Loxone Music Server + Głośniki Loxone - czy warto?

  • 17 Odpowiedzi
  • 8428 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline pio_trek

  • * 12
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: przymierzam się do Loxone
Loxone Music Server + Głośniki Loxone - czy warto?
« dnia: Maj 10, 2017, 03:51:30 pm »
Cześć,

mam zamiar w swoim mieszkaniu użyć Loxone do sterowania oświetleniem. Oprócz tego chciałbym jeszcze zintegrować w jednej aplikacji muzykę w mieszkaniu. Zainteresował mnie Music Server z Loxone i głośniki Loxone ale nie wiem czy jest to optymalny wybór dla mnie. Poniżej spisałem moje główne wymagania.

Mianowicie zależy mi żeby mieć:
1. klika stref (salon, kuchnia, łazienka1, łazienka2, sypialnia), które można dowolnie łączyć w grupy
2. W salonie tylko jeden Soundbar pod telewizorem, w kuchni jeden głośnik stereo, w łazienkach też po jednym głośniku i w sypialni jeden lub dwa)
3. Sterowanie na ścianie w każdej strefie - wł/wył, wybierz źródło, gł/ciszej (koniecznie z ekranikiem co aktualnie leci czy radio czy cd i jaka piosenka), oraz możliwość sterowania tym wszystkim również z aplikacji loxone na iPad lub iPhone.
4. Głośniki AirPlay - z iPhone'a streamuję muzykę do dowolnej strefy lub do kilku stref jednocześnie - bezpośrednio, nie otwierając i nie instalując aplikacji loxone
4. (last but not least) możliwość puszczenia muzyki w każdej strefie z płyty CD (odtwarzacz CD jeden na mieszkanie umiejscowiony w salonie)!

Do muzyki chciałbym mieć oddzielne panele na ścianach w każdej strefie i nie łączyć tego np. z oświetleniem. Włączniki Loxone Touch Tree bez możliwości opisania do czego służy dany przycisk również wykluczam.

Znając moje główne wytyczne czy jesteście w stanie mi podpowiedzieć czy Music Server z Loxone'a oraz Głośniki Loxone to dobry wybór dla mnie?
Być może korzystając ze sprzętu innych firm da się to zrobić taniej i później tylko zintegrować z Loxone?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i podpowiedzi rozwiązań.
Dodam tylko, że nie jestem specjalistą z inteligentnych budynków ani nie jestem zapalonym audiofilem. Szukam rozwiązania prostego i użytecznego do swojego mieszkania, które będzie szybkie, niezawodne i każdy będzie w stanie go obsłużyć i nie zapłacę za to super dużo (choć cena jest na drugim miejscu - na pierwszym jest funkcjonalność i niezawodność).
Aha okablowania jeszcze nie mam - wszystko będę robił od podstaw pod loxone więc nie jestem niczym ograniczony.
« Ostatnia zmiana: Maj 10, 2017, 03:54:54 pm wysłana przez pio_trek »
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Loxone Music Server + Głośniki Loxone - czy warto?
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 10, 2017, 05:19:15 pm »
Nie znam za dobrze Music Servera Loxone, ale ja pewnie bym poszedł w serwer LMS na raspberry pi co mam u siebie i działa rewelacyjnie lub gotowe rozwiązanie iEAST o którym pisałem na forum..
iEAST można wybrać od razu ze wzmacniaczem 2x50W. Do tego głośniki np. Taga Harmony, bo są w dobrej cenie i masz całość.
W loxone tylko integracja. Do iEAST jest pełne API więc spokojnie to można zrobić:)
*

Offline pio_trek

  • * 12
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: przymierzam się do Loxone
Loxone Music Server + Głośniki Loxone - czy warto?
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 10, 2017, 05:49:47 pm »
Dziękuje za sugestie! Pierwszy rzut oka na iEAST zrobił całkiem dobre wrażenie. Muszę zgłębić temat i poczytać o tym.
Co prawda z góry skreśliłem wszelkie rozwiązania bezprzewodowe (m.in. dlatego wykluczyłem Fibaro - po prostu wole jak jest po kablu - mam większe zaufanie a sieć często jest zawodna, gubi zasięg paruje urządzenia na starcie co by mnie strasznie denerwowało).

