupa jest społecznościowym tworem całkowicie niezależnym od producenta (więc nie jest jego reklamą), a ja nie zarabiam na niej ani grosza. Przypisywanie mi jakichś niecnych intencji jest więc strzałem kulą w płot.

Co do meritum w sprawie skasowania postów zwróć się bezpośrednio do administratora bo to jego kompetencje, chociaż moim zdaniem tym działaniem próbujesz odmrozić sobie uszy zostawiając potencjalnych zainteresowanych z tego forum na lodzie aby 'ukarać' forum. Odpowiedzialność zbiorowa?

Moim skromnym zdaniem to bardziej Ty próbujesz odmrozić sobie uszy wypraszając stąd osobę, która jako entuzjasta Loxone prawdopodobnie najchętniej (i niejednokrotnie jako jedyna osoba) odpisuje na pytania dotyczące tego systemu. A patrząc po liczbie postów, jest to trzeci "najpopularniejszy" system na tym forum. I wszystko z powodu jakiejś niedorzecznej analizy syntaktyczno-semantycznej (?!) oraz paranoicznych podejrzeń o moje rzekomo niecne intencje. Ale ja się nie będę nikomu narzucał; jak wypraszasz, to sobie grzecznie pójdę i będę dostępny tylko na grupie fb :)