Rozumiem, że jakieś przyciski/panele ścienne do iEAST też można zastosować? (Postaram się doczytać i ewentualnie założyć nowy wątek gdzie indziej)

Czy macie jeszcze jakieś ciekawe propozycje? Jakieś komentarze użytkowników Music Server'a od Loxone'a?

« Ostatnia zmiana: Maj 10, 2017, 05:52:03 pm wysłana przez pio_trek »
*

Offline Kamikaze

  • Administratorzy
  • ***** 105
  • 4
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + GoogleHome + Satel + KNX
Odp: Loxone Music Server + Głośniki Loxone - czy warto?
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 10, 2017, 08:42:06 pm »
Ja już kiedyś o to pytałem, zerknij: http://forum.lic.pl/loxone/multiroom/

Music serwer to od loxa to nie tylko muzyka. 

Ja postawiłem na ich music serwer (jeszcze go nie mam), a głośniki Indiana Line RD260, te które poleca viperlodz też będą OK.
https://instalacjeinteligentne.pl - Inteligentne instalacje
*

Offline homelogic

  • Moderator
  • ***** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Loxone Music Server + Głośniki Loxone - czy warto?
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 10, 2017, 11:56:12 pm »
Argumenty za music serwerem:
- Łatwość konfiguracji i integracji, gotowe bloczki
- Zakres integracji w apce na smartfonie (playlisty userów, okładki, Text2Speech, łatwa konfiguracja scen i alarmów itp., ciężkie do zrobienia na zwykłych API)
- Gwarancja działania i wsparcia (wbrew pozorom ważna sprawa, wszyscy wszystko co chwilę aktualizują i zmieniają)
- Szybkość reakcji (wake up) przy posiadaniu dodatkowo wzmaka strefowego od Loxa (przydatne przy alarmach i komunikatach Text2Speech)

Generalnie Loxone jak coś robi swojego to zawsze warto. Zamienniki to zawsze jest utrudniona konfiguracja, okrojona integracja i potencjalne źródło błędów. Polecam tylko dla zuchwałych lub ograniczonych budżetowo.

Gdzie warto kombinować to głośniki. Jest to najważniejsza część toru audio.
*

Offline pio_trek

  • * 12
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: przymierzam się do Loxone
Odp: Loxone Music Server + Głośniki Loxone - czy warto?
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 11, 2017, 12:14:37 am »
Dziękuje bardzo za odpowiedzi. Muszę to jeszcze obliczyć finansowo ale na razie faktycznie skłaniam sie ku loxonowi. Jesli macie jakieś rabaty to dajcie znać :) jeszcze nie orientowałem sie gdzie zaopatrzyć sie we wszystko.

Chciałem jeszcze wrócić do punktu 3 mojego pierwszego postu - mianowicie panele do lokalnego sterowania dana strefa audio z wyświetlaczem.
Czy macie jakieś propozycje?
Jak sterujecie muzyka w strefach? Nie każdy z gości ma smartfona spiętego z loxem i nie każdy idzie do toalety z telefonem. ;)


Pozdrawiam,
Piotrek
*

Offline Kamikaze

  • Administratorzy
  • ***** 105
  • 4
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + GoogleHome + Satel + KNX
Odp: Loxone Music Server + Głośniki Loxone - czy warto?
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 11, 2017, 06:19:50 am »
Posta wyżej masz specjalistę, instalatora, a zarazem dystrybutora Loxona.

Co do sterowania, ja w głównych pomieszczeniach (salon, pokoje dzieciaków sypialnia i główna łazienka) powiesiłem tablety na ścianie. Koszt takiego tabletu (chińczyka) zaczyna się od 150 zł, samsung gdzieś 300 zł. Masz wówczas, tak jak Kuba napisał wszystko w jednym urządzeniu.
https://instalacjeinteligentne.pl - Inteligentne instalacje
*

Offline pio_trek

  • * 12
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: przymierzam się do Loxone
Odp: Loxone Music Server + Głośniki Loxone - czy warto?
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 11, 2017, 06:41:58 am »
A mógłbyś powiedzieć cos więcej o twoich tabletach?
Czy są one jakoś specjalnie programowane żeby wyświetlały tylko apke Loxona?
Jak z szybkością działania i responsywnością tabletu za 150-300 zł?
Masz jakiś konkretny model z dedykowanym uchwytem ściennym? Czy uchwyt samoróbka? ;)
Nie za bardzo sobie wyobrażam jak to może działać.
Boje się ze nikt po miesiącu nie będzie z tego korzystał jeśli za każdym razem trzeba będzie włączyć tablet, poczekać aż złapie wifi, znaleźć i uruchomić apkę loxona, poczekać aż się uruchomi, znaleźć i otworzyć odpowiednia opcje (muzyka) potem wybrać odpowiednie pomieszczenie... hehe może przesadzam ale moja żona chyba by wyrzuciła szybko ten tablet przez okno ;)
No chyba ze można w jakiś sposób ustawić żeby po wybudzeniu tableta zawsze otwiera się dany ekran odpowiedzialny za sterowanie danym pomieszczeniem? Wtedy mogło by To się sprawdzić...
czy mógłbyś podać przykładowy model tabletu który używasz?

Aha i jeszcze jedna moja wątpliwość przed użyciem tabletu do sterowania. Czy po kilku latach i po kilku ulepszeniach aktualizacjach aplikacji loxona tablet nie będzie na tyle wolny że trzeba będzie go wymienić na nowy lepszy/szybszy model?
Mam większe przekonanie do jakiegoś przycisku np po knx ktory zawsze bedzie działał szybko i zawsze bedzie gotowy do użycia :)
Nie chce przekombinować i chce żeby sterowanie domem było najbardziej intuicyjne jak można sobie to wyobrazić ;)
Ale może mnie przekonacie do tabletu - niczego nie wykluczam. :)


Pozdrawiam,
Piotrek
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Loxone Music Server + Głośniki Loxone - czy warto?
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 11, 2017, 10:18:03 am »
Ja mam coś pomiędzy tym co mówi Kamikaze.
W łazience muzyka włącza się automatycznie po wejściu jest to moim zdaniem najlepsze rozwiązanie.
Moja siostra ma system multiroom NuVo z panelami w każdym pomieszczeniu. Nigdy nie pamiętam, że mogę sobie włączyć muzykę.
W 2 pomieszczeniach mam sterowanie za pomocą przycisku (włącznika). W zależności od pory dnia włącza się odpowiednia głośność po kliknięciu przycisku. Jest to proste i łatwe w obsłudze.
W innych pomieszczeniach mam tablety gdzie mogę zarówno sterować muzyką jak i resztą urządzeń.
Będę mieć w ofercie bardzo fajne ramki od razu z tabletami z Androidem w ciągu miesiąca kończymy wersję produkcyjną. Tablet jest ustawiony tak, że można go wybudzić przyciskiem lub automatycznie jak wykryje ruch z kamerki przedniej:)
*

Offline pio_trek

  • * 12
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: przymierzam się do Loxone
Odp: Loxone Music Server + Głośniki Loxone - czy warto?
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 12, 2017, 12:37:32 pm »
Ech dużo tego wszystkiego (przeglądałem LMS na RasPi, patrzyłem na MusicCast Yamahy, iEAST, Denon Heos i wiele innych) i muszę powiedzieć, że się pogubiłem.

Z wygody poszedłbym w Music Server od Loxone ale jak patrzę na cenę 12k pln za server 8 strefowy i wzmak (bez głośników itd) to trochę mnie przeraża. :/ Przecież ten music server wygląda jak zwykły PC desktop z dodatkową kartą dźwiękową! Dlaczego on tak dużo kosztuje? ;)
Czy ktoś próbował to jakoś obtanić np. Kupić wersję 4 strefową servera i dokładać samemu kolejne strefy, albo kupić server bez niepotrzebnie wielkiego dysku?? :)

Zakładając, że i tak do salonu będę kupował jakiś amplituner + soundbar to wydawanie dodatkowo 12k pln po to żeby mieć muzykę w łazience i sypialni mija się trochę z celem..

Czy myślicie, że w moim przypadku nie lepiej będzie kupić Yamahę MusicCast do salonu + dodatkowe głośniki do łazienki i sypialni?
Dodatkowo w systemie Yamahy spodobał mi się głośnik ISX-080 który idealnie nadaję się do kuchni i ma wbudowane radio FM.. Czy podobnie wyglądający głośnik można kupić do Loxone'a?


@viperlodz czy Ty masz LMS na RasPi zintegrowany z Loxonem? Możesz wrzucić jakieś zdjęcia jak to wygląda w aplikacji loxone?
*

Offline andrzey

  • ** 86
  • 1
Odp: Loxone Music Server + Głośniki Loxone - czy warto?
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 12, 2017, 01:46:27 pm »
Dorzucę swoje kilka groszy ;)

Miałem wcześniej Sonosa i zostaję przy nim, za wyjątkiem salonu gdzie jest kino domowe i jednym ze źródeł jest Sonos. Może i Loxone łatwiej się zintegruje z samym sobą, ale jak coś jest do muzyki to będzie lepsze.

U siebie nie robiłem żadnych ekranów. Do szybkich rzeczy są przyciski. Jak mam stać przy ścianie i gapić się w ekran, to wole siedzieć z telefonem i mam to samo.

Automatyka powinna uwolnić Cię od klikania. Jak będziesz musiał, to nie będziesz korzystał.
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Loxone Music Server + Głośniki Loxone - czy warto?
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 12, 2017, 01:49:46 pm »
Ja mam to połączone z Fibaro, ale i tak głównie korzystam z aplikacji dedykowanej gdzie jest więcej funkcji niż to co napisałem do Fibaro.
Ja bym pomyślał jeszcze o NuVo. Będzie tańsze o loxona i jakość dźwięku będzie lepsza. Około 6tyś z tego co pamiętam 8 strefowy kosztuje.

Inną opcją, którą zawsze polecam jest Amplituner Denon. Robisz na nim kino domowe 5.2 a dodatkowo możesz podłączyć sobie 2 głośniki do innej strefy. Można go zintegrować po api (w Fibaro masz od razu plugin).
*

Offline homelogic

  • Moderator
  • ***** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Loxone Music Server + Głośniki Loxone - czy warto?
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 12, 2017, 02:52:57 pm »
Sonos nie potrafi nawet obsłużyć plików 192 kHz i wcale nie słynie z jakości. Ot, taki grajek. Dlatego zamiast tego polecam Heosa (od firmy która ma jakąś renomę związaną z muzyką, czyli Denon), który z kolei ma naprawdę niewygodną apkę (przewijanie jest naprawdę słabo rozwiązane).

Loxone to inaczej Casa Tunes, czyli znany serwer muzyczny. Jest drogo, bo dobre audio jest po prostu drogie. 12 tysi za audiofilskie strefy to naprawdę nie jest wygórowana kwota.

Pełna integracja jest wtedy, gdy włącznikiem w łazience możemy prócz odpalania muzy zmieniać także playlisty taty, mamy i dzieci. Gdy do wszystkiego, w tym playlist jak i scen jest jedna apka. To trochę tak jak z domofonami i kamerami - wszyscy chcą żeby robiła to jedna apka od ID.

« Ostatnia zmiana: Maj 12, 2017, 03:21:17 pm wysłana przez homelogic »
*

Offline pio_trek

  • * 12
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: przymierzam się do Loxone
Odp: Loxone Music Server + Głośniki Loxone - czy warto?
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 12, 2017, 03:18:09 pm »
a co sądzicie o Yamaha MusicCast?
W Heos'ie brakuje mi AirPlay (chyba że czegoś nie doczytałem)
*

Offline homelogic

  • Moderator
  • ***** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Loxone Music Server + Głośniki Loxone - czy warto?
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 12, 2017, 03:27:10 pm »
Yamaha jest spoko.

Generalnie nastaw się że i przy sonosie, Heosie lub czymkolwiek poza Loxone będziesz raczej korzystał z apek od danego sprzętu, a prosta integracja będzie rekonfigorowalna tylko w configu. Planujesz sam sobie konfigurować system?